ח"כ עמר בר-לב: התייעצות לגבי ההצבעה על חוק השוויון בנטל

9.3.2014

חברות וחברים,

 

לאחר מאות שעות של ישיבות, הסתיימו דיוני הוועדה לשוויון בנטל ובשבוע הבא עתיד החוק לעלות להצבעה במליאה (אני מעדיף לקרוא לחוק, חוק הגיוס בכדי לא לייצר אשליה של יצירת שוויון).

 

בהמשך המייל, אני מצרף לכם "תקציר" של הנושאים המהותיים שנידונו בחוק להרחבה ולהבנה מעמיקה, אך ברצוני להתחיל ולפנות אליכם בבקשה לקבל תשובה לשאלה בה אני וחברי הסיעה מתחבטים בימים אלו- האם על בסיס החוק כפי שהוא מנוסח, על מפלגת העבודה לתמוך או להתנגד לחוק? אשמח לקבל תשובה שמתחילה במילה בעד או נגד בכדי שאוכל למיין את התשובות באופן מסודר וכמובן שאשמח לפירוט או להצעות יצירתיות. כמו כן, החוק עתיד לעלות להצבעה בתחילת שבוע הבא ולכן, חשוב לי לקבל את הפידבק כמה שיותר מהר.

 

בכדי קצת לעשות סדר, להלן הדברים המרכזיים שעוגנו במסגרת החוק וההתייחסות שלי אליהם במסגרת הוועדה:

 

- גיוס חרדים- בהצעת החוק הוחלט על גיוס על פי יעדים ככה שב-2017 יגויסו 5,200 חרדים בחלוקה של 3,000 לשירות צבאי ו-2,200 לשירות אזרחי (מתוך 35,000). במידה ולא יעמדו החרדים ביעד זה (דבר שאין סיבה שיקרה, היות וכבר היום משרתים קרוב ל-3,000 חרדים בצה"ל), יחול על כולם פרט ל-1,800 שיבחרו מתוכם, חוק שירות ביטחון באופן שוויוני (כלומר, כולם יהיו חייבי גיוס). במצב כזה קרוב ל-20,000 חרדים יגויסו (מה שצה"ל לא ממש צריך) או ילכו לכלא (מה שקרוי "הסנקציות הפליליות"). ביוזמתי, התווספה לתקופה זו גם חצי שנת "השהיה", כך שבמידה והחרדים לא יעמדו ביעדים, יתאפשר לממשלה ולכנסת לבחון את התהליך ולעדכן את החקיקה במידת הצורך (במקום שניכנס למצב בלתי אפשרי של גיוס או כליאה של רבבות חרדים בבת אחת).

 

- ישיבות ההסדר- על אף הצעות שלי להאריך את משך שירותם של בני ישיבות ההסדר ל-24 חודשים כפי שביקש הרמטכ׳ל ובנוסף לקצר את משך השהות שלהם בישיבה כתלמידים/חיילים בתשלום, שירותם של בני ישיבות ההסדר יעמוד בסופו של דבר על 17 חודשים מתוך 4 שנות שירות בהן הם מוגדרים כחיילים. ההחלטה על כך נפלה בדיל פוליטי שנסגר באישון לילה בין יש עתיד לבית היהודי. הדיל הוא כזה-הבית היהודי קיבלו את ישיבות ההסדר בהתאם להסכם הקואליציוני ויש עתיד קיבלו נוסח חוק קיצוני בנקודות מסוימות, כדי להציג תמונת ניצחון. אפילו ההודעה על כינוס הוועדה להצבעה על סעיף זה, התקבלה כשעה לפני המועד, כדי שלא נוכל לעשות דבר בנושא.

 

- קיצור שירות הגברים ל-32 חודשים- חשוב להבין שצה"ל יקבל על סעיף זה פיצוי כספי שיאפשר לו להשאיר חיילים בתפקידים נדרשים בחודשי קבע. אני חושב, שכחלק מהמגמה ליצור יותר שוויון ועל בסיס המצב הקיים בצה"ל, מדובר בהחלטה חשובה ונכונה אני הצבעתי בעד זה. 

 

- הארכת שירות נשים ל 28 חודשים - הנשים הפכו ל"בשר התותחים" של החוק. ישיבות ההסדר לא ישרתו יותר, צה"ל "לא מת" (בלשון המעטה) להתמודד עם החרדים אז מי נשאר?? הנשים. כלומר, אלו מתוכן שמתגייסות מכיוון ש-42% מהן אינן מתגייסות. לכן, התנגדתי להארכת שרות נשים אבל עפר שלח הגיע לקומבינה עם שר הביטחון שההחלטה תידחה בשנתיים ובעוד שנתיים יחליט בנושא שר הביטחון (שהוא כאמור בעד ההארכה). לנשים כידוע, אין מפלגה ואין לובי, ולכן, אסור שהן יפגעו כתוצאה מאינטרסים פוליטיים. בנוסף, אני סבור שאם יוארך משך השירות לנשים, הדבר יאפשר לצה"ל לשלוח יותר חרדים לשירות אזרחי או לא להתאמץ לקלוט חרדים כלל בשל חוסר צורך דחוף ובכך אנו מפספסים את מהות קידום השוויון.

 

על אף רוח הדברים, חשוב לומר שישנם גם אלמנטים חיוביים בחוק שמקדמים את השוויון, לפחות בכל הקשור לחרדים (אם נצליח להביא להגדלת הגיוס) ולקיצור שירות הגברים.

 

מעבר להכל ובהתחשב בכך שרוב הציבור לא מכיר את הפרטים, נשאלת גם השאלה האם מפלגת העבודה יכולה להרשות לעצמה להתנגד לחוק שקרוי "שוויון בנטל"?

 

כאמור, אשמח לשמוע מה דעתכם/ן ובהקדם.

 

מצרף כאן, מספר ראיונות שלי מהתקשורת בנושא מהחודש האחרון להרחבה.

 

עמר

דיון בתכנית "פוליטיקה"

רשת ב', הכל דיבורים

יומן צהריים, רשת ב'

מתוך ערב חדש

 

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית