ח'כ שלי יחימוביץ': נתניהו: מלחמה לנצח. בארבע דקות אענה לכם על 20 שאלות. כך מורידים את יוקר המחיה. עוקף בג"צ, עוקף דמוקרטיה. איך גנבו לכם את הביטוח הסיעודי, ומי רוצה להיות כלכלן חברתי? יש לי הצעות בשבילכם

 

נתניהו: מלחמה לנצח. בארבע דקות אענה לכם על 20 שאלות. כך מורידים את יוקר המחיה. עוקף בג"צ, עוקף דמוקרטיה. איך גנבו לכם את הביטוח הסיעודי, ומי רוצה להיות כלכלן חברתי? יש לי הצעות בשבילכם

 

בחרתי ברחל רבין יעקב, אחותו של יצחק רבין ז"ל לתערוכת 'זקני השבט' שהוצגה בכנסת.
 

 

שלום לכם חברות וחברים,

עשרים שאלות בארבע דקות. אם אתם רוצים לדעת על מה אני מוכנה לוותר למען השלום ועל מה לא, הערכות פוליטיות, טייקונים, חקיקה, הספרים שכתבתי, איזו מתנה אני מעדיפה ליום ההולדת – קבלו את זה בראיון מהיר וממצה בערוץ 2 עם יואב לימור, בתוכנית ראש בראש. לצפיה: 

מלחמה לנצח? ורגע, מה עם יוקר המחיה.  השבוע נפתח מושב החורף של הכנסת, כרגיל, בנאומו התמוה והמקומם של נתניהו. הנה נאום התשובה שלי, בנימוק להצעת האי אמון בממשלה:  "עומד ראש ממשלת ישראל נתניהו ונואם, ואף מילה - וחיכיתי בקוצר רוח – אף מלה על העוני, אף מלה על על הפערים, אף מילה על יוקר המחייה. איפה הוא חי? הוא לא יודע על מה מדברים כאן? אף מילה על שוד משאבי הטבע, אף מילה על כך שמחירי הדיור האמירו ב-80% בזמן כהונת כראש הממשלה, אף מילה על הדברים שמעסיקים את הציבור. איזה ניתוק מכל מה שמתרחש בחברה הישראלית. אף מילת נחמה למפוטרים של מגבות ערד, מילה של הזדהות. הבטחה, איזושהי תקווה - שום דבר. רק איומים - מלחמה לנצח! הכל באזור הנוחות של ראש הממשלה הזה. נוח לו שם בהכרזות המלחמה, נוח לו בגדיעת כל תקווה להסדר מדיני, נוח לו לעלות לדוכן ולדבר אך ורק על איומים בטחוניים..." לצפייה בנאום המלא הקליקו על התמונה, והנה ראיון על כך ברדיו דרום אצל אמנון סופר. 

הר הבית ואנחנו, אמריקה ואנחנו, וסליחה אם אני פוגעת בזקיפות.  כאזרחית ישראלית קשה לי להשלים עם הגידופים על נתניהו שהודלפו השבוע מהממשל האמריקאי. אבל נתניהו פוגע ביודעין, שוב ושוב, בממשל האמריקני ובנשיא אובאמה לטובת צרכים פוליטיים פנימיים. די לדברי הרהב כאילו ארה"ב זקוקה לנו כפי שאנחנו זקוקים לה. אין לזה שחר, וסליחה אם אני פוגעת בזקיפות הלאומית של מישהו. ארה"ב היא הנכס הדיפלומטי, הבטחוני, האסטרטגי והכלכלי החשוב ביותר של ישראל וערעור היחסים עמה הוא פגיעה במדינה. בהעמיקו את המשבר נתניהו פוגע קשות באינטרסים האלה. עוד בראיון לאסתי פרז ביומן הצהריים של רשת ב'. והנה על אותו עניין, וגם על הר הבית, הבוקר בערוץ 2 אצל אלי רכלין ואמלי עמרוסי:

עוקף בג"צ, עוקף דמוקרטיה. אתמול נפגשתי (באופן נדיר, בדרך כלל אני נפגשת עם י"א ומעלה) עם הילדים המקסימים של שכבת ו' בבית הספר היסודי אהרונוביץ' במועצה אזורית דרום השרון. דברנו על הרבה דברים, והרבה על דמוקרטיה, והזכרתי להם מה שהם ממילא כבר ידעו: שדמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב אלא לעיתים עוד יותר מכך זכויות המיעוט. מתברר שמה שכל ילד וילדה הספיקו לשכוח, מחרחרי המלחמה בדמוקרטיה מסרבים להפנים, ושוב באה יוזמת חקיקה ליטול מבג"צ את הסמכות לפסול חוקים לא חוקתיים. גם לי לפעמים יש ביקורת על החלטות בג"צ, אבל פגיעה ביכולת של בג"צ להחליט ברגעים דרמטיים ויוצאי דופן שהחוק מסוים עומד בניגוד לחוק יסוד, בניגוד לזכויות אדם, שהוא רומס מיעוטים - היא פגיעה קשה ואנושה בדמוקרטיה הישראלית. אוי לנו אם בית המשפט העליון המפואר שלנו ירמס בידי שוליים קיצוניים הכופים את רצונם על הכנסת ומנצלים את חולשת הקואליציה. הנה ראיון שלי על כך ליעקוב אחימאיר במשדר הבוקר של קול ישראל, והנה תמונה מהמפגש אתמול: 

והנה מפגש אחר, עם כמה מאות תלמידים משכבת  י"ב של תיכון כצנלסון. על צדק חברתי ועל היכולת לחולל שינוי, באמת חבר'ה נהדרים וחכמים:

אין דבר שישפיע על יוקר המחיה יותר משוק הגז הטבעי. זה ישפיע על כל מוצר שאנחנו צורכים. מים, חשמל, לחם ומילקי. אבל אצלנו מקבלים תשובה ושותפיו מונופול אדיר על הגז הטבעי מצד אחד, ומצד שני אף אחד לא מפקח על המחירים המופקרים שהם גובים. פחות מדולר עולה להם יחידת אנרגיה. הם מוכרים אותה ב-6 דולר. רווח של 400%. שותק ראש הממשלה, שותק שר האוצר, שותק הממונה על ההגבלים העסקיים. השתיקה הזאת שווה עשרות מליארדים. עימות היה השבוע ביני ובין הממונה על ההגבלים העסקיים. הנה קטע מדיון הועדה:

התנועה לאיכות השלטון העלתה על זה פוסט מצויין, לקריאה הקליקו על התמונה הזאת:

ולידיעה בדמרקר הקליקו כאן: 

אני בחברה סיפרותית מצויינת. בספרית הכנסת נחנך אגף ובו ספרים שכתבו חברי כנסת לדורותיהם. 1600 ספרים יש בספריה הזאת, והם נכתבו בידי 312 ח"כים, מתוך 885 שכיהנו מאז קום המדינה. שירה, פרוזה, עיון, הלכה יהודית, תולדות ישראל, ספרי ילדים ועוד. את הספר הישן ביותר באוסף, "ארץ ישראל בעבר ובהווה", כתבו דוד בן גוריון ויצחק בן צבי ב 1908. בתמונה - בספריית הכנסת עם שלושת הספרים שכתבתי: שני הרומנים (שנכתבו עוד לפני הפוליטיקה), "אשת איש" ו"משחקי זוגות" ועם ספר העיון (נכתב כבר בפוליטיקה) "אנחנו - על כלכלה חברה מוסר ולאומיות בישראל". 

נאום קצר ומושלם על סוציאליזם עכשווי. בשבוע שעבר ספרתי לכם על יום העיון והכנס של המטה השיתופי במשמר העמק, ארוע לזכרו של אמרי רון. לא הספקתי לצרף את נאומו היפה והבהיר של חברו של אמרי, איש משמר העמק וחוקר במכון לחקר הקיבוץ, דני זמיר (וזה לא דני זמיר ראש מכינת רבין והמכינות הקדם צבאיות, אלא דני זמיר מוצלח אחר).  נאום על החברות העזה עם אמרי, על רעיון השיתוף והגשמתו,   ועל מה שקרה בראשית המאה החדשה שלנו שסדק את האמונה העיוורת בכוחות השוק. לנאום של דני, שהעליתי לאתר שלי, הקליקו על התמונה שלי אתו:

המאבק של איציק שמולי: איך רימו אתכם וגנבו לכם את הביטוח הסיעודי ששילמתם עליו שנים. מפנה את תשומת לבכם למאבק מורכב אך חשוב ביותר שנטל על עצמו חבר הכנסת איציק שמולי. "220 אלף גמלאים היו בטוחים שיש להם ביטוח סיעודי עד שקיבלו יום בהיר אחד מכתב מחברת הביטוח שמודיע להם- שבעצם לא, אין להם. אף פעם לא היה להם. וזאת למרות ששילמו במשך שנים עשרות אלפי שקלים לחברת הביטוח. בואו נקרא לילד בשמו: מדובר בהונאת הביטוח הכי גדולה שהייתה כאן והדבר הכואב באמת הוא שהכול נעשה בחסותה של המדינה. מה הטריק אתם שואלים?"  כך כותב איציק בדף הפייסבוק שלו, ולהמשך קריאה הקליקו כאן. והנה הנאום שלו על זה בכנסת השבוע, חשוב ביותר (הנאום החל משעה ו-11 דקות):

מי אמר שאין תוכנית כלכלית?! סטודנטים לכלכלה לתואר ראשון, ששותפים לתפיסה הכלכלית שלנו או רוצים לשלוט ולהתמצא בה יותר, ממליצה בחום על "התוכנית לכלכלנים חברתיים" מבית המכללה החברתית-כלכלית. זה יקרה בשנת הלימודים הזאת באוניברסיטת תל-אביב ובעברית. לומדים חברה, כלכלה ומדיניות ציבורית במכללה ועושים פרקטיקום במגזר הציבורי. וכך כותב רמי הוד מנכ"ל המכללה: "... מבחינתנו, מדובר בניסיון ראשון לקרוא תיגר על הפעילות השיטתית ולצערנו גם האפקטיבית של ארגוני ימין בקרב כלכלנים לעתיד ובמגזר הציבורי ובכלל. פעילות זו, לפי הניתוח שלנו, לצד תוכנית הלימודים החד ממדית וכמובן מדיניות הממשלה, היא אחת הסיבות לדומיננטיות של החשיבה הניאו-ליברלית בקרב כלכלנים צעירים בישראל. תוכנית 'כלכלנים חברתיים', שעל גיבושה עבדנו זמן רב, מבקשת לא רק להשפיע על תפיסת העולם ודפוסי החשיבה של כלכלנים לעתיד, אלא גם לשלב אותם במוקדי עשייה והשפעה וללוות אותם בכך."
מי מרצה, מי שותף, איך נרשמים, איך מקבלים מלגה – הקליקו כאן: 

וזו כבר הזמנה לכלל הסטודנטים, לא רק כלכלנים, באוניברסיטאות ובמכללות. אם אתם אנשים אידיאולוגיים שאכפת להם ממה שקורה סביבם, הצטרפו לקבוצה של חברות וחברים שלומדים, פועלים ומשנים את הקמפוס, את העיר ואת המדינה ובואו לתאי "אופק", התאים הפוליטיים  שלנו שפרושים בקמפוסים. זו גם הזדמנות כיפית להיות עם אנשים שחולקים אתכם תפיסת עולם דומה. 
רשמו לפניכם מפגשים של אופק שאני אתארח בהם, ובואו:
אופק באוניברסיטה העברית: ב-17 בנובמבר, בשעה 18:30 באוניברסיטה. פרטים כאן
בעמוד הפייסבוק של התא.
אופק בן גוריון: סמינר פתיחת השנה של התא, קיבוץ גבולות. פרטים כאן
בעמוד הפייסבוק של התא.
רוצים לדעת עוד? הקליקו כאן ומלאו טופס, והחבר'ה שלנו יחזרו אליכם:

הנה תקשורת שלי בעוד כמה עניינים:
על פתיחת מושב החורף בכנסת, הבניה בהתנחלויות, ועל חוק הגיור: ערוץ הכנסת עם אורית לביא נשיאל:

על כימיקלים לישראל, ששינסקי 2 והתמלוגים – בראיון לניסים קינן בתוכניתו "רוח דרומית" ברשת ב'.
על מצבה של מפלגת העבודה בסקרים, בראיון לתוכנית "המטה" עם נדב פרי בערוץ 10 (פאנליסטים גדעון לוי ורוני בראון): 

עוד קצת על פחחות וגזענות, עימות סילבן – ביבי – כתבה בדמרקר:

וגם באותו עניין מאמר מצויין של עופר קורנפלד שהתפרסם בגלובס ומפריך את אגדת השכר הגבוה לפחחים (אקדמאים מרוויחים פי שתיים).
בשבוע הבא יתקיים בכנסת, לבקשתי, דיון על החינוך הטכנולוגי ועל עיירות הפיתוח. אעדכן.

עוד קצת פיקטי למי שאין לו כוח לספר המלא. לפני כמה שבועות הבאתי לכם תקציר משובח שכתב אורן דניאלי, דוקטורנט לכלכלה בהרווארד. שבעבר היה מתמחה אצלי בכנסת, לספרו המטלטל של הכלכלן פרופ' תומס פיקטי "הון במאה ה – 21". 700 עמודים חשובים שמחוללים סערה בעולם הכלכלה, אבל מה, לא לגמרי ידידותיים לכל משתמש. בינתיים הביא לי הכלכלן טל וולפסון (גם הוא היה מתמחה בלשכה שלי...) עוד תקציר של פיקטי, שהתפרסם ביולי 2011 ונכתב על סמך תמלול הרצאה של פיקטי בארץ, במכון ון ליר.  טל הוא העורך המדעי של החוברת הזאת שתרגמה איילת סקסטין,  ולקריאתה לחצו על תמונה:

 

רחל, אחותו של יצחק רבין. אורי אורבך ידידי, השר לענייני גמלאים, ביקש ממני לבחור דמות שאני מעריכה במיוחד, כדי שאיור שלה יוצג בתערוכה בכנסת, "זקני השבט". בחרתי ברחל רבין יעקוב, בת 89, חברת קיבוץ מנרה וממייסדי הקיבוץ.  אחותו של יצחק רבין ז"ל. ציונית, מגשימה, סוציאליסטית ורודפת שלום. אשת חינוך שיודעת לפרוש אתוס רחב יריעה ומעורר השראה.  חריפת מחשבה, צנועה וכובשת לב, וגם אשה מאוד יפה ואצילית.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית