ח'כ אראל מרגלית: אז מה עשיתי במושב הכנסת האחרון?

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

27.3.2014

 

שלום ,

היה לנו חורף חם ופוליטי

 

מושב החורף של הכנסת הסתיים. זה היה מושב סוער, מרתק ופורה. כן, יש הרבה מאוד רגעים מתסכלים בפוליטיקה. אבל יש גם רגעים שבהם תחושת הסיפוק מחפה על הכל ובמושב הזה זכיתי לחוות כמה וכמה רגעים כאלה.

 

גולת הכותרת של המושב הזה היא, ללא ספק, העברת חוק הריכוזיות. זהו אחד החוקים הכלכליים החשובים ביותר שהועברו בארץ בשנים האחרונות ואין לי ספק שהוא ישנה את פניה של הכלכלה הישראלית בשנים הקרובות. יחד עם חברי למפלגה וחברים נוספים באופוזיציה הובלנו בוועדת הכספים מהלך לפירוק הפירמידות בבורסה הישראלית משבע שכבות לשתיים בלבד. עשרים ושש קבוצות שולטות בבורסה הישראלית. קבוצות כמו IDB מינפו את כספו של הציבור במשך שנים כדי להגיע לשליטה כמעט אבסולוטית במשק. פירוק הפירמידות יביא את הבורסה הישראלית לפעול כמו הבורסה האמריקאית או האנגלית.

סיפרו לנו הרבה סיפורים במהלך הדיונים בוועדת הכספים. הסבירו לנו שחייבים פירמידות כי אחרת החברות הישראליות לא יוכלו להיסחר במסחר כפול כדי להיסחר בניו יורק. מי שלא מכיר מבפנים את הבורסה האמריקאית יכול היה לחשוב שהפירמידות הן חובה. הרבה פעמים ישבתי בוועדה ושמעתי הסברים מופרכים שאין להם דבר וחצי דבר עם המציאות. אלו היו הרגעים שבהם שמחתי שהגעתי לפוליטיקה מתחום היזמות. בעשרים השנים האחרונות אני אישית הנפקתי אחת עשרה חברות בבורסה בניו יורק. היה לי הכבוד לפתוח את יום המסחר בבורסה האמריקאית לאחר אחת ההנפקות היותר מוצלחות שלנו. אז לספר לנו שחייבים פירמידות כדי להיסחר בבורסות בעולם? נו באמת... זאת הרי בורסה שטוחה לגמרי, הכל ברור בה.

בוועדה אמרנו לא עוד לתספורות מטורפות, למשחק בכספי החיסכון והפנסיה של הציבור הישראלי ולגחמות של בעלי שליטה. אני גאה בעבודה הרצינית שנעשתה בוועדת הכספים ובשיתוף הפעולה שלי עם קבוצת חברי כנסת נהדרת שאל מול עיניה ניצבו המטרה ומדינת ישראל ולא אינטרסים. יחד שינינו באמת את פניו של המשק הישראלי שבתוך מס' שנים יהפוך לריכוזי פחות ותחרותי והגון יותר.

 


צפו בנאום שלי במליאת הכנסת

כוח משימה וחקיקה בכנסת


במושב הנוכחי עסקתי הרבה מאוד בתחום החקיקה. הגשתי כמה וכמה הצעות חוק שמטרתן העיקרית היא הורדת יוקר המחיה וחיזוק האפשרות להתפרנס בכבוד. מדינת ישראל הפכה יקרה מידי לצעיריה, אנחנו יוצרים מצב בו אנשים צעירים מחפשים אופציה מעבר לים, לא מפני שהם אינם אוהבים את ישראל אלא מפני שהם לא מסוגלים ליצור ולהתקיים בה. זהו איום כלכלי חברתי וביחד עם הפערים ההולכים וגדלים מדובר באיום משמעותי יותר מהאיום האיראני. להצעות החקיקה נלווים דיונים עמוקים ורציניים בכוחות משימה ושדולות שבראשם אני עומד בכנסת. פורומים הכוללים ח"כים מכל סיעות הבית, עמותות חברתיות, נציגי ציבור ומומחים אקדמיים המתמקדים בנושא הרלוונטי. הדיונים בכוחות המשימה ובשדולות מאפשרים לי לבוא עם נתונים ורעיונות חדשים ולתרגם אותם לחקיקה אופרטיבית ולמעשה יש קשר הדוק בין הפעילות בפורומים הללו לבין הצעות החוק אותן אני מגיש.

אחת מהצעות החוק המרכזיות שהגשתי היא הצעת חוק ההגבלים העסקיים לשקיפות דוחות כספיים של מונופולים. במדינת ישראל הרבה מאוד מוצרים הרבה יותר יקרים מאשר בחו"ל. ישנם מוצרים שעולים לצרכן פי שניים ושלושה. בכל סיור שלי, בכל מפגש, אני מרגיש עד כמה הנושא הזה כואב לאנשים וכיזם לשעבר אני יודע שיש כאן לא רק חוסר צדק אלא גם חוסר הגיון ותועלת לכלכלה. זה לא עניין של מיסוי אלא עניין של רווחים בלתי נתפסים שמונופולים מרוויחים על גבו של הציבור. זה לא הגיוני ולא ראוי. הפעילות שלי בנושא זה מתנהלת דרך השדולה להורדת יוקר המחייה אשר בראשה אני עומד. במסגרת השדולה קיימנו מס' ישיבות שבהן דנו, יחד עם ארגוני צרכנים ובעלי עסקים, בדרכים להוריד את עלות החיים בארץ. הצעת החוק שלי תחייב מונופולים לחשוף את הדו"חות שלהם. הציבור ייראה כמה החברות הרוויחו בכל שנה ויבין בדיוק מי גזר עליו קופון מוגזם ומי מכר לו מוצרים במחיר הוגן וברווח סביר. לציבור תהיה נגישות למידע והוא יוכל לבחור מה לעשות עם המידע הזה. חברה הפקיעה מחירים? הרווחים שלה זינקו פלאים על גבו של הציבור? לציבור תהיה אפשרות לבוא עמה חשבון.

 


הצעת חוק נוספת היא ביטול חובת גיל פרישה. במדינת ישראל כל אישה שהגיעה לגיל 62 וכל גבר שהגיע לגיל 67 חייבים לצאת לפנסיה. העולם התקדם, אנשים בגיל הזה הם אנשים צעירים שכוחם במותניהם והם רוצים ויכולים להמשיך לעבוד אבל המדינה כופה עליהם להפוך לפנסיונרים. זה לא קיים במקומות אחרים בעולם, בארה"ב, באנגליה, באירלנד ובמקומות רבים נוספים הבינו שלניסיון ולפרספקטיבה של בני אדם יש חשיבות ומשמעות ופשוט מאפשרים לאנשים להמשיך לעבוד במידה והם מעוניינים. כן, מעוניינים. בלי כפייה ובלי להכריח. מי שרוצה ייצא לפנסיה. אבל מי שמרגיש שהוא יכול ורוצה – יוכל להמשיך לעבוד.

בתחילת המושב הבא תדון וועדת הכספים בחוק החשוב הזה ובקרוב יתקיים דיון על החוק גם במשרד לענייני אזרחים ותיקים. גם האוצר, שמעוניין להעלות את גיל הפרישה בכפייה, מתחיל להבין שהפתרון שאני מציע הוא טוב יותר. הוא תואם את רצונם של אנשים ואת השינוי שחל בתוחלת החיים ובחברה המודרנית והוא מאפשר בחירה.


עוד במסגרת השינוי שאני מוביל בתחום התעסוקה - ביחד עם חברי ח"כ איתן כבל אני עומד בראשות השדולה לתעסוקת אנשים בגילאי 40+. במדינת ישראל אנשים בגיל הזה, בעיקר נשים, מתקשים למצוא עבודה. לא רוצים אותם. במהלך המושב קיימנו כינוס גדול של השדולה שעסק במציאת פתרונות לנושא הכאוב הזה והוא חלק מקמפיין שעוסק בלהסביר למעסיקים מה היתרון בלהעסיק עובד מנוסה, בוגר, בעל ידע רחב.

 


לשדולה הזאת מצטרפת השדולה להעסקת חרדים. שוב, גם בתחום של העסקת חרדים אנחנו נתקלים בהתנגדות וחוסר הבנה מצד המעסיקים. הגיע הזמן לשותפות אסטרטגית עם המגזר החרדי סביב נושא התעסוקה. אני מאמין גדול לא בגיוס בכפייה ולא בסנקציות אלא בשינוי הדרגתי בחברה החרדית תוך שיתוף פעולה עמה. שינוי שמהותו הוא השתלבות של חרדים בשוק התעסוקה ומיצוי הפוטנציאל היצרני העצום של מגזר זה. בעברי כיזם ראיתי איך אפשר לשלב חרדים בחברות הייטק ואיך ע"י תמיכה של המדינה ונכונות מצד המעסיקים לשנות דיסקט ולחשוב קצת אחרת ניתן להגיע לתוצאות נפלאות בתחום הזה.

הצעת חוק נוספת היא "חוק גוגל". אני מאמין שמי שמייצר תוכן חייב לקבל בעבורו שכר. זהו אינטרס שלנו כחברה שמבקשת ליהנות ממגוון של תכנים תרבותיים איכותיים. מנועי החיפוש עושים שימוש בתוכן עיתונאי, בבלוגים וביצירה פרטית ברשת אבל הם לא משלמים עבורם. אדם עמל, חוקר, הוגה וכותב אבל לא מתייחסים לכך כאל עבודה וזה לא בסדר. זהו מאבק עקרוני על מעמדם של הכותבים והיוצרים, מאבק שרוצה לאפשר למי שמייצר תוכן להתפרנס בכבוד.

במסגרת היותי יו"ר השדולה לעסקים קטנים יזמתי יחד עם חברתי ח"כ גילה גמליאל את היום העסקי בכנסת. זה היה יום מרתק שבו בעלי עסקים מתחומים שונים קיבלו גיבוי ותמיכה מהכנסת. העסקים הקטנים הם המעסיק הגדול במשק, כ 60% מהעובדים באים מהמגזר הזה. אבל להיות בעל עסק קטן במדינת ישראל זה כמעט בלתי אפשרי. במסגרת השדולה אנחנו פועלים כדי להקל על בעלי העסקים הקטנים בתחומי רגולציה, מיסוי ואשראי. היום העסקי שקיימנו בכנסת איפשר לכלל חברי הכנסת להיחשף לפעילות ולחשיבות של העסקים הקטנים וגם למכשולים והבעיות הניצבים בפניהם. בפעם הראשונה ראשי כל הארגונים הגדולים במשק הגיעו לכנסת וקיימו דיונים בשמונה וועדות במקביל. בסוף היום העסקי יצאה מהכנסת קריאה: המגזר העסקי יכול וצריך להיות השותף החשוב ביותר לשינוי חברתי בישראל. הרוב המוחלט של היזמים ואנשי העסקים בישראל הוא הגון וישר. מדובר באנשים יצירתיים, הוגנים והגונים מכל רחבי הארץ שיוצרים מקומות תעסוקה ומאפשרים לאחרים להתפרנס. בימים אלה אני עמל על יוזמה חדשה אשר תטפל במחנק האשראי ממנו סובלים בעלי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. זוהי יוזמה מורכבת ששותפים לה מס' גורמים ואני מאמין שבעתיד הקרוב נוכל לצאת אתה לדרך ולעדכן אתכם בפרטיה.

 


פעילות פרלמנטרית בוועדות


במושב הזה פעלתי רבות בוועדות השונות בכנסת. יזמתי מס' דיונים מכריעים בנושאים שונים ואולי אתן פה דוגמא או שתיים:

  1. בוועדת הכספים יזמתי דיון מהיר בנושא הטבות המס לפריפריה. מכיוון שהמדינה התמהמה בנושא, הורה בג"צ להפסיק את הטבות המס למקומות שונים כגון ערד בסוף מרץ 2014. המשמעות הייתה שתושבי המקומות הללו, בדרום ובצפון היו משלמים, בבת אחת, הרבה יותר מס הכנסה. בעקבות הדיון שיזמתי פנתה וועדת הכספים לבג"צ וביקשה ממנו לסמוך על הכנסת. הבטחנו לבית המשפט שעד סוף השנה הכנסת תדאג למה שהממשלה לא דאגה לו. בג"צ קיבל את בקשתנו והטבות המס לא הוסרו. זה היה הישג גדול שהביא הקלה עצומה לאנשים שחיים בפריפריה והטבות המס הללו בשבילם הן ההבדל בין חיים בכבוד לבין קושי יום יומי גדול.
  2. אחד הדיונים החשובים להם הייתי שותף היה בוועדת המדע, לעיצוב אופייה ומטרותיה של הקרן מרווחי הגז הטבעי. אני חושב שהכסף שיגיע חייב לחזור לציבור בצורת השקעה בצמצום הפערים בחינוך ובשמירת יתרונה היחסי של ישראל במחקר מדעי. הקרן חייבת להיות ייעודית כדי שהכסף לא יימשך ברגע האחרון לתקציב הביטחון או לצרכים של האוצר כמו סגירת גרעון. לכסף לא ייעודי יש נטייה להיעלם. קיבלנו כאן מתנה וצריך לשמור עליה ולהיעזר בה כדי לצמצם פערים ולפתח את מעמדה של ישראל בתחומי המדע והמחקר. זה צריך להיות כסף צבוע שיש לו מטרה ברורה.
  3. בוועדת החינוך יזמתי דיון בנושא הגדלת מכסות השינשינים, מתנדבי שנת השירות. אני מכיר את פעילותם החשובה של הש"שים מארגון "בקהילה" שאותו הקמתי יחד עם אשתי דבי והוא פועל כבר שנים בירושלים ומקדם ילדים בשכונות מוחלשות. יותר שינשינים פירושו יותר ילדים שמקבלים תמיכה וסיוע, יותר התנדבות בקהילה ויותר תפיסת עולם של נתינה בקרב בני נוער וצעירים.
  4. בוועדת הכלכלה יזמתי דיון מהיר יחד עם ח"כ זהבה גלאון בנושא עמלות הבנקים והפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים. כולם יודעים שעמלות הבנקים בישראל גבוהות במיוחד, אבל לא רק העמלות יקרות. הבנקים הם גם ספקי כרטיסי האשראי והריכוזיות הזאת גורמת לכך שגם האשראי שלנו יקר. מאוד יקר. מהיקרים בעולם. זה פוגע בציבור הרחב ובבעלי העסקים הקטנים. הגיע הזמן למצוא דרך לספק לישראלים תחרותיות ואת האפשרות לאשראי בריביות ובתעריפים סבירים כמקובל בעולם כולו. הצעת החוק שח"כ זהבה גלאון ואנוכי הגשנו תידון במושב הבא בצורה מפורטת יותר.

ואי אפשר בלי מילה אחת פוליטית. עבור האופוזיציה, בהנהגת מפלגת העבודה, זה היה מושב מכונן. מפלגת העבודה הלכה לפריימריס שבהם ניצח יצחק (בוז'י) הרצוג. תמכתי בו בכל לבי, ויחד עם חבריי איתן כבל ומרב מיכאלי התייצבנו לצדו. האמנתי ואני מאמין שלמפלגת העבודה יש שתי זרועות – חברתית ומדינית ושאנחנו צריכים להוביל בשני התחומים. מפלגת העבודה היא מפלגת שלטון. הבחירה של ח"כ הרצוג סימנה את התחלת השינוי בדרכנו להחלפת הממשלה הרעה הזאת. היה לי העונג לעבוד בצוות עם החברים ולקחת חלק בשינוי הזה.

 


בכל יום שעובר מאז, הציבור רואה ומרגיש כיצד האופוזיציה לוקחת מנהיגות. את תחילתו של התהליך ניתן היה לראות במהלך שעשתה האופוזיציה בשבוע שעבר, בהובלת ח"כ הרצוג: החרמת הדיונים וההצבעות על החוקים הבעייתיים שהעבירה הקואליציה. מדובר בשלושה חוקים שכל מטרתם היא לפגוע בדמוקרטיה הישראלית ולהדיר מגזרים שלמים. לא רק החוקים, אלא גם הדרך שבה הם הועברו הייתה אנטי דמוקרטית. הקואליציה הפכה את מוסד הכנסת ללא רלוונטי ואנחנו החלטנו לא לקחת חלק בפארסה הזאת. בדיונים האלטרנטיביים שקיימנו ראיתי דווקא את ההזדמנות. חרדים, ערבים ואנשי מרכז שמאל יוצרים קואליציה אלטרנטיבית ומוצאים את המשותף והמאחד מבלי להתעלם מהשוֹנות והניגודים אלא להיפך, מתוך הכרה שדווקא הם מהווים את העוצמה שלנו.

מי ייתן ומה שקרה שם, בדיונים הללו, יפרוץ החוצה וייצר תהליך רחב יותר של שיתוף פעולה אמיתי למען החברה הישראלית, על כל גווניה ומגזריה. על רבדיה השונים שהופכים אותה למרתקת, מעניינת ויצירתית הרבה יותר מכל חברה אחרת בעולם.

 

שלכם,
אראל

רוצים להגיב? הכנסו לעמוד הפייסבוק שלי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית