עדכון מח"כ מיקי רוזנטל - ניוזלטר פברואר 2014

9.3.2014

 

 

2 חוקים שיזמתי יחסכו לציבור כסף רב

 

חברים שלום,

  

הפעם העדכון קצר - למרות שהוא כולל מבחינתי דיווח חשוב

  .

נשאלתי לא פעם האם אני שלם עם המעבר מעיתונות לפוליטיקה ולמה ויתרתי לכאורה על מידת ההשפעה הגדולה שהייתה לי בתקשורת.

התשובה שלי פשוטה למדי: בתקשורת זכיתי להרבה תשומת לב ויכולתי להעלות נושאים לדיון ציבורי, בכנסת אני יכול לקדם פתרונות לבעיות שהצבעתי עליהם כעיתונאי. או בקיצור - מדיבורים למעשים.

הנה שתי דוגמאות שכבר קורמות עור וגידים. הראשונה נוגעת למימוש זכויות רפואיות. חלית? נפצעת? אין סיבה שנבזבז הון על שכר טרחה של מתווכים כדי שנקבל את מה שמגיע לנו. הנה קישור לכתבה שעשיתי בזמנו בתכנית ״המקור״ בערוץ 10:

 

לצפייה בכתבה לחצו על התמונה או על הקישור הבא: http://bit.ly/1kucfkm

 

וכמו שציינתי - בכנסת אני מקדם פתרונות לבעיות שהעליתי כעיתונאי. הצעת חוק חדשה שיזמתי, להגבלת גובה דמי הטיפול במימוש זכויות רפואיות, זכתה לאחרונה לתמיכת הממשלה ותהפוך בקרוב לחוק במדינת ישראל.

ההצעה  קובעת ששכר הטרחה - היינו התגמולים שיכול עורך דין או חברות למימוש זכויות רפואיות (כדוגמת: "זכותי" או "לבנת פורן") לגבות מלקוחות - יוגבל ל-8% במקום 18%-25% הנהוגים כיום. כלומר יקוצץ ביותר ממחצית. בנוסף, אם הקצבה הופסקה מסיבה כלשהי - יופסקו גם תשלומי שכר הטרחה. סעיף חשוב נוסף בחוק קובע, שלא יתאפשר מצב בו יאלץ אדם לשלם למפרע כספים למתווך טרם קיבל את הכספים הללו בפועל, בקצבה.

לא צריך להכביר מילים על חשיבות החוק, שיימנע ממתווכים לגזור קופון גדול מדי מקצבאות ומכספים שמקצה הביטוח הלאומי לאזרחים שהכי נזקקים לכסף כדי לרכוש תרופות, להתנייד ועל מנת לאפשר להם חיים בכבוד.

הנה כתבה מחדשות ערוץ 2 המסקרת את החוק החדש:

 

 לצפייה בכתבה לחצו על התמונה או על הקישור הבא: http://bit.ly/1f0Gzes

נושא נוסף שטיפלתי בו כעיתונאי היה המחיר המופרז של ירקות ופירות בישראל. הנה קישור לכתבה ששודרה גם היא בערוץ 10:

 

לצפייה בכתבה לחצו על התמונה או על הקישור הבא: http://bit.ly/1hIADeF

 

אחת הסיבות למחירים המופרזים היא העובדה, שרק בישראל נהנים גם החקלאים וגם הסיטונאים מפטור מהגבלים עסקיים. חקלאיים זכאים לכך בצדק, מפני שמוצרים חקלאיים מתכלים מהר ורגישים למחלות ולשינוי מזג אוויר. אבל למה סיטונאים יכולים לתאם ביניהם מחירים, לחלק ביניהם שווקים, ולהעלות מחירים באופן מלאכותי? סיטונאים לא נהנים מפטור כזה בשום מדינה, רק אצלנו. ובכן החוק שיזמתי (במקביל לחוק ממשלתי) ישים קץ לחגיגה על חשבון הציבור.

החוק כבר עבר בקריאה טרומית והדיונים עליו מתקיימים בימים אלה בוועדת הכלכלה.

שני החוקים, כשיעברו, יחסכו לציבור הישראלי כסף רב.

 

כל טוב,

מיקי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית