ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: התפילה החדשה שלנו

השבוע שהיה כך היה: התפילה החדשה שלנו

20.7.2014

 

חברות וחברים,

 

סוף סוף, חזרה המוסיקה לתחנות הרדיו.יש משהו במוסיקה הישראלית, הרגועה והשקטה, שמתייצבת לשירות האומה ברגעים כאלה, כמו המבצע הצבאי. השירים שנכתבו בארץ, לצערנו, או לשמחתנו, הם יפהפיים. הם משקפים את המציאות רבת הפנים שלנו שמטלטלת אותנו במהירות משיאים גבוהים לעומקים, שוב ושוב. עכשיו אנחנו חווים רגע כזה.

 

עשרות אלפים מחיילנו נכנסו בלילה לעזה. נמאס לי מהעזה הזאת, אבל הבעיה היא שגם כשיצאנו מעזה, אי אפשר להוציא את עזה מאיתנו, וכבר חזרנו אליה שלוש פעמים. אני מבטיח לכם, לא שכחנו שם שום דבר, זו אפילו לא ארץ אבותינו, אבל היא נדבקת אלינו כספחת ורק פתרון מדיני גדול ומקיף, הכולל את יהודה ושומרון יוכל, אולי, להסדיר את יחסינו עימם. אלו הדברים שאמרתי השבוע בכנסת בדיון 9 שנים להתנתקות.

 

בינתיים, שוב נגזר עלינו להילחם. אתמול, יום ה', הסתובבתי בדרום, מעיר לעיר, ובפעם הראשונה, בארץ שלי הרגשתי לא בטוח. בשדרות, באשקלון, בתל אביב, בכבישים בין לבין, חזרו ונשנו האזעקות. חשבתי שהטילים מחפשים אותי, אולי זה משהו אישי, אבל זה היה כמובן מוגזם, הם מחפשים כל אחד מאיתנו, בלי כל הבדל, צבע, דת, או פוליטיקה, כפי שכבר הוכח.

 

החמאס הזמין על עצמו את הצרה הזאת. זה הפך להיות מוסכמה בינלאומית ואפילו אזורית. הוא מבודד כפי שלא היה מבודד מעולם. זה נותן לנו נקודת פתיחה טובה למבצע הצבאי. אבל אני מכיר את תחושת הפתיחה של מבצעים כאלה. בתחילה, הכל נראה פתוח, הכל נראה אפשרי. אני מקווה מאד שננהג בצניעות, כפי שעשו ראש הממשלה והקבינט (לא כל חבריו) עד כה. המטרות הסבירות, ההתנהגות הראציונאלית והפעולות הכירורגיות של חיל האוויר, (שגם כך גרמו למספר גבוה של נפגעים), הם שהקנו לנו את המטריה המדינית של ארה"ב ושל אירופה. אסור לאבד אותה.

 

אלה הם הרהורים אחדים בטרם שבת וגם זמן להתפלל ולבטוח, כל אחד במה שהוא או היא מאמינים, ואם לאו אז לשיר. כבר אמרתי, השירים הם התפילה החדשה שלנו. 

 

שבת שלום,

נחמן שי

 

אלה המאמרים שלי שהופיעו השבוע: ישראל היום, דה מרקר

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית