ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: הפור נפל

השבוע שהיה כך היה: הפור נפל


7.12.2014

חברות וחברים,

 

הכנסת ה-19 הולכת ונעלמת. זה היה ניסיון קצר וחד שראוי ללמוד ממנו בעתיד, כמו תמיד. מי שאינו לומד מניסיון העבר חוזר על השגיאות בעתיד. הממשלה הזאת תקעה את ישראל בכלכלה, בחברה, בענייני החוץ ובביטחון. היא פעלה באיטיות, בחוסר רצון, ללא מעוף ומתוך שנאה הדדית בין שותפיה. את הדברים האלה נוכל לשנות, ביחד, ב-17 במרץ. דיברתי על כך בערב חדש.

בשבוע האחרון של הכנסת כבר קשה היה להתרכז בעניינים השוטפים. בכל זאת, פעלתי בוועדת הפנים ואיכות הסביבה כדי לבלום את חוק המסתננים החדש. שר הפנים החדש התעקש לעלות על אותם מוקשים שהתפוצצו תחת רגליו של קודמו. חוק זה אינו חוקתי בדיוק כמו שני החוקים הקודמים ואני מניח כי יפסל בידי בג"צ. אני מתחיל לחשוב שכל מטרתה של הממשלה הוא להשניא את בג"צ על הציבור ולכן היא מזמינה שוב ושוב סטירות לחי.

 

תושבי דרום תל אביב הגיעו לדיונים. אין ספק כי הנוכחות של מבקשי המקלט באזור מגוריהם פוגעת בהם קשות. היא מוסיפה על הסבל והעליבות של שכונותיהם. את כל זה צריכה הממשלה לשנות בלי שום קשר לסוגית הזרים. הניסיון לכרוך אותם ביחד ולהסית את תושבי הדרום, הוא רע ומכוער. חוששני שההצעה תעבור בשבוע הבא. ניפגש בבג"צ... התקשורת סיקרה הנושא בהרחבה: ישראל היום, הארץ וגם דיברתי על כך במליאת הכנסת.

 

א-פרופו בג"צ, בשבוע הבא יתקיים הדיון על בג"צ שהגשתי יחד עם סיעת העבודה ברחובות ועם החזית להגנת הציבור על הפיצויים לנפגעי "צוק איתן". לצערי, ברור שצדקתי. הנזקים אכן התחוללו הרבה מעבר לקו ה-40 הק"מ המלאכותי והישן. ההאטה במשק היא עובדה קיימת והיא נובעת, בין היתר, גם בגלל צוק איתן. אני ממתין לדיון ומקווה כי בג"צ יסייע בעדנו.

 

בבאר שבע הוקם השבוע חוג רעיוני ולפגישה הראשונה הוזמנו חברת הכנסת מרב מיכאלי ואני לדיון בנושאי חוץ. כמובן נושאים אלה אינם מנותקים מן ההוויה הפוליטית המקומית. הם קשורים קשר הדוק. כשהפרלמנט הצרפתי קורא להכרה חד צדדית במדינה פלשתינאית, הוא מעביר מסר חזק וברור למדינת ישראל; אם לא תחדשי את המו"מ המדיני ותתקדמי בו - אנחנו נפעל באופן חד צדדי. החלטה זו אינה מחייבת עדיין, אבל התקבצות של החלטות כאלה גם במדינות אחרות מפגינה את כישלונה המוחלט של ישראל להגן על הלגיטימיות שלה. באופן אבסורדי חוק הלאום שמחדד את היותה של ישראל מדינת העם היהודי, פועל כבומרנג ומגביר את הדה-לגיטימציה במדינת ישראל. דיברתי על כך בקול ישראל (דקה1:35:25), בערוץ 10 ובמליאת הכנסת.

 

הסניף החדש בבאר שבע היה מלא פעילים שבאו לשמוע ולהשמיע. אני רוצה להודות לסם עובדיה, ליוליוס מנדלר ולאחרים. יצאתי משם בתחושה שהשטח מתעורר ונוכל ביחד איתם, עם ראש העיר הדינאמי, רוביק דנילוביץ ועם עוד מאות אלפים לחולל את השינוי שמדינת ישראל מייחלת לו. ממשלה חדשה ב-2015.

כל מי שמבקש ומבקשת לתרום את חלקם במהלכים שהולכים ונבנים עכשיו להחלפת השלטון מוזמן לפנות אליי במייל חוזר nshai@knesset.gov.il או לעוזריי מתן 050-6211837, נעה 050-6208015.

 

שלכם,

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית