ח'כ מיקי רוזנטל: דברים שרואים משם. עדכון שבועי, מוצאי יום כיפור 04.10.2014

עדכון שבועי, מוצאי יום כיפור 04.10.2014 

 

עופר עיני חוצה את הקווים 

 

למרות שעופר עיני הוא חבר המפלגה שלנו, אנחנו חייבים להתנער ממעשיו. אנשים

כמו עופר  עיני אחראים על יצירת השבר שבין המנהיגות לציבור. התנהלות כמו זו של עופר  עיני מובילה לנתק ואי-אמון בין הציבור לנבחריו. כשהיה מנהיג פועלים נהג עיני  בנפוטיזם מעורר שאט נפש, מינה את קרובי משפחתו לתפקידים בארגון העובדים ואת המאהבת שלו  למנהלת רשת "עמל" ההסתדרותית. 

 

כמנהיג פועלים נהג עיני להתרועע עם טייקונים ועכשיו הוא חוצה את  הקווים באופן רשמי ועובר לייעץ לבנק דיסקונט במאבק מול ועד העובדים. כשר, אבל  מצחין. חוקי אבל מעורר שאט נפש.  בניגוד לרושם שעיני ניסה לייצר – הוא אינו מגיע לסכסוך בדיסקונט כמגשר  או מפשר. עיני בא לסייע להנהלת הבנק לפטר עובדים תמורת סכום של 6 ספרות.

 

הציבור מצפה מנבחריו שפיהם וליבם יהיו שווים. הציבור מצפה מנבחריו  לומר את עמדתם באופן ברור, להיאבק על הדעות הללו ולנהוג בהתאם לאמונתם. עופר עיני

היה מנהיג פועלים בבוקר – ונהנתן בלילות. עד אתמול ייצג עיני עובדים -  וממחר פועל עיני נגדם. 

 

התנהלותו של עיני משליכה על כל הנבחרים. הציבור רואה את התנהלותו,  מוסיף אותו לרשימה של פוליטיקאים שסרחו – ומסיק שכולם מושחתים ובלתי הגונים.

חייבים להקים גדר הפרדה בין ההגונים לנלוזים, בין אלה שסרחו לבין אלה שהם משרתי  ציבור כנים.

 

 כתבתי כאן בשבוע שעבר שזה תפקידה של המפלגה להוביל מהלך להסכם חדש בין הציבור לנבחריו . וזה מתחיל כמובן קודם כל בבית פנימה,  בבחינת "והיה מחננו טהור". הציבור צריך לבחור את ההגונים ולהרחיק את "העופר עיינים" מהציבוריות שלנו.

 

 

 

גזר הדין של לחיאני – פגיעה במאבק בטוהר המידות

 

אדם שזיהם את החיים הציבוריים והורחק הוא שלמה  לחיאני. ראש עיריית בת ים לשעבר הוא איש מושחת שפגע באמון שנתנו בו תושביו. מה שמבלבל  הוא שלחיאני היה ראש עיר מצויין, יש לו חיוך מקסים וקשרים עם לא מעט עיתונאים שחסו  עליו. לחיאני הצליח לשכנע חלק מהציבור שסתם מתנכלים לו.

  

אלא שאז חלה תפנית בעלילה. מפסק הדין במשפט הולילנד הבין לחיאני - שייחסו לו עבירות דומות, שהוא בצרות והמעשים שלו מוליכים אותו לשנים רבות בכלא. אחרי שבמשך שנים הטיח בוץ ורפש במשטרה ובפרקליטות - הודה לחיאני בעסקת טיעון בחלק מהעבירות, כדי להפחית בעונשו. הפרקליטות העריכה שהעסקה תשלח את לחיאני לכלא ותטיל עליו קלון. לצערה ולצערנו, זה לא קרה. קלון יש, מאסר בפועל אין. העסקה הייתה מלכתחילה פגומה. אסור היה לפרקליטות להותיר את סוגיית המאסר להכרעת השופט.

 

יש פער בלתי נסבל בין האופן שמתארים שופטים את חומרת  המעשים לבין קלות העונש שהם גוזרים. כך גם במקרה של לחיאני. זה מעודד את המושחתים. זה פוגע במאבק  בשחיתות. 

 

בינתיים יש נחמה אחת: הצלחנו להרחיק את לחיאני מכהונתו  בעירייה עד סיום ההליכים. לא ייתכן שאדם שחשדות של מעילה באמון הציבור מונחות לפתחו  - ימשיך לעסוק בכספי ציבור וענייני ציבור.  חברי משה מזרחי ואנוכי הצענו חוק שמשהה ראשי ערים שנגדם הוגש כתב אישום.  הממשלה התנגדה, אבל שר הפנים הסכים לפחות למנגנון של השהיה וחוקקנו בכנסת חוק ולפיו  הוקמה ועדה שבוחנת את עתידם של ראשי ערים שנגדם הוגשו אישומים. בינתיים זה עובד. הוכברגר  מרמת השרון - בחוץ,  גפסו מנצרת עילית בחוץ  - וגם לחיאני היה מחוץ לעירייה עד להרשעתו.

 

 

בקרוב: כללי אתיקה חדשים לחברי הכנסת

 

אני מרבה לעסוק בסוגיית טוהר המידות והשפעתו על  האמון בנבחרי הציבור. משטר דמוקרטי מבוסס  על יחסי גומלין בין אזרחים לבין מוסדות השלטון ועל השתתפותם של האזרחים בתהליך  הפוליטי. הירידה באימון האזרחים בפוליטיקאים מובילה לירידה בהשתתפות בבחירות ועלולה  לערער את הלגיטימציה של השלטון ושל הדמוקרטיה.  חייבים לבלום את התהליך ההרסני. במושב החורף הקרוב אני מביא לאישור הכנסת קוד אתי  חדש לחברי הכנסת – סוג של הסכם חדש בין הציבור לנבחריו. ארחיב בסוגיה בשבועות הקרובים.

 

חייבים לבלום את התהליך ההרסני.   

במושב החורף הקרוב אני מביא לאישור הכנסת קוד אתי  חדש לחברי הכנסת – סוג של הסכם חדש בין הציבור לנבחריו. ארחיב בסוגיה בשבועות הקרובים.

 

 

שקיפות: לא בכל מחיר

 

כיו"ר שדולת השקיפות בכנסת – ברור שנושא השקיפות קרוב לליבי. " אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר ואור המנורה הינו השוטר היעיל ביותר". דבריו של השופט האמריקני-יהודי, ברנדייס הפכו לאבן-יסוד בתפישה ולפיה שקיפות ציבורית מפחיתה את השחיתות השלטונית.

 

לא בכל מחיר.

אני מתנגד לגימיק המכונה "100 ימים של שקיפות", שבמהלכו מתכוון היוזם לשכור את שירותיהם של חוקרים פרטיים שיעקבו אחרי חברי כנסת. זו פגיעה בלתי מידתית בפרטיות של הח"כים. חייבים לשרטט קו אדום ברור מול ההצהבה הזו. 

 

 

יום הכיפורים: בין סליחה לתיקון - הפגנה נגד גזענות

 

לאנשים מאמינים קל יותר לבקש סליחה. יש להם מסגרת (בית הכנסת), נוסח בקשה (סידור התפילה)  ומושא לבקשה (אלוהים). באנשים חילוניים מתקיים מאבק פנימי מתמיד על משמעותו של היום הזה, יום הכיפורים, שזה אתה ציינו. בקשת הסליחה ממי שפגעת בו היא חשובה – לתפיסתי התיקון חשוב שבעתיים. אנחנו חברה שמרבה לבקש סליחות וטורחת פחות מדי על תיקון  קלקולים ועוולות.

 

 

בעיני זהו חשבון הנפש המתחייב: מה אני עשיתי ועושה  כדי לתקן את החברה שלנו, מה אעשה כדי להיאבק  בשנאה ובגזענות, בניצול עובדים ובפגיעה בחלשים. מה עשיתי ואעשה כדי לצמצם את  הפערים בין עשירים לעניים, מה עשיתי כדי להפוך את החברה שלנו לטובה יותר וצודקת  יותר, ובעיקר מה אני מתכוון לעשות בשנה הבאה כדי שהמקום הזה, שבו אני חי ולו אני  שותף, יהיה מקום הוגן והגון לחיות בו.

 

לכן אני גאה מאוד במשמרת הצעירה ובתא "אופק" בירושלים, שטרחו וסייעו בהפגנת הנוכחות החשובה נגד ארגון "להבה" ונגד הגזענות בסמוך ליום הכיפורים. אסור לתת לשונאי האדם הללו, נבלים ברשות התורה, להרים את ראשם. למאבק שלנו פנים רבות: הוא משפטי (תלונות למשטרה וליועמ"ש), והסברתי והוא מאבק על המרחב הציבורי שלנו. הנה כמה תמונות.

 

 

 

 

כדי שנשאר בקשר

 

 

וגם בפייסבוק ובטוויטר:

 

  Facebook    Twitter  

 

שבוע טוב,

מיקי.

 

מילה מעובדי הלשכה בכנסת

 

מעוניינים לסייע?

 

בעקבות פניות רבות בהצעות לסיוע ולעזרה אנו מעדכנים אתכם בפעילות שניתן לקחת בה חלק. בלשכה ישנן קבוצת מתנדבים המסייעים ומתמחים בעבודה השוטפת וגם משמיעים קול ומשפיעים.

 

למתעניינים בתקשורת פוליטית: אנו מקיימים קבוצת מתנדבים המעוניינים להגיע לכנסת אחת לחודש, להבין לעומק את הפעילות הציבורית והתקשורתית שלנו ולסייע בקידום הנושאים בתקשורת יחד עם דובר הלשכה.

 

למתעניינים בעבודה הפרלמנטרית: פעילה קבוצה מתנדבים המגיעים אחת לשבוע או שבועיים לכנסת. הפעילים מסייעים ומתמחים בכלים הפרלמנטרים למינהם בצמוד ליועץ הפרלמנטרי בלשכתינו

.

רוצים גם? ניתן לפנות אלינו במייל : mrosenthal@knesset.gov.il

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית