ח'כ פרופ' יוסי יונה: שלושה ח"כים חברתיים נכנסים לחדר מלא לוביסטים...

בעיות תצוגה? צפה בניוזלטר בדפדפן שלך.

ידידי!

מושב החורף של הכנסת התחיל בשבוע שעבר וברקע אירועי הדמים הרצחניים המעיבים הן על התחושות האישיות והן על עבודת הכנסת הסדירה.
"מִחוּץ תְּשַׁכֶּל חֶרֶב וּמֵחֲדָרִים אֵימָה" (דברים לב) נבואה זו מתממשת במשמרתו של המפחידן הלאומי, האיש שהחריד את העם בנבואות זעם אפוקליפטיות במידה והשמאל יעלה לשלטון.
ראש הממשלה בשבע השנים האחרונות המתהדר בתואר "מר ביטחון" מנסה לשווא להתמודד כעת עם "ניהול הסכסוך" שקורס לו בין האצבעות ויוצא משליטה.
הנה דברים שכתבתי בנושא.

בתמונה: אני בביקור סיעתי של פצועי הפיגועים האחרונים. בבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

---

 

שלושה ח"כים חברתיים נכנסים לחדר מלא לוביסטים

זו היא לא התחלה של בדיחה כי אם מציאות.
נושא מרכזי שאנו עוסקים בו בכנסת בתקופה זו הוא חוקי התקציב וההסדרים שהממשלה הביאה להצבעה בכנסת.
חייב לומר בהגינות כי התקציב שהובא בפנינו הוא תקציב טוב בסה"כ עם לא מעט בשורות חברתיות. יחד עם זאת תפקידינו כאופוזיציה להעיר על המצריך תיקון ולעמוד על המשמר שהדברים החיוביים שקיימים בתקציב אכן יעברו.
יחד עם חבריי מהסיעה ח"כ מיקי רוזנטל וח"כ שלי יחימוביץ לקחנו על עצמנו ללוות את רפורמת שישנסקי 2 שאת המלצותיה מבקשים כעת לאשר במסגרת חוק ההסדרים בוועדת הכספים של הכנסת.
ועדה זו הוקמה בכנסת הקודמת במטרה לייצר מודל חדש וצודק יותר של מיסוי על משאבי הטבע של מדינתנו, משאבים ששייכים לכולנו.
לצערי בזמן שאנו דנים בסעיפי הרפורמה בכנסת, מתגלה לנו כי הממשלה הקימה (לאור לחץ החברות המסחריות) ועדת מנכלים בין משרדית שדנה במקביל גם היא בסעיפי הרפורמה.
זו לא פחות מפרסה וביזוי של הכנסת, הרפורמה שהובאה במסגרת חוק ההסדרים ואושרה בקריאה ראשונה בכנסת, מובאת כעת בעקבות הלחץ של החברות המסחריות ל"טיפול" נוסף של הממשלה. זה לא דמוקרטי ונילחם ככל שניתן כדי שזה לא יעבור.
רק למראה סוללת הלוביסטים שהגיעה לדיון הראשון בנושא בוועדת הכספים וכמות הטלפונים שקיבלתי וקיבלו עוזריי בדרישה מצד גורמים אינטרסנטים שונים לפגוש אותי, הבנתי כי לפנינו מערכה לא פשוטה שבסופה, אני מקווה נוכל להביא בשורה לאזרחים בדמות מיסוי צודק יותר שידרשו לשלם החברות על השימוש במשאבי הטבע שלנו.
הנה דברי בדיוני וועדת שישנסקי

 

---

 

שכונות שונות – ערים שונות – הסיפור אותו סיפור

סיפרתי לכם כאן כבר בעבר, על המאבק שאני מנהל למען תושבי שכונת הארגזים בדרום תל אביב. התופעה המטרידה הזו של משוכני "נכסי הנפקדים" שגליוטינת הפינוי מרחפת מעל לראשם.
"נכסי נפקדים" הוא שמם הרשמי של הבתים והאדמות שננטשו ע"י הערבים בזמן מלחמת השחרור. אותם נכסים ואדמות קיבלו עדיפות עליונה לשיכון מיידי בשנים שלאחר קום המדינה בכדי לייצר מציאות יהודית בשטח. כך עשו בבקעה ובקטמון בירושלים, כך עשו ביפו, עכו וחיפה, כך עשו בשכונת גבעת עמל והארגזים בתל אביב וכך גם בליפתא במבואות ירושלים. את סיפור גבעת עמל כולכם מכירים. זוהי שכונה שתושביה שוכנו ע"י המדינה עם הקמת המדינה בכדי לייצר רצף אורבאני יהודי בין רמת גן לתל אביב של הימים ההם. הפינוי בכוח שבוצע שם לפני כשנתיים תוך זריקת הדיירים לרחוב, היה רק הספתח לתופעה רחבה של הפקרת המדינה את אזרחיה לחסדיהם של הטייקונים וכרישי הנדל"ן.
אחרי גבעת עמל הגיע תורם של משוכני שכונת הארגזים בדרום תל אביב. סיפורם דומה אם כי שם רבים מחזיקים במסמכים המעידים על קניית הקרקע מידי הערבים שגרו במקום בזמן קום המדינה.

בימים אלו נחשפתי לסיפור דומה של משוכני "ליפתא" בכניסה לירושלים. לאחרונה קיבלו מעיריית ירושלים דרישה לפינוי מיידי וללא זכויות תוך כינויים "פולשים". חולשתם הכלכלית של מיושבי נכסי הנפקדים הוא המכנה המשותף העובר כחוט השני בין שלוש השכונות הללו המיועדות לפינוי.

רובם מחזיקים מסמכי רכישה או מסמכי שיכון רשמיים. אך קצרה ידם מול ההון המשפטי הרב ששופכים ברוני הנדל"ן ע"מ לפנותם מבתיהם ללא תמורה מינימאלית. החורף הקרוב יהא בסימן התגייסות רבתי לעזרת מי שהמדינה יישבה ע"פ צרכיה, ומתנערת מהם ע"פ שיקולי חמדנותם של בעלי ההון. נעסוק בקידום חקיקה שתסדיר את זכויותיהם, אעשה כל שביכולתי לרתום למאבק את תנועת העבודה למאבק כמי שבנתה את המדינה ושיכנה אותם שם, ואני קורא לכם כמובן להטות שכם ולהתגייס למאבק הסיזיפי שממתין לנו עד שנגיע לתוצאה המתבקשת – הכרה בזכויות משוכני נכסי הנפקדים, שיכונם במגורים הוגנים חלופיים ומתן פיצוי ראוי לכל מפונה שמדינת ישראל שיכנה אותו באזורים האסטרטגיים הללו. פנו והתגייסו כאן yosefyo@knesset.gov.il

 

---

 

סעיף ההשתקה בחוק רשות השידור 

בדיוני הוועדה שבה אני חבר ושהכינה את חוק רשות השידור לקריאה שניה ושלישית, הצלחנו לסכל את היזומה להכניס סעיף בחוק המחייב "גילוי נאות" מעיתונאים של רשות השידור בדבר דעותיהם ועמדותיהם הפוליטיות. אך בעת הצבעה במליאת הכנסת על החוק, באישון לילה, הועבר סעיף זה במחטף ברוב של חברי הקואליציה. , חברי נחמן שי ואני הגשנו מיד הצעת חוק לביטול הסעיף. החוק עבר בקריאה טרומית, בסיועה של הקואליציה.

וכך זה קרה: בעקבות הסערה הציבורית שנגרמה בעקבות הכללתו של סעיף זה בחוק , התחייב נתניהו לפעול לביטול הסעיף. נתניהו התקשה במהלכים לביטול הסעיף. חבריו השרים לא סרים למרותו. האיש שאמר שהוא "משיג כל מה שהוא רוצה", נכשל שוב להשיג את מבוקשו. משבר משילות? 

באין ברירה נאלצתי להיחלץ לעזרתו ובמכתב פומבי ששלחתי אליו, ביקשתי לחזק אותו "במאבקו למען הדמוקרטיה" למול הלחצים שמפעילים עליו שריו. יהיה מוגזם לטעון שמכתבי הפיח בנתניהו מוטיבציה להתגבר על התנגדות שריו, אבל השבוע הוא אכן התגבר על התנגדות זו והממשלה הביאה הצעת חוק דומה לחוק שלי ושל נחמן שי, לביטול סעיף ההשתקה. החוק זכה לתמיכה מלאה של כלל חברי הכנסת שנכחו בדיון – קואליציה ואופוזיציה!

הנה הנאום שנשאתי במליאה במסגרת דיון זה.

 

---

 

למה העברתי את יום כיפור האחרון בקיבוץ צובה?

במושב החורף של הכנסת, תעלה השדולה לצדק חלוקתי בראשה אני עומד את חוקיה הראשונים להצבעה במליאת הכנסת.
לשמחתי, בעקבות עבודה מאומצת שאנו מקיימים רוחות הצדק החלוקתי החלו לנשב ואנו שמחים לגלות שמשרד הפנים הופך להיות שותף מרכזי של השדולה בקידום יוזמותיה. על העוולות שנובעות מחלוקה היסטורית מעוותת כבר כתבתי לכם לא אחת, צדק צריך לעשות ולהיראות.
חלוקה מחודשת גוררת תמיד מחלוקות, שכן החזק לא מוכן להתפשר על נכסיו ללא קרב.
אך כפי שאני טוען זה זמן רב, רק זו הדרך לצור פה חברה שוויונית יותר וצודקת יותר ולצמצם את הפערים הקיימים.
ביום כיפור האחרון התארחתי בקיבוץ צובה בהרי ירושלים, לשיחה מעמיקה וטעונה של חשבון נפש על צדק חלוקתי בין מועצות אזוריות ורשויות מקומיות. מה לקיבוץ צובה ולי אתם שואלים? זה בדיוק העניין, רבים וטובים מבני התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים עומדים על הצורך והחשיבות של דיון מחודש בהסדרים ההיסטוריים השונים שיצרו את העיוות. רבים מבניה של ההתיישבות הכפרית יוצאים מי בפומבי ומי בצנעה בעד חלוקה מחודשת, ממלכתית וצודקת יותר. כזו שתשים קץ לאיבה ההיסטורית בין ההתיישבות לשכנותיה העירוניות.
כאשר פנו אלי חברי קיבוץ צובה בבקשה שאתארח אצלם בזמן הצום לא היססתי ונעניתי ברצון לפנייתם.

הביקור בצובה היה משב רוח רענן. בניגוד לאנשים שמתיימרים לייצג את התנועה הקיבוצית בכנסת ושמציגים חלוקות מופרכות וסרות טעם על "כאלה שהם חלק טבעי של מפלגת העבודה ו"אלה שאינם", התקיים בצובה דיאלוג פתוח וכנה. בניגוד לאנשי ציבור שמאיימים על חבריהם למפלגה שהם עוד יתחשבנו אתם בפריימריז אם יקדמו יוזמות של צדק חלוקתי או יצטרפו אליהן, בצובה היה דיאלוג שבבסיסו פתיחות ומוכנות לדון בהסדרים שונים שיש בידם לקדם צדק חלוקתי שממנו ייהנו כלל אזרחי ישראל.
תודה מיוחדת על האירוח החם והלבבי לרכז התרבות של צובה מוטי בלבין, למרקו סרביה, ולמזכיר הסניף מאיר זרעיה.

 

---

 

הדיון וחשבון הנפש הכנה לא עוצר בגבולות הקיבוצים

 

למחרת החג השתתפתי בעיר לוד לדיבייט פנים מפלגתי עם חברי לסיעה ח"כ דני עטר (נציגם המשוריין של מחוז המושבים).

דיבייט טעון בנושא צדק חלוקתי שאורגן ע"י ראש החוג המזרחי במפלגת העבודה קובי קיסוס והונחה ברוב כישרון ע"י נעמה לזימי שלנו

 

בחול המועד סוכות התארחתי בסוכתה של חברתי גילית יצחקי בתל אביב לשיח ארוך על צדק חלוקתי בתשלומי ארנונה ועל החוק שאני מקדם בעניין.

 

בחמישי שעבר התכנסנו לחוג בית ראשון של החוג לצדק חברתי בראשותי, להרצאה מקיפה על שלל נושאי הצדק החלוקתי. חוג הבית נערך על גג ביתו של ערן בן יהודה – מתנדב אצלי בלשכה ובחוג לצדק חברתי, אורגן ע"י שגיא אהרון מתא אופק בירושלים ומיכל אורובנו – רכזת החוג שלנו במחוז ירושלים.
כ 70 איש צעירים ומבוגרים, חברי מפלגה ושאינם מילאו את הכיסאות עד אפס מקום.
בחודש הבא נארח כנס דומה במודיעין ואנו מציעים לכם תומכי הצדק החברתי להציע את ביתכם ולהזמין אותנו לחוג בית באזור מגוריכם.
פנו בעניין לעוזרי מנדי שקד 050-3011408

 

---

 

מנהיגות,
ומנהיגות צעירה

המצב הביטחוני והמתח בין המגזרים השונים בחברה הישראלית, זימן אותי בשיאו להרצאה מרתקת לפני כ 20 סטודנטים בדואיים של תכנית מנדל למנהיגות בבאר שבע. דיברתי איתם על שוויון, על זהויות ובעיקר על מנהיגות. 

 

הנאה צרופה היא עבורי לדבר בפני צעירים ערכיים שמממשים הלכה למעשה את החזון האידאולוגי.
הפעם בקיבוץ המחנכים בקריית יובל בירושלים, חבורה איכותית, ערכית ומשכילה של מחנכים צעירים אליהם הוזמנתי ע"י  ידידי דוד יגל, שבנו ישי חבר בקיבוץ המחנכים.
דיברנו שעות ארוכות על צדק חלוקתי בין זהויות, ועל מקומן של שלל התרבויות כחלק אינטגרלי בתרבות ובזהות הממלכתית בישראל

 

השבוע הוזמנתי להרצאה בפני פורום נשים מנהיגות לשינוי של חברתי חלי פרידמן – מזכירת סניף מפלגת העבודה  ביהוד – נווה מונסון. קבוצה איכותית ביותר של כ 30 נשים בתפקידי ניהול בכירים במשק הפרטי, הגיעו למרות המצב הביטחוני המתוח, לשיח מעמיק, מאתגר ומרתק על נושאי כלכלה, חברה וצדק חלוקתי.
הכבוד לחלי חברתי על היוזמה היפה הזאת. על היכולת להגות  את הרעיון של הנהגת נשים בתחומי החיים השונים ולהפוך אותו למציאות. היכולת לקבץ אותן  כדי לשמוע הרצאה בנושא צדק חלוקתי כשכל תשומת הלב הציבורית נמצאת במקום אחר - בדקירות, חרדות ופחד לצאת מהבית - מלמד על מחויבות עמוקה שלה ושלהן. הייתה זאת חוויה מהנה ומלמדת.

 

המסורת מחייבת
התכבדתי יחד עם ידידי ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) לקבוע מזוזה חדשה בכניסה לאולם מליאת הכנסת.
בתמונה: אני ואמסלם יחד עם הח"כים משה גפני, ואורי מקלב מיהדות התורה.

חורף חם ובריא שיהיה לנו.

איתכם!
יוסי

 

Footer


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית