ח'כ עמר בר-לב: עדכון חשוב בנושא החלטת רשות מקרקעי ישראל בנוגע לקיבוצים

חברי וחברותיי בני ובנות התנועה הקיבוצית,

 

כבר בתחילת דרכי בחיים הציבוריים, במפגשיי הראשונים אתכם בתקופת הפריימריס, התוודעתי למצוקת הדיור הקשה הנובעת מהחלטת רשות מקרקעי ישראל להקפיא את הבנייה בקיבוצים. עם כניסתי לכנסת והצטרפותי כיו"ר לשדולה החקלאית, היה זה נושא הדגל בו עסקתי. בחודש יולי 2013 יזמתי וערכתי את הכינוס הראשון של השדולה החקלאית בכנסת ה-19 (מלבד כנס הפתיחה החגיגי) בנושא זה כנקודת פתיחה למאבק בכנסת. בכנס זה, לקחו חלק נציגי תנועות ההתיישבות (קיבוצים ומושבים), יו"ר רשות מקרקעי ישראל, יו"ר הקרן הקיימת ובעיקר המון בני ובנות קיבוץ שהגיעו מרחבי הארץ. לקריאה נוספת על הכנס, לחצו כאן.

 

לאורך השנה וחצי האחרונות השתתפתי בעשרות שעות של דיונים, שיחות טלפון ותכתובות עם ראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, אנשי התנועה הקיבוצית בראשותו של מזכ"ל התנועה איתן ברושי וגורמים נוספים לרבות פנייה שלי בכתב ובעל פה לראש הממשלה וגורמים פוליטיים בכירים נוספים. במהלך העיסוק בנושא זה ובנושאים אחרים, הפכתי (לשמחתי) בשנה האחרונה, לבן בית בתנועה הקיבוצית ולקחתי חלק בישיבות בפורומים הכי מצומצמים של התנועה בכדי לנסות ולהיות לעזר ואף הופעתי כנציג הכנסת היחיד בכנס שפתח את המאבק הציבורי בנושא בחודש ינואר. בראשית השבוע, התקבלה הכרעה ראשונה ומשמעותית בנושא על ידי מועצת רשות מקרקעי ישראל שאישרה וקיבלה את "חלופת האגודה", המאפשרת לאגודה השיתופית לרכוש במרוכז את הזכויות לקרקע בתוך הקיבוץ ללא שיוך פרטני של השטח. למעשה, החלטה זו מכירה לראשונה בצורך לשמור על מבנה הקיבוץ וזכויותיו באמצעות האגודה השיתופית. עוד על פרטי ההחלטה תוכלו לקרוא כאן.

 

חבריי וחברותיי, אמנם ישנה עוד עבודה רבה וצורך לבחון כיצד תיושם חלופה נוספת שעל הפרק ("חלופת הפיקדון"), אך אין ספק שרשמנו ציון דרך במאבק לאחר כשנה וחצי. אני מודע לכך שזוהי החלטה שמבטאת פשרה מסוימת גם מצידכם/ן, אך אני מקווה שהיא תביא בפועל לחידוש הבנייה וקליטת משפחות חדשות.

 

כנציגכם/ן בכנסת, אמשיך להיות לכם/ן לפה ושליח גם בנושא זה וכמובן גם בנושאים נוספים.

שימרו על קשר,

 

בידידות,

עמר בר-לב 

 

בתמונה - במפגש השדולה החקלאית מחודש יולי 2013, בתחילת דרכו של המאבק.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית