ניוזלר של ח"כ רויטל סויד - ועדת חוקה חוק ומשפט, מצוקת החקלאים בערבה, מחאת הסרדינים, מפגש עם סנטורים ספרדים, השיח האלים והבריוני ברשתות החברתיות, תופעת האלימות כלפי מורים, קידום נשים במגזר הציבורי

הניוזלטר של ח"כ רויטל סויד  ניוזלטר 18.06.15
חברות וחברים יקרים

 

חברות וחברים יקרים,
 
במהלך שבועיים, מאז הניוזלטר הקודם, החלה בשעה טובה פעילותן של ועדות הכנסת השונות. אני שמחה להיות חברה בועדת חוקה חוק ומשפט, ועדה אשר באופן טבעי קרובה לליבי. נושאים מגוונים עלו על סדר יומה של הועדה בשבועיים האחרונים ובין היתר דיון אותו יזמתי, באמצעות הגשת הצעה דחופה לסדר, אשר עסק בנציבות הביקורת ובמשבר האמון בציבור נוכח פרשיות רונאל פישר ובכירים בגורמי התביעה. בדיון השתתפו נציבת הביקורת, השופטת גרסטל, פרקליט המדינה, מר שי ניצן, שרת המשפטים, איילת שקד, ח״כ שלי ייחמוביץ׳, ח״כ ציפי לבני ונציגי הפרקליטים. הדיון עסק במקומה של נציבות הביקורת כגוף מבקר של גורמי התביעה אל מול מחאת הפרקליטים. כפי ששיתפתי בניוזלטר הקודם, פניתי לשרת המשפטים במכתב הקורא לה להביא לידי סיום הסכסוך ואני מברכת על כך שהצדדים הגיעו לפשרה ראויה
נושאים נוספים שעלו בועדה היו דיון על חוק המכרזים המאפשר העדפה של תוצרת הארץ שיוצרה באזורי עוטף עזה והדרום, על פני אזורים אחרים, וכן דיון על יישום חוק רבני צהר המתיר לבני זוג יהודים המבקשים להינשא, להירשם לנישואין אצל כל רב שמונה כרושם נישואין, ללא קשר למקום מגוריהם או למקום עריכת הנישואין.
כפי שאתם רואים אכן ועדה אשר עוסקת בקשת רחבה של נושאים רבים ועם עשייה מרובה.
 
זוהי הזדמנות לברך את חברתנו ח״כ מרב מיכאלי, בברכת הצלחה כיו״ר הסיעה החדשה, ואת היו״ר היוצא, ח״כ איתן כבל בהצלחה כיו״ר ועדת כלכלה. אני מאחלת לשניהם ולכל חברי חברי הכנסת הצלחה רבה בפעילותנו הפרלמנטרית כסיעה מגובשת וכאופוזיציה לוחמת. 
 
אתמול התקיים במליאה דיון אותו יזמה הסיעה בנושא "הפקרת הממשלה את ישובי הפריפריה בצפון ובדרום". חרה לי מאוד לשמוע כי ראש הממשלה בנאומו טען כי ״אין פריפרייה במדינה״ וכי מושג זה היה נכון עד לפני כמה שנים. אני שואלת את עצמי האם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, בעמו חי?!, מתי פעם אחרונה ירד ראש הממשלה לדרום או עלה לצפון המרוחק והתבונן במצב הדברים שם. אמירתו של נתניהו מדגישה עד כמה הליכוד מנותק מהמתרחש בעם. עד כמה ממשלה זו איננה רואה את אזרחי המדינה ורואה רק את עצמה. במהלך השבוע נסענו ארבעה חברי כנסת לערבה, שמענו את החקלאים ואת תחושתם כי הממשלה הפקירה אותם, אכתוב על כך בהמשך.
אז בואו נתחיל...

 

מצוקת החקלאים בערבה

 

סיור בערבה ביום 14.06.15 עם ח״כ דני עטר, ח״כ עומר בר לב וח״כ יואל חסון

 

השבוע ערכתי סיור בערבה ביחד עם חברי ח״כ דני עטר, ח״כ עומר בר לב וח״כ יואל חסון. את הסיור  ערכנו על מנת לבחון את מצבם של חקלאי הערבה וללמוד, כסיעה, כיצד ניתן לסייע להם. פגשנו את חקלאי הערבה ביחד עם אייל בלום, ראש המועצה ומאיר צור, מזכ״ל המושבים.
בין הנופים המרהיבים נגלה לנגד עיננו מראה של משקים סגורים וחממות ריקות. מצוקתם של חקלאי האזור אשר נאלצים להתמודד עם הפסדים משמעותיים המקשים עד מאוד על חיי החקלאים נפרשה בפנינו. אותם חקלאים אשר הלכו מתוך אהבת המולדת ליישב את הערבה אלו שפעלו מתוך ציונות.
660 משקים מתקשים להתקיים נוכח הטלת הטלים כבדים, בעיית מליחות מים אשר מגבילה את הגידולים ותוצאותיו של משבר הרובל ברוסיה שיצר שבר גדול. משפחות החקלאים איבדו בעונה האחרונה מאות אלפי שקלים ויקח להם שנים להשתקם וממשלת ישראל מפקירה אותם בכל רובד ורובד, הן בחקלאות והן ביחס אליהם. קשיים נוספים של מגורים בישוב מרוחק, היעדרן של תשתיות תקשורת המקשות על אורח החיים באזור, קווי האינטרנט וכבלים שאינם נגישים לכל בית, כביש צר המוביל אל אזורי הערבה שאינו נגיש ותחבורה ציבורית יקרה- כל אלו מקשים על החיים בערבה ומונעים עידודה של התיישבות באזור.
ישוב הערבה היא ציונות לשמה ועלינו לסייע לחקלאים ולתושבים-במסגרת פעילותינו הסיעתית, נפעל  לקדם נושא זה.

 

לצפייה בנאום שנשאתי במליאה אודות משבר החקלאים בערבה לחצו על התמונה

 

ישיבה במועצת ספיר, עם אייל בלום, ראש מועצת הערבה התיכונה חקלאי האזור, מרכזי משקים, ח״כ דני עטר, ח״כ עומר בר לב, ח״כ יואל חסון ואני

 

"מחאת הסרדינים"- ההון הגדול ביותר שלנו הוא ההון האנושי- ילדנו

 

השבוע מחו הורים ותלמידים רבים ברחבי הארץ בגין הצפיפות בכיתות, השביתו את הלימודים וקראו למחאתם ״מחאת הסרדינים״.
כאם לארבעה ילדים אשר שניים מהם תלמידים בבית הספר היסודי אני מכירה את תחושתם של הילדים הנדרשים ללמוד בכיתות קטנות בהן מספר רב של תלמידים. לימודים בכיתה צפופה אינה עניין של ״היעדר נוחות״ בלבד ו״היעדר מקום בכיתה״  אלא עניין של יכולת ריכוז, יכולת למידה וכמובן פגיעה ביכולת ההצלחה . במציאות כמו שלנו, רבת הטכנולוגיה והגירויים חשוב לדאוג שלדור הצעיר תהייה קרקע פרויה וסביבה מותאמת ללמידה. תופעת הצפיפות כפי שהיא כיום פוגעת בקרקע זו, פוגעת בילדנו, בדור העתיד שלנו.
בדיון שנערך בנושא בועדת החינוך בנוכחות הורים, מורים, חברי כנסת ואנשי מקצוע ציינתי כי ההון הגדול ביותר שיש לנו היום במדינת ישראל זה ההון האנושי- הילדים שלנו- הדור הבא. פגיעה ביכולת הלמידה שלהם משמעותה פגיעה בנו כחברה.
הבעיה איננה נחלתו של משרד החינוך או הרשויות המקומיות בלבד אלא בעיה לאומית שעל הממשלה והכנסת להתערב בה.

 

לצפייה בדברים שנשאתי בועדת החינוך בעניין ״מחאת הסרדינים״ לחצו על התמונה

 

לצפיה בכתבה המלאה באתר ״News1" מיום 15.06.15 לחצו על התמונה

 

מפגש עם תשעה סנטורים ספרדים, שר החוץ הצ׳כי וקבוצת עיתונאים מארה״ב

 

השבוע ארחתי בכנסת תשעה סנטורים מהסנאט הספרדי, לפגישה בכנסת הגיעו לאחר ביקור ברמאללה. הסנטורים שהינם מהקואליציה והאופוזיציה בסנאט של ספרד הגיעו לביקור בארץ על מנת ללמוד, בין היתר, על הסכסוך הישראלי פלסטיני, העלו בפני שאלות רבות בענייני זכויות אדם, מעמדן של נשים, הסכסוך המדיני ובכלל על מצבו של המזרח התיכון. עניתי על שאלותיהם, סיפרתי על המצב בארץ, ספרתי על המצב המדיני והפוליטי המורכב, על מעמד הנשים, על זכויות אדם ועל ישראל כמדינה דמוקרטית. הזמנתי אותם לשתף פעולה במישור הפרלמנטרי בין ארגון הידידות ישראל- ספרד שאני עומדת בראשו לבין הפרלמנט הספרדי ונענתי בחיוב. הפרויקט הראשון שננסה לארגן יחדיו יהיה ועידת נשים, בין היתר בענייני המזרח התיכון. 
בימים מורכבים אלו, כאשר מדינת ישראל מתמודדת בזירת מלחמה חדשה- מלחמת ״הדה לגיטימציה״- כאשר ארגון הBDS מוביל לחרם עלינו, עמדת הפרלמנטים השונים באירופה בעד מדינת ישראל היא בעלת חשיבות מרובה ועל כן אני רואה חשיבות רבה בשיתוף פעולה עם גורמים פרלמנטרים באירופה ובארה״ב.

 

בפגישה עם הסנטארים הספרדים מיום 03.06.15

 

זאורלק לובומיר, שר החוץ הצ׳כי בפגישה עם יו״ר המפלגה, ח״כ יצחק הרצוג, ואיתי. בפגישה העלה שר החוץ לדיון נושאים רבים אשר הטרידו אותו, בין היתר מצבם של הילדים בעזה ומצבה של עזה בכלל. אין ספק כי מחד מדינת ישראל נדרשת להגן על עצמה מפני מתקפות טרור אך מאידך משא ומתן מדיני והתנעת מהלך אזורי עם מצרים וערב הסעודית לאור המצב הכללי במזרח התיכון הינו מחוייב המציאות. הסברנו את גישת מפלגת העבודה מול מדיניות הממשלה, בקשנו כי ימנעו משיתוף פעולה עם ארגון ה BDS וממהלכים חד צדדיים של הרשות.

 

פגישה עם שר החוץ הצ׳כי, זאורלק לובומיר, ויו״ר המפלגה, ח״כ יצחק הרצוג ביום 08.06.15

 

לתקשורת הבינלאומית תפקיד נכבד בעיצוב תדמיתה של מדינת ישראל בעולם. השבוע קיימתי מפגש עם עיתונאים ובלוגרים מרחבי ארצות הברית לשיחה על החיים בארץ . בפגישה עמם שוחחנו על היותה של מדינת ישראל מדינה דמוקרטית השואפת לשוויון, על מעמד הנשים, על הקהילה הלהט״בית, על החרם, על ה BDS, על החברה הישראלית בכלל ועל תדמיתה בעולם בפרט. 
 

 

פגישה בכנסת עם עיתונאים מארצות הברית ביום 15.06.15

 

מיגור השיח האלים והבריוני ברשתות החברתיות

 

מיגור השיח האלים והבריוני הינו נושא שאני מטפלת בו ובניוזלטר הקודם שיתפתי בהצעת החוק אשר הגשתי בנושא וכן בשדולה שהקמתי.
השבוע התקיים דיון תקדימי בוועדת המדע והטכנולוגיה בנוכחות שני נציגי חברת פייסבוק שהגיעו מבריטניה, על גבולות השיח במרחב האינטרנטי. מפאת חשיבותו של הדיון הוא שודר בשידור חי בערוץ 2 ובערוץ הכנסת. 
אחת הבעיות במצב כיום היא שלפייסבוק אין כתובת מאויישת ונציגות בארץ והם מתכסים מאחורי כתובת בחו"ל ולא מספקים מענה, במילים אחרות- אין לציבור למי לפנות! אך לו פייסבוק והרשתות החברתיות יידעו שייתבעו וישלמו כספים למי שנפגע מלשון הרע או מפגיעה בקניין רוחני במידה ולא יסירו פוסט פוגעני- כפי שהתבקשו לעשות- אז תהיה כתובת בארץ לגוגל ולפייסבוק.
 
בשבוע הבא 24.06.15 בשעה 14:00 מתקיימת ישיבת פתיחת השדולה שהקמתי והדיון הראשון יהיה בנושא מיגור השיח האלים והבריוני ברשתות החברתיות. בהשתתפות אנשי אקדמיה, נציגי מערכת החינוך, משפטנים וחברי כנסת. הנכם מוזמנים לבוא ולהשתתף במפגש הפתיחה.

 

 

לצפייה בדברים שאמרתי לנציגי פייסבוק שהגיעו לדיון בועדת המדע והטכנולוגיה לחצו על התמונה

 

לקריאת הכתבה המלאה מאתר ״נענע 10״ מיום 16.06.15 לחצו על התמונה

 

לקריאת הכתבה המלאה ב״TheMarker״ מיום 16.06.15 לחצו על התמונה

 

תופעת האלימות כלפי מורים

 

לאחרונה עדים אנו לתופעה חמורה של אלימות מילולית ולעיתים אף פיזית מצד תלמידים כלפי מורים ומנהלים בבתי הספר. לפני כחודש הותקפה מנהלת בית הספר יסודי ברמת השרון, כשבוע לאחר מכן נודע לי על מקרה נוסף בו הותקף מורה בבית ספר יסודי ולפני כשבועיים במהלך התפרעות השליך תלמיד שולחן ופגע במורה אשר פונתה לקבלת טיפול רפואי. אירועים אלו אינם ראשונים מסוגם ונדמה כי גם אינם האחרונים. אין מדובר במקרים בודדים ושכיחות התופעה גדלה עם התבגרות התלמידים.
שוחחתי בשבועות האחרונים עם מורים, עם נציגי הסתדרות המורים במרחב ומנהלי בתי ספר. שמעתי מהם בכאב על הקושי הרב להתמודד עם התופעה. הם סיפרו כי תופעת האלימות מתרחשת באופן תדיר, הרבה יותר ממה שידוע לנו, לציבור, וכי היא אינה מגיעה אל התודעה הציבורית כלל. אלמלא הייתה יו״ר ההסתדרות במרחב השרון משביתה הלימודים יתכן כי ולא היינו שומעים גם על מקרה זה. נשאתי דברים במליאת הכנסת והגשתי בקשה לקיום דיון מהיר בועדה. המצב האבסורד שנוצר הוא שדווקא מי שאמון על חינוכו ועיצובו של הדור הצעיר מוצא עצמו מותקף על ידו מילולית ולעיתים גם פיזית, מעמדם של המורים נפגע ומקור סמכותם אובד. 

 

התגייסות למאבקם של בני העדה האתיופית

 

כפי שכתבתי בניולזטר הקודם במסגרת הסיעה הקמנו ועדה בה חברים ח״כ פרופ׳ טרכטנברג, ח״כ בר לב ואני. במסגרת ועדה זו אנחנו ממשיכים לפעול על מנת לסייע ליהודי אתיופיה במחאתם. לפני כשבועיים התקיים דיון בועדת הקליטה על מחאת יהודי אתיופיה כנגד האפליה והגזענות. בדיון בועדה קראתי לחינוך מורשת יהדות אתיופיה לכלל האוכלוסיה להכרת התרבות, הכיסופים לארץ והנגשתם לילדים ונוער בבתי הספר. כמו כן יש להעביר מסר של ״אפס סובלנות״ כלפי אלימות על רקע גזענות ויש לקרוא להחמיר בענישה על רקע זה. אני וחברי לצוות ההובלה נמשיך לפעול ליישומם של פתרונות ארוכי טווח ופתרונות מיידים. 

 

 

לצפיה בדברי בועדת העליה והקליטה לחצו על התמונה

 

לקריאת הכתבה המלאה ב״מעריב״ מיום 03.05.15 לחצו על התמונה

 

קידום נשים במגזר הציבורי ושילובן בפוליטיקה ארצית ומקומית

 

 

 

השבוע נפגשתי עם נשות עמותת כ״ן ועם נשים מעמותת ״פנים חשדות- פרלמנט נשים״ של חלי פרדימן. במפגשים עמן דברתי על הצורך בקידום נשים לעשייה במגזר הציבורי והפוליטי ובקידום פעילותן של נשים למען נשים.שוויון מגדרי בייצוג  במוקדי קבלת החלטות, יכול להביא ליישום מדיניות חדשה בתחומים שונים הן בתחום החברתי והן בתחומים הבטחוני. המגמה לשוויון נשים כיום היא חיובית אך יש עדין עבודה מרובה.

 

שבוע הספר

 

בערב שבוע הספר הוזמנתי לערב תרבותי ומרגש בהיכל התרבות ברעננה בהשתתפותם של גיל שוחט, סביון ליברכט, שרה פון שוורצה, אורן נהרי ואני. כל אחד מאיתנו בחר ספר אהוב עליו, סיפר עליו בקצרה וקרא קטעים נבחרים ממנו. אני בחרתי בספר ״מעשה בטבעת״ מאת אילן שיינפלד, המתאר את יהדות מזרח אירופה ב1870 ואת הקהילה היהודית בבואנוס איירס עד 1930. 

 

מזמינה אתכם להצטרף אליי לעמוד הפייסבוק שלי על מנת להתעדכן ולעקוב אחר פעילותי.
 
שבת שלום חברות וחברים יקרים,  
שלכם ולמענכם,
ח"כ רויטל סויד
 
עמוד הפייסבוק שלי: "רויטל סויד עו"ד / Revital Swid"
צוות לשכתי עומד לרשותכם בכל עניין, טלפון בלשכה:  02-6408192
אדר הרשקוביץ יועצת פרלמנטרית: 054-7917156.
להסרה מרשימת התפוצה אנא השיבו הסר

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית