ח'כ מיקי רוזנטל: דברים שרואים משם. עידכון שבועי 14.11.2014

                    הצטרפו למיקי בפיסבוק

 

  Facebook  

 

עדכון שבועי - 14.11.2014 

 

 

הצד האפל של הפוליטיקה (1)

 

הממשלה הניחה באיחור ניכר  את תקציב המדינה לשנת 2015 וחברי הכנסת נאלצו להצביע עליו בלי שהיה בידם זמן לעיין  בו. תקציב הוא המכשיר המרכזי למימוש מדיניות. החוק הכי חשוב שהכנסת מאשרת. הצבעה על התקציב בלי ללמוד את מרכיביו היא חלק מתהליך מסוכן מאוד של זילות הכנסת והחלשתה של הדמוקרטיה.

 

הכנסת אמורה לבחון ולבקר את הממשלה, לתקן ולשפר את הליכי קבלת ההחלטות של השלטון. זה תפקידה. הוא אינו פורמלי. כל שנה מתקן האוצר מאות סעיפים בתקציב בעקבות הליך הבקרה של הכנסת. אלא שהממשלה מזלזלת בדמוקרטיה כמו גם בהבטחותיה לבוחר. לאלה ולאלה אין ערך בעיני חלק מהשרים. יאיר לפיד ושי פירון הבטיחו לפני הבחירות שורה של הבטחות מרחיקות לכת בתחום החינוך: צמצום מספר התלמידים בכיתות ל-27, תקציב דיפרנציאלי שיתמוך בתלמידים החלשים ויצמצם את הפערים הנוראיים בחברה שלנו ויום לימודים ארוך. להבטחות הללו אין זכר בתקציב. נעלמו כלא היו. 

 

בדיון ביום שני, בטרם  עליתי לשאת דברים, הספקתי לעלעל רק בספר התקציב של משרד החינוך. הנה הדברים. 

 

 

 

 

הצד האפל של הפוליטיקה (2)

 

אני לא יודע בוודאות האם הסיפור הבא מדויק, אבל לשכת  ראש הממשלה לא טרחה להכחיש, ולכן סביר להניח שיש בו לפחות גרעין של אמת. לחיצה על  התמונה של ראש הממשלה ורעייתו תוביל אתכם לפרסום של העיתונאי תומר אביטל.

 

 

למי שאין חשק \ זמן \ רצון להרחיב – להלן הסיפור בתמצית: הצעת חוק שיזמתי הגיעה לוועדת שרים  לענייני חקיקה. תמיד אפשר להתווכח על טיבו של חוק מטעמים עניינים. אלא שעל-פי  התיאור העוזרת האישית של נתניהו עברה בין השרים במאמץ לשכנעם לקבור את ההצעה בגלל איבה  אישית שרוחש לי הזוג נתניהו. הם לא אוהבים את הביקורת שלי על ההוצאות המופרזות  בביתם הפרטי על חשבון הציבור ולכן סיכלו חוק שנועד להרחיב את ההגנה על חושפי  שחיתויות?

 

הערות. א) המאבק למיגור השחיתות בעיצומו וכפי שדיווחתי לכם 2-3 חוקים כבר אושרו  בתחום זה. ב) שרת המשפטים ציפי לבני, שותפה למאבק, ערערה על החלטת ועדת השרים. ג)  ראש הממשלה יכול בקלות להזים את הפרסום בכך שיורה לעמיתיו בממשלה להצביע בעד החוק.  לא יכול להיות שהוא מתנגד לטוהר מידות שלטוני?

 

 

 

 

הצד האפל של הפוליטיקה (3)

 

המאבק  שלנו לשקיפות יכול היה למנוע לפחות חלק מן ההתנהלות האפלה הזו. פרסום פרוטוקולים  של ישיבות ועדת השרים לחקיקה – ייאלץ את השרים להסביר לציבור את עמדותיהם ולמה  הצביעו כפי שהצביעו.

 

ביום ראשון (16.11) מגיעה לאותה ועדה הצעת חוק נוספת שיזמתי. האם השרים יצביעו באופן ענייני, בהתאם לרחשי הלב של הציבור, או ישרתו שוב אינטרסים עלומים?

 

מזה תקופה ארוכה אני נאבק לבטל את העמלה הבלתי צודקת שגובים על כרטיסים שנרכשים ברשת האינטרנט.

 

לא ייתכן שהכרטיסים בקופה יהיו זולים מאלה שקונים ברשת. זה חסר כל הגיון כלכלי. בתי הקולנוע למשל מנצלים את העובדה שהישראלים אוהבים לרכוש כרטיסים מראש וגובים עמלה צינית. 

 

הכרטיסים באינטרנט היו צריכים להיות זולים יותר. כך זה פועל בכל תחומי הצרכנות האחרים. מוצרי מזון הנרכשים באינטרנט זולים יותר, מוצרי אלקטרוניקה, רהיטים. זה ברור וכך צריך להיות. הם חוסכים עובדים, אנחנו חוסכים כסף. בתי הקולנוע ומשרדי הכרטיסים חוסכים משכורות של קופאים – אנחנו מדפיסים בעצמנו את הכרטיסים וצריכים לשלם פחות.

 

לפני כשנה כשתכננתי להעלות את הצעת החוק בנושא, ניסתה הרשות לסחר הוגן לטפל בבעיה בעצמה, ולכן דחיתי את המהלך. בתי הקולנוע התחכמו – וכעת ההכרעה עוברת לשרי הממשלה.

 

לקריאה  נוספת הנה תקשורת על המאבק:

 

 

 

 

הצד האפל של הפוליטיקה (4)

 

השבוע אושר בקריאה טרומית חוק זעיר שיזמתי, ברם חשוב מאוד לעיוורים. כלבי הנחיה יכולים כמובן להיכנס עם העיוור לכל מקום, אבל צריך לאמן את הכלבים הללו, ותהליך האימון עצמו לא היה מוסדר בחוק ומנע אפשרות להיכנס עם הכלב לחנות או לעלות עמו אוטובוס למשל.

 

אלא שבשולי הדברים טען ח"כ יעקב אשר מש"ס – שיש חברי כנסת שמעתיקים חוקים מאחרים. אני מתקשה להאמין. שפטו בעצמכם.

 

 

 

עוד מאירועי השבוע

 

 

עם חברי קיבוץ מחניים בצפון ציינו 19 שנים לרצח רבין. הדיון נסוב על  הדמוקרטיה שלנו ועל עתיד ערכי תנועת העבודה.

 

 

 

השבוע קיימנו דיון נוסף על השביתה בשירות התעסוקה. אלפי אנשים לא  מקבלים את דמי האבטלה ולשרים האחראיים, בנט ולפיד, שום דבר לא בוער. בתום הדיון  קראה הועדה בראשותי להתערבותם המהירה. לכתבה בנושא:

 

 

 

לבקשתי, קיימה השבוע ועדת הכלכלה דיון על השירות המזלזל והפוגעני של  חברת "הוט". הוחלט לקיים מעקב מדוקדק אחרי החברה ולנקוט צעדים מהותיים  נגדה אם לא יחול שיפור בשירות.  

 

 

 

 

שמרו על עצמכם,

כל טוב,

מיקי.

 

שמרו על קשר 

 

 

  Facebook    Twitter    YouTube  


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית