ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: החגיגה נגמרת

השבוע שהיה כך היה: החגיגה נגמרת


19.10.2014

חברות וחברים,

 

עיתון הארץ מביא היום תחקיר מקיף על מחדל המנהרות במלחמת עזה. זהו תחקיר מאיר עיניים המוכיח כי צה"ל ידע ולא פעל כהלכה כדי לחסל את האיום הזה בטרם הוביל למלחמה. אני מוכרח להסיר את הכובע בפני הממשלה שהצליחה באמצעות כמה תרגילים פוליטיים ואולי גם בזכות עונת החגים הבלתי פוסקים הללו, להסיר את הלחץ ולהשכיח את המלחמה. זו תהיה טעות חמורה אם מלחמה זו לא תחקר בידי גוף משפטי חיצוני, כפי שהיה במלחמות קודמות. הן מבקר המדינה והן ועדת החוץ והביטחון חוקרים לכאורה את צוק איתן, אולם אין בידיהם הכלים כדי לצאת במסקנות ובלקחים של ממש. עלינו לדעת היטב, ללא כחל וסרק, מה היה וכמובן להבטיח כי שוב לא יהיה.

 

בינתיים אנחנו כבר משלמים מחיר כבד על הכישלון המדיני שנלווה למבצע הצבאי. ההתכנסות הגדולה ביום ראשון בקהיר לימדה כי העולם מתגייס לעזרת עזה ובכוונתו להזרים מיליארדי דולרים לרצועה. בכך נשלח גם מסר תקיף מאד לישראל לבל תתקוף מחדש ותהרוס את מה שמדינות רבות בעולם בונות עתה. האמריקאים נוהגים לומר כי צריך לשים את הכסף במקום שהלב שלך מונח, ועתה מתברר כי הלב של מדינות אלה הוא בעזה. בנושא דיברתי ביומן הבוקר של קול ישראל (דקה 1:19:49).

 

התמונה המדינית המצטיירת והולכת היא בין מטרידה לבין מפחידה. תבחרו. לאחר הקרע בין נתניהו ואובמה והיחסים המעורערים בין ישראל לבין האו"ם, באו החלטות של ממשלת שבדיה והפרלמנט הבריטי, כדי להבהיר לישראל כי נוצרת מציאות פוליטית חדשה וכי הלחצים עלייה יגברו וילכו עד שיושג פתרון לסכסוך הישראלי – פלשתיני. רק הבוקר, יום ו' חזר מזכיר המדינה קרי על בקשתו  - דרישתו לחידוש המו"מ בין ישראל לפלשתינים. אין ספק שישראל החמיצה את ההזדמנות שנפלה לידיה בסוף המבצע, להביא לשינוי מדיני באזור, ומשלמת על כל מחיר יקר. 

 

האופק המדיני של ראש הממשלה לא קיים והחלטות הממשלה להפקעת קרקעות ולבנייה רק מאיצות את התהליכים הבינלאומיים נגדנו. כפי שנשאלתי ואמרתי, הדרך היחידה להחזיר את ישראל לתמונה היא ליזום מהלכים מדיניים והראשון שבהם הוא חידוש המו"מ בינינו לבין הפלשתינים. העניין הוא, שוב, שראש הממשלה חושש משותפיו הקואליציוניים וכפי שאמר פעם מזכיר המדינה האמריקני, הנרי קיסינג'ר, "אין לישראל מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים..." התראיינתי בנושא בתכנית "מה בוער" בגל"צ (דקה 11:56), בערוץ הכנסת ובתכנית הבוקר של אורלי וגיא (לצפייה הקליקו על התמונה).

  

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית