ח'כ מיקי רוזנטל: דברים שרואים משם. עידכון שבועי 24.10.2014

24.10.2014 עדכון שבועי 

 

 

תכנית פעולה למושב החורף של הכנסת  

 

 

בדרך כלל במסמך זה אני נוהג לעדכן אתכם על מה שקרה. הפעם אחרוג מהמקובל   ואכתוב על מה שצפוי: אני מבקש להציג את תכנית העבודה שלי למושב  החורף של הכנסת שייחל בקרוב.

 

כמובן שצפוי מאבק איתנים על תקציב המדינה. סיעת העבודה וחברי-הכנסת שלה  מחויבים לתיקון התקציב המייאש וחסר המעוף שהגישה הממשלה: זהו תקציב אנטי-חברתי  מקומם שפוגע ברוב הציבור הישראלי. 

 

ברם, אני רוצה להרחיב דווקא בחוקים ופעילויות פרי יוזמתי הצפויים להבשיל במושב זה, לאחר עבודה ממושכת.   הפעילות  שלי תתמקד ב-3 מישורים:

 

1.מאבק למען טוהר המידות וצמצום  השחיתות.

 

2.תיקון עוולות ושיפור  ליקויים.

 

3.הרחבת השקיפות וחופש  המידע.

 

 

תקנון האתיקה של חברי הכנסת: הסכם חדש עם הציבור 

 

 

"אני מתחייב לשמור אמונים למדינת ישראל ולמלא באמונה את  שליחותי בכנסת". כך הכרזתי יחד עם 119 חברי בהצהרת האמונים עם כניסתנו למשכן.

 

מה בעצם תפקידו של חבר כנסת? כיצד מודדים את איכותו ותרומתו. הצהרת האמונים הזו חגיגית אך כוללנית ולא מגדירה, אפילו לא בקווים כללים, את מחויבותו של הנבחר. אין בנמצא מסמך כולל, מעין "מורה נבחרים", המסייע לחברי הכנסת להבין מהו תפקידם וכיצד למלא אותו "נכון". ספק אפילו אם הרמב"ם היה מצליח לחבר מסמך כזה לאור הפרשנויות הרבות בדבר תפקידיו של חבר הכנסת.

 

בהיעדר "מבחן רשמי" – כיצד יעריך הציבור את מנהיגיו? מהו בכלל ההסכם בין נבחר הציבור לבוחריו? האם יכולים האחרונים לשפוט את מעשי הראשון בהיעדרם של קריטריונים בהירים?

  

באופן מסורתי נהוג לחלק את הבחינה לביצועיו של חבר הכנסת לשני חלקים: 

 

החלק הראשון בוחן כיצד הנבחר ממלא את תפקידו כחבר כנסת: החוקים שהוא יוזם, מקדם או בולם, כיצד הוא מייצג את בוחריו ורעיונותיהם, האם הוא מפקח כראוי על פעולות הממשלה ואיזו תרומה יש לו לדיון הציבורי?

 

החלק השני של הבחינה בודק את אופן התנהלותם של חברי הכנסת: יושרם האישי, התרבות השלטונית שהם מקרינים לציבור ואורח חייהם.לשם כך אנחנו זקוקים לתקנון אתיקה עדכני.

 

לפני כעשור המליצה ועדה ציבורית בראשות השופט לשעבר יצחק זמיר, על כללי אתיקה מעודכנים.  למרות השנים שחלפו ועשרות דיונים שהתקיימו – לא השכילה מאז הכנסת לסיים את התהליך, בהיעדר הסכמה גורפת על הנוסח, והסכמה כזו דרושה.

 

מיום בחירתי לכנסת אני מקדם כללי אתיקה חדשים לחברי הכנסת. עמלתי רבות על התקנון  בשיתוף פעולה עם רבים, בהם יו"ר הקואליציה חה"כ יריב לוין, כדי להבטיח  שהפעם המהלך יסתיים בהצלחה. סיוע רב קיבלתי מהיועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון,  והיועצת המשפטית של ועדת הכנסת ארבל אסטרחן. אני מאמין ומקווה שנסיים את המהלך החשוב הזה כבר במושב החורף הקרוב.

 

המסמך החדש מקיף את כל תחומי פעילותם של חברי הכנסת, ביניהם השתתפות בעבודת הכנסת, כללי ההתנהגות ההולמת את הנבחר, שמירת הקשר עם הציבור, הימנעות מניגוד עניינים, אופי הקשר עם שתדלנים, איסורים על עיסוק נוסף ועל קבלת מתנות וכללי נסיעות לשליחויות בחו"ל.

 

לא אטריח אתכם בדיווח ארכני על מאות שעות דיונים בכל סעיף או ניסוח. לתקנון החדש נוספו  כללים רבים, המשלימים את אלה הקיימים, וביחד מאגדים כללי התנהגות ראויים לנבחרי ציבור המתאימים לרוח הזמן ולנורמות הציבוריות הנדרשות. חריגה מכללים אלה עלולה להשית עיצומים כספיים ואחרים על חברי הכנסת. מאידך אני מקווה, יתחיל הציבור להעריך את חברי הכנסת העושים את מלאכתם באמונה, ביושר ובהגינות.

 

השחיקה שחלה באמון הציבור במערכת הפוליטית מסכנת את הדמוקרטיה שלנו. אישור כללי האתיקה החדשים מעניקים לנו הזדמנות  לשנות כיוון.

 

הנה כתבה של עמית סגל בחדשות ערוץ 2 על כללי האתיקה החדשים:

 

 

 

פרטים נוספים על תכנית העבודה שלי למושב הכנסת הקרוב 

 

 

 

על תחום הפעילות השלישי שציינתי - הרחבת השקיפות הציבורית והחלת חופש המידע  על תחומים נוספים, אדווח בעדכונים הבאים.

 

 

הגיע הזמן שהציבור ייהנה ממשאבי הטבע שלנו 

 

 

אחרי שנים רבות שבהן חגגה משפחת עופר ואצולת מנהליה בכימיקלים לישראל על חשבון המשאבים הלאומיים שלנו הוקמה ועדת ששינסקי 2 למיסוי משאבי הטבע והמליצה לחלק את האוצרות הלאומיים באופן מעט יותר צודק. 

 

בשנים האחרונות משכו בעלי כי"ל כ-2 מיליארד שקלים כל שנה כדיבידנד. הציבור קיבל כעשירית מהסכום הזה. לא די שעידן עופר והנהלת כ"ל התנהלו כשודדים בחסות החוק – כעת הם גם מאיימים לחטוף בני ערובה. זו המשמעות החצופה של איומי הסרק בפיטורים המוניים בנגב והפסקת ההשקעות בישראל.

 

נוכח התנהלות הבריונית הזו, ייתכן שאנחנו צריכים לעודד את  עידן עופר לצאת מפה. שיחזיר לנו את ים המלח וילך. הוא לא עושה לנו טובות. כי"ל מרוויחה מיליארדים כל שנה לא כתוצאה מכישרון מנהליה ולא מחכמת בעליה. כי"ל היא לא חברה יצרנית. היא לוקחת משאב טבע שלנו ונהנית ממנו. רוב הפיתוח ורוב הידע וההשקעות נעשו בעת שכי"ל הייתה חברה ממשלתית.  

 

שלא תטעו. זה לא שממחר בבוקר כי"ל תתחיל לשלם מסים ותמלוגים הגונים. יישום המלצות ועדת ששינסקי - שהם בבחינת הרע במיעוטו – צריך לעבור את אישור הממשלה והכנסת. למשפחת עופר ידידים רבים במסדרונות השלטון. אנחנו נהיה שם לדאוג לאינטרס של הציבור.

 

הנה כתבות בנושא:

 

 

החל מדקה- 01:00:45

 

ערוץ 10- "אורלי וגיא"

 

 

ערוץ 2- "תכנית חיסכון"

 

 

שנים למחאה – העם ממשיך בדרישתו לצדק חברתי 

 

 

לסיום, במלאת 3 שנים למחאה החברתית הגדולה מתקיימת סדרת הרצאות 'חוזרים לשדרה'  ביוזמת בית אריאלה. גם אני אהיה שם, ב-30 לאוקטובר ב-19:00 בשדרות רוטשילד מול 'הבימה'.  הנה ראיון שלי על הנושא.

 

 

שימרו על עצמכם,

מיקי.

 

השארו בקשר

 

 

  Facebook    Twitter  


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית