ח'כ שלי יחימוביץ': אומץ לב ואחריות. מה שהיה להדר בת ה-19 ז"ל, וקצת פחות למנהיגיה

אומץ לב ואחריות. מה שהיה להדר בת ה- 19 ז"ל, וקצת פחות למנהיגיה. הטרדות מיניות: כן! אני בעד שיימינג בפייסבוק! נתניהו מפחיד את בגצ. מה יגיד לשופטי בגצ הגז, שהערבים נוהרים? איילת זורר: מה בין נשים לסוסות. וחידון משחקי הכס אצל גורי אלפי

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

מה שהכי מעודכן יהיה ראשון הפעם: הבוקר בראיון מקיף בתוכנית הבוקר של קשת בערוץ 2, עם גלית גוטמן ויואב לימור. על ביקור הח"כים של בל"ד אצל משפחות המחבלים, על העיתונאים שהפכו לפוליטיקאים ונשרו במהירות (בניגוד אלי), על הנושאים שאני מובילה היום בכנסת, על בוז'י, אשכנזי, איילת זורר, ו- הבת שלי,  על סדר היום המדיני... בקיצור על הכל:

 

חצו את הגבול. על פגישת הח"כים מבל"ד עם משפחות המחבלים, דברים שאמרתי לאולפן שישי וישודרו הערב:

 

הדר כהן ז"ל. זה שובר את הלב. ילדה נהדרת מסיימת י"ב, מתגייסת, רוצה להיות לוחמת, ומממשת את חלומה. והיא עושה את זה ברצינות ובמסירות כזאת שמשפחתה מסתכלת בהתפעלות על הכוחות שהיא שואבת מתוכה. על הנחישות, על צדדים חדשים שלא הכירו קודם בילדה שלהם. וזה גורם להם אושר גדול.

רק בת 19 היתה הדר כהן כשנרצחה בידי מחבל. ילדה. כמה מכאיב שרק במותה גילו אוהביה את התכונה הנעלה מכל שהיתה בה: גבורה. במו ידיה, בלי להסס, יחד עם חברותיה בוסנה ורווית, הן הסתערו על חוליה מאומנת וחמושה היטב, וסיכלו פיגוע שהיה יכול להיות רב נפגעים.

"אנחנו כאן כדי להגן על האזרחים, בשביל זה התגייסנו" אמרה רווית הפצועה בפשטות למפכ"ל שביקר אותה בבית החולים.

בכל פעם מפעים לגלות מאילו חומרים עשויים החיילות והחיילים האלה, שרק אתמול היו ילדים.

אילו תכונות נעלות הם מוציאים מתוכם. אחריות, תעוזה, תושיה, סולידריות, אומץ לב, תחושת שליחות. חבל שהמנהיגים שלהם לא מצויידים בקצת יותר מהתכונות האלה. יהי זכרה ברוך.

לפוסט בפייסבוק הקליקו על תמונת הכתבה במעריב שפורסמה בעקבותיו:

 

בערוץ הכנסת, "אולפן פתוח" עם אורית לביא נשיאל, משיבה שם להרבה שאלות. על הסקרים הגרועים, על התבטאויות שלי בעבר: "מה זה חיבקתי את המתנחלים? אמרתי שמתנחלים אינם פושעים. זה היה חיבוק?  אני אחזור ואומר את המשפט ה'נורא' הזה כאן – המתנחלים אינם פושעים. רבים מהם אנשים טובים מאוד. יתרה מזה, מי שאחראי למפעל ההתנחלויות הוא מפלגת העבודה. זו עובדה היסטורית, ודווקא על כן למפלגת העבודה יש גם כורח ומחיובות היסטורית לפתרון שתי המדינות. במה זה דומה ללהגיד שאין היתכנות לשתי מדינות לשני עמים, שאין פרטנר ושאין טעם למשא ומתן? דווקא בסוגיות המדיניות, יש ביני ובין בוז'י תמימות דעים. השקפת עולם פרגמטית של מחנה השלום. אלא שבאותו ניסיון להתמרכזות, שהוא כשלעצמו לגיטימי, הוא פשוט עשה זינוק כל כך פתאומי ימינה עד שזה לא ממש אמין בלשון המעטה." צפו:  

 

בערוץ 10 בלונדון וקירשנבאום. משהו טוב בכל זאת יצא מהפרשה העגומה בארמון האליזה ומהנסיון המביך לאגף את ביבי מימין: הזדמנות לחדד שוב את עמדותנו המדיניות ולבדל עצמנו מהליכוד. עימות עם סגנית שרת החוץ ציפי חוטבלי. "ממשלות הימין הן שהתאהבו בהסדרי הביניים של אוסלו. כי הן יודעות ששיתוף הפעולה עם הרשות הפלסטינית מחלץ אותנו ומציל אותנו מטרור חמור הרבה יותר...גם אני סבורה שצעדים חד צדדיים הם בעייתיים מאוד. אבל מאידך, אצל חוטבלי ואצל הליכוד אין צעדים חד צדדיים וגם לא דו צדדיים. המשמעות היא אפס מעשה."

 

ראיון מקיף באותם עניינים מדיניים ופוליטיים גם אצל רזי ברקאי בגל"צ.

 

התארחתי אצל גורי אלפי. גז, פוליטיקה, וחידון על משחקי הכס (סיימתי בהצטיינות). צפו:

 

ולאור זמיר העוזרת הפרלמנטרית שלי יש את הסיכום שלה:

המטרידים המיניים. בעד הפייסבוק. בעד השיימינג, כן. שיחה הבוקר עם אודי סגל ודני סידס ברדיו 102 על כדור השלג המתגלגל של חשיפת המטרידים המיניים. "לפעמים דווקא לגברים שהם ממש בסדר ומעולם לא הטרידו, נורא קשה להבין, והם אפילו מתקשים להאמין, שהגבר הנורמטיבי שהם מכירים כל כך טוב ונראה להם דומה להם - עשה מעשים כל כך נוראיים ונתעבים.

במשטרה חל שינוי משמעותי לטובה. נאנסת או מוטרדת מקבלת יחס רציני. אבל דווקא מערכת המשפט נשארה נתיב קשה של ייסורים שבו את צריכה להוכיח שאת לא זונה, ממש ככה. לשם מגיעים הסנגורים של הנאשמים,  והם פשוט ממררים את חייהן של המתלוננות. זה נתיב של ייסורים. אז נשים אומרות, 'אוקיי, אני לא הולכת למשטרה, אבל אני אפרסם את זה, אני פשוט אספר מה קרה לי'.

מספר תלונות השווא הוא אפסי. הבעיה היא עדיין שכ 80% מהנפגעות בכלל לא מתלוננות. זו הבעיה. כל הדיבור הזה, 'אוי ואבוי, כל אחת יכולה להמציא', זה קשקוש. עד שהן אוזרות עוז להעלות סטטוס בפייסבוק, הן יודעות בדיוק מה יקרה להן, איך יקראו להן, איך יוקיעו אותן. אז אני מציעה מלכתחילה לגשת אליהן באמון. הפייסבוק הוא נתיב לגיטימי. מי אמר שהכל חייב להיות פלילי? אפשר גם שזה יהיה ציבורי. שיימינג, במקרה הזה, הוא כלי מצויין והוא מבצע תיקון של החברה" לראיון המלא, גם על מדיני ופוליטי.

 

פפרצי. עכשיו הפוגה לפני החפירה השבועית בענייני הגז, כתבה במאקו עם צילומי פפרצי שלי (הצלם אמיר מאירי) על האופניים (לא ביג דיל, בעיר אני לא נוגעת באוטו, אופניים זה פשוט הכי מהיר ונוח).

 

בג"צ הגז השבוע. כמה מוכן נתניהו לשכב על הגדר בשביל חברות הגז? עד אינסוף. אוי, לו היה משקיע עשירית מהאנרגיה הזאת למיגור העוני, או לחיפוש אחר פתרון מדיני לגל הטרור... חיינו היו משתנים מן הקצה לקצה. וכך לפתע פתאום בעוד הדיון בבג"צ מתנהל, מודיע שליח מטעם ראש הממשלה שנתניהו רוצה לבוא ולדבר בבית המשפט! בשביל מה, בשביל להוסיף טיעון משפטי? לו כך היה הדבר היה חותם מלכתחילה על תצהיר בתשובת המדינה לבג"צ. יש לזה רק סיבה אחת: להטיל מורא ופחד על השופטים ולשדר להם באופן בוטה אזהרה שמוטב שיחליטו על פי טעמו. מי יודע, אולי הוא יגיד להם שהערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות והם יבהלו.

הרבה חורים נחשפו בבית המשפט בתשובת המדינה. היא מורכבת טלאי על טלאי ומחוררת כולה באופן מביך. גם ההתעקשות שחוות הדעת "הסודיות" (ראיתי אותן, אין בהן שום דבר סודי) יוגשו לשופטים רק בלווי הסברים מפורטים "כי המצב מאוד השתנה מאז שנכתבו" מרשיעה כשלעצמה. אם חלו שינוים כה רבים עד שחוות הדעות כשלעצמן אינן מחזיקות מים, אז קדימה, לשנות את המתווה או לבטלו. כאן ראיון אצל ענת דוידוב ב"איפה הכסף" ברדיו ללא הפסקה, לפני הדיון בבג"צ, וכאן ב"חמש בערב" בגל"צ אצל ירון וילנסקי אחרי הדיון.

לייב טוויטינג מבית המשפט העליון. למי שעוד לא בטוויטר, קדימה, בואו, עקבו אחרי, פברטו (שזה ללחוץ "פייבוריט", המקבילה של "לייק" בפייסבוק), הגיבו וצייצו מחדש. מבג"צ למשל, עדכנתי בטוויטר כל הזמן, בלייב טוויטינג.  הנה כמה ציוצים נבחרים:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ועוד תמונה מבית המשפט:

 

איילת זורר, מה בין נשים לסוסות. הפוסט שפרסמתי על כך בפייסבוק בעקבות הפרסום של רן בוקר בידיעות, קיבל 12 אלף לייקים, 600 אלף איש קראו אותו, והוא עורר גל של דיון ציבורי בנושא שנשים חוששות בדרך כלל לדבר עליו, על אף שיש לו היבטים מרחיקי לכת של הדרה, אפלייה, גילנות, ודחיקת נשים למשבצות מסרסות ומדכאות: "אז יאללה. בואו נדבר על איילת זורר. יפיפייה עוצרת נשימה, שחקנית בינלאומית מצליחה, שהחוזה שלה כפרזנטורית של "גולבארי" הופסק במפתיע וטרם זמנו, בתואנת השווא גסת הרוח ש"המראה שלה השתנה לרעה". ככה, בלי למצמץ. באחת התגובות לידיעה על כך, שפורסמה הבוקר בוינט, כתבה מישהי שהיא חולמת שהמראה שלה ישתנה לרעה ואז היא תיראה כמו איילת זורר. צודקת.

כי זה לא שזורר, כמו שאתם רואים בתמונה (שצולמה ממש לאחרונה) התכערה יום בהיר אחד. להיפך. והיא מפעימה ומרתקת מתמיד. היא פשוט בת 46, והגיל הזה, לא בא טוב למנכ"ל, משה גולבארי... בעבר היה גולבארי בעלים של חברה שהתמחתה בסוסים לתצוגות יופי. נשים הן לא סוסות..." לפוסט המלא בפייסבוק הקליקו כאן על תמונתה של איילת זורר (המהממת):

 

 

ועוד כמה דברים:

 

הטייס האוטומאטי. תקציב המדינה הנוכחי כבר מאחורנו, אבל אני ממשיכה לעסוק בו. למתעניינים, שאילתא לשר האוצר ותשובתו על הטייס האוטומטי (תשובה לא מספקת, אדרוש אחרת).

 

חוק הזכות לעבודה בישיבה שלי ממשיך להועיל לעובדים, וזה מאוד מספק:

 

עוד קצת תמונות מהשבוע שחלף:

 

עם כרמלה מנשה האהובה. שבת תרבות בכפר סבא. היה כיף כשרינה מצליח, המראיינת, העלתה בתום הראיון אתי את חברתי האהובה והנערצת כרמלה מנשה להמשך ראיון משותף

 

 

 

ובשבוע הבא, מוזמנים:

אזכרה לחבר היקר שלי אורי אורבך ז"ל:

 

וביום חמישי בבית שמש, ארוע פתוח, מאוד אשמח שתבואו - בבית מדרש לנוער, 11.2, מתנ"ס רמת בית שמש, 19:45:

 

ועכשיו המלצה חמה-חמה שלי לקורס הכשרה למדריכי מכינות של בית יגאל אלון, ברוח השקפת עולמנו. שימו לב, זה יכול להתאים לכם. המכינות הקדם-צבאיות, שהמנכ"ל שלהן היום הוא דני זמיר שותפנו לדרך וראש מכינת רבין, הצמיחו כבר אלפי בוגרים שממלאים את שדרות הפיקוד והקצונה בצה"ל, את זירות המעורבות והעשייה החברתית, וגם תפקידים בשירות הציבורי.

באביב הקרוב, ייפתח קורס הכשרה ראשון מסוגו למדריכי מכינות. יוזמה משותפת של בית יגאל-אלון ומועצת המכינות הקדם-צבאיות. הקורס יתחיל באפריל, יתקיים בעמק יזרעאל, ואני מאמינה שזה יהיה מפגש מאלף של מובילי העתיד של החינוך החברתי-קהילתי בישראל. הנה הפרטים:

מבקשת עזרה. אנחנו זקוקים לעוד מתנדבים שיטלפנו לאלה שרוצים להתפקד ויסייעו להם בהשלמת התהליך. צרות של עשירים: יש לנו פקק של כאלף איש שבקשו במיל להתפקד, או שיש תקלה כלשהי בהתפקדות שלהם באינטרנט, ואנחנו מתקשרים אליהם אחד אחד ומשלימים את התהליך. אז אם יש לכם קצת זמן פנוי, ואתם רוצים לעזור בטלפונים האלה – כתבו לאור למייל hitpakdutshelly@gmail.com שם מלא, טלפון, ועוד כמה מלים על עצמכם, ואנחנו נודה לכם מאוד-מאוד.
ולהתפקדות עצמה: מסכימים איתי? רוצים לחזק אותי פוליטית? תתפקדו או תפקדו אנשים בסביבתכם. זה עולה 75 ש"ח לשנה, וזה מקנה לא מעט השפעה: זכות להצביע לראשות המפלגה ולרשימת הח"כים. תוכלו להתפקד עכשיו כאן או לכתוב לנו לכאן: hitpakdutshelly@gmail.com בצרוף שם מלא ומספר טלפון, ואנחנו נחזור ונסייע לכם בהתפקדות. ואל תשכחו להעלות פוסט ובו אתם מסבירים למה עשיתם את זה, וקוראים לאחרים לעשות אותו הדבר. את הלינק לפוסט שלחו לנו לאותו מייל, ובכל שבוע אני מפרסמת כאן פוסט של מתפקד/ת אחד מכל מתפקדי השבוע. היום אחד קצר ולעניין של גיא:
 

תודה גיא, ותודה לכולכם.

 

סוף שבוע בהיר ויפה שיהיה לכם,

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית