ח'כ פרופ' יוסי יונה: סיכום מושב הכנסת הראשון שלי ושל הכנסת ה-20

ידידי!

הנה הגיע לסיומו המושב הראשון של הכנסת ה-20 שהוא גם מושב הכנסת הראשון שלי כנבחר ציבור. היו אלו ארבעה חודשים עמוסי פעילות; ארבעה חודשים של למידה תוך כדי תנועה, של בניית מאבקים פרלמנטריים, של הישגים קטנים על הדרך, ולעיתים גם מאבקים סיזיפיים.

נושאים רבים העסיקו אותי במהלך המושב האחרון וכולם יכולים לשכון תחת דגל אחד ­ -  צדק חברתי.  כבר בעת כניסתי לתפקיד הגדרתי שלושה נושאי ליבה בהם אתמקד בעבודתי הפרלמנטרית והציבורית.

חיזוק החינוך הציבורי, מאבק בהפרטת השירותים החברתיים וצדק חלוקתי

---

חיזוק החינוך הציבורי

הקדשתי את מאמצי בתחום בעיקר להביא לסיום העסקה הקבלנית של מורי הקבלן במערכת החינוך.
בחודש יולי ערכתי בכנסת כנס חירום למען העסקה ישירה של מורי הקבלן, יחד עם ח"כ אורלי לוי אבקסיס ולילי בן עמי. בשיתוף כלל ארגוני מורי ומורות הקבלן, ארגוני חברה אזרחית, הסתדרות המורים, ארגון המורים, פעילים חברתיים וחברי כנסת

בשיחה שקיימתי השבוע עם שר האוצר בנושא, הבטיח לי השר כחלון כי לאחר אישור התקציב הוא יהיה פתוח לדיונים על קליטת מורי הקבלן להעסקה ישירה. 

לקראת פתיחת שנת הלימודים אני מקיים התייעצויות שוטפות עם ראשי ארגוני המורים ועם נציגי מורי הקבלן כדי למצוא מנופי לחץ על הממשלה וזאת תחת הדרישה שהיא תמגר את תופעת מורי הקבלן.
הנה כתבה על פעילותי נגד המשך מגמת הפרטת החינוך ע"י השר בנט ומשרד החינוך. 

הצעת חוק שהגשתי בנושא תועלה להצבעה בתחילת מושב בחורף של הכנסת.

במושב החורף של הכנסת, אני מתכוון לקדם פעילות שמטרתה להתמודד עם מצבם העגום של מדעי הרוח בהשכלה הגבוהה, מעמדו התעסוקתי של הסגל הזוטר ושל המרצים שלא מן המניין. בימים אלו אני עמל על הקמת כוורת מומחים בראשותם של ד"ר נטע ארנון שושני, ד"ר דודו רוטמן וד"ר רוני קליין. יחד נגבש אסטרטגיית פעולה לטווח הקרוב לטיפול בכלים הפרלמנטריים הנכונים לשיפור/תיקון המצב (חקיקה, שדולה, תקנות, מל"ג וכד'). ואת הדרכים  ליצירת מודעות ציבורית סביב הנושא. עקבו אחרי ההתקדמות. מי מכם שהנושא קרוב לליבו ומעוניין להירתם, נשמח אם תשיבו במייל חוזר.

בתמונה - כנס החירום בכנסת של מורי הקבלן

---

מאבק בהפרטת השירותים החברתיים

עיקר מאמציי התמקדו המאבק נגד הפרטת שירותי בריאות הנפש.
יחד עם חברתי לסיעה חה"כ מיכל בירן, רתמנו את טובי הכוחות בכנסת ומחוצה לה כדי לשפר עד למיטב את מה שבאוצר מכנים "רפורמה". 

רפורמה הזאת נולדה בחטא, מוטב היה אילו לא הייתה מגיעה לעולם, אך משעה שהיא נכנסה לתוקפה עלינו לעשות הכול כדי לתקן את הליקויים הרבים שהיא מביאה עמה. במושב האחרון השתתפתי בדיון בוועדה לזכויות הילד בו עסקנו במידע רפואי נפשי אודות קטינים שכעת זלג ונחשף לידי כל בעקבות המעבר לקופות חולים. בנוסף קיבלתי ללשכתי עוד ועוד עדויות מהשטח אודות מטופלים שנאלצו להפסיק את הטיפול וכעת הם ללא מענה עקב המעבר לקופות החולים, ועל אודות תחנות בריאות נפש ציבוריות שנסגרות ועוד תחלואים של הרפורמה.
במושב הבא ימשכו מאמצינו כדי להבטיח שכל אדם בישראל יוכל לקבל שירותי בריאות נפש איכותיים.

אתם ידידיי, יכולים לעזור בפניות אישיות לחברי הכנסת שאתם בקשר איתם, בדרישה להגביר את מעורבותם לפתרון הבעיות שה'רפורמה' מביאה איתה.

לקבלת חומרי רקע על ההפרטה והדרכים לפתרונה – כנסו לדף הפייסבוק של "בנפשנו" ארגון שמאגד את כלל העובדים והמתמחים ופעילים בתחום בריאות הנפש.

---

צדק חלוקתי

לפני כשבועיים קיימנו בירוחם את השקתה של השדולה לצדק חלוקתי. לכנס, שהתקיים במסגרת כנס ירוחם לצדק חלוקתי, הגיעו קרוב למאתיים איש מכל רחבי הארץ. ביניהם נציגי התיישבות העובדת, נציגי רשויות מקומיות ופעילי ארגונים חברתיים שונים מרחבי הארץ.

הדיונים שהתקיימו בכנס זה הניבו רעיונות ליוזמות חדשות ורעננות. בשבועות הקרובים תיערך חוברת מיוחדת שתכלול רעיונות ומסקנות אלו, והיא תשמש בסיס ליוזמות חקיקה ולפעילות ציבורית במושב הבא של הכנסת.

כבר עתה ממתינות בצנרת של השדולה מספר הצעות חוק לתיקון ויצירת צדק חלוקתי.
1. הצע"ח חלוקה הוגנת של תקציבי ארנונה מאזורי תעשייה ומשאבי טבע.
2. הצע"ח חלוקה צודקת של ארנונה ממבני ציבור לטובת הרשויות המקומיות מרוחקות.

להצעות חוק אלו יתווספו בטווח הקרוב גם הצעת חוק לחלוקה מחודשת וצודקת של קרקעות המדינה המוחזקות בידי המועצות האזוריות, וגם הצעת חוק לשינוי אופן חלוקת תקציבי התרבות.

הנה קצת תקשורת על הכנס ועל נושאי הצדק חלוקתי

וכאן על סיכום הכנס

ועוד קצת תקשורת על השדולה

כפי שניתן לראות, ידנו מלאות עבודה ולכן נהיה זקוקים לתמיכתכם ולסיועכם. לשם קידומן של מטרות השדולה נשמח אם תצטרפו לחברים הקיימים כבר עתה בשדולה - ח"כים מסיעות שונות, ראשי ערים, אנשי תרבות, עיתונאים, ארגוני חברה אזרחיים ופעילי שטח. להצטרפות לשדולה דברו עם עוזרי מנדי שקד 050.3011408

בתמונה, ראשי השדולה באתנחתה קלה במהלך היום. לכל התמונות מהאירוע היכנסו לכאן

---

הגז שייך לכולנו

לא מעט עסקתי בשוד הגז. שוד שמתרחש באופן גלוי ולאור יום בשיתוף פעולה מסוכן בין הממשלה וחברות עסקיות. 

מתווה הגז שנתניהו מקדם משרת את בעלי ההון, פוגע באינטרס הציבורי ומאיים על הדמוקרטיה הישראלית.

אז מה יש לנו? מדינה שיש בה טייקונים? או טייקונים שיש להם מדינה?

מוזמנים לקרוא את המאמר המלא שכתבתי בעמוד הפייסבוק שלי.

והנה דברים שאמרתי בכנס חרום בנושא הגז שארגנה חברתי ח"כ שלי יחימוביץ

מוזמנים גם לצפות ב
קטע משעשע בו שרת המשפטים ח"כ איילת שקד מאשימה אותי בקומוניזם בשעה שאני בעד פירוק מונופול הגז והגברת התחרות... אופס... זה לא אמור להפוך אותי דווקא לקפיטליסט...

---

רשות השידור הציבורי

לאחרונה הוקמה בכנסת וועדה פרלמנטרית מיוחדת בה אני חבר להכנתו של חוק רשות השידור הציבורי החדש להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. זהו נושא שאני מלווה מזה תקופה עוד טרם נבחרתי לכנסת. דעתי היא ששידור ציבורי חזק, עצמאי ואיכותי, הוא כלי הכרחי לדמוקרטיה מערבית מתקדמת.

לצערי נוכחנו לגלות בטיוטת התקציב שאושרה השבוע בממשלה כי לא הוקצו כספים לטובת תאגיד השידור החדש שאמור לקום. כמו כן לא הוקצו כספים לתאגיד הקיים כפי שהחוק מחייב כל עוד לא הוקמה רשות חדשה. האוצר מסרב להעביר את הכספים שעליהם התחייב להעביר ע"פ חוק.
לאור זאת אנו עלולים תוך זמן קצר למצוא את עצמנו בסכנה של החשכת המסך הציבורי וללא שידור ציבורי כלל.

לאור זאת יזמתי יחד עם חברי יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל דיון דחוף בנושא בוועדת הכלכלה בה אני חבר. בשבועות הקרובים יתקיימו כמה וכמה דיונים על עתידו של השידור הציבורי. הן בוועדת הכלכלה והן בוועדה המיוחדת שהוקמה לנושא. אמשיך להילחם בוועדות אלו על חובתנו כחברה לקיים שידור ציבורי חזק ונשכני ובעיקר בלתי תלוי.

קצת מהתקשורת על הנושא:

בגלובסבוואלה וכאן בראיון לגבי גזית ברדיו 102 FM

השנאה רוצחת!

כולנו הזדעזענו לאחר הרצח המחריד של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה ורציחתו בפיגוע טרור של התינוק הפלסטיני עלי דוואבשה ואביו שנפטר מאוחר יותר בבית החולים. ראיתי את הנידוי, שמעתי את ההסתה. "כל אלה שמגנים את המעשים אך טוענים שהם בוצעו על-ידי מטורפים, על-ידי יחידים הלוקים בנפשם, ראויים בעצמם לגינוי. הם מתעלמים מהמדמנה שבתוכה צומחים הרוצחים שנוטלים סכין, רובה, או בקבוק תבערה ונוטלים את חיי זולתם."

מוזמנים לקרוא את הפוסט המלא בדף הפייסבוק שלי בעקבות האירועים המזעזעים הללו. 

המאבק לשמירת הפנסיה

בשקט-בשקט, מקדם משרד האוצר יוזמה חדשה, כדי לחתוך בקצבאות הפנסיה של כולנו. השיטה בה בחר האוצר לבצע זאת, תחייב קיצוץ דרמטי שעשוי להגיע עד ל-35% מגובה הקצבה של העובדים. זו לא תכנית חדשה של האוצר, מהלך דומה נוסה כבר בשנת 2013 ואז בסיוע לחץ ציבורי גדול הצלחנו לעצור את הקיצוץ.
להרחבה על קיצוץ הפנסיה קראו דברים שכתבתי בדף הפייסבוק שלי 

והנה כתבה שפורסמה בעקבות מכתב שכתבתי בנושא לשר כחלון

מפלגת העבודה

בכינוס התומכים שקיימתי בחודש יוני האחרון החתמנו אתכם על הצטרפות לחוג מפלגתי בראשותי לצדק חברתי. ככלל, הפעילות הפרלמנטרית שאני מקדם היא פעילות שמצריכה גיבוי מהשטח, בין אם במסגרת כנסים, חוגי בית, מפגשים עם פעילי המפלגה, עם אוכלוסיות חיצוניות, הפגנות וגם קבלת קהל בשטח, וכן יצירת מפקד תומכים גדול.

אחת הדוגמאות לדפוסי פעולה אלה בתוך המפלגה, היא גיוסם של חברות וחברי המפלגה למאבק נגד הפרטת שירותי בריאות הנפש. עד כה ארגן החוג ארבעה כנסים בנושא בסניפים שונים בארץ, בהשתתפותם   של פעילי "בנפשנו", פעילים שמגיעים להרצות על הנושא לפני חברי המפלגה. פעילויות מסוג זה נדרשות למבנה הארגוני שחוג מפלגתי יכול לספק.

שירן מאיר, יו"ר המשמרת הצעירה של באר שבע ומי שהייתה יו"ר תא אופק באוניברסיטת בן גוריון  לקחה על עצמה לשמש מזכירת החוג לצדק חברתי. בימים אלו אנו בונים את האסטרטגיה הארגונית לחוג. אלו מכם שרוצים להצטרף לחוג ואולי גם לעזור ולהתנדב במסגרת החוג, אשמח אם תשיבו במייל חוזר תוך ציון תחום ההתמקצעות שלכם.

בהרצאה על צדק חלוקתי ורב תרבותיות מול 50 פעילי שינוי של v15 ברחובות בחודש שעבר. 

בהרצאה בכנסת מול 70 נערים מקסימים מ״קו הזינוק״ על מנהיגות צעירה, אחריות והשאיפה לשינוי

בהרצאה לפני 20 סטודנטים לתואר שני במדיניות ציבורית בבינתחומי בנושא מדיניות כלכלית סולידרית ומוסרית

 עוד קצת תקשורת

ראיון מקיף אחד על אחד עם נחמה דואק. בטח תגלו צדדים שאתם עדיין לא מכירים בי. 
בראיון לתוכנית הנבחרים עם דוד בן בסט
"הארץ": טור שכתבתי בתגובה למסע דמיוני של נחמיה שטרסלר אליו צורפתי בעל כורחי. 

אתכם!
יוסי

---

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית