ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: הכלבים נושכים והשיירה עוברת

חברות וחברים,

 

באמצע השבוע פרסם פעיל הימין, מיכאל בן ארי, סרטון בו נראים חיילי צה"ל משסים כלבים כנגד ילד שהשליך לעברם אבניםכשלעצמו זה היה מראה מזעזע, אך כמובן היה בו הרבה מעבר לכך. זהו עוד סימן לאטימות ולחוסר האנושיות ש-47 שנים של שלטון ביהודה ושומרון גורמות לנו.

התגובה של צה"ל בתחילה היתה כי מדובר בהליך מקובל, אולם רק לקראת סוף השבוע נפל שם למישהו האסימון, אסימון כבד, כשאלוף פיקוד המרכז הודיע כי הוא משעה את השימוש בכלבים.

האירוע הקטן הזה זכה למעט מאד שימת לב. בהודעה שהוצאתי אמרתי כי הסרטון הוא אות קין במצחה של מדינת ישראל, מדינת הלאום היהודי, מדינתם של ניצולי השואה. לא חקירת מצ"ח נדרשת עתה, אלא חשבון נפש. זהו הכשל המוסרי שבהחזקת השטחים ובהשחתת דורות של אנשים צעירים המשמשים שם חיל מצב וקראתי לרמטכ"ל החדש להגיב בתקיפות ובנחרצות כדי לעקור נגע זה מן היסוד. לא ראיתי שמישהו מהדרג המדיני או מהדרג הצבאי התייחס לתמונות הללו. רק אתמול, כאמור, באה התגובה של אלוף פיקוד המרכז, אז אין ספק שמשהו רע קרה וקורה לנו ואינני יודע כיצד ייעצר. אולי הבחירות הקרובות יהיו נקודת תפנית ואולי לא, תלוי בתוצאה, אבל תכף נדבר על הבחירות.

אחרי הכנות ארוכות והמולה תקשורתית בעצימות גבוהה, נישא סוף סוף נאומו של ראש הממשלה בחלל הקונגרס האמריקאי. זה היה נאום טוב, כמו יתר נאומיו של ראש הממשלה, אבל בעת הזו הוא משאיר אחריו שובל רע. הניסיון להתעמת עם נשיא ארצות הברית באמצעות הפעלת בתי המחוקקים האמריקאים נגדו, הוא ניסיון נואל ומסוכן. אני מבקש לשאול מה היה קורה אילו הנשיא אובמה היה בא לישראל, מופיע במליאת הכנסת ומעודד את חבריה לנקוט עמדה הפוכה משל ממשלתה. הלא כולנו היינו מתקוממים על ההתערבות החיצונית הגסה הזאת, אבל לביבי מותר וישראל בכלל היא בעלת הבית בוושינגטון, למי שאינו יודע.

הנאום לא ישנה הרבה. איראן ממשיכה להעשיר אורניום, ארצות הברית מנסה בדרכה לבלום את התהליך ולהרחיק את הרגע המכריע, והשאלה אם יהיה הסכם או לא יהיה הסכם, תלויה קודם כל ובעיקר בארה״ב ובקהילה הבינלאומית. אין לדעת אם הנאום הזה הרחיק את ההסכם, מה שברור בינתיים הוא כי הוא הסב נזק למירקם היחסים החשוב והחיוני כל כך בין שני האישים ובין שתי המדינות. אחרי ה-17 במרץ צריך יהיה להשקיע הרבה עבודה כדי לשקם את הנזקים הללו.

 אגב, עלתה כמובן השאלה כיצד ישפיע הנאום על ציבור הבוחרים בישראל. הרי איננו טיפשים וכל אחד מבין שהנאום נועד בין היתר לשפר את מעמדו של הליכוד במירוץ הצמוד לכנסת. לרגע זה נראה כי ההשפעה שולית ובטלה בשישים, מה שמעצים עוד יותר את תחושת החמיצות והאכזבה שבנאום הזה. דיברתי על כך בגל"צ, בתכנית "ישראל בוחרת" בערוץ 1, בערוץ 10 ובתכנית הבוקר של רשת. מוזמנים לצפות ולהאזין.

ואולי אוסיף עוד: ברור כי כל ישראלי באשר הוא ובוודאי ובוודאי המחנה הציוני מתנגדים לכל מהלך שמקדם את איראן למדינת גרעין.  אנחנו פעלנו ונפעל כדי למנוע את הרגע הזה ובלית ברירה להרחיקו.  אבל אסור בשום פנים ואופן כי בדרך לשם נקריב את יחסינו עם ארצות הברית ועם מדינות אחרות בעולם שאנו זקוקים להם בכל עת ובכל שעה.

את רוב זמני בשבועות האחרונים אני משקיע בבחירות הקרבות. אתמול, בפורים הספקתי לחגוג את אירוע ה"עד לא ידע" המסורתי בפתח תקווה, בתל אביב, ברמת גן ובקרית אונו והיום בעין שמר ובנתניה. בשיחות עם אנשים רבים עולה הרצון להחליף את ראש הממשלה. זה ברור, אולם עדיין לא חילחלה ההכרה כי אין אלטרנטיבה לליכוד ולראש הממשלה, אלא במחנה הציוני. תוצאה צמודה בין שתי המפלגות עלולה להביא את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על הליכוד, אולם אם הבחירות יסתיימו בפער מנדטים משמעותי לטובתנו , יקבל יצחק הרצוג את המפתחות מהנשיא ויישאר לו רק לחפש את הנוסחה הלא הפשוטה של הרכבת הממשלה. למרות הקשיים הפוליטיים והאחרים אני סמוך ובטוח כי הוא יוכל לנצל את המנדט מן הנשיא כדי לחבר את החיבורים הפוליטיים הדרושים ולבנות קואליציה חזקה. כל מה שאמרתי הוא שבעצם נידרשת פה הכרעה מאד ברורה ומאד חדה בין שתי המפלגות, זה אכן אנחנו או הוא. זה המסר שאני מפיץ בכל מקום ומקווה כי גם אתן ואתם תגלגלו אותו ככל שתוכלו.

 

הבחירות הללו הן בחירות מכריעות. הן יעצבו את עתידה של מדינת ישראל להרבה שנים. אפשרות כזו לעשות מהלך פוליטי היא נדירה ואני חושש לומר אפילו חד פעמית.

ב-18 למרץ יהיה מאוחר מידי להתחרט.

ולסיום, אנחנו כבר מסתכלים לכנסת ה-20 אבל הכנסת ה-19 עדיין בתוקף ורציתי לצרף שמחה אישית קטנה.. המשמר החברתי פרסם אתמול את דירוג חברי הכנסת היוצאת, בתחום החברתי.
שמחתי למצוא עצמי מדורג במקום ה-5 המכובד. אני מאד גאה על הדירוג הזה.
ב-20 חודשי הכנסת היוצאת עשיתי מאמץ גדול ליזום חוקים חברתיים  ולתמוך בחקיקה חברתית במליאה ובועדות. בסופו של דבר יש שכר לעמלי. אני מתכוון להמשיך ולעבוד בשבילכם גם בכנסת הבאה.

שבת שלום,

נחמן שי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית