הפער שבין ההצהרות למציאות - ניוזלטר מאת יצחק הרצוג

הפער שבין ההצהרות למציאות - ניוזלטר מאת יצחק הרצוג

 

 

זוכרים שרק לפני שנה הבטיחו לנו נתניהו ולפיד שתקציב המדינה יהיה תקציב של צמיחה, שתוך שנה וחצי יהיה פה טוב יותר ושהמטרה היא להוריד מיסים?
אז בימים האחרונים נחשפנו לכמה נתונים שאיך נאמר בעדינות? לא ממש מתכתבים עם ההצהרות של ראש הממשלה ושר האוצר. בנק ישראל למשל מזהיר שבתקציב הבא יידרשו קיצוצים והעלאות מיסים בגובה של 18 מיליארד ₪. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראה כי המשק נמצא בהאטה משמעותית וקצב הצמיחה ברבעון הראשון של 2014 הוא 2.1% בלבד לעומת צפי של 3.5%. ואם זה לא מספיק פרסם השמאי הממשלתי דו"ח שמראה כי בשנה האחרונה התייקרו מחירי הדיור ב-5.2%הנה עוד 8 הבטחות בנושא דיור שלא מומשו, כפי שפורסם בכלכליסט. למזלם של נתניהו ולפיד על הצהרות ריקות מתוכן לא משלמים מיסים. עדיין

   

צריך לדבר גם על ירושלים
אפרופו מילים בלי כיסוי, ביום ירושלים שחל בשבוע שעבר שמענו מראש הממשלה המון מילים גבוהות על אחדותה של ירושלים, אבל אף לא מילה על ההווה הנפיץ שלה או העתיד הצפוי לה. אני מאמין שמנהיג צריך לדבר גם על סוגיות שפחות נוחות לו ולהסביר לציבור מה הדרך שהוא מציע בנוגע לסוגיות אלו.
אני אוהב בכל ליבי את ירושלים. את סמטאותיה, ריחה המיוחד, השווקים ובתי הכנסת המלאים בלילות הסליחות. אני מאמין שההרגשה המיוחדת שמלווה אותנו כשאנחנו עוברים את שער הגיא ונכנסים בשערי העיר משותפת לכל יהודי באשר הוא.
דווקא מתוך אהבתי הכנה אל העיר והדאגה שלי לעתידה אמרתי בצורה ברורה מעל בימת הכנסת: יהיה הסדר ויהיה פתרון בירושלים וזאת כדי להגיע להסדר כולל ומלא עם שכנינו.

 

 

 

נתניהו מדבר והעולם כבר לא מקשיב
ככל הנראה נתניהו לא יהיה זה שיוביל לאותו הסדר. ברמאללה קמה ממשלת הטכנוקרטים שמינה אבו מאזן אשר מציבה אתגר מדיני בפני ישראל. בעקבות מינוי הממשלה הגיעה מפולת מדינית מוחלטת. נתניהו וליברמן נכשלו בהבנת הזירה וההיחלשות של ישראל בזירה הבינלאומית.

אפילו ידידתנו הגדולה ארצות הברית מוכנה לעבוד מול ממשלת האחדות הפלסטינית. המשבר עם ארצות הברית הוא חמור ונובע מחוסר האמון שנוצר בין אובמה לנתניהו ובין הממשל בארה"ב לממשלת ישראל. נתניהו מדבר והעולם כבר לא מקשיב.
ואיך מתמודדת ממשלת נתניהו עם המשבר? מכריזה על בניית 1,500 יחידות דיור בשטחים. זוהי פירומניה מדינית שנועדה להכניס לאובמה ולעולם אצבע בעין ומעידה על סדר העדיפויות הקלוקל של הממשלה. במקום לבנות בנגב ובגליל, במקום לבנות בשכונות מצוקה, במקום לייצר דיור בר השגה לצעירים, בונים מעבר לקו הירוק ומחסלים לאט לאט את הסיכוי להסדר.
ככל שעובר הזמן החלוקה נעשית מאוד ברורה: נתניהו בנט וליברמן הם המחנה הדו-לאומי ומפלגת העבודה מובילה את הגוש שיעשה הכל כדי לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית.

    

בחירות במשמרת הצעירה
הבחירות לסניפי המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה התקיימו אתמול.
המשמרת הצעירה היא חוד החנית האידאולוגי של מפלגת העבודה. היא מורכבת מצעירות וצעירים שהחליטו שבמקום לקטר הם עושים מעשה ולוקחים חלק פעיל בעולם הפוליטי כדי להוביל שינוי בחברה הישראלית. זה בכלל לא מובן מאליו ואני מתמלא גאווה בכל פעם מחדש כשאני רואה את הלהט והמחויבות שלהם.
אני מאמין שהשילוב בין הדור הוותיק יותר במפלגה לבין חברות וחברי המשמרת הוא המתכון להחזרת תנועת העבודה לימיה הגדולים ולשם כולנו חותרים יחד.
בהצלחה לכל הנבחרות והנבחרים!

  

 

ולסיום, פרויקט 
אמי, אורה הרצוג, תמיד שמרה על פרופיל נמוך למרות שהיא הדמות הדומיננטית במשפחה. היא נולדה באיסמאליה וגדלה בקהיר. במלחמת השחרור הייתה חיילת ונפצעה. לא רבים יודעים אבל היא זו שהגתה את חידון התנ"ך. כל חייה עסקה אמי בפעילות ציבורית וגולת הכותרת היא הקמת המועצה לישראל יפה, אחד הגופים הסביבתיים הוותיקים והפעילים בישראל. בערב שבועות היה לי את הכבוד להשתתף איתה בפרויקט של העיתון ידיעות אחרונות. מוזמנים לקרוא כאן  חלק 1חלק 2חלק 3

שבת שלום,

לכל בית ישראל

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית