ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: מירושלים לירוחם

השבוע שהיה כך היה: מירושלים לירוחם


5.11.2014

חברות וחברים,

 

הצרות באות בצרורות. חטיפת הנערים הובילה למלחמה המיותרת בעזה שגלשה לפאתי ירושלים ועכשיו גם לליבה, להר הבית. מי שחשב שאירועי הקיץ יסתיימו ברוח הקרה והגשם הראשון של הסתיו יצטרך להתאזר בסבלנות. נכנסנו לסחרור. הזעזועים שעוררה המלחמה מבית ומחוץ לא פסקו והם נמשכים והולכים למקומות נוספים, שכל אחד הוא בעל פוטנציאל הרסני.  אל התמונה הקשה הזו של עימות ישראלי-פלשתיני, מצטרפות גם המהלומות הדיפלומטיות משוודיה, מאונסק״ו והפיאסקו ביחסי ישראל-ארצות הברית. אני מסתייג מן ההתקפה האישית וכינויי הגנאי לראש הממשלה. זאת לא דרך לנהל יחסי חוץ, אבל שתי המדינות כבר שכחו מהי שפה דיפלומטית. ראה ערך בוגי או בנט.

 

לראש הממשלה יש תכנית סדורה, הוא רוצה להבטיח כהונה נוספת. לשם כך הוא מוביל את ישראל לבחירות שיתרחשו, אני מניח, בשנה הקרובה. בדרך לשם הוא ניצמד לתומכיו המסורתיים, שני עמודי התווך של ממשלתו, הימין והחרדים ואליהם הוא מכוון. איפה עומדים האינטרסים של ישראל בתמונה הזאת? מה יקרה יום אחרי הבחירות? מה הוא יעשה בקדנציה הבאה שלו (אם תהיה)? על כל זה אין לנו תשובות. וגם לו. כך חלף שבוע נוסף שרק פותח תהליכים ומבטיח כי ההמשך - יבוא.

 

כתגובה נוספת לאירועים הללו נכנס חברי, ח"כ אראל מרגלית ואני את סיעת העבודה, חברי מיפלגה רבים ותומכים כדי לקרוא בקול גדול לשובה של השפיות, לסיום ההתלהמות וההקצנה ולהביע שוב אמון שיהודים וערבים אכן יכולים לחיות בשלום ובביטחון בירושלים ובארץ כולה. נאיבי, אולי? אבל אלה אנחנו והמהומות הללו לא יזיזו אותנו מעמדותינו ומאמונתנו. הכינוס יערך בכנסת, בירושלים, בשעה 9:30 ביום א' הקרוב. כל מי שמעוניין להגיע ולהיות שותף לקריאה החשובה הזו מוזמן לפנות אליי במייל חוזר.

 

דברים ברוח זו אמרתי השבוע בקול ישראל, בתכנית "הכל דיבורים" (דקה 17:00) ברשת ב', ביומן הבוקר (דקה 1:20:32) ובערב חדש (לחץ על התמונה).

 

הכנסת חזרה השבוע מפגרה ארוכה (מדי) והסתערה על שורה של נושאים. אני בחרתי לעסוק בגמלאים. על פי דו"ח ה-OECD 21% מהקשישים בישראל נמצאים מתחת לקו העוני. ככל שמצבה הכלכלי של ישראל יורע, מצבם יורע עוד יותר. אחת הסוגיות  הקשות היא הביטוח הסיעודי שלהם. מצד אחד, בישראל מאריכים לחיות וזו בשורה טובה, מצד אחר הפרק האחרון בחיים אלה עשוי להיות סיעודי וקשה. אנשים ביטחו את עצמם, אבל חברות הביטוח לא מסוגלות לעמוד בתשלומים ועכשיו מחפשים פתרונות. על זה דנו במפגש של שדולת הגמלאים שידידי, ח"כ איציק שמולי ואני כינסנו. המיפגש  היה לרגל יום האזרחים הותיקים בכנסת ובו עסקנו שוב בשאלה מה פירוש להיות אזרח ותיק בישראל והאם החברה באמת ובכנות מעריכה את מי שנתנו לה כל ימי חייהם.

 

לרגל האירוע הזה התבקשו חברי הכנסת על ידי השר לענייני גמלאים, אורי אורבך, לבחור כל אחד את זקן השבט שלו. רעיון יפה. אני התייחסתי לשבט התקשורת ובחרתי ביעקב אחימאיר. נאומי ממליאת הכנסת לכבוד יום האזרח הותיק.

 

 

לבסוף, בעוד עשרה ימים תלך ירוחם לבחירות חדשות. העיר הדרומית עברה משברים גדולים בעשור האחרון אבל עכשיו יש לה ראש עיר מכהן, מיכאל ביטון, שעומד לבחירה מחודשת. הוא עשה בעיר נפלאות ומתכוון להמשיך. מיכאל שייך לדור המנהיגים הצעירים האותנטיים, ללא זיוף, שגדל בעיירות הפיתוח, מכיר אותן היטב  ובנוי כדי לשאת את ירוחם להצלחות חדשות. היינו שם אתמול בביקור קצר, יו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, ח"כ חיליק בר, ח"כ מיכל בירן ואני וחיזקנו את ידיו. אני מקווה שבחירתו, דווקא בהיותו חבר מפלגת העבודה ומנהיג חברתי אמיתי, תסמן את תחילתו של המהפך שמדינת ישראל כה זקוקה לו.

 

השינוי מתחיל מירוחם.

 

 

שבת שלום, מירושלים.

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית