עדכונים מח"כ מיכל בירן - מחזקים את תושבי הדרום, הצעת חוק חדשה שתגן על הפנסיה של כולנו והזמנה לכנס בשבוע הבא

עדכונים מח"כ מיכל בירן

 

מבצע צוק איתן 

 

תשעה ימים למבצע "צוק איתן". ימים של פחד ואלימות. כולנו תחת איום מתמיד של טילים ואזעקות. אני שולחת את תנחומיי, למשפחת ההרוג דרור חנין ז"ל, ומקווה לסיום מהיר של המבצע ללא נפגעים נוספים.

  

במצב אליו הגענו, אין לממשלת ישראל ברירה אלא להגן על אזרחיה מפני סכנת הטילים, בצורה הממוקדת ביותר, אך חשוב לזכור גם היום, שהרוטינה הזאת שמתחילה להתקבע אצלנו בתודעה כ”טבע הדברים”  - רוטינה של מבצע צבאי, רגיעה יחסית וחוזר חלילה היא לא פתרון ארוך טווח. לאורך זמן, הפתרון היחיד האפשרי הוא הסדר מדיני.

  

הסיורים בדרום הבהירו לי מעל לכל ספק שיש פער בין ההירתמות המדהימה של אזרחי מדינת ישראל, שעוזרים זה לזה, פותחים מרכזי חירום, כמו אלו שפתחו סטודנטים ממכללת ספיר, ומארגנים הפוגות לילדים ולמשפחות מחוץ לטווח הרקטות, לבין אוזלת היד של ממשלת ישראל בטיפול בדרום.

  

"כיפת ברזל" ביטחונית היא הרת גורל, אך יש צורך גם ב"כיפת ברזל כלכלית". אנחנו מצפים מתושבי הדרום להיות חזקים אבל על המדינה לדאוג למנגנון פיצוי נגיש וזריז על כל המבנים שנפגעו, התיירים שלא הגיעו, ההזמנות שבוטלו, המוצרים שלא יוצרו, אתרי הבילוי שנותרו שוממים ועוד.

  

אתמול נלחמנו בוועדת הכלכלה על הניסיון להעביר את מעון בני השלוש בקיבוץ ניר עם שבעוטף עזה, למעון ממוגן, שכבר קיים בקיבוץ. בביקור של הסיעה בשבוע שעבר ביישובי הדרום, לקחתי על עצמי לנסות לעזור לתושבי ניר עם שמצאו את עצמם בסיפור, שאם היה מופיע בפרק של הסדרה "פולישוק" היו מאשימים את התסריטאים בטוויית עלילה מופרכת ובלתי אמינה.

  

מדובר במעון שפעל על פי התקנים של משרד הכלכלה. בא פיקוד העורף ומיגן את הגן. עד כאן נשמע טוב? במהלך מיגון הקירות החיצוניים נגרם נזק לפנים המבנה באופן שהפך אותו לבלתי כשיר לפי התקנים של משרד הכלכלה. עלות השיפוץ הפנימי היא מאות אלפי שקלים, אך משרד הכלכלה לא מוכן לשאת בעלויות השיפוץ כפי שהוא אמור לעשות. אז מה קורה בינתיים? הילדים מבלים במבנה אחר שאינו ממוגן.  ומובהלים לממ"ד בכל אזעקה. זאת בזמן שמעון ממוגן עומד ממש ממולם. העליתי את הנושא לדיון אתמול בוועדת הכלכלה, בראשות ח"כ אבישי ברוורמן. משרד הכלכלה התנער מאחריות, מיד לאחר שטען כי הילדים שוהים במרחב מוגן גם כיום. טענה שאינה נכונה.

  

אנו נמשיך, ולא נרפה ממשרד הכלכלה עד שהילדים יזכו למעון בטוח וממוגן, שבכל מקרה כבר עומד על תילו בקיבוץ.

 

כנס "עתיד הפנסיה בישראל | קרן פנסיה ממלכתית - בעד נגד?"

 

 

בשבוע הבא אקיים עם ח"כ עמר בר-לב וח"כ גילה גמליאל את הכנס השני של השדולה לפנסיה הוגנת. באותו היום תעלה להצבעה במליאה, הצעת חוק שלי ושל ח"כ בר-לב הקובעת הקמת קרן פנסיה ציבורית בישראל.

 

  

הצעת חוק קרן הפנסיה הממלכתית היא הצעת החוק הראשונה שהגשתי (למעשה, כבר ביום ההשבעה לכנסת).

  

למרות שלרובנו, בחירת קרן הפנסיה היא ההחלטה הפיננסית החשובה ביותר שנעשה בחיינו, 70 אחוזים מהישראלים כלל לא יודעים מה גובה דמי הניהול שלהם. מעטים מאד מתמקחים עם קרן הפנסיה על גובה דמי הניהול שהם משלמים, ואת מדיניות ההשקעה של חסכונותינו בקזינו של שוק ההון  לרובנו אין יכולת להבין, ובטח שלא להשפיע עליה.

  

לצערנו, גם מבלי שנקדיש לו את תשומת הלב הראויה, החיסכון הפנסיוני הפרטי ממשיך להיות נדבך הכרחי בהבטחת רמת חיים נאותה לגמלאים בישראל - זאת כיוון שקצבת הזקנה לבדה אינה מספיקה למניעת עוני בקרב קשישים. אמנם לחלקנו קשה  לדמיין זאת כרגע - אך בשלב כלשהו, כולנו נגיע לגיל הפרישה, ונגלה על בשרנו שה"יד הנעלמה" לא הצליחה לספק את הסחורה.

  

אז מה אנחנו מציעים? לפי הצעת החוק שיזמתי יחד עם ח"כ ר-לב, תוקם קרן פנסיה ממלכתית, בבעלות המדינה, שתהווה ברירת מחדל זולה, בטוחה ואיכותית עבור החוסכים. כמובן שמי שרוצה לבדוק ולהשוות בין הקרנות השונות בשוק, עדיין יוכל לעשות זאת. אבל עבור רבים שאין להם את הזמן, הידע או היכולת לבדוק ולהשוות, המדינה תציע ברירת מחדל בדמי ניהול אפסיים, ועם מדיניות השקעות שקופה ואחראית. 

 

אני זקוקה לכם במאבק הזה, הצעת החוק הזאת יכולה לעבור רק בעזרת לחץ ציבורי כבד.

  

איך אפשר לעזור?

 

א. אשמח מאוד שתגיעו לכנס ותרשמו על ידי לחיצה על ההזמנה.

 

ב. אשמח לעזרתכם במלאכת השכנוע של הח"כים והשרים בכנסת, או מהבית במיילים, פייסבוק וטלפונים. צרו קשר בפייסבוק או במייל: mbiran@knesset.gov.il

 

ונתקשר לתדרך אתכם.

 

 

הלשכה שלי זמינה בכל עניין שנוכל לסייע בו. אפשר ליצור איתי קשר במייל mbiran@knesset.gov.il

או באמצעות העוזרת הפרלמנטרית שלי:

מיכל סלע  - | 050-6233636    sella@MichalBiran.org

 

רוצים לקבל ממני עדכונים נוספים? לחצו כאן

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית