ח'כ פרופ' יוסי יונה: פליטת הפה של נתניהו בעקבות השאלה שהפניתי אליו

בעיות תצוגה? צפה בניוזלטר בדפדפן.

חברות וחברים! חג חנוכה שמח! 

 

---

 

דוח העוני

השבוע התפרסם דוח העוני, והפתעה הפתעה עוד דוח בתקופת נתניהו, ראש ממשלתנו בשבע השנים האחרונות, ואנו ממוקמים במקום האחד לפני אחרון בקרב המדינות המערביות.

דוח העוני הוא אות קלון מתמשך על מצחה של ממשלת ישראל ושל העומד בראשה.  ראש הממשלה נתניהו מתהדר בהצלחתו לשים את כלכלת ישראל במסלול של צמיחה והנה בא הדוח של הביטוח לאומי ומראה שדווקא שיעור העוני נמצא בצמיחה. ישראל ממשיכה להשתרך הרחק מאחרי מרבית המדינות המערביות בכל הקשור לרווחת אזרחיה. רק מקסיקו נושפת בעורפינו, בעוד מדינות כמו טורקיה יוון וארצות הבית ניצבות מעלינו. 

 ממצאים אלה אינם מקריים. המדיניות הניאו -ליברלית שמוביל רה"מ נתניהו בשנים האחרונות, ושפוטרת את המדינה מהאחריות לרווחת אזרחיה, מדרדרת את ישראל בדירוג העולמי ודוחקת רבים מאזרחיה וילדיה מתחת לקו העוני ולמצוקה כלכלית חמורה.

דברים שאמרתי בנושא בראיון משותף עם חברי ח"כ אלי אללוף לניסים קינן בתוכנית צבע הכסף ברשת ב'

 ועוד תקשורת על הדוח
בכתבה ב-NRG מעריב 
וכתבה בדהמרקר.

 

 

---

 

פליטת הפה של נתניהו בעקבות השאלה שהפניתי אליו

השבוע התכנסה ועדת הכלכלה להתייעצות על מתווה הגז עם שר הכלכלה שהוא גם שר החוץ, שר התקשורת והשר לשיתוף פעולה אזורי - השר ורה"מ בנימין נתניהו.

רבות כבר נאמר על מתווה הגז השערורייתי שרה"מ מתעקש לקדם בכל מחיר - בכל מחיר!

השבוע נדרש רה"מ בתפקידו כשר הכלכלה להשיב לשאלותינו במסגרת הליך ההיוועצות עם הועדה.

דברים שאמרתי ללוסי אהריש בתוכנית שיחת היום בערוץ 2 טרם הדיון.

בדיון אני ביקשתי להתמקד בזווית ספציפית : מדוע ראש הממשלה מתעקש לאשר את המתווה באמצעות הפעלת סעיף 52? 

סעיף 52 הוא הסעיף היחיד בחוק ההגבלים העסקיים שמאפשר ליטול סמכויות מהממונה על ההגבלים העסקיים ולהעביר אותן לידי הפוליטיקאים.

סעיף זה קובע כי רק במצב חירום שבו נשקפת למדינה סכנה ביטחונית חמורה, מוסמכת הממשלה ליטול מידיו את הסמכויות ולהעבירן לידיה.

ולכן בשאלתי לרה"מ נתניהו ביקשתי להבין מהן הנסיבות החריגות שבגללן הוא מבקש להפעיל סעיף זה. כלומר, מהו המצב הביטחוני החריג שעל בסיסו הוא נזקק לסעיף 52 , שעד כה לא הופעל מעולם.

נתניהו, כמו נתניהו ניסה להתחמק. אך גם הוא נאלץ לבסוף להודות שהעניין הביטחוני אינו העיקר, אלא פשוט "מה שהחוק מאפשר"; והסיפור המרכזי מבחינתו הוא העברת המתווה "האופטימלי", בגלל שיקולים אנרגטיים וכלכליים, ולא משיקולי בטחון חריגים.

ואם אלה הם השיקולים שהכריעו את הכף מבחינתו בעד המתווה, הרי שקשה מאוד לקבל אותם לנוכח הוויתורים המביכים והמבישים של הממשלה לטובת מונופול הגז ועל חשבון האינטרס הציבורי הכולל.

הנה לעיונכם קטע הוידיאו המלא מתוך הדיון

הפוסט הויראלי במיוחד של תומר קרמרמן שעמד יפה על נקודה זו.

ובפוסט שהעלתה העיתונאית טל שניידר בבלוג הפוליטי שלה

ועוד קצת תקשורת לאחר הדיון:

בראיון לרונן כ"ץ לרדיו קול חי
וליומן הערב של רשת ב' בהנחיית יוסי הדר.

 

קרקעות המדינה שייכות לכולנו 

השבוע פורסם תחקיר מקיף של יוסי מזרחי בחדשות 2  על ההחלטה שעברה במועצת התכנון המעניקה הטבה מפליגה לבני המושבים והקיבוצים. הנה דברים שכתבתי בפוסט בעמוד הפייסבוק שלי שעוררו דיון סוער:

ביולי 2011 יצאו מאות אלפים לכיכרות ולרחובות הערים בתביעה לצדק חברתי.

אחת המצוקות העמוקות שגרמו לאלפי צעירים להצטרף למחאת הקיץ של אז הייתה מצוקת הדיור החמורה שפוקדת את החברה שלנו מזה שנים ארוכות.

זוגות צעירים, זכאי דיור ציבורי ועוד עשרות אלפי אזרחיות ואזרחים בעיירות הפיתוח, בקיבוצים, במושבים בכפרים הערבים וביישובי הבדואים נאנקים תחת מצוקה קשה זו מבלי שמישהו הקשיב לזעקתם ומבלי שמישהו יבוא לעזרתם.

הבחירות הכלליות של 2013 ותוצאותיהן לא הביאו בשורה – מחירי הדיור הלכו והאמירו. והנה שוב הלכנו לקלפי בתחילת 2015 והפעם נדמה שמצוקת הדיור אכן מדירה שינה מעיניהם של שר האוצר ושל שר הבינוי והשיכון.

אפשר שהצעדים שבהם הם נוקטים –הוזלת מרכיב הקרקע והפרויקטים השונים של דיור למשתכן ועוד - יביאו בסופו של יום להקלת מצוקת הדיור בישראל. אבל חלק מהצעדים שבהם הם נוקטים בעייתיים, וזאת בלשון המעטה.

ראשית, אם שרי הממשלה חפצים להיטיב עם בני הקיבוצים והמושבים, כפי שעולה מהכתבה שפורסמה אמש בחדשות ערוץ 2, ולהעניק להם את האפשרות להתפתח ולגדול, אין הצדקה שההטבות המפליגות שהם מבקשים להרעיף עליהם – בין היתר מתן אפשרות לבנות יחידת דיור שלישית בנחלה במושבים בפחות משליש מערך הקרקע – לא יינתנו גם לזוגות צעירים בכל רחבי הארץ.

יש לזכור, רבים מיישובים אלו חדלו מזמן לממש את ייעודם המקורי – חקלאות. מדוע אם כך שהטבות דומות לא תינתנה לדיירי שכונת הארגזים, גבעת עמל, ליפתא ועוד רבבות דיירים בעלי מעמד משפטי דומה לזה של בני הקיבוצים והמושבים.

שנית, יש להקפיא לאלתר את תכניתו של השר גלנט לבנות יישובים קהילתיים בנגב. נקודה! בנייתם של יישובים אלה, אם אכן תתממש, תפגע אנושות ביישובים הקיימים, כמו דימונה, ירוחם, אופקים, שדרות ובאר שבע.

על פי ניסיון העבר, בנייתם של יישובים קהילתיים לצדן של עיירות הפיתוח ושל ערי הפריפריה מעודדים הפרדה אתנית ומעמדית ופוגעים אנושות בערך השוויון.

הם מסכלים את החזון של אבות האומה ליצור תמהיל חברתי חדש בין יוצאי ארצות מוצא שונות ובין מעמדות חברתיים שונים. אז במקום לבנות יישובים קהילתיים חדשים, נדרש שר הבינוי והשיכון לחזק את היישובים הקיימים ולהבטיח את שגשוגם.

זאת יש לזכור, הסרטון המכוער של חברת הבנייה "באמונה" שבו היא מתהדרת בבניית שכונה בקרית גת לציבור האשכנזי השייך לציונות הדתית בלבד, היא ביטוי גס ומכוער למדיניות המתקיימת גם ביישובים קהילתיים חילוניים. אלא ששם הדבר אינו נעשה בזחיחות דעת ובחוסר מודעות מקומם כפי שעולה מהסרטון המזוויע – הדבר נעשה באמצעות וועדות קבלה חשאיות.

מתן הטבות ייחודיות לקיבוצים ולמושבים על-ידי ממשלת ישראל והקמתם של יישובים קהילתיים, המעודדים הפרדה אתנו-מעמדית, אינם עולים בקנה אחד עם מגילת העצמאות שלנו. 

בואו נזכור, המגילה מבטיחה שמדינת ישראל תשקוד "על פיתוח הארץ לכלל תושביה, תהא מושתת על יסודות החירות הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל." מגילת העצמאות מחייבת אותנו גם לקיים שוויון חברתי... לכל אזרחיה."

הזכות לדיור בר השגה היא מן הסתם בין הזכויות המרכזיות שבאמצעותן צריכה לבוא לביטוי מעשי מגילת העצמאות שלנו והקריאה שלה לנבחרי הציבור ולמוסדות המדינה לנהוג באזרחי ישראל בשוויון ולהבטיח שכולם ייהנו מצדק חברתי.

ולכן אני מתנגד למתן הטבות דיור באופן סלקטיבי לבני קבוצה חברתית כזו או אחרת וקורא להשוואת ערכה והיקפה של הזכות לדיור הניתנת לכלל אזרחי ישראל.

 

---

 

קדימה מדע - ילדים חולים: מיקור חוץ של שירותי חינוך - ללא פיקוח וללא בקרה 

זה מספר חודשים שאני מלווה עוד מקרה הפרטה כושל של משרד החינוך.

בישראל ישנם מאות ילדים שבשל מחלה זמנית או קבועה מרותקים לביתם ואינם יכולים להגיע לבית הספר. מתוקף חוק חינוך חובה משרד החינוך מחויב לספק להם שירותי הוראה ביתיים. עד כאן הכל בסדר אלא שהפתרון של משרד החינוך לשירות הזה היה הפרטתו והעברתו לידי חברה פרטית. החברה שזכתה לאחרונה במכרז לאספקת שירותי הוראה לילדים החולים היא חברת "קדימה מדע".

מעורבותי בנושא החלה בעקבות פניות שהגיעו ללשכתי מהורים לילדים חולים וממורים שמלמדים בפרוייקט. הם התלוננו על ליקויים חמורים בהתנהלות החברה.  כך לדוגמא, הם ציינים את ההחלטה השערורייתית של החברה לקצץ בחצי את החזר הנסיעות למורים, בעיקר אלו שמלמדים בפריפריה שנאלצים לנסוע מרחקים ארוכים מספר פעמים בשבוע כדי להגיע לבית הילד אותו הם מלמדים. כמו כן הגיעו ללשכתי תלונות של הורים שהפסיקו לקבל שירותי הוראה בשל צמצום מספר המורים שמלמדת בפרוייקט (חלקם עזבו בשל ההרעה בתנאיהם).

בעקבות שאילתה שהגשתי למשרד החינוך בנושא נודע לי כי משרד החינוך העביר בשנת 2015 תקציב של 19,495,049 מיליון ש"ח. שביקשתי בשאילתא לקבל נתונים מהמשרד על כמות התלמידים בפרוייקט הקיף השעות ועוד ענו לי שם כי הם מסתמכים על דוחות חודשיים ששולחת להם קדימה מדע וכי אין להם יכולת לקפח. אתם מבינים "תנו לחתול לשמור על השמנת" משרד החינוך מפריט ולא מבצע פיקוח או בקרה אלא נסמך על דוחות שהחברה (לה אינטרס ברור למקסם את רווחיה) אליה הפריט את השירות שולחת.

דסק התחקירים המצוין של גלי צה"ל בהנחייתו של אבנר הופשטיין בדק את המקרה וקיים השבוע תחקיר מקיף שבמסגרתו רואיינתי גם אני. שמעו את התחקיר המלא.

אני אמשיך ללוות את הטיפול בנושא עד שנבטיח שכל הילדים המרותקים לביתם בשל מחלה יקבלו שעות הוראה ולימוד כפי שהם זכאים לו בחוק.

 

 

---

 

נר חמישי של חנוכה ושיח על צדק חלוקתי במודיעין

השבוע קיים החוג לצדק חברתי אירוע נוסף הפעם במודיעין. אל הכנס שארגנה רכזת החוג שלנו במודיעין - איילת מור המדהימה - הגיעו עשרות תושבי העיר והאזור.

אנחנו ממשיכים עם כינוסי החוג ברחבי הארץ, בקרוב נתארח גם בחיפה, נתניה, אופקים ועוד.

אתם מוזמנים להציע את עירכם ולהזמין אותנו לערב של צדק חלוקתי.

כתבו לנו לכאן - yosefyo@knesset.gov.il

 

---

 

מדליקים נרות חנוכה

בחג החנוכה האור פורץ ומתפזר. 

השבוע השתתפתי בהדלקת נר שני אצל אילן בן סעדון במודיעין.
בתמונה: יחד עם הח״כים עמר בר לב ונחמן שי עם חברי הסניף איילת מור ויעקב שוורץ.

 

נר שלישי בכפר הסטודנטים בלוד - שאפו לידידי ח״כ איציק שמולי על ארגון האירוע. 
בתמונה; עם ח״כ עמיר פרץ, מזכיר סניף אשקלון ידידי ישראל זיו, וחברי אבנר זכריה ממחוז המושבים של מפלגת העבודה. 

 

נר רביעי במחוז ירושלים. 
בתמונה מזכירת המחוז אסתי קירמאייר הנהדרת, הח״כים עמיר פרץ, נחמן שי ואראל מרגלית. 

 

---

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית