ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: לפחות השמיים כחולים

השבוע שהיה כך היה: לפחות השמיים כחולים


חברות וחברים,

 

מה יכתוב ההיסטוריון בעוד מאה שנה? יסתכל על ישראל ממרחק הזמן הזה ולא יאמין למראה עיניו ולמשמע אוזניו. בעת שמעמדה הבינלאומי של ישראל יורד והולך, בזמן שעל גבולותינו מתייצבים אויבים חדשים, בזמן שיוקר המחייה והפערים החברתיים מזנקים לגבהים חדשים, בכל הזמן הזה עסקו ממשלת ישראל וראש ממשלתה בעניין אחד בלבד - חוק הלאום. צריך להיות כנראה גאון כדי להסיט את תשומת הלב מהסוגיות האלה אל השאלה שאמורה להגדיר מהי מדינת ישראל. ואכן, למי זה בוער? מה קרה אחרי 66 שנה שהעלה את הצורך הזה? ומה זה עלול לעשות ליחסי יהודים - ערבים במדינת ישראל? אבל העיסוק האובססיבי נמשך. דיברתי על כך ב"מה בוער" בגל"צ (דקה 21:29), ב"הכל דיבורים" בקול ישראל (דקה 40:47) ובתכנית "עושים סדר" בערוץ 2.

אתמול, יום ה׳, נערכה בשדה בוקר האזכרה השנתית לדוד ופולה בן גוריון ז״ל. זאת הייתה הזדמנות להתייצב בפני ה״זקן" ולדווח מה קרה בשנה האחרונה. הנשיא לשעבר פרס ובמידה מרובה גם הנשיא ריבלין, מול ראש הממשלה נתניהו התווכחו האם די במגילת העצמאות ובחוקי ישראל הקיימים כדי לענות על היסודות דמוקרטיים - יהודים של מדינת הלאום של העם היהודי או שאולי אנו זקוקים לחוק חדש. לי התשובה ברורה. אין צורך בחוק כזה ומעל לכך, ואין הדבר שולי, העיתוי הוא אומלל. המתח שנוצר בחברה הישראלית בעת האחרונה טומן בחובו פוטנציאל להתפוצצות אדירה, חוק הלאום עלול להיות הזרז שיביא לכך. 

 

כסגן יו"ר הכנסת, באירוע בשדה בוקר ייצגתי את הכנסת, מבצרה ומעוזה של הדמוקרטיה הישראלית. באים בה לידי ביטוי, חופש הביטוי וכל זכות יסודית אחרת של משטר דמוקרטי. הם מתגלמים בכנסת ודרכה בציבור כולו. גם זה מהישגיו האדירים של דוד בן גוריון וזוהי מורשתו.

במליאת הכנסת נערך השבוע דיון במסגרת "40 חתימות". בדיון כזה, על ראש הממשלה להיות נוכח כל העת באולם המליאה והוא אמור לשמוע בעיקר את נציגי האופוזיציה לגבי תפקודו ותפקוד ממשלתו, הפעם בנושא יוקר המחייה. דיברתי בשם סיעת העבודה וסיפרתי לראש הממשלה סיפור, בדרכו של סב לסב. ״מעשה בחמישה בלונים״ הוא מסיפורי הילדים המוכרים ביותר. חילקתי בסיפור הזה בלונים לבוגי, ליאיר, לנפתלי, לציפי ולראש הממשלה. לכל אחד בלון בצבע אחר, אבל ״בום טראח מה קרה? הבלון התפוצץ, הבלון נקרע״. הבלונים התפוצצו אחד אחרי השני. כל בלון הוא עוד אשליה שממשלת נתניהו השלתה את הציבור הישראלי וכולם נעלמו כמו הבלון האחרון, הבלון האדום, בשמיים הכחולים.

 

לשמיעת הנאום לחצו על התמונה.

כשהדברים האלה נכתבים מתנהל במלוא עוזו משא ומתן בין ראש הממשלה לבין הסיעות החרדיות בכנסת. יש חדש תחת השמש. הפעם המשא ומתן הוא לפני הבחירות וההסכם הקואליציוני העתידי נחתם בזמן הזה. טירוף מוחלט. הרי תוצאות הבחירות אינן ידועות ובכלל לא ברור אם תהיינה בחירות. אין זה משנה, מבחינתו של ראש הממשלה הפור כבר נפל והוא מוכן להציע הכל, אבל הכל, לסיעות החרדיות. פרצופה העתידי של מדינת ישראל הולך ומתעצב בימים אלה, ואנחנו, נדמה לי, איננו קולטים את משמעות הדבר

 

על פי הצעתי והצעתם של חברי כנסת נוספים עסקה המליאה השבוע בעניינו של ג'ונתן פולארד שהשבוע החל לרצות את שנתו ה-30 בכלא. יחד עם חברת הכנסת איילת שקד, אני משמש כיו"ר השדולה לשחרורו של ג'ונתן פולארד מהכלא. מובן שאינני מסכים בשום פנים ואופן למעשים שעשה אבל הוא נענש די והותר. אין אף אסיר בכלא האמריקאי שריצה או מרצה 30 שנות מאסר על העבירות בהן הורשע פולארד. כל הבקשות לשחרורו נדחו. הממשל האמריקאי הציע לאחרונה להכלילו בעסקת שחרור של אסירים פלסטינים וערבים ישראלים מהכלא הישראלי, אבל עסקה זו לא יצאה לפועל. אם פולארד לא ישוחרר, כפי שאמור היה בסוף שנה זו, הוא יסיים את חייו בכלא. מעולם לא נראה הצדק האמריקאי פחות צודק. הוא לא נידון למוות, הוא נידון למאסר עולם ומאסר עולם הוא בדרך כלל קצוב. למעלה ממאה חברי כנסת, כולל כל חברי הממשלה חתמו על פנייה לנשיא אובמה לשחררו. אבל איש בארה"ב אפילו לא ענה על הפנייה הזו. שר הביטחון אמר דברים חשובים בדיון הזה ואני מביא אותם במלואם.

 

נאומי במליאה

 תשובת שר הביטחון

זהו להפעם. היה שבוע גשום מאוד, ועכשיו הופיעה שמש והשמיים כחולים. אפשר שבתור חזאים מצליח לנו יותר. 

שבת שלום,

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית