ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: מחפשים את התקווה

השבוע שהיה כך היה: מחפשים את התקווה


17.8.2014

חברות וחברים,

 

לקראת סוף השבוע מתפוררים במהירות אותם יסודות שעליהם נבנתה הסולידאריות החברתית וההסכמה הבינלאומית, על כל ההבדלים ביניהם, שסייעו לנו במלחמה. המשא ומתן המדיני בינינו לבין החמאס, בתיווך מצרי מוליך להסדר שבו קודם כל ישראל נותנת ורק אחר כך, אם בכלל, מקבלת. בדיוק כמו שראש הממשלה אהב לומר: "יתנו - יקבלו". מובן שבמציאות ברגע המכריע ולא במפתיע הוא נהג אחרת. לכך מצטרפות גם הפסקות האש והירי שביניהן, אשר ערערו את התחושה שהחמאס אכן הוכה ולבסוף, הפגנת הדרום בתל אביב שהמחישה כי עוטף עזה אכן הפך לחוטף עזה.

 

ביקרתי גם השבוע בדרום בברור חיל, נחל עוז ונפגשתי עם ראש המועצה האזורית אלון שוסטר. למדתי שוב על הקשיים הרבים שהם חווים ועל הצורך הדחוף והמידי לחזק אותם. דרוש מאמץ לאומי גדול, מה עם ״תשובה ציונית הולמת״? נשמע מתאים או שהציונות עקרה מכבר לקו הירוק? 

 

 

 

לראש הממשלה היו נתונים טובים לצאת מן המלחמה לתנופה מדינית חדשה. הוא החמיץ אותה. הביקורת עליו הולכת וגוברת הן מחבריו בממשלה ובליכוד וגם כמובן מאיתנו, העבודה. אנחנו סיימנו את פרק ההסכמה הלאומית ודורשים עתה כי יפתח ביוזמה מדינית הממוקדת בראשות הפלשתינית ובהסדר עימה.

 

בזירה הבינלאומית, לאחר שבועות של תמיכה שנחלשה והלכה, הגענו השבוע למשבר ביחסינו עם ארה"ב ולוועדת חקירה מטעם מועצת זכויות האדם של האו"ם. בבת אחת איבדנו את התמיכה הבינלאומית ויכולנו סוף סוף לומר, כפי שאנחנו אוהבים: "העולם כולו נגדנו". הימים האלה הם המעבר לפרק הבא שבו יהיה עלינו לחפש פתרון מדיני בינינו לבין הפלשתינים ולהשקיע כל מאמץ בבנייה מחדש של מעמדנו הבינלאומי. זה הולך להיות קשה מאד. אני מאמין כי למפלגת העבודה יש תפקיד חשוב בפרק החדש הזה והוא יחייב את כולנו להתגייס.

 

הממשלה השיבה בתחילת השבוע על עתירתי לבג"צ להכריז על מבצע "צוק איתן" כמלחמה. זו היתה תשובה צינית ושטחית. היא התעלמה מן העובדות הפשוטות שהחודש הזה היה מלחמה לכל דבר. לדוגמא, רק כמויות האש שנורו עלו על מלחמת לבנון השנייה, עמוד ענן ועופרת יצוקה ביחד. שלא נדבר על היקף הכוחות שגויס , או על הנזק הכבד, הישיר והעקיף על העורף שלנו. הממשלה דבקה ב"מבצע" כי הדבר נוח לה. במיוחד ראש הממשלה שהצהיר כי אצלו לא היתה מלחמה, ובכן היתה, גם אם בכנות הוא לא רצה בה. אני צופה כי גם אם העתירה תידחה, הממשלה תודה בסוף כי היתה זו מלחמה, כפי שהיה ב-2006 במלחמת לבנון השנייה. פשוט עניין של זמן. הגדרת המלחמה תסייע לפרוש את הפיצוי על נזקי המלחמה מעבר לקו המלאכותי של 40 ק"מ מרצועת עזה. קו כזה לא היה. רבים מאד, בעיקר בעלי עסקים קטנים, עתידים להתמוטט אם לא יקבלו פיצוי ו\או עזרה מן המדינה, הגיעו אליי פניות רבות בנושא. עמדת בג"צ טרם ניתנה ואני ממתין לה בסבלנות.

 

אלה חלק מהדברים שהופיעו בתקשורת והראיונות שנתתי: כלכליסט, גל"צ, הארץ, ynet, גלי צה"ל- מה בוער? (דקה 19:32) , גלי צה"ל – עושים צהריים (דקה 14:44) ערוץ 2 – מהדורה ראשונה (דקה 16:35).

 

בדירוג של המשמר החברתי שסיכם את כנס הקיץ של הכנסת, דורגתי במקום הרביעי ברשימת חברי הכנסת החברתיים. הדירוג מבוסס על סיכום של הצבעות ופעילות במשכן. אני מאד שמח על כך מאד וגם על העובדה כי בעשירייה הראשונה היו תשעה חברים מסיעת העבודה בכנסת. הפעילות החברתית – כלכלית היא גורם שמבדל אותנו באופן הברור מהממשלה ומהקואליציה. צריך לצפות שהציבור יכיר בכך בבוא הזמן וייתכן שהזמן לא רחוק, כי ה״באז״ של בחירות ב-2015 מתחזק והולך. הפעם לא נטעה ונשלב את הדגל החברתי עם הדגל המדיני, מן הרגע הראשון.  צירוף השניים אמור להיות נוסחת ההצלחה שלנו. לדרוג המלא לחצו כאן.

 

http://hamishmar.org.il/madad-summer-2014-haavoda-mishtaletet/

 

 

ולבסוף, צוותי ואני נערכים בימים אלה לכנס החורף של הכנסת שיחל באוקטובר 2014. הקשר עמכם, חברי ותומכי מפלגת העבודה ושותפים לדרך הוא המפתח לפעילותי הציבורית והפרלמנטרית. במהלך השנה אני ניפגש עם חברים וחברות רבים, מישובים מגוונים ועם קבוצות שונות באוכלוסייה (סטודנטים, גימלאים, שכירים, עצמאיים ועוד) ולומד על נושאים המעסיקים אותם ואשר ראוי להביאם לבית המחוקקים. עתה, לקראת כנס החורף, אשמח לקבל רעיונות והצעות לשאילתות, לדיון בוועדות הכנסת השונות ומעל לכל- הצעות חוק שיטיבו עם חיי כולנו בארץ היפה והקשה הזאת.

 

אנא העבירו אליי נושאים שתרצו לקדם ואני מבטיח כי נבחן כל רעיון לגופו ונקדמו.

 

שבת שלום,

נחמן שי

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית