ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: המרתון קרוב לסיום...

חברות וחברים,

במרתון של תל אביב, הבוקר, רצתי במקצה של 10,000 מ׳. היה לי הרבה זמן לחשוב. אמרתי לעצמי שכל המירוצים נגמרים, כך או אחרת. זה עניין של סבלנות ועקשנות. גם נחישות. אם רוצים, מגיעים לקו הגמר. אני הגעתי. עייף ומאושר גם צמא מאד. היה חם. אבל חשבתי על מירוץ אחר, הפוליטי, גם הוא קרוב לקו הסיום וכאן, גם הנחישות, העקשנות והרצון הרב אינם מספיקים. עובדה, אנחנו רצים צוואר מול צוואר עם הליכוד. מדביקים מעט קדימה, אבל עדיין לא מספיק.

אני חוזר עכשיו מרחובות, החברים שם מגויסים ולהוטים להצליח. הסתובבנו כדרכנו בין האנשים, הסברנו ושכנענו למה חשוב להצביע למחנה בציוני, הפעם יותר מתמיד. הבאז הוא שלא רוצים את נתניהו. לא רוצים. התמיכה בו נמוכה. אין ספק, אבל זה לא מיתרגם עדיין לתמיכה בנו. זה הגשר שיש לעבור והוא צר ולא פשוט. ברגע שמסבירים לאנשים כי צריך מפלגה גדולה וחזקה כדי להתמודד עם נתניהו והליכוד, שצריך כוח שינצח באופן ברור וחד, הדברים מתקבלים. אבל זה חייב להיעשות במעגלים רחבים יותר ומהר. הבחירות הן מעבר לסיבוב הקרוב.

השבוע הזה היה השבוע של הדיור. מצוקת הדיור היא המחדל הגדול של הממשלה הזו וקודמתה. הבעיה היא לא מי זיהה, אלא מי עשה. לא עשו. זה מזכיר לי מחדל אחר, של 1973. גם אז היה מי שטען ״כולנו אשמים״, אבל האשמה היתה של גולדה ודיין וממשלת ישראל וכולם הלכו אחר כך הביתה. על מחדלים, משלמים. הציבור צריך לבוא חשבון אם נתניהו ולפיד שהובילו את סוגיית הדיור בממשלה היוצאת ולא הזיזו אותה ס״מ קדימה. ההיפך.

דיברתי על כך בערוץ 1, בתכנית ישראל בוחרת. לצפייה בתכנית לחצו על התמונה

השבוע הבא יהיה שבוע וושינגטון. ביבי נוסע למרות כל האזהרות. ברור שיחסי ארה״ב וישראל השתבשו. היחסים בין המדינות, בין ראשי המדינות, היחסים עם המפלגה הדמוקרטית. לקהילה היהודית ולארגון איפא״ק החשוב כל כך נגרמו גם כן נזקים. הכל נכון.  ראש הממשלה משוכנע שהאיום האיראני הוא אמיתי וכי ההסכם מסוכן.  אני מוכן הסכים איתו ואנחנו במחנה הציוני גם מגויסים למנוע זאת. כולנו. אולם השאלה המכרעת היא למה להתעמת בעת הזו עימות פומבי עם נשיא ארה״ב? האם לא היו דרכים אחרות, פחות פומביות? פחות מעליבות? פחות מאתגרות את הנשיא אובמה? 

הנאום נועד לא רק לאוזניים אמריקאיות, אלא לאוזני הציבור בישראל. ראש הממשלה מקווה כי הוא ייתן לו את ה״נוק אאוט״ בקרב הבחירות הצמוד. אני סבור שלא. נאום, גדול ומשכנע ככל שיהיה, אינו יכול להחזיר לביבי את המנדטים שהולכים ונוזלים ממנו לבנט ולכחלון. יום אחרי הבחירות נצטרך לשקם אל הנזקים הללו. יעשו זאת כבר, אני מקווה, אנשים אחרים.

דיברתי על כך בראיון אצל גבי גזית ברדיו 103FM

ביום ראשון אנו עורכים כנס גדול של גימלאים וגימלאיות, של אזרחים ותיקים. זהו המטה שנטלתי על עצמי במסגרת בחירות 2015. הציבור הזה גדול וגדל. 18 מנדטים. יש לנו סיכוי רב להצלחה בקרבו ומכאן גם הצורך לגייס כל תמיכה שניתן. בעזרת ידידי, סיו״ר הסתדרות הגימלאים, יחזקאל אנגלר ובעזרתם של רבים אחרים, פרסנו רשת של מטות ופעילים בארץ כולה ואנחנו מפעילים אותם. לציבור זה יש ובצדק גם ציפיות מאתנו. גיבשנו מדיניות והעלינו אותה על הכתב. מעבר לכך אנחנו משקיעים מאמצים גדולים במיפגשים עם אזרחים ותיקים, כולל בתי אבות ודיור מוגן. אתמול השתתפתי במיפגש כזה, של דוברי אנגלית, בבית פרוטיאה בהרצליה. אני מרגיש שיש לנו אוזן קשבת אצלם.

המיפגש עם הגימלאיות והגימלאים הוא ב״פינה הירוקה״ בתל אביב, ביום א׳ הקרוב, בשעה 16:00. הזמנה פתוחה למי שרוצה להיפגש עם יו׳״ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג ועימי, לשמוע ולשאול. 

לבסוף, סתם להנאה, סיבוב שעשיתי בטקסי (taxi) של טילטיל (מפליטי הריאליטי...) ושיחה ארוכה ששוחחנו והקלטנו על ענייני היום. תיהנו :)

זהו, להיום. שבת שלום מירושלים ואם אפשר גם מנוחה לקראת השבועיים האחרונים של מסע הבחירות. מאמץ אחרון ודי.

שלכם,

נחמן שי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית