פה ושם בארץ ישראל - ניוזלטר מאת ח"כ יצחק הרצוג

פה ושם בארץ ישראל - ניוזלטר מאת ח"כ יצחק הרצוג

 

 


10.8.2014 

  

67 מטובי בנינו שכלנו במערכה הזאת, חיילים ואזרחים. פסיפס אנושי מרתק המרכיב חלקים נרחבים של החברה הישראלית. ביקרתי במהלך התקופה האחרונה עם רעייתי מיכל ברבים מבתי המשפחות. תחושות מעורבות הציפו אותנו. עצב אין סופי על בחורים צעירים שטרם החלו את חייהם וכבר נפלו. ומצד שני קשה שלא לחוש גאווה ואופטימיות. גאווה על כך שהמדינה שלנו הצמיחה דור המשך לתפארת. אנשים צעירים אוהבי הארץ. זהו דור שמוכן להקריב עצמו למען המדינה. דור המשווע לחיים ולא למלחמה.

 

ישראל היא מדינה קטנה, הקלישאה כאילו כולם מכירים את כולם מתבררת ברגעים כאלה כמציאות. כאן הסב שהכיר את אבי, ושם הדוד שגדל בשכנות למשפחתה של רעייתי. הסיפורים והזיכרונות עולים כמעט כמו פגישת מחזור עצובה של העם שלנו. ובתווך רגעים בלתי נשכחים. החברים מהיחידה שמגיעים לביקור ומספרים לראשונה להורים על הרגעים האחרונים של בנם. האם שנזכרת בשיחה האחרונה, והסבתא שמספרת שכל חייה לחמה על מנת שלנכדה יהיו חיים טובים יותר, והנה גם הוא הלך למלחמה ולא שב. אלו חיינו בארץ הזאת.

 

בין ניצחון צבאי להכרעה מדינית

 

בהיכתב שורות אלה אנו נמצאים בסיטואציה מורכבת. הדיונים במצרים לא הביאו להסדרה והפסקת האש תמה. האינטרס של הצדדים הוא לא לחזור לסבב לחימה נוסף, על אף שברור שעל ישראל להגיב בתקיפות כאשר טילים נורים על יישובינו. שוחחתי השבוע עם שורה של מנהיגים בכירים מאירופה ומארצות הברית, ביניהם נשיאים וראש ממשלה, למרות שכולם מקבלים את עמדתנו בדבר הזכות להגן על אזרחנו מפני החמאס, הם מביעים דברי ביקורת קשים על התמונות שמגיעות מעזה. אני מזהה לצערי חולשה מדינית הולכת וגוברת ואחרי תקופה של אובדן דרך מוחלט של מדיניות חוץ ישראלית ממשלת נתניהו מתקשר להתמודד בחזית הזו.

 

הזמנתי השבוע את שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, לביקור בבית החולים סורוקה בבאר שבע. חשוב שיראו בעולם גם את התמונות האלה:

 

 

כעת דרושה נוסחה מדינית שתמנע את סבב האלימות הבא. לא מספיק כח צבאי, אלא דרושים הסדרים ארוכי טווח. אין לנו עניין לכבוש ולחזור לשליטה אזרחית בעזה. המתווה להסדרה צריך לכלול מספר מרכיבים: העברת האחריות למעברים והניהול האזרחי לידי הרשות הפלסטינית, שיקום עזה ובטווח הארוך פירוז. אנחנו חייבים לנצל את הקואליציה המתונה שנוצרה במבצע הזה על מנת לשנות את המצב באזורנו.

 

 

לאור האמור, יותר מאי פעם יהיה נכון להניח תוכנית מדינית ישראלית שמעצימה את אבו מאזן כבר שיח מרכזי ויוצרת אופק מדיני לשני העמים. אבו מאזן על אף מגרעותיו הרבות, הוא בר שיח ומולו צריך לקדם משא ומתן נרחב. אני מודה כי אני ספקן ביכולתו של נתניהו להוביל תהליך מדיני נרחב. ראש הממשלה מדבר על תהליך מדיני כבר חמש שנים. בפועל הוא בודד את אבו מאזן, עצר כל סיכוי להתקדמות, הרחיב את הבנייה בשטחים, וניסה להוכיח שאין פרטנר. אני מקווה שהיום גם הוא מבין את מה שמפלגת העבודה אומרת בשנים האחרונות: אבו מאזן ומדינות הליגה הערבית אינן הבעיה אלא חלק מהפתרון. יש לנו אינטרסים משותפים והזדמנות לחולל שינוי.

 

צפו בראיון שלי לרשת ה-BBC:

 

לא רק קרב על הבית

 

אלה בר היא בחורה מרשימה. במשך שבע שנים הייתה חברתו של סגן פז אליהו ז"ל. שניהם קיבוצניקים הוא מעברון והיא מעין דור. עכשיו הוא איננו והיא אבלה. פגשנו אותה בבית משפחת אליהו, היא שיתפה אותנו בפחד שלה מהאלימות הגואה בחברה הישראלית. מהתגברות השנאה והגזענות. היא לא היחידה. גם מאחרים אנו שומעים דברים דומים. משפחות שחשות לא בנוח כאשר קבוצות גזעניות משתמשות בזכר יקיריהן על מנת להפיץ שנאה. זאת לא הישראליות שהן מייצגות. מלחמה תמיד מעלה את מפלס הכעס ואי הסובלנות, אבל נראה שהפעם זה חרג הרבה מעבר לסביר. האלימות עברה מהמרחב הוירטואלי לציבורי. לנוכח כל אלה שתיקתו של ראש הממשלה ושריו רועמת. אנחנו צריכים להמשיך ולחיות כאן יחד ולאחות את הקרעים שנוצרו. וכבר היום, לפני שיהיה מאוחר יש לטפל בתופעה הזאת בכל הכוח.

 

צפו בדבריי מטקס האזכרה לשלושת הנערים החטופים, גיל-עד שעאר, נפתלי פרנקל ואייל יפרח:

 

 

הגיבורים והגיבורות האמתיים

 
למלחמה הזאת יש הרבה גיבורים וגיבורות, חלקם פועלים בצניעות מאחורי הקלעים. בכמה מאלה נתקלנו כאשר סיירנו במרכז החוסן בשער הנגב. פגשנו שם עובדות סוציאליות תושבות יישובי עוטף עזה שעברו ממקלט למקלט, ממשפחה למשפחה, רק כדי להקל על מצוקת התושבים. במשך שבועות הן מיעטו בשינה, עזבו את משפחותיהן, ועשו עבודת קודש בקרב קהילתן. בלילות הן חזרו לאיומי המנהרות והרקטות. נכון, הן לא הסתערו בקרב פנים אל פנים אל מול שורות האויב אבל עבורי הן ראויות להערכה לא פחותה. הן לא יחידות. כמוהן יש רבים ורבות. פסיכולוגים ומדריכים בתנועות נוער, מפעילים ומתנדבים בעמותות, ועוד רבים נוספים. בזכותם העורף הישראלי עמד בגבורה במערכה הזאת.

 

 

אלפי חיילי מילואים משתחררים בימים אלה משירותם. עם שובם הם נוחתים לקרקע המציאות. חשבונות, חובות, דוחות ועוד. בדיוק לשם כך קיימת בחוק הגדרת שירות חירום שמאפשרות לדחות את כל החובות בחודש. השבוע שלחתי עם חברי איתן כבל מכתב לראש הממשלה, שר האוצר ושר הביטחון, על מנת שיכירו מיד במילואים בצוק איתן כשירות חירום, ויאפשרו לעשרות אלפי החיילים החוזרים הביתה שלושים יום לשוב לאזרחות. אסור שמי שהתנדב וסיכן את חייו יהיה זה שישלם את המחיר ביום שאחרי.

 

 

 

 

מפלגת העבודה החלה במבצע שמטרתו ללוות את תושבי הדרום ובעלי העסקים ביום שאחרי. המטרה היא לוודא שכל מי שנפגע כלכלית מהמבצע יפוצה ובכלל זה בעלי עסקים, חיילי מילואים, עמותות וסקטורים רבים נוספים. לצורך כך אנו פונים לרואי חשבון, כלכלנים ועורכי דין שיסייעו לנו בהתנדבות ללוות את התושבים. מי שמעוניין יכול לפנות במייל אל ריצ'רד פרס, אנחנו לא נלך גם ביום שאחרי לשום מקום, נישאר בעוטף עזה ללוות את התושבים.

 

 

מילה טובה לחברותי וחבריי לסיעה. במשך כל ימי המבצע עמדנו יחד וגילינו אחריות. ידענו לשמור את הביקורת לפורומים המתאימים לכך: ועדת החוץ וביטחון וועדות הכנסת האחרות. נאבקנו למען התושבים והחיילים במקום שהיה נדרש. חבריי ואני הקפדנו לבקר את התושבים בעוטף עזה ובישובים אחרים את הפצועים בבתי החולים ואת משפחות ההרוגים. ידענו להקשיב ולסייע ככל שניתן. דברים אלה איני יכול לומר על חברים רבים מהקואליציה ואפילו מהקבינט עצמו. זו הדרך בא אני מצפה מאופוזיציה אחראית לפעול במצבים שכאלה. עכשיו ביום שאחרי אנו חוזרים להיות אופוזיציה לוחמנית ונשכנית.

 

שבת שלום,

ח"כ יצחק הרצוג

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית