ח'כ סתו שפיר: נותנים גב איתן לתושבי הדרום

יולי 2014

 

כחלק מהמאבק שלי על שקיפות, אני משתפת אתכם גם החודש בפעילות ובסדר היום שלי - לפרטי פרטים, כולל שעות וקילומטרים.  

 

גב איתן לתושבי הדרום

 

החודש האחרון היה קשה מנשוא עבור כל אזרח ישראלי. העיניים נרטבות מכל ידיעה על חייל שנופל, הבטן מתהפכת למראה יישובי הרפאים שתושביהם התפנו בשל איום המנהרות, והמחשבה על שגרת החיים הבלתי נתפסת של כל כך הרבה ילדים בדרום לא נותנת לישון. בשעה כזו המשמעות של היותך נבחר ציבור מקבלת משנה תוקף - זו האחריות שלנו להחזיר את השקט והביטחון לכולם, לנחם את המשפחות שאיבדו את אהוביהן, לחזק את חיילי צה”ל וגם, ולא פחות חשוב, לדאוג למצוקות החברתיות והכלכליות שרק מחריפות בשעת מלחמה.

  

סדר היום שלי החודש התמקד בדרום. בבקרים נלחמתי בוועדת הכספים למען הפיצויים לתושבי הדרום ונגד הספינים של הממשלה, שניצלה את מסך עשן התותחים כדי לנסות ולהעביר בסתר כספים גדולים ליעדים שלא הייתם מסכימים איתם. בערבים נסעתי לסיורים בדרום, למפגשים עם תושבי הקיבוצים והיישובים, לתמיכה במתנדבים הרבים שעבדו בשכונות המצוקה, לביקורי הפצועים בבתי החולים ולניחומי המשפחות השכולות.

  

לצערי, הציניות של הממשלה לא מפסיקה בזמן מלחמה. מצד אחד, החיבוקים ל”עורף האמיץ שלנו” שנשלחו דרומה מהפוליטיקאים באולפני הטלוויזיה, ומצד שני, עד לשבוע האחרון לא עבר ולו שקל אחד (!) ליישובי הדרום בתמיכה בעסקים ובשירותי הרווחה. מי מכם שעקב אחר העבודה שלי בוועדת הכספים יודע היטב כמה מהר עוברים פה תקציבים כשלממשלה בוער להעביר אותם. עובדה: לפני שלושה שבועות, בעיצומה של המלחמה, היה דחוף ליו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, להעביר 40 מיליון שקלים לטובת שירותי החינוך והרווחה בהתנחלויות. בניסיונותיו להילחם על התקציב הזה ולדחוק את יש עתיד להצביע בעדו, הוא אף הביא לעצירת הדיונים על חוק מע"מ אפס של לפיד. אך כשמדובר בשדרות? באשקלון? בקיבוצי עוטף עזה? אז פתאום יש זמן.

  

אני לא מוכנה לסבול את החלוקה הלא הוגנת הזו. זה הזמן להעביר את הכסף שלנו למקומות שזקוקים לו יותר מכל. זה לא רק עניין מוסרי, אלא גם עניין כלכלי. קריסה של עסקים בדרום תגרור אחריה נזקים קשים בהרבה.האזינו לראיון הרדיו שלי בנושא

  

אם נקלעתם לאיזשהו קושי כתוצאה מימי הלחימה, אתם מוזמנים לשתף אותי בכתובת המייל -sshaffir@knesset.gov.il  ואעשה כל שביכולתי לפתור את הבעיה, בסיוע הרשויות.

  

אתם מוזמנים לצפות בראיון שלי בערוץ 2: 

הרגע שאחרי 
 
יצאנו למלחמת אין ברירה בטרור החמאס לשם הגנה על אזרחי ישראל. אבל רגע אחרי שהחלק הצבאי של המבצע יסתיים, חייבים להמשיך למבצע מדיני. באותה תקיפות, באותה נחישות, למען הסדר שיאפשר לנו להניח את גלגל הדמים הזה מאחורינו ויביא שקט. הסכם כזה הוא אפשרי. לא הסדר עם הפלסטינים בלבד, אלא בשותפות מרובעת: ישראל, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית, תוך חתירה להסכם אזורי על בסיס היוזמה הערבית ובערבויות של ארה”ב ואירופה. ללא שינוי באסטרטגיה המדינית של נתניהו, “צוק איתן” יהיה רק עוד אבן בדרך למבצע הבא. 
  
ביום שאחרי, צריך גם להסתכל פנימה, על מה שקורה לחברה הישראלית. בשבועות האחרונים אנו עדים לא רק למלחמה בחוץ, אלא גם בתוך הבית. הגזענות וההסתה ברשתות החברתיות וברחוב חוצים מחנות וגבולות. התסכול והמרירות שבליבם של אזרחים בשל המצב הבטחוני הקשה, מתרגמים לכדי שנאה כנגד מי ששונה מאיתנו, או שמחזיק בדעות הפוכות לשלנו. אסור לנו להשלים עם המצב הזה. השנאה שמתגלה בתוכינו איננה מוסיפה לרוח הלחימה של חיילי צה״ל ואינה מסייעת למאמץ המלחמתי; להפך, אלה מתעצמים דווקא בזכות גילויי הסולידריות והשותפות שבחברה הישראלית, ואלו רבים וגדולים. אני מצפה מראש הממשלה לגנות באופן חריף את התופעות הללו ולהיאבק ביד קשה בפורעי החוק. שתיקתו מסוכנת. לפני שני עשורים כמעט, ההסתה והאלימות בשיח הפנימי בישראל הביאו לרציחתו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז”ל, ויצרה קרע בחברה הישראלית שעדיין לא הצלחנו לאחות. עלינו לעשות הכל כדי למנוע את המלחמה הפנימית שבינינו.

  

מרוב רעש יצא אפס 

  

כנס הקיץ של הכנסת הסתיים בפארסה גדולה: חוק הפטור ממע”מ של יאיר לפיד הופל על ידי האופוזיציה, לאחר תהליך ארוך ומייגע של דיונים. אני מוכרחה להגיד שכשהחוק הזה הגיע לשולחננו, שמחתי לראות את שינוי הכיוון. סוף סוף המדינה מחליטה לפתוח את הארנק ולהוציא כסף כדי לספק פתרונות דיור. אבל כשלמדתי את פרטי החוק, הבנתי שבמקום להוציא את הכסף על מהלך שיגדיל את פתרונות הדיור ויספק לכולנו אופק לקורת גג, האוצר החליט לעשות בדיוק הפוך. במקום להגדיל את ההיצע, הוא מעניק מתנה שמגדילה את הביקוש. ובמקום ליצור הטבה שתסייע לכולם בפתרונות דיור, לפיד מעדיף לחלק את כספי המיסים שלנו רק לנבחרת מצומצמת של ברי מזל.

  

מה היה יכול לעשות האוצר בסכום האסטרונומי הזה, של ארבעה מיליארד שקלים בשנה? הוא היה יכול, למשל, לפתוח בפרויקט בנייה לאומי ולהגדיר בחוק ש-20% מכל פרויקט חדש יוקדש לדיור בר השגה, כמו שקובע החוק בצרפת, אנגליה ומספר מדינות בארה”ב. בעלות של מיליארד שקלים בשנה היה אפשר לבנות 10,000 דירות בנות השגה לבעלי שכר חציוני. בעלות של 500 מיליון שקלים ניתן לספק סיוע בשכר דירה ל-60 אלף איש. ועוד לא הגענו לחצי מהסכום שלפיד רצה להוציא מדי שנה על חוק שהיה מסייע לאלפים בודדים.

  

לפיד טען שהחוק שלו נועד למען החיילים המשוחררים, אבל גם במקרה הזה הוא טועה ומטעה. כמה מהחיילים המשוחררים יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה במיליון וחצי שקל? מעט מאוד. רוב החיילים המשוחררים חיים בשכירות, ונכון לעכשיו לפיד עדיין מעכב את הצעת החוק שלי לשכירות הוגנת, שהיתה יכולה לשפר משמעותית את חייהם.

  

בדיונים על החוק הצעתי ללפיד פתרונות חלופיים לחוק המע”מ. למשל להעביר את הסכום כולו - ארבעה מיליארד שקלים - במענקי שחרור מיוחדים לצרכי דיור (שכירות או רכישה) לכל החיילים המשוחררים, כך שכולם יוכלו ליהנות ממנה ולא רק מי שביכולתו לקנות דירה. אחרי שהצעה זו נפסלה על ידי האוצר הגשתי הסתייגויות רבות בניסיון לשפר את החוק, להכניס לתוכו אוכלוסיות שהחוק הדיר במכוון (בין היתר ערבים, חרדים, עולים חדשים, נכים ועוד), ובעיקר להפנות אותו לבנייה מסיבית של פתרונות דיור בר השגה. לכולם האוצר התנגד. לשמחתי, הצלחנו לעצור לפי שעה את החוק הפופוליסטי הזה ונמשיך להיאבק לדיור הוגן, אמיתי, שמעניק פתרונות לכלל האוכלוסייה.

  

הנה הדברים שלי בישיבה הראשונה על החוק בנוכחות שר האוצר: 

 

קום והתהלך בארץ

 

בראש סדר העדיפויות שלי בחודשים הקרובים עומדת הדאגה לעסקים הקטנים ולעובדים שנפגעו כלכלית מהלחימה. בימים אלה אני מסייעת לכל אחד ואחת ממי שפנו אלי ומגיעה לבקר ולחפש את מי שלא ידע איך לפנות. החודשים הקרובים יוקדשו, בין היתר, גם לקידום הצעת החוק שלי לשכירות הוגנת, שתעלה להצבעה במושב הבא, ולמאבק על שקיפות התקציב בוועדת הכספים, שמגיע לשיאים חדשים עם כניסתנו לחודש האחרון שהקציב בית המשפט העליון לניהול המו”מ עם משרד האוצר.

 

חברי הצוות שלי ואני רוצים להשתמש בחודשי הקיץ על מנת להגיע אליכם - יש לכם רעיון ליוזמה חדשה שאני צריכה לשמוע עליה? למצוקה בעיר שלכם שלא הצליחה להגיע לאף חבר כנסת שיעזור? בא לכם לארגן חוג בית כדי לדבר על השקיפות בתקציב המדינה ולהתכונן למאבק הגדול על תקציב 2015?

 

אנחנו פתוחים להצעות. כתבו לנו. 

 

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו - sshaffir@knesset.gov.il

 

שיהיה חודש שקט לכולם.

 

שלכם,

סתיו


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית