ח"כ פרופ' יוסי יונה: מי הם ארבעת הח"כים שהתנגדו להעלאת שכרם?

בעיות תצוגה? צפה בניוזלטר בדפדפן שלך.

חברות וחברים!

בשבוע הבא תקציב המדינה יובא להצבעה בכנסת. זה יהיה שבוע עמוס וגדוש פעילות שבו נעשה מאמץ למקצה שיפורים – ננסה לתקן פה משהו ושם משהו. זה יהיה מהלך משלים מנקודת המבט של הסיעה שלנו – המחנה הציוני – שעשתה עבודה נהדרת בוועדת הכספים ושהשיגה הישגים יפים. בין ההישגים הללו ניתן למנות:
* 75 מיליון ₪ תקציב לעידוד מעבר רופאים לפריפריה.
* 16 מיליון ₪ רטרואקטיבי ליתומים שאיבדו את שני הוריהם
* הוצאת נושא הפטם מחוץ להסדרים והתחייבות להורדה במחיר העוף
* חיזוק תנועות הנוער בפריפריה
* העברת 170 מלש"ח לזכאי דיור במשרד השיכון למשכנתאות והורדנו את הריבית ל2.5%
* התחייבות מוועדת כספים להורדת דמי הניהול בקרנות הפנסיה בחצי
* רפורמת הקורנפלקס: דאגנו שלא יהיו עובדי קבלן בתאגיד הפיקוח ושהוטרינרים ישמרו על מעמדם ותנאיהם.
* יצרנו איזון טוב יותר בין הורדת יוקר המחייה לקיום רגולציה אפקטיבית.

 אך גם לאחר שיאושר התקציב, נכונו לנו מאבקים רבים שבהן נעשה מאמצים מתמשכים כדי לקדם את השקפת העולם החברתית-הכלכלית שלנו בהחלטות הממשלה ובחקיקות בכנסת.  

לפנינו תקופה לא קלה ולא פשוטה. גל הטרור עומד בעינו ולממשלת נתניהו אין מענה, וזאת על אף שעלה בידו להרכיב ממשלה התפורה על-פי מידותיו – ממשלה שבה הימין הקיצוני נותן בה את הטון. התפיסה שבה אחז נתניהו ושאותה קידם מעל כל בימה אפשרית שאומרת שלא ניתן לפתור את סכסוך הדמים בינינו לבין הפלסטינים ושיש להסתפק בניהול מיטיבי שלו, קורסת למול עינינו תוך שהיא גובה מאתנו מחיר כבד.

אך לא רק זאת, סירובו של נתניהו לבחון יוזמות אמיצות ויצירתיות לפתרון הסכסוך על בסיס שתי מדינות לשני עמים - פתרון שמבטיח את האינטרסים הלאומיים שלנו - גורמת לבידודנו ההולך וגדל בעולם. נכון, יש גורמים רבים שמנצלים את מדיניותו הבלתי-מתפשרת של נתניהו ושל הימין הקיצוני כדי לתת דרור לעמדותיהם האנטישמיות, אבל אין בכך כדי להסיר ממשלת נתניהו את חלקה באחריות לבידודנו בעולם. דרושה הנהגה אחרת; דרושה הנהגה עם חזון; דרושה הנהגה המספקת למדינת ישראל ולאזרחיה תקווה  ולא ייאוש. הסיעה שלנו – המחנה הציוני – מציעה חלופה ראויה.

 

---

 

 מי היו ארבעת הח"כים שהתנגדו להעלאת שכרם? 

 

 נאה דורש נאה מקיים. שמעתם בטח לא מעט השבוע על ההעלאה המקוממת של שכר החכים. השבוע השתתפתי בדיון של ועדת הכנסת שביקשה לאשר את ההעלאה. אני מודה שהגעתי לדיון במחשבה שרוב חברי הכנסת יתמכו בהמלצות הוועדה הציבורית (שעל פי החוק ממליצה לוועדת הכנסת איך לפעול בנושא) לפיה ישונה מנגנון ההצמדה של שכר חברי הכנסת כך שתבוצע הקפאה של העלייה המתכוננת לשנת 2016.

להפתעתי, או שאולי צריך להגיד לצערי, מצאתי את עצמי אחד מתוך ארבעה חברי כנסת (שלי יחימוביץ, יעל גרמן, מרב מיכאלי ואני) שמתנגדים להעלאת השכר בעוד חכים ממפלגות אחרות לא נכחו או הצביעו בעד.

זהו מצב לא הגיוני, כפי שאמרתי בדיון אנו חברי הכנסת מחויבים לגלות רגישות גדולה יותר. הציבור מסתכל עלינו! החברה הישראלית מאופיינת בפערי שכר מהגדולים בעולם ופערים אלה הם בין הסיבות המרכזיות לגידול באי-השוויון בחברה. קראתי לחברי הוועדה לשמור על כבודנו ולקבל את המלצות הוועדה להקפיא את עליית השכר. לצערי, כאמור, עמדה זו נדחתה ברוב קולות.

הנה קצת מהתקשורת בנושא:

כתבה בYnet

כתבה בNRG

כתבה בTheMarker

 

---

 

מבטלים את סעיף ההשתקה בחוק רשות השידור 

השבוע התקדמנו עוד צעד בדרך לביטול הסעיף המכונה "סעיף ההשתקה" בחוק רשות השידור. הצעת החוק של חברי נחמן שי ושלי עברה פה אחד בוועדת הכלכלה של הכנסת.  

בוועדה להכנתו של חוק רשות השידור נאבקתי יחד עם חברי ח"כ נחמן שי שסעיף ההשתקה לא יהיה חלק מהחוק, ואכן הצלחנו לחסום זאת. אך בעת ההצבעה במליאה על החוק וסעיפיו, הוכנס שוב הסעיף לחוק במחטף באישון לילה בתמיכת הקואליציה. 

מיד לאחר אישורו של החוק עם הסעיף הבעייתי הגשתי ביחד עם נחמן הצעת חוק לביטול הסעיף. השבוע אושרה ההצעה בוועדת הכלכלה וכעת נשאר להעבירה בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת כך שיבוטל הסעיף הבעייתי.

 בדיון בוועדה הבעתי את חששי העמוק "שצלו של הסעיף, גם לאחר ביטולו, ממשיך לרחף מעל רשות השידור. יודעים החברים לוועדה ועובדי רשות השידור שלמעשה גם בחוק עצמו לא הגענו לחוק שיצר חומה בצורה בין הפוליטיקה לבין רשות השידור. רשות השידור נמצאת היום בתקופת מעבר בהליך כינוס נכסים וההליך הזה הוא גם איום - תקציבי, בירוקרטי, אדמיניסטרטיבי. הליך זה פוגע ביכולתה של הרשות בתקופה הזו לבצע את תפקידה ולעלות תכניות תחקיר נוקבות. כלומר, המשמעות היא המשך קיומו של סעיף ההשתקה באמצעים בלתי פורמאליים. אני מברך על כך שהוועדה הצביעה פה אחד על ביטול סעיף ההשתקה, שבא בחטא לעולם, אך רוצה להתריע כי האיום על קיומו של שידור ציבורי, הפועל ללא תלות בדרג הפוליטי, עדיין קיים."

לדברי המלאים בוועדה לחצו כאן

 

---

 

כשרוח המפקד נושבת על המשטרה - חקירת יוזמי ההפגנות נגד מתווה הגז הטבעי 

בסוף השבוע האחרון התקיימו הפגנות בהשתתפות אלפים במחאה על מתווה מונופול הגז הטבעי אותו מנסה ראש הממשלה נתניהו לאשר.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן בתגובתו למעצרים מיתמם. יחסה של משטרת ישראל כלפי פעילי מחאת הגז מעלה את הרושם שהיא פועלת על פי רוח המפקד, ראש הממשלה נתניהו, שמבקש לקדם את מתווה הגז על חשבון האינטרסים של אזרחי ישראל.

משטרת ישראל הוכיחה בעבר ומוכיחה בהווה את יכולתה לפעול באופן עצמאי וללא תלות באינטרסים הצרים של פוליטיקאים. היא נדרשת לעשות זאת גם הפעם. אסור שייווצר הרושם בציבור שמשטרת ישראל פועלת, כפי שטוענים פעילי המאבק בגז, "בהנחיית הממשלה כדי להשתיק את מאבקם". טוב תעשה המשטרה אם תבטל את צעדי המנע שבהם היא נוקטת נגד המחאה ותאפשר את המשך קיומה. זו זכותו הבסיסית של הציבור בחברה הדמוקרטית.

מתווה הגז, יגיע בשבועות הקרובים לדיון בוועדת הכלכלה בה אני חבר. נעשה ככול שביכולתנו כדי שהמתווה שריח רע עולה ממנו לא יאושר. 

המאבק בשטח לא עוצר וגם בסוף השבוע הקרוב יתקיימו הפגנות נוספות.

לפרטים על ההפגנות לחצו כאן 

 

---

 

במוצ"ש מפגינים למען שירות בריאות נפש ציבורי, נאות, אמין ואיכותי

במוצ"ש הקרוב יקיימו הפעילים המופלאים מארגוני בריאות הנפש -  שאת מאבקם אני מלווה מזה תקופה - הפגנה למען שירות בריאות נפש ציבורי, נאות, אמין ואיכותי בישראל. מאז כניסתה של הרפורמה בבריאות הנפש לתוקף, מתוקף צו שקבע שר הבריאות ליצמן תוך עקיפה מסוכנת של הכנסת, מגיעות ללשכתי תלונות רבות. הפרת הסודיות, הגבלת הזכאות לטיפול, חסר משווע בסל שירותים, חיסול ההתמחות וחוסר תשומת לב כללית לבעיות העולות מן השטח.

מזמין את כולכם להצטרף למאבק. ההפגנה במוצ"ש הקרוב בשעה 19:00 - צעדה שצא מבית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי בתל - אביב אל עבר רחבת הכניסה לשוק הכרמל. נהיה שם פעילים חברתיים, פסיכולוגים, עובדים סוצייאלים, מתמחים, חברי כנסת מהקואליציה ומן האופוזיציה.
לפרטים: היכנסו כאן לעמוד המאבק בפייסבוק 

או פנו לדוברת המאבק תהילה גיגי. 052-3518487  

 

---

 

מינויים וצירופים פוגעים בדמוקרטיה וטוב שיחלפו מן העולם

רובכם וודאי נחשפתם בתקשורת על המתח הפנים מפלגתי סביב שאלת צירופם של חברים חדשים לוועידת מפלגת העבודה. וועידת המפלגה היא הגוף המשפיע על סדר היום שלה, על דרכה וזהותה. זהו גוף שנבחר אחת ל 4 שנים ומונה כ 1700 נבחרים מכל רחבי הארץ. זהו הגוף שאמור להכריע בשאלת כניסתנו לממשלה, זה הגוף שקובע את מועדי הפריימריז ליו"ר המפלגה ולרשימת חברי הכנסת, לאיחוד ופרידה מתנועות פוליטיות חיצוניות ועוד ועוד.

סערה התעוררה כאשר ביקשתי לקיים דיון בסיעת העבודה בנוגע ליוזמתו של יו"ר המפלגה יצחק הרצוג לצרף 450 חברים חדשים לוועידת המפלגה ללא בחירות. בקשתי זו גובתה גם במכתב שהפניתי לחברי הכנסת של מפלגת העבודה.

התנגדתי בעבר, אני מתנגד בהווה ואתנגד תמיד למינויים של צירים לוועידה שלא על פי תהליך דמוקרטי ושקוף. אני רואה במינוים מסוג זה פגיעה אפשרית בריבונותה של הוועידה ובסמכותה לקבל החלטות חשובות הניצבות לפתחה. צירי וצירות הוועידה התשיעית נבחרו בבחירות אישיות ודמוקרטיות. הם ביקשו את אמון חברות וחברי הסניפים וקיבלו אותו. אני גאה להיות חלק מתנועה דמוקרטית עם עבר מפואר ועתיד מבטיח.

הבעתי את החשש שהיקף כה גדול של מינוי צירי וצירות נוספים בהליך שאינו בבחירות ישירות ובשקיפות, עשוי לגזול שלא בדין מהצירים הקיימים את האמון והסמכויות שחברי המפלגה נתנו בידם בעת בחירתם. סמוך וקרוב למועד הוועידה, נפגשתי עם יו"ר המפלגה  וסיכמנו כי זו הפעם האחרונה בה יצורפו חברים לוועידה שלא במסגרת בחירות דמוקרטיות. דברים ברוח זו נאמרו בנאום שהוא נשא בפתיחת דיוני הוועידה.

הנה קצת תקשורת סביב האירועים:

"עימות חריף במחנה הציוני"

ועל הסיכום עם יו"ר המפלגה

 

---

 

חברים שפוגשים בלשכה

תכירו את דליה בלומנפלד - ראש מערך פניות הציבור בלשכתי בכנסת. 

דליה היא סוציאל דמוקרטית, אידיאולוגית ומחויבת, גמלאית של משרד החינוך ואשת חינוך במלוא הווייתה. 

דליה היא ממייסדי האתר הסוציאל דמוקרטי  "עבודה שחורה" שם היא משמשת עד היום כעורכת בהתנדבות.

את דליה הכרתי לראשונה לפני למעלה מ 20 שנה כשהייתה תלמידתי באוניברסיטה העברית. מאז שמרנו על קשר ושוחחנו מעת לעת.
מאז הכרזתי על כניסתי לפוליטיקה לפני כשלוש שנים, מלווה אותי דליה בכל מערכה. פוליטית ואידיאולוגית.

עם בחירתי לכנסת, לקחה על עצמה דליה בהתנדבות את האחריות על פניות הציבור שמגיעות ללשכתי בכנסת. מאז ועד היום מערך פניות הציבור אצלי בלשכה מופעל על ידי מתנדבים שעונים לכל פניה ופניה בניצוחה והדרכתה של דליה חברתי המסורה.

השבוע קיבלנו גושפנקא רשמית להיותה של דליה חלק מצוות הלשכה כאשר הנהלת הכנסת הנפיקה עבורה אישור כניסה חופשי וקבוע.

אם גם אתם מעוניינים להצטרף למערך פניות הציבור אצלנו בלשכה כתבו לנו yosefyo@knesset.gov.il

 

 

---

 

---

 

אני בן ליוצאי עירק, אני כותב על זה, ועכשיו גם מצאתי שותפים

לפני שבוע הוזמנתי להשתתף בכנס "משמרים את השפה העיראקית" של יוצאי עיראק בישראל.
ה"משמרים" הוקם לפני כארבע שנים ע"י גב' זהבה ברכה - בת העדה אנרגטית ובעלת חזון.

דף הפייסבוק שהקימה "משמרים את השפה העיראקית"  מונה כיום למעלה מ 17,000 חברים, והקבוצה הולכת ומתרבה. אודה, לא שיערתי עד כמה האש בערה אצל אלפי יוצאי עיראק ודוברי השפה העיראקית שמצאו בקבוצה מקום טבעי לשפה, לניחוחות, להווי והתרבות אותם ינקו בבית הוריהם.

העניין בקבוצה ובחומרים שהיא מייצרת התרחב עד שממש התבקש לייצר מפגש 'אמיתי' של חברי הקהילה הווירטואלית. להפתעתי ולשמחתי, מאות מיוצאי עיראק הגיעו מכל רחבי הארץ וגדשו את האולם הגדול באור יהודה. איתי השתתפה באירוע גם שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, גם היא בת העדה, ובני משפחתה. הנה תמונה וקטע מדבריה שעלו בטוויטר

בפאנל שהשתתפתי בו כחלק מהאירוע, לקחו חלק הסופרות ענת לב ("כותבת ומוחקת אהבה"  - ידיעות ספרים). הסופרת ציונית פתאל ("התמונות שעל הקיר" – הוצאת קוראים), אדווין שוקר, ומר עימאד לוי - ראש הקהילה בבגדאד עד עלייתו בשנת 2005
הקראתי גם אני את השיר שכתבתי על סבתי ע"ה:

למי קלעת את צמתך הארוכה, סבתי, למי?
שהרי מוסתרת הייתה נצח
מתחת ללובן הבוהק של הכפייה,
שעטתה את הראש וגלשה על הכתפיים
כמנהגן של נשות ארם נהריים.
למי קלעת את צמתך, סבתי, למי?
למי טיפחתיה?
שהרי מרבית ימייך חלפו ללא איש לצידך,
ולא היה מי שלעיניו תחשפיה,
ולא היה מי שלמענו תפרמיה,
בבואך עם ליל לשכב על יצועך.

בתמונה: עם חבריי לפאנל בנושא תרבות יהדות בבל

 

 

בין סכנין לטייבה

לפני כשבועיים, לקח אותי ידידי מהצפון יהודה טפירו לסיור במכללת סכנין לעובדי הוראה.

היה זה אחד הסיורים המרגשים ביותר שקיימתי מאז כניסתי לתפקיד.
מכללת סכנין להכשרת עו"ה היא מכללה עם ניסיון אקדמי וחינוכי עשיר ונחשבת מהמכללות המובילות במדינת ישראל. חזון המכללה כפי שהציגו לי אותו  פרופ'  מחמוד חליל - נשיא המכללה והמנכ"ל נזיה בדארנה הוא לבנות מנהיגות חינוכית למופת למורה העתיד, עם דגש למעורבות ולמחויבות קהילתית במדינה.
בסיום הסיור נפגשתי עם מייסד המכללה מר אחמד בדראנה – איש מרשים לכל הדעות. המפגש עמו היה שיאו של יום הסיור המרתק הזה.

בתמונה – סיור בכיתות הלימוד. תודה ליהודה טפירו ולמכללת סכנין על הסיור המרגש.

 

לא רחוק משם, בעיר טייבה נערכו בשבוע שעבר בחירות ראשונות מזה עשור לראשות ומועצת העיר.
עקבתי מן הצד אחר הקמפיין של עו"ד שועא מנסור. שועא ניצח בבחירות וגרף 10 מושבים במועצת העיר (מתוך 15)!  שלושה ימים לאחר מכן הזמינה אותי מזכירת סניף העבודה בטייבה חברתי נאזק מנסור לסיור בטייבה מלאת התקווה, ולמסיבת הניצחון של שועא מנצור שהוא גם קרוב משפחתה.

בבנאומו המרגש אמר בין היתר:

"שבע שנים תמימות מחיי עשיתי עבודת שטח יסודית שבמהלכה פעלתי למען טובת העיר ורווחתה. אני גאה שקיבלתי אמון כ"כ גורף ואני מתכוון לעמוד בכל אחת ואחת מהבטחותיי לשיפור העיר." וכאן הוא החל למנות הבטחה אחר הבטחה שהבטיח בזמן בערכת הבחירות, תוך שהוא מתחייב שוב קבל עם ועדה על מחויבותו לקיים את הבטחותיו. 

התרשמתי מאוד והבטחתי להיות להם נציג פרלמנטרי מחויב ככל שיידרש.

בתמונה: נואם במסיבת הניצחון, לצדו של ראש העיר הנבחר עו"ד שועא מנסור.

 

---

 

אתם הנוער העתיד של מדינת ישראל

 

להיפגש איתם בשטח, בבתי הספר, בהרצאות בכנסת – המפגש עמם תמיד מסב לי קורת רוח ופסק זמן קטן של טוהר וניקיון בשגרת היומיום העמוסה.
הנה לקט תמונות שלי איתם:
בעצרת במלאת 20 שנים לרצח רבין עם מנהיגת נוער העבודה בדרום – עדן רימון המקסימה. 

 

בהרצאה לתלמידי י"ב בבית הספר ע"ש בן גוריון בנס ציונה – ותודה לטל פנצ'רסקי הנפלא מנוער העבודה.

 

בהרצאה על חינוך וסובלנות בפני מועצת התלמידים הארצית.

 

וגם מול בוגרים – בהרצאה על רב תרבותיות בחברה מול בוגרי השומר הצעיר כחלק מסדרת הרצאות שלי בשאלת "החיבור מחדש לחברה הישראלית על גווניה"

 

שבתות תרבות

מחר (12 לנוב') בשעה 11.00 אתארח באירוע שבת תרבות בבית משען רחוב ביאליק 33 בעיר חולון לשיחה על עבודתי בכנסת, על פוליטיקה ואקטואליה בהנחיית נחמה דואק. מוזמנים לבוא לשמוע ולהשמיע.

בשבת הבאה (21/11) אתארח בשבת תרבות בירושלים על אקדמיה, מחאה, ספרות ופוליטיקה והמעבר בין העולמות. רחוב רקאנטי 6 בשכונת רמות, החל מהשעה 13.15

 

לסיום

ערוץ הכנסת ביקשו ממני פרשנות אקטואלית לפרשת השבוע  - פרשת תולדות. זו היא פרשה מרתקת השמה דגש ליחסי אב ובנו ואם ובנה – הנה כאן.

אתכם,

יוסי

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית