ח'כ איציק שמולי וח'כ חיליק בר: יוזמה בכנסת: ביטול מס מעסיקים לשנת התקציב הקרובה כדי להקל על חקלאי הדרום בקיבוצים ובמושבים

 

4.8.2014

 

יוזמה בכנסת: ביטול מס מעסיקים לשנת התקציב הקרובה כדי להקל על חקלאי הדרום בקיבוצים ובמושבים

 

עם התמשכותה של הלחימה בדרום מתחדד עוד יותר הקשר בין חוסנו האזרחי והכלכלי של העורף ובין גודל מרחב הפעולה שניתן לדרג הפוליטי והצבאי בחזית. בתוך כך, מקדמים ח"כ איציק שמולי (העבודה) וח"כ חיליק בר (העבודה) למן היום הראשון של מבצע "צוק איתן" מספר יוזמות שנועדו לתמוך כלכלית בתושבי הדרום. בין השאר הציעו ח"כ שמולי וח"כ בר הצעת חוק לתשלום פיצוי מוקדם (מקדמות) לבתי עסק ולעובדים בדרום במטרה לאפשר להם להתגבר על האתגר התזרימי נוכח ההוצאות הקבועות מול הקופות הריקות. בראשית השבוע הודיעה הממשלה כי היא מאמצת את היוזמה ותפעל לאישור התקנות באופן מיידי בכנסת, כך שניתן יהיה להתחיל בתשלום בפועל בגין נזקים עקיפים ממבצע "צוק איתן" כבר בתחילת חודש אוגוסט. במקביל, יזמו השניים מהלכים נוספים לטובת מניעת הגבלת חשבונות בנק של תושבי הדרום והקפאת תשלומי המשכנתאות.

 

יוזמה נוספת של ח"כ איציק שמולי וח"כ חיליק בר נוגעת לחקלאים במרחק של עד 40 ק"מ מטווח הרצועה ודורשת לבטל לשנת התקציב הקרובה את מס המעסיקים שמוטל על מעסיק חקלאי. לאחר שביקרו ח"כ שמולי וח"כ בר בקיבוצים ובמושבים במרחב זה ונפגש עם החקלאים הם ביקשו את עזרתו לנוכח הקשיים שממילא צפויים לאור התמשכותו של המבצע והעלו את הצורך הדחוף בפתרון הבעיה הן בקיבוצים והן במושבים.

 

כידוע, מס המעסיקים בגובה 10% נועד במקור להקטין את המוטיבציה להעסקת עובדים זרים על חשבון עובדים מקומיים ועלותו המצטברת בשנה עמדה ב-2011 על 162 מיליון שקל. אולם המס אינו משיג את מטרתו- החלפת עובדים ישראלים בעובדים זרים, ורק מהווה מעמסה נוספת של עלות ליצרן אשר מייקרת את תשומות הייצור ובהתאמה את עלותו של המוצר הסופי. גם החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה של משרד החקלאות במסמך משנת 2011 וכן מומחים שונים לשוק התעסוקה כדוגמת פרופ' צבי אקשטיין הצביעו על כך. יצוין כי אין מדינה אחרת ב-OECD שעושה שימוש בהיטלים כמכשיר עיקרי להעדפת עובדים מקומיים. 

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה): "עמידתם של תושבי וחקלאי ניר עם, נתיב העשרה ושאר היישובים החקלאיים במרחב מחזקת את כולנו בימים אלה, וכעת אין די בהצעה ובחיבוק אלא שיש לסייע להם כלכלית באופן ממשי ורציני. מס המעסיקים רובץ עליהם בכבדות בשגרה ובעת חירום עלול לגרום לקריסה של ממש ואת זה יש למנוע. בכוונתי להיאבק על כך בוועדת הכספים". 

 

ח"כ חיליק בר (העבודה) : "בימים אלו יש לסייע ככל הניתן לתושביםלמעסיקים ולחקלאיים החיים במרחב זה, ומנהלים שגרת חיים לא נורמאלית בתנאים בלתי אפשריים, על מנת שלא יסגר ולו מקום עבודה אחד. ביטחונם הכלכלי של החקלאים הוא הכרחי לעמידתה האיתנה של המדינה וכלכלתה ולא רק להם עצמם. מס המעסיקים מהווה נטל כלכלי כבד ובכוונתי להיאבק כי יבוטל בשנת התקציב הקרובה".

 

שלכם בברכה,

ח"כ איציק שמולי וח"כ חיליק בר

 

לפרטים, פניות וסיוע בנושא ניתן לפנות ל:

אוריין לביא - 0544705795

בוסתן דורון - 0543375222

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית