ח'כ מרב מיכאלי: לזכרה של רש"ט הדר כהן ז"ל

לצפייה בסרטון לחצו על התמונה

 

/Pulseem/ClientImages/3320///VSR%20HRUALJ.jpg

 

 

חברות וחברים יקרות ויקרים,

 

הלב נשבר על הדר כהן זכרה לברכה שנרצחה אתמול בפיגוע בירושלים. ימים קשים אלו, קשים ועצובים. אני שולחת ניחומים למשפחה שלה, שדבר לא ינחם אותה על האבדן הזה, ואיחולי החלמה לחברתה רוית שנפצעה. שיהיה כבר שקט. זה מגיע לנו.

 

הדאגה והכעס שמעורר הסיפור במפרץ חיפה משותפים לכולנו, גם אלו שלא גרות וגרים שם. התחושה שהמדינה מסתירה מהתושבות והתושבים מידע על סכנות אפשריות להם ולילדות והילדים שלהם היא לא פחות ממחרפנת. מה שקורה במפרץ חיפה הוא לא סיפור חדש. כבר לפני חצי שנה ביקרנו שם, חברות וחברי הסיעה, בהובלת חברותנו יעל כהן פארן ואליס גולדמן, ושמענו מהתושבות והתושבים על הדאגות שלהןם, ובעקבות הביקור הזה הוקמה לדרישתנו ועדת משנה בועדת הפנים לבדוק מה הנזק שכבר נגרם ומה אפשר לעשות כדי למזער אותו ולמזער נזקים עתידיים.

 

אתמול, על חודו של קול הפילה הקואליציה את ההצעה שהגישה יעל, שעכשיו היא כבר חברת כנסת משלנו, להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת המצב במפרץ. גם כשהנושא הוא בריאות האזרחיות והאזרחים, השיקולים הפוליטיים משבשים את שיקול הדעת של הקואליציה הזו. אני מבטיחה לכן ולכם שאנחנו לא נעזוב את הנושא, ונמשיך לדרוש תשובות. דיברתי על זה עם גדי נס המודאג ברדיו חיפה, ועל ההצעה שלנו כתבו גם במעריב.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%AA%20%D7%93%D7%A0%D7%94.jpg

 

 

עכשיו בואו נדבר על פנסיה. הנושא הזה שאף אחד לא כל כך מבין בו, ולא כיף לדבר עליו, אבל הוא אחד החשובים לעתיד של כולנו ולזקנה שלנו. השבוע אושר חוק שהובילה חברת הכנסת זהבה גלאון, שמאריך את תוקף חלוקת הפנסיה בין בני זוג שנפרדו. זה חוק שאושר בשנה שעברה אחרי 14 שנות מאבק, ושאני מלווה עוד הרבה זמן לפני שנבחרתי לכנסת. כשבאתי לכנסת מיד נפגשה אתי חברתנו מינה אורגד, שהיתה שותפה חשובה למאבק, וביחד המשכנו אותו. כשבני זוג מסיימים את חייהם המשותפים יחד, הנכסים שצברו בשנות חייהם המשותפים מתחלקים ביניהם. שני בני הזוג השקיעו עבודה, בין אם מחוץ לבית או בתוכו, ואך הגיוני וצודק שמה שהרוויחו יחד שייך לשניהם. זה, כמובן, כולל את הפנסיה, אלא שעד לפני שנה החוק התקשה לעכל את זה. למרות שהחוק הזה אושר כבר לפני שנה, מעט מדי גברים ונשים השתמשו בו. לכן הארכנו בעוד שנתיים את האפשרות שמי שכבר התגרשה ולא קיבלה את חלקה בפנסיה, תוכל בשנתיים הקרובות לדאוג לקבל אותה בדיעבד. אז חשוב מאד: ספרו על כך לכל זוג שהתגרש כדי שיבדקו ויממשו את זכויותיהןם בשנתיים הקרובות. צברתןם את הזכויות בשנות החיים יחד, הן צריכות להתחלק בשוויון. דיברתי על זה בתכנית "משפחה גרעינית" בגל"צ.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%94%D7%95%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%94.png

 

 

ראש הממשלה שלנו מינה את עצמו גם לשר הכלכלה השבוע. הוא פשוט עושה עבודה כל כך מצוינת בארבעת המשרדים שהוא מחזיק אז עכשיו הוא גם רשמית שר הכלכלה, וראשונות על הכוונת שלו האויבות הגדולות של הציבור: המשתלות.

עשרות שנים נשמר הסטטוס קוו לפיו משתלות פתוחות בשבת, ואחרי שלושים שנה קיבלו השבוע במשתלת סלונר בסתריה התרעה: אם תפתחו בשבת תיקנסו ב321 אלף ₪. קראתןם נכון. 

אותו בנימין נתניהו שהזמין חשמלאי יהודי ביום כיפור – רוצה לסגור עכשיו את המשתלות בשבת.  אל תבינו אותי לא נכון - יום מנוחה לכל עובדת ועובד הוא חובה. יום המנוחה הקולקטיבי שלנו צריך להיות השבת. אני מתנגדת למסחר בשבת, אבל אני מאמינה בתרבות ופנאי בשבת – ומשתלה היא לא מסחר ולא צרכנות, ולא מרכז קניות. היא חלק מתרבות הפנאי. מלבד הפגיעה במשתלות, שמרבית ההכנסה שלהן היא בשבת, והפגיעה בכל העובדות והעובדים היהודים שיאבדו פתאום חלק ניכר מהפרנסה שלהןם, יש פה פגיעה איומה בסטטוס קוו, אותו איזון עדין בין מדינה יהודית לדמוקרטית, בין תרבות יהודית לכפיה דתית, בין חופש העיסוק לזכות השקט הציבורי ביום המנוחה.

בשבת בשתיים בצהריים אני אהיה עם העובדות והעובדים של משתלת סלונר במושב סתריה, לשמור על העבודה שלהןם ועל השבת שלנו. מוזמנות ומוזמנים בחום להגיע גם, אם אתןם מרגישות כמוני. דיברתי על זה ברדיו קול ברמה וכתבו על זה גם בדה-מרקר.

 

מול הנוף המדהים של הכנרת השתתפתי השבוע בכנס של אגודת חוקרי צבא-חברה במכללת כנרת, על מסמך האסטרטגיה של צה"ל. יחד עם אלוף במיל' אילן בירן, דן מרידור, עם חבר וועדת לוקר פרופ' בנציון זילברפרב ועם סוציולוג הצבא הכי בכיר בארץ, יגיל לוי, דיברנו על משמעויותיו השונות ואיך הוא ישפיע על צה"ל ולגם על החברה שלנו. אתןם כבר יודעות שזה אחד הנושאים שמרתקים אותי, ואני מקדישה לו הרבה מאד מזמני בועדת החוץ והבטחון ובועדות המשנה שלה.

אמרתי שם שבמציאות הפוליטית שבה הדרג המדיני הוא פחדני בהצבת יעדים מדיניים ולא פחות מזה בהצבת יעדים צבאיים, מובן וחשוב שהצבא הוציא מסמך של קווים מחייבים, שיאפשרו לו השפעה על קבלת ההחלטות ותכנון האסטרטגיה. מוזמנותים לצפות בחלק ממה שאמרתי בפאנל המרתק.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A6%D7%90%D7%95.jpg

 

אתן ואתם- בעיקר אתן, האמת, ואני ממליצה גם לכם ללכת לקוסמטיקאית מדי פעם- יכולות לתאר לעצמכןם איזה כיף היה להשתתף השבוע בכנס לציון ששים שנה לארגון שמאגד את הקוסמטיקאיות בישראל. נשים עצמאיות, שמחזיקות עסקים קטנים, מפרנסות משפחות ומצליחות בתחומן. כיושבת ראש שדולת העצמאיות והעצמאים דיווחתי להן על המאמצים שלנו למצוא פתרון לבעיות של המגזר המקופח הזה, שלמרות התרומה האדירה שלו לכלכלה לא מקבל זכויות כמו של עובדות ועובדים אחרים, וסיכמנו להשאר בקשר ולעבוד ביחד לקראת השוויון הזה. הנה התמונה שהעליתי משם לאינסטגרם שלי, באינסטגרם כבר הייתןם?

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%97%D7%95%D7%92%D7%92.jpg

 

שמחתי לראות הרבה מכן ומכם בקהל וסביב השולחן בשדולת האדם העובד של עמיר פרץ. גם אני, כמובן, באתי לשדולה של האיש שהזכויות שלו בזכויות האדם העובד רבות מספור, שדולה שהוקדשה למעמדם של עובדות ועובדי קבלן.

 

זו צורת ההעסקה הפוגענית ביותר שקיימת היום במשק הישראלי והיא רעה חולה שגם המדינה חוטאת בה בגדול. סיפרתי שם על המחקר שהזמנתי ממחלקת המידע של הכנסת שמראה איך הממשלה מרמה את עצמה – אפילו היא, המדינה, לא יודעת כמה עובדות ועובדים היא מעסיקה בדרך לא דרך תוך צמצום ופגיעה בזכויות שלהןם.

 

היה שם גם אבי ניסנקורן היקר, יושב ראש ההסתדרות שהודיע השבוע על הצטרפות למפלגה. אין טבעי מזה, ואני שמחה על החיזוק הזה. הייתה לי הזכות לבשר לכם ראשונה בטוויטר שלי על הצטרפותו של ניסנקורן, ולדבר על כך באולפן הפתוח של ערוץ הכנסת.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%90%D7%91%D7%99%20%D7%A0%D7%99%D7%A1%D7%A0%D7%A7.jpg

 

גם אתן ודאי מאמינות ומאמינים שצריך להשקיע בדור העתיד, לכן אני מקפידה לפגוש תלמידות ותלמידים, בשנים המעצבות של התפיסה הפוליטית והחברתית שלהם. מפגש כזה היה לי השבוע עם תלמידות ותלמידי ספרות בתיכון "שבח מופת" בתל אביב. תמיד כיף לפגוש צעירות וצעירים כל כך חדים וסקרנים. אשמח לבוא גם אליכןם, לבית הספר, למועדון לחבר או לקבוצת קריאה, רק תזמינו ואגיע!

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A6%D7%9C9.jpg

 

 מקווה שאתן מכירות ומכירים את ארגון משפחה חדשה בראשותה של אירית רוזנבלום המדהימה, שמאפשר לכל כך הרבה משפחות מכל כך הרבה סוגים לחיות ביחד כמו שצריך במדינת ישראל. כמי שפועלת מאז ומעולם למען חופש נישואין ופלורליזם, הייתה לי זכות לשתף פעולה עם אירית פעמים רבות. הייתי השבוע בחגיגות ה-18 לארגון, ופגשתי שם חברים כמו ישראל סביון, עמרם מצנע וגם יובל שרף ההורסת.

 

 

/Pulseem/ClientImages/3320///0.jpg

 

כבוד גדול לכל מי שהגיעו ביום ראשון לאירוע ההשקה המוצלח של תכנית "מעגלים מתרחבים" של המפלגה. החובה שלנו היא לפתוח את השורות כמה שאפשר, במלוא העצמה, והאירוע שארגנה בהצלחה רבה מיכל בירן חברתנו היה רק יריית הפתיחה למהלך הזה.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%9C%D7%9D%D7%A4%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%9B%D7%9C%20%D7%91%D7%99.jpg

 

שולחת לכולכןם סל של אור - סוג של קלמנטינה - מהפרדס המדהים בלב השרון, אליו הזמין אותי השבוע אמיר ריטוב, ראש המועצה. ביקרנו בשלולית החורף המדהימה שהוא מטפח, ולמדתי על הפיתוח החדש של החקלאות המקומית, קלמנטינת "אור": עגולה, מתוקה ובלי חרצנים – פשוט מושלמת.

 

ביקרתי בלב השרון למפגש של יו"ר המפלגה ושלי עם ראשי המועצות האזוריות של המפלגה. דיברנו על דרכה של המפלגה, ועל כמה חשוב לנו במחנה הציוני הקשר והפידבק עם המגזר החקלאי והכפרי, מהיסודות שעליהם אנחנו ניצבות וניצבים פה.

 

/Pulseem/ClientImages/3320///%D7%A7%D7%95%D7%98%D7%A4%D7%AA%20%D7%AA%D7%A4%D7%95.jpg

 

שבת בבוקר – יום יפה, ואני מגיעה לבירת הנגב, לשבת תרבות במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע. אתןם מאד מאד מוזמנות ומוזמנים להצטרף, הכניסה חופשית, מתחילות באחת עשרה (שדרות רגר 41). וכמובן שנפגש ביום ראשון בארבע בועידה המדינית של המפלגה, הכינו את המשרוקיות :))  נתראה!

 

שבת שלום,

 

שלכן ושלכם,

 

מרב. 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית