ח'כ אראל מרגלית: מובילים יחד סדר יום אלטרנטיבי

 

צילום: אלי מנדלבאום

שלום חברות וחברים.

 

בשבוע שחלף קרה משהו. משהו, שבעיני, הוא חלק מתהליך ארוך אבל יש לו גם משמעות נקודתית. הציבור, יחד עם האופוזיציה, שינה את השיח הציבורי. תושבי הדרום שינו את סדר היום.
 

במהלך כל ימי הלחימה כולם דיברו על הדרום. כולם חיזקו, חיבקו, עטפו ותמכו בתושבים, הממשלה והעומד בראשה היללו את גבורתם והסבירו עד כמה הם חשובים. שר האוצר נסע לעשות קניות לשבת בשדרות. הכל צולם ותועד וסוקר בכלי התקשורת.

 

אבל המלחמה הסתיימה. ואז התברר שהנזק הכלכלי שנגרם לתושבים לא נתפס כמשהו שראוי להתייחסות רצינית. המדינה סירבה להכריז על המבצע כמלחמה כדי לחסוך כסף. הממשלה בחרה במתווה מבצע "עמוד ענן" שנמשך שמונה ימים במקום במתווה מלחמת לבנון השנייה שנמשכה שלושים וחמישה יום, כאשר "צוק איתן", להזכירכם, נמשך כחמישים וחמישה יום. כמעט כפול. יותר זמן ממלחמת לבנון השנייה ועמוד ענן יחד. האוצר החליט על מדיניות פיצוי מינורית שלא יכולה לסייע לדרום ולתושביו להתייצב כלכלית ולעמוד על הרגליים מחדש.

 
וכשהדרום בקריסה מה עושה הקואליציה? באמצע הפגרה מכנסת דיון חירום בחוק מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד. חוק שהוא כולו פוליטיקה ולא כלכלה. חוק שנועד לרשום איזשהו הישג על שמו של שר האוצר אבל יעלה למשק מיליארדים, כעשרים ואחד מיליארד שקלים בשבע שנים!!! חוק שלא יסייע כלל להורדת מחירי הדיור.

 

ניסיתי לשנות את ההחלטה בצינורות המקובלים. פניתי ליו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומיאנסקי במכתב וביקשתי ממנו לשנות את נושא הדיון. במקום לעשות פוליטיקה בואו נדבר על מה שחשוב באמת, על מה שבוער. אבל ח"כ סלומיאנסקי בחר בפוליטיקה, בחוק להאדרת שמו של שר האוצר במקום באזרחי מדינת ישראל.


וידיאו: צפו, דברי לכלי התקשורת במהלך הדיון של ועדת הכספים
   

כשזה לא עבד בצינורות המקובלים החלטתי לעשות את מה שאופוזיציה צריכה לעשות: להילחם. דיברתי עם תושבים מהדרום, שוחחתי עם ראשי רשויות ויחד החלטנו לכנס בכנסת את שדולת הדרום אותה אני מוביל ולהפוך אותה לועדת כספים אלטרנטיבית. לא לתת לקואליציה להמשיך ולעשות פוליטיקה על גבם של מי שזקוקים לעזרה מיידית. להילחם כדי שמה שחשוב יקרה.

 

וזה מה שעשינו. ביום בו ועדת הכספים צריכה הייתה להתכנס ולדון במע"מ אפס התכנסנו גם אנחנו בכנסת. התחלנו לדון בצרכים של תושבי הדרום. וכשוועדת הכספים החלה את הדיון שלה נכנסנו לחדר כאיש אחד. אנשים באו לדרוש את מה שמגיע להם. הבהרנו לח"כ סלומיאנסקי שלא יהיה דיון במע"מ אפס עד שלא יהיה דיון בפיצוי לדרום. שהמניפולציות הפוליטיות הסתיימו.

 

ניסו לסגור לנו את המיקרופונים. ניסו להשתיק אותנו. אבל כאב וזעקה אותנטיים אי אפשר להשתיק. ח"כ סלומיאנסקי נטש את הדיון ואני התיישבתי על כיסא יושב ראש הוועדה. במשך מס' שעות ניהלנו דיון רציני, נוקב ועמוק בצרכים האמיתיים ובמצוקות. וחברי הכנסת התייחסו לדברים והתקשורת סיקרה באופן גורף כי זאת האמת ואלה החיים וזה מה שנבחרי ציבור צריכים לעשות.

 

מפלגת העבודה, שמובילה את האופוזיציה, הובילה שיח אלטרנטיבי, סדר יום שהוא לא פוליטי אלא כלכלי חברתי. כי אופוזיציה לוחמת לא מאפשרת לממשלה לעשות מה שהיא רוצה. אופוזיציה לוחמת משנה סדר יום.
זוהי רק ההתחלה. אנחנו נמשיך להילחם כי הממשלה הזאת, בסדר העדיפויות המעוות שלה, איבדה את הסמכות המוסרית להנהיג ולהוביל. זוהי ממשלה שלא רואה דבר זולת עצמה. ובטווח הארוך העשייה שלנו תייצר אלטרנטיבה שתוביל סדר יום חדש בישראל.
 
מזמין אתכם לקרוא את הכתבות שהתפרסמו על הדיון שערכנו (Ynet, גלובס, דה מרקר) וכמו תמיד, מזמין אתכם להגיב ולהיות איתי בקשר בעמוד הפייסבוק שלי.

 

שלכם,
ח"כ אראל מרגלית


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית