ח'כ מיקי רוזנטל: דברים שרואים משם. 2 חוקים חדשים: יותר שקיפות - פחות שחיתות, עדכון שבועי 31.10.2014

עדכון שבועי - 31.10.2014

 

 

2 חוקים חדשים: יותר שקיפות – פחות שחיתות

 

פתיחה מוצלחת של מושב החורף: 2 חוקים שיזמתי אושרו השבוע בקריאה שניה ושלישית.

 

החוק הראשון קובע שמעתה מוסדות ההשכלה הגבוהה יהיו כפופים לחוק חופש המידע ויחויבו לספק מידע על התנהלותן. האוניברסיטאות מתוקצבות בכ-4 מיליארד שקל בשנה מכיסנו ולכן מגיע לנו דין וחשבון מה הן עושות בכספינו. 

 

החוק השני קובע שהמדינה תממן סיוע משפטי לחושפי שחיתויות. הצלחת המאבק בשחיתות תלוי במידה רבה בעובדים ישרים המתריעים על התנהלות פסולה במקום עבודתם. הבעיה היא, שלעתים נאלצים אותם עובדים לשלם מחירים כבדים על אומץ ליבם והם מתמודדים עם התנכלויות במקום העבודה ונגררים למאבקים משפטיים יקרים. מעתה המדינה תסייע להם.

 

החקיקה הזו היא חלק מסדרה של חוקים שאני מקדם ומטרתם לקדם את השקיפות ואת טוהר המידות.

 

הנה כמה כתבות בנושא:

 

 

 

 

ביוזמתנו - הוזלה במחיר השימוש ברכב במבחני הנהיגה

 

עוד הישג נרשם השבוע:

מחיר הטסטים יורד. השר כץ והשר לפיד החליטו  שעד קיץ 2016 נשלם 229 שקלים בלבד על השימוש  ברכב במבחן נהיגה המעשי במקום 400-500 שקלים כיום. למה כל כך יקר? הרי שיעור נהיגה  רגיל עולה בין 80 ל-120 שקלים חדשים? אותה המכונית. מוגזם.

 

בקיץ  שעבר יזמתי הצעת חוק שקבעה שמחיר הטסט יהיה כמחיר שיעור נהיגה. מורי הנהיגה זעמו. משרד  התחבורה הקים ועדה – והתוצאה: המחיר ירד בחצי. השר  כץ גם ידע לפרגן (הקטע בסוף הידיעה מסומן באדום). 

 

 

 

 

 

ירושלים של קנאים: אנחנו במצב חירום

 

התחושה  המאחדת כיום את רוב אזרחי המדינה היא דאגה. ולא בכדי. האירועים  האלימים בירושלים, הקרע ביחסים עם ארה״ב, הקיפאון המדיני וראש ממשלה שעוסק רק בהישרדותו  הפוליטית מובילים למסקנה אחת: דרוש שינוי דרמטי.

 

הממשלה הרעה הזו, הקואליציה הלאומנית שמנסה לפגוע בעקרונות הדמוקרטיים ובמעמדו של בית המשפט העליון מובילים למסקנה נוספת: דרושים צעדים מיידים.

 

המצב הכלכלי העגום של מיליוני ישראלים, השיטה הכלכלית שבה אצולת הממון ממשיכה לגרוף מיליארדים וכל ילד רביעי עני מובילים למסקנה: כך זה לא יכול להימשך.

 

שלטון  של קנאים בירושלים כבר הוביל את העם היהודי לחורבן. לפיכך אנחנו חייבים לחשוב במונחים  של מצב חירום. במצב חירום יש לאחד את כל הכוחות של מחנה המרכז-שמאל, להסכים על 2-3  עקרונות משותפים (היפרדות מהפלשתינים, כלכלה הוגנת, הגנה על הדמוקרטיה) וללכת לבחירות.  טובת המדינה, ורק טובתה, צריכים להנחות את המהלך. האגו צריך לזוז הצידה, כל השיקולים  האחרים צריכים להפוך משניים. חייבים להחליף את הממשלה. ומהר.

 

 

 

על "פחחים" ועל החינוך המקצועי

 

הוויכוח על עתיד החינוך המקצועי הוא חשוב מאוד, אלא שמצער שהוא נגוע בדעות קדומות ובעיקר במשקעים מן העבר. ברוב מדינות המערב הבינו כבר מזמן שהחינוך העיוני לא מתאים לכולם. אחוז התלמידים בחינוך מקצועי במדינות האיחוד האירופי עומד על 60% - כמעט פי שתיים ויותר מאשר בישראל, אבל לא מעטים עדיין חושבים בטעות שזו הסללה לעוני. 

 

המחקרים בכל העולם מובילים למסקנה הפוכה: חינוך מקצועי מוביל לצמצום פערים. הנה התייחסות נרחבת שלי לסוגיה:

 

 

אשמח לפגוש אתכם בעצרת לזכרו של רבין במוצ"ש בכיכר.

  

שמרו על עצמכם,

שבת שלום,

מיקי.

 

 

 

 

 

 

 

שמרו על קשר 

 

 

  Facebook    Twitter    YouTube  


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית