ח'כ ד'ר נחמן שי: השבוע הזה לא היה כולו חגיגות

חברות וחברים,

 

האביב מביא התחלות חדשות והרבה תקווה ואופטימיות. השבוע השמחה הזאת הייתה כפולה; ערב חג הפסח תשע"ה נשבעה הכנסת ה-20 ויצאה לדרכה ועכשיו בשבוע הזה חגגנו את חג הפסח, הסבנו לשולחן הסדר וציינו את האירוע המכונן בתולדות עמנו, יציאת מצרים.

 

הבחירות, מיותר להזכיר, לא גרמו לנו אושר רב אבל זו היתה החלטת העם ואנחנו מכבדים אותה. הדרך הפוליטית שלנו דומה במידה מרובה לדרכו של העם היהודי במדבר. לאחר שיצא ממצרים הוא הולך והולך בדרך הקשה, יש בה רגעים של שמחה, יש דרמות גדולות ויש משברים, אך לבסוף, לבסוף, לאחר 40 שנה, מגיעים לארץ המובטחת.

 

אני מאמין שאם נחזור אל היסודות, נשקיע בבניית תשתית אנושית ברחבי הארץ, נארוג מחדש את הרשת שחיברה את כולנו, נוכל להתייצב מחדש בראש מחנה גדול ולהוביל אותו, את כולנו אל עמדת ההנהגה הלאומית.

כמו במדבר הדרך תהיה ארוכה אבל פעולה אמיתית, אמיצה ועקבית חייבת להסתיים בהצלחה.

 

השבוע הזה לא היה כולו חגיגות, הסכם המסגרת שנחתם בין המעצמות הגדולות ואיראן הטיל עליו צל כבד. החשש כי איראן תשיג בסופו של דבר, לא עתה, בעתיד, יכולת גרעינית מתחזק והולך. אמרנו וחזרנו ואמרנו כי בנושא זה עמדתנו ברורה, אסור להתיר לאיראן לרכוש יכולת זו. עם זאת, אנו חלוקים על טקטיקת ההתנגשות והעימות שבחר ראש הממשלה כנגד הנשיא אובמה וארצות הברית.

 

ניהול המשבר באופן פומבי תוך גיוס דעת הקהל והקונגרס כדי ללחוץ על אובמה עלולה  להתגלות  כטעות חמורה. עדיפה דיפלומטיה שקטה, ובבוא העת, אם לא תישאר דרך אחרת, לשרטט נתיב של פיצוי וחיזוק בטחוני עד כדי ברית הגנה בין ישראל ואצות הברית. כל עוד יש עדיין אוזן קשבת בוושינגטון. הקרב על הגרעין האיראני טרם הסתיים. זה ברור.

 

לקראת סיום חג הפסח, חג האביב, חג החירות והחופש, החג המשפחתי שלנו, אני מבקש לברך אותך ואת בני משפחתך. נזכור ביום הזה את המוחלשים שבתוכנו, שמחובתנו לדאוג להם ולצרכיהם ולהעניק להם תנאים של רווחה ושל שוויון. זה ציווי יהודי עתיק שנשכח במקומותינו. יחד נהדוף את העוני המכלה בנו ומשחית את החברה הישראלית. נזכור בגאווה כי אנו חיים במדינה עצמאית, בטוחה ומשגשגת, דורות ראשונים לגאולה.

 

חג שמח ומועדים לשמחה,

נחמן שי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית