ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: פגישה - חצי פגישה

השבוע שהיה כך היה: פגישה - חצי פגישה

חברות וחברים,

 

לפני ארבע שנים יזמה הממשלה רפורמה במנהל מקרקעי ישראל. הרפורמה נועדה להקל על מכירת קרקעות לגורמים פרטיים, אנשים או חברות כולל זרים. הדבר עורר מחאה גדולה. מכירת אדמות אינה עניין פשוט כל כך, במיוחד כאשר כל הסכסוך הלאומי שלנו פה, הוא על אדמה. בשיא המאבק הציבורי הגשתי הצעת חוק שהצליחה לעבור את המסננת הקפדנית של ועדת שרים לענייני חקיקה ושל הכנסת, ואשר קובעת כי כל מכירה לזרים תהיה כרוכה באישור מיוחד של שר השיכון, בהיותו יו"ר מועצת מקרקעי ישראל, לאחר התייעצות עם שר החוץ ושר הביטחון.

 

אמש, שלחתי לשר השיכון, אורי אריאל, מכתב (מצ"ב) ובו תבעתי ממנו להבטיח כי אכן הממשלה תקיים חוק זה בהקשרים לעסקת תנובה. אינני פוסל לחלוטין את עסקת המכירה של תנובה לסינים, יש פנים לכאן ולכאן. אולם, ראוי לבדוק היטב את הסוגיה שהצגתי וגם סוגיות אחרות הנובעות מכניסתו של הענק הסיני לשוק המזון בישראל. אני לא בטוח שהבדיקה נעשתה כמתחייב וכנדרש. אמש כבר נמסר כי שר השיכון טרם נתן הסכמתו והתנגדותו מעכבת סיכום המכירה.

 

שבוע שעבר נהרגו שני צעירים פלשתינאים בהתנגשות עם חיילי צה"ל בצומת ביתונייה. מפגשים כאלו מתרחשים מפעם לפעם, ברוב המקרים ללא נפגעים בנפש. אולם לאירוע זה הייתה עוצמה מיוחדת, לא רק מפני שנהרגו בו פלשתינאים, אלא גם מפני שהוא תועד בידי מצלמות אבטחה במקום. במהירות רבה, הצליחו הפלשתינאים, כדרכם, לייצר הד תקשורתי שמעמיד את ישראל ואת צה"ל בעמדת נחיתות. עכשיו אנחנו מתבקשים על ידי ארצות הברית ועל ידי האו"ם ובקרוב מאד על ידי גורמים נוספים, לתת תשובות לשאלות כיצד ולמה נורו השניים והאם אכן הייתה סיבה לכך. זהו הקרב על התודעה.

 

בדברים שכתבתי ב"ישראל היום" ואמרתי בראיונות בערוץ 1, ערוץ הכנסת ורשת ב' (דקה1:10:06), הדגשתי את חשיבות התגובה המהירה בנסיבות כאלה. צה"ל, בצדק, נקרע בין האמינות המחייבת לבין המהירות הנדרשת. הפלשתינים מקזזים באמינות למען מהירות הפרסום. לפניי עומדת הדוגמת מותו של הילד מוחמד א- דורה לפני 14 שנה. ישראל כשלה אז בטיפול בעניין זה. אני מאמין כי רק חקירה מהירה ופומבית תוכל להביס את הטענות שמועלות עתה כלפינו. ניסיונות לטייח ולהעלים ידונו לכישלון.

 

שרת המשפטים נפגשה בשבוע שעבר עם יו"ר הרשות הפלשתינאית, אבו מאזן. זה היה כדברי השיר "פגישה – חצי פגישה" שכן ראש הממשלה הגדיר אותה כ"פרטית" ושר החוץ הסביר כי מותר לשניים, לכל היותר, לשחק שח. בסוף השבוע התברר כי ראש הממשלה אפילו שקל לפטר את השרה לבני.

 

בכל מיקרה, טוב עשתה שרת המשפטים, המופקדת על המו"מ עם הפלשתינאים, שנפגשה עם אבו מאזן. אסור לנו לנתק את השיח בינינו לבין הפלשתינאים. היו בו עליות וירידות ועוד יהיו, משני הצדדים יש גורמים שמעוניינים בכישלונו, אולם על ישראל לחתור ללא הרף להשגת הסדר. על כך דיברתי בהצעה דחופה לסדר היום במליאת הכנסת.

 

ביום רביעי נפגשו מזכירי הסניפים של מפלגת העבודה עם יו"ר המפלגה וחברי הכנסת שלה. מפגש ראשון לאחר חודשים ארוכים. עליי לציין כי זו הייתה פגישה מעולה. מן השטח עולים קולות של עבודה קשה והתארגנות לקראת הבאות. ככל שהממשלה תתקשה לנווט את המדינה ולקבל החלטות, כך יגבר הצורך בכוח מרכזי שיהיה ערוך ומוכן בבוא העת להחליף אותה. אני מאמין שזו תהיה מפלגת העבודה.

 

בהזדמנות זו, מזמין אתכם לצפות מחר, יום שבת, בתכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 בשעה 18:00. אתארח שם ואדבר על הסרטונים שהתפרסמו בימים האחרונים ומנסים להסביר את הסיפור שמאחורי הרג הפלשתינאים בשבוע שעבר.

 

שבת שלום מירושלים,

נחמן שי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית