ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: סוגרים שנה, פותחים שנה

השבוע שהיה כך היה: סוגרים שנה, פותחים שנה


21.9.2014

חברות וחברים,

 

המסע לקראת השנה החדשה הוא ארוך ומתיש אבל גם מפצה. בשבועיים האחרונים חבריי ואני בראשותו של יו"ר המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג, עוברים בסניפי מפלגת העבודה בכל הארץ, מברכים ומתברכים, מתברכים בפעילי המפלגה, פעילי השטח של המפלגה, שמשדרים אלינו אמונה וציפייה; אמונה בכוחה של מפלגת העבודה וציפייה כי נדע לממש זאת במבחנים הצפויים לנו. זאת שליחות כבדה ואחראית.

 

 

 

שבוע זה לימד על כמה מהתכנים הללו, למשל, המאבק שניהלה סיעת העבודה נגד מע"מ 0 ושהסתיים לעת עתה בהקפאת החוק. זהו מאבק חברתי וכלכלי כאחד. אין ספק כי צריך לסייע לזוגות צעירים, חייבים לסייע להם. אבל הדרך הזאת היא בזבזנית מאין כמוה והסיוע לא יגיע לידיים הנכונות. או התביעה שאני מוביל יחד עם המפלגה, עיריית רחובות , החזית להגנת הציבור ואחרים, שתכליתה למחוק את קו ה-40 ק"מ המלאכותי ולפצות באופן יחסי וכמתבקש, גם מי שמתגורר מעבר לקו זה וניזק מהלחימה בעזה. הדגל החברתי היה ויהיה דגלה של מפלגת העבודה.

 

השבוע הקדישה סיעת העבודה יום לסיור מקיף בעיר באר שבע וסביבתה, על פי הזמנת חברינו מהאזור. היה מעניין לגלות אתרים חדשים כמו אזור התעשייה החדש "עידן הנגב" או הפארק הטכנולוגי בבאר שבע, שחברי, ח"כ אראל מרגלית, אימץ ומטפח. כך עשינו במהלך המלחמה וכך עלינו להמשיך לעשות עתה מתוך הכרת חשיבות הנגב והפוטנציאל הטמון בו.

בשיחה עם תושבת רהט, עובדת במפעל ״סודה סטרים״. למדתי ממנה גם על השמחה שמצאה תעסוקה קרוב למקום מגוריה וגם על הדאגה באשר לתנאי העבודה, המשמרות במפעל הן בנות 12 שעות. דרשנו והובטח לנו כי הדבר יתוקן ובהקדם.

 

זה מזכיר לי בג"צ אחר שהגשתי יחד עם החזית להגנת הציבור, ועניינו האפליה בחלוקת ערכות המגן. המדינה הצליחה לשכנע את בג"צ כי האיום הכימי, בעיקר מסוריה, הוסר. אבל אתמול, מה לעשות, הודיע קצין מודיעין בכיר בתדרוך לסוכנות רויטרס, כי אין לו ספק שסוריה שימרה יכולת שיפור נשק כימי ושימוש בו. אז מה עושים? בג"צ חדש?

 

השקט בדרום הופר השבוע פעם אחת בוודאות ואולי יותר. הממשלה לא הגיבה על ירי הרקטה לשטחנו. למחרת נודע כי החמאס עצר את משגריה. זה נחמד מאד, אבל ממתי החמאס עובד בשבילנו? ממתי הפקדנו בידיו את בטחון יישובי הדרום? צריך רק להיזכר כמה מלל שפכו ראש הממשלה ושר הביטחון על כך שיגיבו לירי ראשון מעזה לישראל. אז תרשמו לפניכם - השבוע היה הירי הזה, ותגובה לא הייתה.

 

אולי בגלל שהשר בנט לא ירד לדרום כדי לדבר עם החיילים והקצינים, כפי שעשה בעת המלחמה. עכשיו התברר כי בזכותו הקבינט ידע מה קורה בדרום והוא גם דחף למהלך הצבאי של פיצוץ המנהרות. אם זה נכון, זה רע. אם זה לא נכון, אז מי צודק? שר הביטחון או השר בנט?

 

האירוע המביך הזה חשף את חולשתה של הממשלה הן בעת המלחמה וגם עכשיו. לא עולה על הדעת כי שרים ידליפו מעל כל גבעה רמה דברים שנאמרו בישיבות הקבינט, או עמדות שנקטו בהן. אין דין ואין דיין. הדברים הללו חייבים להיחקר ועכשיו. ברוח זו דיברתי כמה וכמה פעמים בתחנות הרדיו והטלוויזיה השונות: יומן הבוקר של קול ישראל (דקה 01:23:40), מה בוער? בגל"צ (דקה 40:40), ערב חדש, עושים סדר בערוץ 2 וקריאה שלישית בערוץ הכנסת.

 

היה עצוב לקרוא את דברי ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, שהצדיק את ביקורי השר בנט בחזית וטען כי בקבינט "לא יודעים דבר״. מעניין כיצד היה מגיב ראש השב"כ אילו השר בנט היה מגיע למטה השב"כ, אי שם בארץ ומתחקר את עובדיו הבכירים והזוטרים על עבודתם השוטפת. אני לא מציע לנסות זאת.

 

בשבוע הבא, ביום רביעי לפנות ערב נקבל את שנת תשע"ה. משפחות - משפחות נתכנס, נודה על השנה שהייתה על אף קללותיה ונתפלל לשנה חדשה ולברכותיה. לא נשכח את 72 המשפחות שזה עתה חרב עליהן עולמן ואת החלל שנפער בחייהן לא ניתן למלא, נזכור את יישובי הדרום שאוזניהם כרויות כל העת ל"צבע אדום", שלא יגיע, ומעל לכל נתחייב שוב לתמוך בחלשים ובמוחלשים בחברה הישראלית. נעשה ביחד שהשנה הבאה תהיה טיפה צודקת יותר ושוויונית יותר.

 

שבת שלום ושנה טובה,

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית