ח'כ פרופ' יוסי יונה: החוק הראשון שהעברתי בכנסת

חברות וחברים!

 

---

 

יום המורה בכנסת

השבוע ציינו את יום המורה בכנסת. מי מאתנו אינו זוכר/זוכרת מורה או מורה שהותירו בנו חותם? אני מאמין שזיכרון מסוג זה אצור בקרב רבים מאתנו. השהות בבית הספר, בכיתה מסוימת עם מורה או מורה, לאורך תקופה ממושכת, יוצרת זיקה משמעותית בין מורים לתלמידים, בין התלמיד לבין מורה מסוימת. כל אחד מאתנו שיכול להעיד על מורה או מורה שהותירו בו חותם, יודע שהדבר לא קרה בהכרח משום שהם לימדו אותנו תוכן לימודים מסוים, אלא בעיקר בגלל אישיותם, בגלל היותם דמות מופת עבורנו, בגלל היותם מחנכים - לא רק מורים.

הנה דברים שאמרתי במליאת הכנסת ביום זה.

 

---

 

החוק הראשון שלי עבר בכנסת

השבוע, עברה בקריאה שנייה ושלישית ונכנסה לספר החוקים הצעת החוק הראשונה שלי.

בנוסף להתרגשות שבעניין, יש פה גם משהו סימבולי. הצעת החוק הראשונה שלי, אותה הגשתי ביחד עם חברי ח"כ נחמן שי באה בעצם לתקן חוק – תיקון שמבקש לבטל סעיף שנועד להשתיק עיתונאים. הצעת החוק שעברה ביטלה את סעיף ההשתקה בחוק רשות השידור, סעיף שהיה עדיף אילו לא היה מגיע כלל לעולם.

חופש הביטוי הוא ערך בסיסי בדמוקרטיה. עיתונאים, כלשון הביטוי, הם כלב השמירה של הדמוקרטיה. תהיה זו פגיעה אנושה בדמוקרטיה אם ננסה להגבילם לטוב ולרע מימין ומשמאל.

ביטול סעיף ההשתקה אינו מבשר את הניצחון של חופש העיתונות בישראל. אנו עדים להשתלטות הדרגתית של נתניהו על אמצעי התקשורת הציבורית, ומצד שני, הכסף הגדול חודר יותר ויותר לתקשורת המסחרית, מאיים על עצמאותם של העיתונאים ופוגע באפשרות לקיומה של תקשורת ביקורתית ונשכנית הפועלת בשירותו של הציבור.

אז השמחה בהעברת החוק מהולה בדאגה מפני פגיעה מתמשכת בחופש העיתונות ובשידור הציבורי. ויש סיבות לדאגה!

הנה כתבה שפורסמה בנושא

 

---

 

מפלצת הגזענות שוב הרימה את ראשה

הקמפיין השיווקי של חברת באמונה, שבונה שכונה לאשכנזים בלבד, נתן ביטוי בוטה ובלתי-מתנצל לתפיסות גזעניות הקיימות בקרב חוגים מסוימים בחברה הישראלית. אבל אין לראות בקמפיין זה, כפי שרבים מבקשים לעשות, מקרה שולי, עשב פרא שנולד בגינה שבה גדלים ומטופחים פרחי נוי נאורים. זהו רק קצה הקרחון של תופעה רווחת ועמוקה בחברה שלנו.

יתרה מזאת, כאשר מדובר בתחום הבינוי והדיור, נראה שממשלת ישראל דווקא מעודדת את התופעה הזאת. היא עושה זאת כאשר היא מאשרת את בנייתם של יישובים קהילתיים המקיימים הפרדה מעמדית עם סממנים אתניים מובחנים. במיוחד צורמת המדיניות הזאת כשהיא באה מפיה של ממשלה המדברת בלהט על מחויבותה לקידום הפריפריה וקידומה. בנייתם של יישובים קהילתיים חדשים דווקא תחליש אותה.

העברת בסיסי צה"ל לנגב מספקת הזדמנות פז לחזק את היישובים הקיימים על ידי קליטתם של אוכלוסיות חדשות. תהיה זו בכייה לדורות אם הממשלה תאשר בנייה של יישובים קהילתיים לקליטתם של אוכלוסיות אלו. 
היישוב "נווה גוריון" שעתיד לקום במסגרת אותם חמישה יישובים חדשים אומנם נושא את שמו של ראש ממשלתנו הראשון אך היישוב הזה מייצג חזון מנוגד לחזון שהוא ראה לנגד עניו - זה לא הנגב שלו הוא פילל.

תעשה נכון הממשלה אם תיסוג מההחלטה שקיבלה ותפעל לחיזוק היישובים הקיימים ולחיזוק התמהיל החברתי שלהם.

ראו כאן עימות ביני ובין שר הבינוי והשיכון גלנט בנושא

וכאן דברים שאמרתי בוועדת הפנים של הכנסת שקיימה דיון בנושא

 

---

 

מאבק בריאות הנפש

הפגנו יחד כ 500 אזרחים, בני משפחה, פסיכולוגים, מתמחים, חברי כנסת ועוד בקריה למשרד הבריאות והשר ליצמן לפתור מיידית את שלל הליקויים הקיימים עליהם הרחבתי בעבר.

התעודדתי לראות את ההתגייסות האזרחית בסופ"ש מרובה הפגנות, (הזדהות עם נפגעי הפיגועים בפריז והפגנות הגז) עדיין יצאו מבתיהם 500 איש והגיעו לתל אביב מכל חלקי הארץ.

נצא להפגין למען שירות נאות ואמין במערך בריאות הנפש בישראל. נזעק כנגד הפרת הסודיות, הגבלת הזכאות לטיפול, חסר משווע בסל שירותים, חיסול ההתמחות וחוסר תשומת לב כללית לבעיות העולות מן השטח מאז כניסת הרפורמה לתוקף. אלה מקצת הדברים שאמרתי בנאומי מול הקהל הרב שהתאסף למחות הנה הנאום.


בימים אלו כחלק מהמאבק ארוך הטווח של ארגון "בנפשנו" המאגד את הפסיכולוגים והמתמחים בבריאות הנפש, הם שואפים להקים חוג מפלגתי למען מערך הציבורי בבריאות הנפש. אם אתם מזדהים עם תפיסת העולם של רפואה ציבורית ומעוניינים להצטרף לחוג המפלגתי של "בנפשנו" פנו אל עוזרי מנדי שקד במייל yosefyo@knesset.gov.il

 

---

 

זה הגז של כולנו

בשבועות האחרונים מקיימת ועדת הכלכלה בה אני חבר דיונים בנושא מתווה הגז שראש הממשלה מתעקש כל כך לאשר. מאבק הגז, נמצא בישורת האחרונה תוך שהוא מקבל גיבוי ציבורי הולך וגדל. אם עד לפני מספר שנים נושאים כלכליים כמו משאבי הטבע לא עניינו רבים בציבור, הרי היום מתגייס הציבור באלפיו למען הנושאים האלה.

כך היה במוצאי שבת לפני שבוע כשההמונים גדשו את כיכר הבימה וכיכרות אחרות ברחבי הארץ בדרישה למתווה גז צודק שישרת את האינטרס הציבורי ולא יספק את תאוותם הבלתי מרוסנת של אילי ההון ושל והתאגידים הבינלאומיים . נציגי השלטון מנסים להוליך שולל את הציבור ולספר אגדות כדי להסתיר עובדה זאת וכדי להפיג את התנגדותו למתווה הגז המופרך שהם. בתמונה ציוץ שהעליתי מתוך אחד מדיוני הוועדה שיצר לא מעט הדים.

בנוסף מזמין אתכם לצפות בתחקיר המצוין שעשו בערוץ הראשון בנושא זה: 

המאבק במתווה הגז שאותו מקדם נתניהו יקבע אם נהיה נורבגיה או שנהפוך לניגריה; המאבק יקבע אם נפיק את הגז כדי לקדם את רווחתם של אזרחי ישראל או כדי להעשיר את קופתם של מעטים.

הנה דברים שאמרתי על דיוני הגז בוועדה לאורית לביא נשיאל בערוץ הכנסת.

 

---

 

שאלתי את שר הבריאות למה חמישה ימים תושבי נהריה היו בלי מים. מה הוא ענה?

שבוע שעבר מצאו עצמם לפתע תושבי נהריה עם התרעות לזיהום מי השתייה שלהם.
את ההודעה, אגב, מרביתם קיבלו בכלל דרך הפייסבוק. מאז מצאו עצמם תושבי העיר הצפונית ללא מים ראויים לשימוש.

הניסיונות של תושבי העיר לקבל מידע מהעירייה על הסיבות להפסקה של אספקת המים לא צלחו, אך העירייה הכחישה את השמועות שהסיבה היא שרידי אסבסט שנמצאו במים. גם הבקשות של תושבי העיר מנציגי העירייה לספק מים חלופיים במכליות לא נענו, והם נאלצו להרתיח את המים לפני השימוש. מצד שני, גם משרד הבריאות מתקשה לספק הסברים לטבעו של הזיהום ומקורותיו.

בעקבות הפניות שהגיעו אלי, הגשתי שאילתא דחופה לשר הבריאות ליצמן. כפי שתראו כאן, גם לשר, לא היו תשובות מספקות.

אמשיך לעקוב אחר התפתחות העניינים ואופן הטיפול של הגורמים המקצועיים בנושא.

 

 

---

 

הונאת הביטוח הסיעודי הקבוצתי

בתחקיר ששודר בתכנית "המערכת" של ערוץ 2, תועדה הונאת הביטוח הסיעודי הקבוצתי.
כתוצאה מהונאה זו ניצבים מאות אלפי גמלאים בישראל מול הסכנה של אבדן הביטוח הסיעודי שברשותם, וזאת לאחר שחברת הביטוח הודיעה להם כי אינה מתכוונת לחדש את הפוליסה שברשותם.

מדובר במבוטחים ששילמו עבור ביטוח סיעודי קבוצתי במשך שנים רבות, ולעיתים אף עשורים, מתוך אמונה שבכך הם מבטיחים את עתידם בעת זקנה. הם לא העלו על דעתם שהם שמים כספם על קרן הצבי ושהפוליסות שרכשו בהיתר וברשות הרגולטור אינן מספקות ביטוח סיעודי. 
עשרות שנים אפשרה המדינה לחברות הביטוח למכור פוליסות מסוג זה, דבר שהיווה מעין "תעודת הכשר" למעל מיליון מבוטחים.
לא מזמן קבעה המדינה כי הפוליסות הנ"ל אינן נהנות ממאזן אקטוארי, קביעה זו לאחר שנים של "הכשר" מחייבת את המדינה גם לייצר פתרון ראוי לבעיה שנוצרה כתוצאה מפיקוחה הלקוי.

התנערותה המתמשכת של המדינה מאחריותה, דוחקת את הקשישים "לבור כלכלי" שאין באפשרותם להיחלץ מתוכו.
לא מזמן הציגה גב' דורית סלינגר – הממונה על הביטוחים במשרד האוצר -  מתווה שערורייתי ומחורר שביכולתו לסייע רק לעשירית מהמבוטחים, מחייב אותם בתקופת אכשרה ממושכת, מקצץ דרמטית בזכויותיהם ומעמיד לרשותם אמצעים כספיים עלובים, שמכסים בין רבע לשליש מהיקף ההוצאה הסיעודית.

יו"ר הסתדרות הגמלאים, ידידי שמוליק מזרחי שיתף אותי בסכנה הנשקפת לציבור הגמלאים ונרתמנו יחד לפעולה יחד עם ח"כ איציק שמולי וח"כ יואב קיש פנינו לשר האוצר משה כחלון בדרישה להתערבותו הדחופה ע"מ שהמדינה תיקח אחריות על מחדלה ארוך השנים בפיתרון הגון וראוי לבעיה שנוצרה.

הנה דברים שאמרתי על כך במליאת הכנסת

 

---

 

אצל אביבה מטמון בקרית אונו

אביבה היא אישה מיוחדת שקל לאהוב - נדיבות רבה ולב רחב. ביתה הוא אכסניה לקיומם של מפגשים בין שחקני ובימאי קולנוע, בימאי ושחקני תיאטרון, מוזיקאים שעושים מוזיקה בסגנונות שונים -, בלוז, תימנית, פרסית, ערבית, אופרה, שירי ארץ ישראל היפה, גאז׳ - שמנגנים על כל כלי אפשרי (עוד, כינור, חצוצרות, דרבוקות , מפוחיות, נאי, ותופים שמקורם אינו ידוע).

המקום מתפוצץ מכישרונות; האווירה חמה; והתבשילים, המאכלים ודברי המאפה - מהמשובחים ביותר

הנה ציוץ של חברי ח"כ דוד ביטן מהליכוד שהיה איתי באירוע


והנה תמונות מהאירוע בפוסט בעמוד הפייסבוק שלי

 

---

 

חורש את הארץ

 

קרן אייסף היא קרן בינלאומית לחינוך - ארגון חברתי ציוני, הפועל למען קידום שוויון הזדמנויות בחינוך וצמצום פערים בחברה הישראלית באמצעות הגברת הנגישות ללימודים אקדמיים ופיתוח מנהיגות אקדמית-חברתית. גם אני נמנה על בוגריה בן המחזור הראשון.

בשישי שעבר הוזמנתי לתת הרצאה בפני 30 דוקטורנטים של אייסף מכל רחבי הארץ. שם אני מרגיש בבית.שעתיים של שיחה על חינוך החל מבית הספר וההסללה שבו ועד התכנים האקדמאים וראיונות קבלה לעבודה.

 

משם המשכתי לארוחת שישי יחד עם מאות צעירי המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה מכל הארץ. בסמינר ערכי רעיוני שמתקיים כל שנה.

 

השתתפתי השבוע בהקרנה פומבית של פרק מהסדרה "מגש הכסף". להקרנה שאורגנה ע"י בוגרי השמו"צ בפרדס חנה בעזרה של סניף מפלגת העבודה המקומי ומזכירו הנמרץ עו"ד אביעד סיני הגיעו כ 50 תושבי העיר והסביבה, הנה תמונה מהשיח שהתפתח לאחר ההקרנה. – רוחות של מעורבות אזרחית מנשבות בישראל. "מגש הכסף" נותן ללא ספק רוח גבית חזקה לשיח החיובי הזה.

 

ידידי רועי ג'רופי הזמין אותי לשיחה במועדון "הקרוסלה" בירושלים.
אל בית קטן אך מלא חום ואהבה, נדחסו 30 סטודנטיות וסטודנטים צעירות וצעירים מקסימים, מלאי סקרנות וחדורי רוח שינוי של התא המזרחי באוניברסיטה העברית. 
דיברנו ארוכות על שוויון הזדמנויות, על הסיכוי לשינוי בחברה הישראלית, על הכוח והיכולות לחולל שינויים תפיסתיים במפלגה גדולה וותיקה כמו מפלגת העבודה, על שותפיי הרבים דווקא מהצד הימני של המערכת הפוליטית ועל קהל עצום מהשטח של מפלגת העבודה שמגבה אותנו בדרכנו .
זו לא מערכה קלה כלל וכלל, זהו מאמץ ארוך ועיקש שקוצר כמעט בעצלתיים את פרותיו. אך אלטרנטיבת הייאוש אינה קיימת. יחד עם חבריי בכנסת ובמפלגה, עם צעירים ומבוגרים כמהי שינוי נמשיך את המעלה הסיזיפי במאמץ להנחיל שוויון בחינוך ובאקדמיה, בכלכלה ובחברה, במקומות העבודה ובתפקידי מפתח, שוויון בין ההתיישבות הכפרית לעירונית, בין עולים לוותיקים, בין התרבויות והזהויות השונות המרכיבות את הפסיפס המגוון של החברה הישראלית. 
נמשיך עד שנגיע ליצירת צדק חלוקתי אמיתי בכל תחומי החברה בישראל.

 

אפרופו צדק חלוקתי, התברכנו השבוע בתוספת כוח משמעותית בצוות המתנדבים שלנו בכנסת.
מיכל אורובנו , הצטרפה השבוע לצוות המתנדבים בלשכה, והיא תרכז את העשייה והתיאום הפרלמנטרי של השדולה לצדק חלוקתי אותה אני מוביל יחד עם חבריי הכנסת אורלי לוי אבקסיס ומיקי זוהר.
מיכל מלווה אותי מזה כמה שנים בשדה הפוליטי. היא בת 22 סטודנטית שנה א ללימודי מדעי המדינה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באונ' העברית. מיכל היא מנהיגה בהתהוות ומרכזת את החוג שלנו בירושלים והסביבה. אידאולוגית, אנרגטית, מובילת שיח יהודי במפלגת העבודה. כן יירבו.

 

סופי השבוע הם בדרך כלל זמן למנוחה. מנוחת הנפש ומנוחת הגוף. 

שבתות התרבות שמתקיימות ברחבי הארץ הם מנהג יפה והזדמנות טובה להרוות קצת את הנפש בשיח בלתי פורמלי על דעות, סיפורי חיים, מאוויים ועוד.
התארחתי בשבתרבות בחולון בהנחייתה של העיתונאית נחמה דואק.
שבוע לאחר מכן התארחתי בשבתרבות בשכונת רמות בירושלים בהנחייתה של ידידתי אורלי ראובני. שעה ומחצה של שיחה משותפת על פוליטיקה של ימין ושמאל כלכלי וחברתי, פוליטיקה של זהויות ורב-תרבותיות.

 

 

משם המשכנו לתה של צהרים אצל מזכירת הסניף המקומית גב' דליה היבנר. שם הרחבנו גם על תרבות רומניה ודליה נתנה לי רקע מעמיק מהיכרותה בהתאמה לתפקידי כיו"ר שדולת הידידות הפרלמנטרית רומניה – ישראל.

בהמשך השבוע גם התארחתי בטקס לציון יום העצמאות הרומני אותו אירחה שגרירת רומניה בישראל הגב' אנדריאה פסטרנק. רבים מחברי המפלגה יוצאי רומניה היו שם יחד איתי בערב מרשים.
בתמונה : עם שגרירת רומניה בישראל גב׳ אנדריאה פסטרנק

 

ומזל טוב לידידי ד"ר נג'יב סעב מאבו סנאן לרגל חתונת בנו סלמאן. הייתי שם יחד עם חברי יהודה טפירו וחבר הכנסת עמיר פרץ.

 

 מקבץ תמונות קטן מאנקדוטות של השבועיים החולפים:

• עם חבריי לסיעה אל"מ במיל עמר בר לב ואלוף במיל' אייל בן ראובן במפגש עם קציני אמן בכנסת.

 

• יחד עם עוזרי גיא עציון ונועם ברגר בפגישה עם קבוצת "הרדיו החינוכי" שנערכה בתיאום של נועם בגר המקסימה שמתנדבת אצלנו בלשכה כמעט מראשית כהונתי.

 

• עם חברתי לכנסת נאווה בוקר ביום הזיכרון לבעלה תנ"צ ליאור בוקר ז"ל במלאת 5 שנים לאסון הכרמל.

 

• משתתף במאבק ביום הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים.

 

 • ברביעי הקרוב יערוך החוג לצדק חברתי במפלגת העבודה הדלקת נר של צדק חלוקתי במודיעין והסביבה. כל הפרטים בהזמנה שבתמונה ותודה עמוקה לרכזת החוג במודיעין – איילת מור המסורה.


איתכם!

יוסי

 

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית