ח'כ אראל מרגלית: ש לנו הזדמנות לחולל שינוי דרמטי בגליל העליון ולייצר אלפי מקומות עבודה

חברים וחברות יקרים.

בימים שלפני רצח יצחק רבין ז"ל היה מפחיד להסתובב בירושלים. יכולת להרגיש שאתה הולך על חבית חומר נפץ, על הר געש שעומד להתפרץ בכל רגע. ירושלים בערה ותססה, היו מספיק אנשים שנהנו מהתסיסה הזאת. שלא עשו דבר כדי לעצור אותה, שלבו יצרים ורגשות והביאו אנשים אל הקצה. הימים האחרונים בירושלים מזכירים את הימים ההם. רק שהפעם זה הרבה יותר קיצוני, הרבה יותר אלים, הרבה יותר מטורף. העובדה שהנער הפלסטיני נרצח באכזריות שכזאת ע"י צעירים יהודים לא נותנת לי מנוח. אני לא רוצה להשתמש נגד אף אחד בכלים שקיצוניים מטורפים משתמשים בהם נגדי. כן, אני בוחר להיות מוסרי ואחר. זאת חובתי. יש לי אחריות. אני מאמין בבנייה ובעשיה למען מטרות משותפות, כל חיי בניתי ויצרתי עם בני אדם למען בני אדם: לא הבחנתי, מעולם, בין יהודים לערבים, בין חילוניים לחרדים

זאת הישראליות שהפכה את ישראל למה שהיא ובה אני מאמין: בישראליות ההגיונית, היוצרת, זאת שיש לה חזון ועושה כל העת למען פיתוח הארץ. ישראליות מוסרית וערכית, לא נוקמת ולא נוטרת. זאת שמונעת מאהבת אדם ולא משנאה

אז אני ממשיך ליצור. ולעשות למען פיתוח המדינה שלנו. וגם אם זה קשה אני ממשיך ליזום. רק ככה ננצח את ליקוי המאורות הגדול שמשתלט עלינו, העשייה היא התיקון הטוב ביותר.


כולנו יד אחת, שותפים ושותפות לדרך החדשה בגליל העליון

  

יוזמה לאומית בגליל העליון בשיתוף ההנהגה המקומית

מתוך האמונה הזאת הכרזנו אתמול על פרויקט ענק בגליל. בטקס מרגש שבו השתתפו קרוב למאתיים איש הצהרנו משהו, אמרנו אמירה: למרות הכל, ישראל תמשיך להתפתח ולהביא לעולם חדשנות ויוזמות חדשות. לא ניתן לאף קיצוני משום צד לדכא את המשאב הכי נפוץ במדינת ישראל - היצירתיות.

 

הפרויקט שהשקנו אתמול בגליל דומה במהותו למה שעשינו בתחום הסייבר בבאר שבע, אבל שונה מבחינת התוכן. באר שבע הופכת למרכז סייבר עולמי, מאות מקומות עבודה חדשים מתווספים לעיר מידי שנה. בגליל אנחנו משיקים יוזמה לאומית חדשה בתחום מזון מרפא - Medical food. היוזמה מחברת בין החקלאות, המזון והביוטכנולוגיה ומציבה את הייטק של המזון והחקלאות במרכז הגליל כאחד מנושאי הצמיחה הבאים של מדינת ישראל. היא צפויה להוביל לשינוי דרמטי באזור כולו ולייצר בשנים הבאות אלפי מקומות עבודה באזור.

ביום רביעי האחרון התקיימה במועצה אזורית הגליל העליון ישיבה דרמטית של פורום ראשי רשויות אשכול גליל מזרחי, אליה הגיעו כ-15 ראשי רשויות. במהלך הישיבה הצגנו את מתווה הפעולה ועיקרי התוכנית. לאחר דיון מרתק התקבלה החלטה לאישור התוכנית, כל ראשי הרשויות מתייצבים מאחורי התוכנית כאיש אחד. עכשיו אנחנו בדרכנו להוציא מכרז לבחירת חברת ייעוץ כלכלי אשר תכתוב את תוכנית הפיתוח האזורית שתוגש לממשלה בחודשים הקרובים.


בחורף האחרון, ביקרו מנהיגי הגליל בירושלים לראות את מודל החדשנות ברובע המדיה בתחנת הרכבת הישנה

 

מה זה בכללMedical Food

כששומעים את המושג מקובל לחשוב שמדובר במזון בריאות. אבל כאן אנחנו מדברים על משהו הרבה יותר גדול ורחב: מדיקל פוד, או בשמו העברי מזון מרפא, הוא שילוב בין הייטק וביוטכנולוגיה. בעולם התחום הזה תופס תאוצה, נתח השוק מוערך בכתשעה מיליארד דולר ובכל שנה נרשם גידול של כעשרה אחוז. הצמיחה נובעת, בעיקר, מעלייה במודעות. אנשים אוכלים אחרת ממה שהם אכלו לפני שלושים שנה.

 

אנחנו מדברים על הרבה מאוד סוגי מזון: מזון מלא ומועשר, מזון מיוחד שניתן תחת פיקוח רפואי ומיועד לטיפול במחלה ספציפית, תרופות ממקורות צמחיים ומזון מותאם גנטית - אוכל שמותאם לאדם ע"פ המטען הגנטי שלו. זהו תחום חדש, יחסית, אבל המחקר בו מתפתח באופן משמעותי.

לצפייה ועיון במצגת שהצגתי בכינוס

 

למה דווקא בגליל?

בגליל יש כל מה שצריך כדי להפוך אותו למוביל בתחום: יש בו חקלאות מגוונת, יש תנאי שטח ומזג אוויר אידאליים, יש מרכזים אקדמיים מצוינים ואנשי אקדמיה שמאמינים בתחום ובאזור, יש מכוני מחקר חקלאי ומעל הכל יש הרבה רצון ואמונה. יש חמישה עשר ראשי רשויות שמוכנים ללכת יחד, לשתף פעולה כדי להוביל את האזור קדימה. כשיש התלהבות ויש יוזמה ויש אנשים שמוכנים להניח את האגו בצד לטובת הקמת פרויקט לאומי השמיים הם הגבול.

 

כולם שותפים!

הקיבוצניקים פוגשים את העירוניים, המושבניקים פוגשים את נציגי המגזר הערבי והדרוזי. אנשי עסקים פוגשים ראשי רשויות, הסטודנטים פוגשים את המצוינים בתחומי המחקר והמדע. כולם נרתמו יחד לפרויקט המשותף.

כל ראשי ההנהגה המקומית- אלי מלכה יו"ר האשכול, גיורא זלץ ראש מועצת גליל עליון, ניסים מלכה ראש עיריית קריית שמונה, בני בן מובחר ראש מועצת מבואות חרמון, נורית צור מנכ"לית האשכול, יונה חן יו"ר מכללת תל חי, אלי כהן מנכ"ל מכללת תל חי, זאב מרקמן יו"ר מיגל ויו"ר החברה לפיתוח הגליל, אבישי לוי מנכ"ל מיג"ל, אלקנה בן –ישר מנהל מו"פ צפון, יגאל חן לשעבר מנכ"ל משרד החקלאות ומכון גליל גולן, וחיים אוחיון יזם. הם כולם מביאים אתם היכרות עמוקה עם האזור, אהבה, התלהבות והרבה שנות עשייה וחזון. אני מביא איתי את הניסיון בתחום היזמות ואת ההיכרות עם גורמים רבים בעולם שרוצים להשקיע בישראל.


מדברים על חזון פרויקט יוזמה לאומית בפורום ראשי הרשויות של הגליל העליון.

 

מה השלבים הבאים?

בשיתוף הגליל העליון, מבואות החרמון, הגולן ורשויות אשכול הגליל המזרחי, מצאנו מקום לחממה הטכנולוגית בתחום המזון הרפואי בקריית שמונה. בית השייח, מבנה נטוש מהתקופה העותומנית, יהפוך למשכנה הקבוע.

 

אחריו יגיעו שלבים נוספים:

·         שדרוג מכון מחקר מיג"ל- דגש על מעבר ליישומי

·         הקמת בי"ח ובי"ס לרפואה וטרינרית

·         הקמת שלוחה של מכון מחקר וולקני לגליל המזרחי

·         פיתוח מרכז לרפואה גנומית

·         הקמת תחנות חקר חינוכיות (מעבדות בצמוד למכוני המחקר הקיימים)

·         הקמת מבנה הקבע לפקולטה לרפואה במורדות רזים צפת,

·         גיבוש תוכנית להקמת חממות מחקר והקמת מפעלים בתחום המזון הרפואי. כבר יצרנו חיבורים עם חברות מזון וביו טכנולוגיה בארץ ובחו"ל המתעניינות בפרויקט.

 

זה חזון הגליל העליון החדש שאני מוביל כראש שדולת הצפון, יחד עם אנשי המקום. אנשים יקרים שרואים לנגד עיניהם רק את טובת האזור ותושביו. רק עשייה מובילה לשינוי. בסופו של יום, העשייה והיצירה והיוזמה מנצחות את החושך.

 

"שחקי שחקי על החלומות
זו אני החולם שח
שחקי כי באדם אאמין
כי עודני מאמין בך. "
(שאול טשרניחובסקי(

 

מזמין אתכם לקרוא גם את הכתבה שפורסמה ב-Ynet ובגלובס.

שלכם,

אראל מרגלית


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית