ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: ערב יום הכיפורים תשע"ה

השבוע שהיה כך היה: ערב יום הכיפורים תשע"ה


5.10.2014

חברות וחברים,

 

בעוד שעות ספורות נתעטף כולנו באווירה של קדושה ושל התרגשות שמלווה את יום הכיפורים מידי שנה. כל יהודי באשר הוא, גם אם בימות השנה האחרים אינו מקדיש זמן ומחשבה לעניינים שבדת, מבין (ומבינה) שהיום הזה הוא אחר. לאורך ההיסטוריה היהודית פרצו לא אחת פרעות ונעשו מעשי טבח ביהודים, רובם ככולם היו מכונסים בבתי הכנסת, והמטרה היתה קלה ונגישה. גם היום, בכל אתר ואתר בעיקר מחוץ לגבולות הארץ יוצבו שוטרים ומאבטחים ליד בתי כנסת כדי לשמור על המתפללים.

 

בישראל, היום הזה נושא משמעות מיוחדת בגלל אותה מלחמה איומה שפרצה לפני 41 שנה ושחתכה כבאיבחת סכין לא רק את יום הכיפורים, אלא גם את ההיסטוריה של מדינת ישראל. אמרנו אז וכך אמנם קרה, כי מה שהיה הוא לא שיהיה. אכן מדינת ישראל בחרה מאז ללכת בדרך פוליטית שונה וענייניה הפנימיים והחיצונים, לטובה ולרעה נראים אחרת.

 

הבוקר חזר לארץ ראש הממשלה ממסעו לארצות הברית. הוא יכול לרשום לעצמו כי שיבש בצורה עמוקה את יחסינו עם ארצות הברית, כולל יחסיו עם הנשיא אובמה, בדרך גם התעמת עם מזכ"ל האו"ם וכשנחת וודאי שמע את הצהרתו הקשה של שר החוץ הצרפתי המאיים כי האיחוד האירופי ינקוט בסנקציות נגד ישראל. אחד הלקחים העיקריים של מלחמת יום הכיפורים היה, כי אל לה לישראל להיות בודדה ומבודדת ועלייה לשמר את מעמדה הבינלאומי ולקדם לגיטימציה בינלאומית לפעולותיה. כך למשל, מכת המנע ביום הכיפורים עצמו כנגד צבאות מצרים וסוריה נדחתה בשל הרצון לצבור תמיכה בינלאומית לימים שיבואו. אבל אמרתי שישראל היא אחרת, והנה דוגמא למנהיג שמצליח לקלוע את ישראל לפינה קיצונית ומבודדת בזירה הבינלאומית.

 

זאת בין השאר בשל ההחלטות החפוזות והמקוממות על הפקעת קרקעות ועל בנייה בשטחים. החכמה היהודית, החכמה של לדעת מה לעשות ומתי, בעיקר מתי, נעלמה היכן שהוא. הנה דברים שאמרתי בנושאים אלה במהלך השבוע: קול ישראל, מאקו, ראיון מדיני ב"הכל דיבורים" (דקה 01:00:10), תגובה על נאום ראה"מ באו"ם.

 

במהלך השבוע היוצא התפרסמה הצעת התקציב לשנת 2015. המסר שעולה ממנה הוא "במקום, דרוך". התקציב לקוי, חסר תנופה וללא מנועי צמיחה שיניעו את הכלכלה הישראלית קדימה. הכל יודעים כי עוצמתה של מדינה נמדדת בכוחה הצבאית, אבל לא פחות ביכולותיה הכלכליות. ישראל, אשר סופגת עכשיו את עלויות המלחמה, חייבת לפרוץ קדימה. אולם קברניטיה המדיניים והכלכליים, ראש הממשלה ושר האוצר, מעדיפים ליטול התחייבויות וחובות ארוכי טווח על מנת להשיג שקט לעת עתה. אזרחי ישראל בדור הזה ובדורות הבאים ישלמו על העדר החזון בתחום הכלכלי, כמו בתחום המדיני. פשוט לא יכול להיות אחרת.

 

במוצאי יום הכיפורים, לאחר שנתקע יתד ראשונה בסוכה והשנה החדשה תצא לדרך, נתחייב לעצמנו כי נעשה הכל לשנות את דרכה של מדינת ישראל ולהחזיר אותה למסלול של מנהיגות ויצירה.

 

גמר חתימה טובה,

נחמן שי

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית