סיכום מושב הקיץ וכמה מילים על מבצע צוק איתן - ח"כ עמר בר-לב

חברים וחברות,

 

מבצע "צוק איתן" החל בסיומו של מושב קיץ דחוס ועמוס בנושאים רבים. המטרות הצבאיות של המבצע כפי שהגדיר  הקבינט היו נכונות, אך הביצוע היה לאט מדי ומאוחר מדי בדגש על הטיפול באיום המנהרות. מוזמנים לקרוא עוד בנושא זה בפוסט שכתבתי בפיסבוק שבוע לפני הכניסה הקרקעית. 

אחת הבעיות המרכזיות היא, שלצערי לא הוגדרו מטרות מדיניות-אסטרטגיות למבצע. הסכם שעיקרו הפסקת ירי ו"הבנות עמוד ענן" יביא אותנו בעוד מספר חודשים או שנים ספורות חזרה  למצב בו  אנו שרויים ב-14 השנים האחרונות. עתה ישנו חלון הזדמנויות להגיע להסדר אסטרטגי שעיקרו פירוז רצועת עזה בתמורה לפיתוח כלכלי נרחב (מעבר לשיקום), ופתיחת עזה לעולם שעיקרה נמל ימי ושדה תעופה שכמובן יהיו תחת פיקוח אמריקאי. בד בבד, כל עוד החמאס  אינו נוצר את האש, עלינו להמשיך להכות בו. מוזמנים לקרוא עוד בנושא בדברים שכתבתי שבוע וחצי לפני הפסקת האש האחרונה ומוזמנים לקרוא טקסט שהעברתי אליכם כבר לפני חצי שנה שרלוונטי היום יותר מתמיד בנושא עזה- לקריאה.

 

במהלך המבצע הגעתי לנחם משפחות רבות שבניהם נפלו. לצערי, אני מכיר את העולם הזה מקרוב. על המסע הזה של השכול, הפעם כנבחר ציבור, תוכלו לקרוא עוד בלחיצה כאן. במהלך החודש האחרון אני מבקר גם בערים, בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה (או כפי שהם נוהגים לקרוא לעצמם "עוטף ישראל"), ומבקש לחזק את התושבים ברוח ובפועל (פירוט בנושא פעילותי עוד לפני המבצע לשמירה על הביטחון של תושבי היישובים בעוטף עזה בהמשך).

 

במהלך מושב הקיץ האחרון פעלתי רבות בתחום המדיני, בנושאי חקיקה שונים, בנושא תקציב הביטחון, בנושאים הקשורים בחקלאות והתיישבות, בסיוע וקידום אוכלוסיות מיעוטים, בהסדרת פנסיה הוגנת ועוד.  אני מצרף כאן טעימה קטנה מהעשייה.

 

אשמח לשמוע הערות והארות. אני מזמין אתכם להצטרף לעמוד הפייסבוק שלי ולעקוב אחרי הפעילות בצורה שוטפת בלחיצה כאן ולעקוב אחרי בטוויטר בלחיצה כאן או להיות איתי בקשר במייל-obarlev@knesset.gov.il.

 

בידידות,

עמר בר-לב

  

התחום המדיני-ביטחוני:

לצערי, עוד לפני היציאה למבצע, החליט ראש הממשלה בגיבוי "עלי התאנה" של הממשלה, יאיר לפיד וציפי לבני, לסיים את המשא ומתן זאת לנוכח 'הסכם הפיוס'.  אני סבור שזו היתה טעות חמורה להסתכל על הפיוס כמכשול ולא כהזדמנות, לחצו כאן לקריאת דברים שאמרתי מספר ימים לפני פיצוץ המשא ומתן. מוזמנים לשמוע דברים נוספים שאמרתי במספר הזדמנויות בהקשר ליוזמה הישראלית:

בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי

בכנס הרצליה

בנאום אי אמון במליאת הכנסת

  

יחס המדינה ליישובי הדרום ותחושת הביטחון בעוטף עזה:

קשה להאמין, אבל לפני קצת יותר מחצי שנה, נכנסתי לעימות עם שר הביטחון שהחליט לבטל את הנוכחות של חיילים ביישובי עוטף עזה הסמוכים לגדר. המאבק שלי נכשל והחיילים הוצאו מהיישובים לקול מחאת התושבים וראשי המועצות. בנוסף, רק חודש לפני פתיחת המבצע, הוחלט לקצץ משמעותית גם בתקציב רכזי הביטחון ביישובים. גם במקרה הזה, לקחתי יוזמה, נסעתי לבחון את המצב בשטח, בין השאר ביישובי חבל שלום, שאצלם נתפס מחבל שחדר ממנהרה בחודש יוני, חמוש ברימון. בעקבות התפתחויות אלו, יזמתי דיון מיוחד של ועדת החוץ והביטחון בנושא שהתקיים בשדרות, ובו סוכם שיבחנו את הנושא בשנית. אני מקווה שלאור המצב שנוצר בעקבות המבצע, תבוטל החלטה זו. אסור לשר הביטחון לנהוג כטקטיקן ולא כאסטרטג. עליו להבין שביטחון הוא גם תחושת הביטחון של התושבים והניצחון שלנו במערכה, בנוי בראש ובראשונה מהחוסן שלנו כחברה.

 

לחצו כאן לדברים שאמרתי כבר לפני חצי שנה על ביטול אבטחת החיילים סביב היישובים בעוטף עזה אצל רינו צרור בגל"צ. בנוסף, הנה פוסט שהעלתי בנושא ביטול האבטחה ביישובים סמוכי הגדר כבר בחודש יוני ותגובתי להתנהלות שר הביטחון מתוך ynet.

 

בתמונה- עם הקב"טים של יישובי חבל שלום, שבועיים לפני תחילת מבצע "צוק איתן".

 

תקציב הביטחון:

"התשובה היא חד משמעית לא", זו התגובה שקיבלתי בחודש פברואר בוועדת החוץ והביטחון כששאלתי את נציגי צה"ל לגבי הקיצוץ הצפוי באימונים, האם צה"ל מתכנן כך כי ישנה הנחה שיקבלו עוד 750 מיליון שקלים בהמשך. כך, במסגרת פעילותי חשפתי התנהלות לא תקינה של מערכת הביטחון בדיווחיה לוועדת החוץ והביטחון. בעוד שבדיון על התקציב בפברואר, נאמר לי מפורשות בדיון בנוכחות סגן הרמטכ"ל כי אין בכוונת צה"ל לבקש תקציב נוסף לאימונים וכי צה"ל נערך באופן אופטימלי עם התקציב שברשותו, מספר חודשים לאחר מכן, בדיון שבו השתתפו אותם קצינים בנוכחות שר הביטחון, נאמר דבר שונה לחלוטין ומערכת הביטחון דרשה תוספת לצורך קיום אימונים. הבעיות הבסיסיות הן הויכוח על גובה תקציב הביטחון וסדרי העדיפויות השגויים שמביאים לכך שתמיד האימונים בתחתית סולם העדיפויות, במה שמצטייר כעשיית שימוש ציני בחיילים ובמילואימניקים מתוך תחושה שבסוף תמיד תאושר תוספת לצורך זה. אבל כאן, מדובר בדיווח מוטעה ובהתנהלות לא תקינה שאני מקווה שבעקבות פעילותי בנושא, לא תחזור על עצמה. את חשיבות האימונים לסדירים ולמילואמניקים ראינו במלוא עוזה במהלך המבצע הנוכחי. 

ברמה האישית היה לי ברור, כי ביקורת על מערכת הביטחון "תעלה לי" בכמה חברויות, אבל הזכרתי לעצמי כי ההחלטה שלי להיות ח"כ לא הייתה לשם הוספת אנשים נוספים לחוג חבריי אלא על מנת להיאבק למען עקרונות שבגינם בחרתם בי. למעוניינים בהרחבה:

ראיון נרחב בדה מרקר

חשיפת המכתב ששלחתי לשר הביטחון בנושא באולפן שישי

ראיון שנתתי עוד טרם חשיפת הפרשה ל- ynet

בדיון שהייתי מיוזמיו נגד השמצת אנשי הקבע

 

 

 

ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל:

במהלך מושב הקיץ עסקתי בסוגיות רבות במסגרת ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל בראשה אני עומד, מהמשך המעקב על שילוב יוצאי העדה האתיופית בצה"ל, דרך המהלך של קיצוץ בתקני  הקבע ועד למכינות הקדם צבאיות וכפרי הנוער. אחת הסוגיות עליהן שמתי דגש היא אנשי המילואים. תוכלו לקרוא בלחיצה כאן על דיון שכינסתי בנושא הקיצוץ באימונים וזכויות אנשי המילואים. בנוסף, הצעת חוק שהעליתי בשיתוף עם העמותה למען משרתי המילואים (פורום המג"דים, המח"טים והטייסים), מבקשת לשים סוף לסאגה שחוזרת על עצמה מדי מבצע צבאי, שבה לא נדחים תשלומי חיילי מילואים שנקראים בצו 8 באופן אוטומטי ולעגן זכות אלמנטרית זו בחקיקה (הצעת החוק הועלתה בוועדת שרים לענייני חקיקה שביקשה לדחות אותה למושב החורף).

 

פעילותי כיו"ר השדולה החקלאית (בנושאי ההתיישבות העובדת):

במהלך החודש הבא, אמור להתפרסם נוסח החלטה של רשות מקרקעי ישראל שתביא לסוף הקפאת הבניה בקיבוצים ובמושבים. כמי שמלווה את התהליך מאז הכניסה לכנסת, אני מקווה שהפשרה שהושגה בין מזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי לראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, בין היתר בתיווך שלי, תביא לפתרון צודק עבור חברי הקיבוצים ותפתור את הבעיה.

  

סוגיות נוספות בהן עסקתי בתחום זה במושב האחרון ושעומדת על הפרק בהמשך העשייה:

·  צמצום פערי התיווך בין החקלאים שמוכרים את הסחורה לבין המחיר שנקבע בסופרמרקט במסגרת חקיקה שאני שותף פעיל בה, בהובלת התאחדות האיכרים וראשי תנועות ההתיישבות.

·  התנגדות לפירוק מועצת הדבש- להרחבה

·  מחירי המים לחקלאות- להרחבה

·  סיוע לחקלאים שנפגעו בעקבות מבצע "צוק איתן"  - לאחרונה נקבעו בועדת כספים תקנות הפיצוי לחקלאים ואני מעורב בסוגיית הטיפול בנזקים מתמשכים ועקיפים בסוגיות כמו פגיעה ביבולים עתידים כתוצאה מהפגיעה בקרקע על ידי כלים כבדים- להרחבה

 

לפני מספר שבועות, נפגשתי עם קבוצה של סטודנטים חדורי אידאולוגיה המפעילים את תכנית "קטיף ישראלי" שבמסגרתה מגיעים מאות סטודנטים מרחבי הארץ לעבוד בחקלאות במהלך חופשת הקיץ: חקלאים וסטודנטים- מומלץ בחום לקחת חלק- להרחבה

 

בתמונה, עם איתן ברושי מזכ"ל התנועה הקיבוצית ואיציק חולבסקי יו"ר מועצה אזורית מגידו בטקס זיכרון לבני ובנות הקיבוצים שנפלו במערכות ישראל.

 

פעילותי בשדולה למען פנסיה הוגנת:

במסגרת פעילותי בשדולה המשותפת למען פנסיה הוגנת ביחד עם ח"כ מיכל בירן, נפגשנו לאורך השנה האחרונה עם מומחים רבים בתחום הפנסיה, יזמים וגורמי מקצוע. לקראת תום המושב, החלטנו על אף האירועים הביטחוניים לקיים כנס בנושא ולהעלות את הצעת החוק שלנו להקמת קרן פנסיה ממלכתית שהופלה על ידי הממשלה. מוזמנים לקרוא בהרחבה בפוסט שהעלתי וגם בכתבה מדה מרקר.

במהלך המושב הבא, בכוונתנו לבחון דרכים נוספות לקידום הסוגיה שהיא אקוטית בטווח הרחוק ולהעלות מחדש את הצעת החוק. מבחינתי, אחד הדברים המרכזיים הוא ליצור מודעות לנושא, בעיקר בקרב הדור הצעיר, שעלול להפוך בעוד מספר עשורים לדור ללא פנסיה.

   

 הצעות חוק מרכזיות שלי מהמושב האחרון: 

·  הצעת חוק קייטנות חינם בפריפריה- להרחבה

·  הצעת חוק דיור חלופי לבעלי נכויות וקשישים בביצוע עבודות תמ"א ארוכות בבתים משותפים-להרחבה.

·  הצעת חוק להכרה בחינוך בלתי פורמלי כעבודה מועדפת- להרחבה

·  הצעת חוק פנסיה ציבורית- להרחבה

·  הצעת חוק הארכת מועדים- להרחבה

·  הצעת חוק לשינוי משך ותנאי השירות של ישיבות ההסדר- להרחבה

·  הגדלת הענישה בהטרדת חולים במוקדי חירום

·  מניעת כניסת מפרסמים לחדרי מטופלים בבתי חולים

·  הארכת משך הזכאות לקצבת סיעוד בזמן אשפוז בבית החולים

 

 

קצת תמונות מהשטח ב"צוק איתן": 

מימין- בחדר האוכל בקיבוץ בארי, משמאל - בניחום אבלים אצל משפחתו של עודה אל האדג' שנהרג מפגיעת רקטה.

מימין- עם מילואמניקים בקיבוץ "רעים", משמאל- בסיור עם חברי יורמי מכפר עזה.

 

ברצוני לנצל את ההזדמנות הזו לאחל לכולנו המשך קיץ שקט ומהנה ולבקש מכם/ן לא להסס לשמור איתי על קשר בכל נושא וסוגיה.

 

כתובת המייל שלי- obarlev@knesset.gov.il

 

עוזריי הפרלמנטריים שעומדים לרשותכם:

אמיר קורן (פוליטי ודוברות)- 054-4557244

שיר סגל (פרלמנטרי) - 052-8799551

 

בידידות,

עמר בר-לב


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית