ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: הסדר החדש

השבוע שהיה כך היה: הסדר החדש


31.8.2014 

חברות וחברים,

 

"החזרתי את השקט לדרום", אלה המילים אליהן הציבור בישראל חיכה ביום רביעי בערב במסיבת העיתונאים העגומה משהו של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. במקום זאת, שמענו את כל מה שהחמאס לא השיג; נמל ימי, שדה תעופה, שחרור אסירים ועוד.. אז יפה, החמאס נכשל. אבל האם זה אומר שאנחנו הצלחנו? ואם כן, במה? כי הרי את המילים "החזרתי את השקט לדרום" – לא שמענו. בנושא זה, סיום מלחמת עזה, לעת עתה, דיברתי ביומן הבוקר של רשת ב' (דקה 01:26:57), אולפן Ynet וחדשות ערוץ 1.

 

 

50 הימים של המלחמה הסתיימו ועכשיו אנחנו מתפנים לסיכומים ראשונים. בינתיים, אגב, אנחנו רק בהפסקת אש אז גם כדאי שלא להגזים. בכל מיקרה, אין ספק כי החמאס חטף מהלומה איומה, במיוחד אם אין מנתקים בין החמאס לבין תושבי עזה הלא-מעורבים שהרי חלק גדול מההרוגים הם לא מעורבים, וכך גם חלק מהנכסים דלא ניידי שחיל האוויר פגע בהם.

 

זוהי המלחמה החדשה, הא-סימטרית, שהתנסינו בה עכשיו בפעם הרביעית ולצערנו היא כרוכה במספר רב של נפגעים ובזק סביבתי גדול.. אני מקווה שבעולם ובמיוחד בוועדת החקירה שהוקמה על ידי האו"ם, יתייחסו למלחמת עזה כפי שמתייחסים לעימותים דומים בין מדינות מערביות – ליברליות לבין ארגוני הטרור. מעין כורח המציאות, שבלעדיה אי אפשר לרסן ארגון טרור. בעניין זה מעניין יהיה לראות בקרוב כיצד תנהג ארה"ב בארגון דאעש מרגע שהכריזה עליו מלחמה. בכל מיקרה, בעניינינו, המלחמה הסתיימה במשבר אמון עמוק בין הציבור לבין הממשלה. בסקרים השונים איבדו ראש הממשלה ושר הביטחון נתחים גדולים מן התמיכה שהיתה להם, בראשית הלחימה. לקראת סוף המלחמה שמענו ביקורת קשה  מתושבי הדרום ובמיוחד מתושבי עוטף עזה. אין ספק כי קשה יהיה להחזיר את אמונם במדינה ובמוסדותיה.

 

מפלגת העבודה נהגה באחריות ובממלכתיות במהלך הלחימה. אני מנסה לדמיין מה היה קורה אילו הדברים היו הפוכים, וממשלה בראשות העבודה היתה מוליכה את עם ישראל למלחמה ובוודאי מסיימת אותה כפי שהסתיימה... זה שעשוע אינטלקטואלי. אני מאמין שהיה נכון לנהוג כך, אבל כבר בחציה השני החילונו לדרוש את הדרישות המתבקשות ממלחמה כזו, ובראשה ובראשונה לפתוח פרק מדיני ביחסים בינינו לבין הפלשתינאים ובינינו לבין האזור כולו. שמענו מראש הממשלה הרבה על "אופק מדיני חדש" אבל אפילו את תחילתו של התהליך לא ראינו והוא שיח חדש בינינו לבין הפלשתינאים. יש מילים שעברו מכבסה וניקוי יבש במלחמה, גם ״אופק מדיני חדש״ הוא ביניהם.

מערכת החוץ הוזנחה לחלוטין במהלך הלחימה. לשר החוץ דעה שונה לחלוטין על המלחמה ומטרותיה ומשנדחתה עמדתו, העדיף לעמוד מן הצד ולצלוף בראש הממשלה. התוצאה, לא רק בגלל, אבל גם, היא מפולת מדינית לישראל וסחף במעמדה הבינלאומי. הנה מאמר שכתבתי בנידון בעיתון גלובס.

 

מלחמות חייבות להסתיים בהסדר מדיני, אחרת הן חוזרות. מקצת מלחמות העבר שלנו הובילו להסכמי שלום. גם אם לא יהיה שלום בינינו לבין הפלשתינאים, כל הפלשתינאים,  עלינו להגיע איתם להסדר ארוך טווח המבוסס על מרכיבים חזקים של ביטחון. מלחמת עזה לימדה אותנו מחדש על חיוניותו של הביטחון  במדינת ישראל ועל מרכזיותו.

 

השבוע ירדתי לדרום, ביקרתי בשדרות, נתיבות ואופקים וכך בכוונתי לעשות בשבועות הקרובים.  למרות שה"כסף לא יענה על הכל״ הממשלה נדרשת להקצות משאבים אדירים לחיזוק הדרום. גם בעניין הזה מפלגת העבודה תעמוד מעל לראשה של הממשלה ותדרוש כי התשובה הציונית החדשה תהיה בתחומי הקו הירוק, בנירים, בנחל עוז, בשדרות, בנתיבות ובעשרות רבות של יישובי עוטף וחוטף עזה.

 

 

 

 

הגיע הזמן לסדר עדיפויות חדש במדינת ישראל.

בנושא זה דיברתי בתכנית "פוליטיקה" בערוץ 1, ובזוג או פרט בערוץ הכנסת.

ולסיום, כשנפתחה המלחמה כתבתי על השירים העצובים שחזרו למקלטי הרדיו שלנו. בסיומה,  הנה עוד שיר ״שיר של אחרי מלחמה״, משיריו היפים של אריק איינשטיין

"שיר ישן נושן, שיר של חיילים

שחוזרים אחרי הקרב

שיר של אהובה, מחכה לך -

מישהו שר את זה קודם

זהו שיר אחרי מלחמה

הוא תמיד מזכיר לי תקווה

היא מחכה, אהובה כבר חוזר

זהו שיר שבא אחרי המלחמה..."

   

   

לסיום - סיום,  שמחתי למצוא כי בתכנית של אטילה המשחק המרכזי, דורגו חברי הכנסת על בסיס פעילותם בחודש האחרון. מצאתי את עצמי במקום השלישי בין כל חברי הכנסת. מקום טוב בצמרת. הנה התכנית המלאה.

   

סוף שבוע שקט ורגוע לכולנו,

נחמן שי

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית