ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: האמת היא פשוטה

השבוע שהיה כך היה: האמת היא פשוטה


חברות וחברים,

 

באמצע השבוע תכננו אירוע גדול. ח״כ טיבי ואני ביקשנו להוציא מן הכנסת קריאה גדולה לדו קיום ולחיים משותפים בין יהודים וערבים. הכל היה ערוך; בראש ובראשונה הנשיא, רובי ריבלין, נתן הסכמתו לפתוח את הכנס, יו׳״ר הכנסת וראשי סיעות הבית הצטרפו, יהודים וערבים מן האקדמיה, התרבות, האמנות והספורט הסכימו להשתתף, והקהל המיועד - מה יותר חשוב  מתלמידי בית הספר הדו-לשוני בירושלים?

 

הכל היה מוכן, אבל הטבח בבית הכנסת בשכונת הר נוף השחית הכל. האירוע נעשה שולי וכולנו חזרנו בבת אחת אל הימים הנוראים ההם, ימי הפיגועים של האינתיפאדה הראשונה והשנייה. עכשיו כבר ברור שנכנסנו לסיבוב חדש של אלימות פלשתינאית, הממשלה נרתעת מן השימוש במילה ההיא, כמו הבריחה מהשימוש ב"מלחמה" ביחס ל"צוק איתן". כבר ברור שההרתעה אינה עובדת וכי הטרור חזר להשתולל ברחובותינו. דברתי על כך במליאת הכנסת ובתכנית הבוקר של אורלי וגיא.

 

האמת היא פשוטה אין פתרון מידי לטרור. הוא דומה לגחלים לוחשות, לפרקים האש פורצת ולפעמים שוקעת, אבל אינה נעלמת. זוהי האלימות בעצימות נמוכה. אנחנו צריכים לפעול ובנחישות כדי להחזיר הביטחון האישי, בעיקר כמובן בירושלים, אבל באותה עת ממש עלינו לחפש דרכים לפתרון הסכסוך. מי שחשב כי אפשר ״לנהל״ אותו אינו מבין או סתם תוקע את ראשו באדמה, מעשה בת יענה. אינני יודע איזה הסדר יהיה זה, אבל הוא חיוני ובכל מקרה עדיף על האש שמאכלת אותנו.

 

יום לאחר ביטול האירוע התפוצצה פצצה חדשה - הכרזתו של ראש עיריית אשקלון על הרחקת פועלים ערבים מגני ילדים בעירו, היא מעשה גזעני ופוגעני מאין כמוהו. רעיונות כאלה אינם צומחים סתם אלא על קרקע פורייה של הדרת ערבים והרחקתם מן הארץ בכלל ומן המרחב הציבורי בפרט. כשראש הממשלה מציע לערביי ישראל לעבור לפלסטין אם הארץ הזאת אינה נראית להם, הוא פורץ דרך שאחריה מגיעים הרבה "איתמר שמעונים". הגבתי על כך במאקו, בהארץ, בוואלה, באתרים נוספים וביומן הבוקר של רשת ב' (דקה 1:35:44) ואני מקווה גם שנמשיך ונעסוק בכך בכנסת בשבוע הבא.

 

דברים אלה חייבים להיעקר באופן מוחלט מחיינו בארץ הזאת. אגב, רציתי לשאול את איתמר שמעוני, את חברי הכנסת ממפלגות הימין ואת שריהן, מי יבנה לנו בית בישראל? מי יטפל בחולינו בבתי החולים? מי ימכור לנו תרופות בבתי המרקחת בכל הארץ וכן הלאה. את המרקם הכלכלי וחברתי הזה אי אפשר להפריד. חברות וחברים, מה שמתרחש לפנינו זה לא פחות מטרגדיה גדולה.

 

הקואליציה המקרטעת הצליחה להביא את התקציב למליאת הכנסת, אני סבור שזה התקציב האחרון שלה ולא נראה לי שהיא תוכל להפיק מתוכה תקציב נוסף. התקציב מגיע ברגע של שפל בכלכלה הישראלית, נכון להיום הצמיחה נהפכה לצניחה. הציבור הרחב מרגיש בסימני ההאטה והמיתון. כשדרשתי לאחר המלחמה כי המדינה תסייע באופן מאסיבי לפעילות הכלכלית בכל הארץ נדחינו כמובן. אולם העובדות מדברות בעד עצמן ולא רק קו 40 הק"מ נפגע, אלא המשק כולו. נדרשת תכנית כלכלית כוללת אבל את זה שר האוצר אינו יודע לעשות, לשם כך צריך לקבל גם החלטות קשות ולא רק למצוא חן בעיני המעמד הבינוני או קבוצה אחרת. התקציב החדש הוא במקרה הטוב המשך למצב הקיים ובמקרה הרע עשוי אפילו לדרדר אותנו. דיברתי על כך במליאת הכנסת ובתכנית "ראש בראש" בערוץ 2.

 

ביום חמישי קיימתי שתי פגישות עם שתי קבוצות דומות ושונות. תלמידי משפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה וגמלאי צה"ל בסניף חולון. עם שניהם דיברתי כמובן על הצורך להשקיע מחשבה ותכנון לטווח ארוך לקבוצת הגמלאים והגמלאיות הגדלה והולכת. ישראל מתחמקת מלעסוק בכך. מהסטודנטים, אשר מעוניינים לעסוק בנושא הזה, ביקשתי הצעות חוק ורעיונות לשיפור מצבם של הגמלאים והגמלאיות, שכן 21% מקבוצת הגיל נמצאת מתחת לקו העוני!

 

הקבוצה האחרת  הם כבר בשלב הגמלאות כאמור ואתם חלקתי את תמונת המצב הפוליטית הנוכחית, אבל כמובן גם עסקנו בסוגית הביטוח הסיעודי הקולקטיבי שמעסיקה מאות אלפי אנשים במדינת ישראל. גם הסטודנטים יגיעו לשם יום אחד ולכן חשוב להיערך ליום הזה.

 

הבאתי השבוע למליאת הכנסת הצעת חוק קטנה, לא שינוי סדרי בראשית אלא מעין מסר. חלק מהפעילות החברתית בארץ נעשית בידי עמותות ומלכ"רים ולצורך עבודתם הם נזקקים לקבל מידע על פי חוק חופש המידע. העלות הראשונית היא 100 שקלים. חשבתי שמדינת ישראל שהטילה עליהם לטפל בבעיותיה, תדע גם לסייע להם, בקטנה. זאת כמובן אשליה ואפילו חוק מעט מצחיק נדחה, כמו חוקים אחרים של חבריי מהאופוזיציה מביאים לחקיקה.

 

במקום אחר, בוועדת הכלכלה, עברה הצעת חוק שלי שתיכנס בקרוב לספר החוקים. זאת הצעת חוק שמחייבת לכתוב את כתובת השולח בדברי דואר. כולנו מכירים את דברי הדואר הללו שמגיעים ללא שם השולח וכתובתו ואנחנו נאלצים להמר מי עומד מאחוריהם. מאחר ושר התקשורת הצטרף אלי בהצעת חוק משלו הצלחתי במשימה הבלתי אפשרית הזאת ואכן בקרוב בדברי הדואר הרשום או החבילות יגיעו אלינו עם פרטי השולח. צריך לקוות שיהיו שם גם בשורות טובות, אבל את זה אי אפשר להעביר בחקיקה וחבל. 

 

עכשיו מגיע גשם, נקווה שישטוף מעט מן הדברים הרעים וירחיק את האוויר הרע שחדר לעולמנו.

 

שבת שלום,

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית