יש אלטרנטיבה - ניולזטר מיצחק הרצוג

 

9.3.2014

"אין אלטרנטיבה להסדר, יש אלטרנטיבה לנתניהו"

 

"אתה חושב שנתניהו יביא שלום?" שאל אותי אחד הנוכחים בכנס של מחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין. "לא יודע", השבתי, "אבל אני יודע שאנחנו חייבים להגיע להסדר כי כל חלופה אחרת תאיים על קיומה של לישראל - בין אם מדובר בהמשך השליטה בשטחים ובלחץ בינלאומי הולך וגובר ובין אם זה צעדים חד צדדיים".

 

"אבל אתה חושב שנתניהו יוכל?" המשיך להקשות. "אני לא הפסיכולוג שלו" עניתי. "אני גם לא בוחן כליות ולב, ואני לא פרשן. אני יודע שאפשר היום יותר מאי פעם להגיע להסדר ואם נתניהו לא יהיה זה שיעשה את זה, אנחנו נחליף אותו".

 

השיחה הזאת המשיכה להדהד בראשי לאורך נסיעתי לוועידת איפ"ק בוושינגטון. אולם הוועידות בוושינגטון אירח כמה מהאירועים הפוליטיים הגדולים בעשורים האחרונים השבוע הוא אירח את ועידת איפ"ק. 14 אלף איש נקבצו למליאה המרכזית בכדי להאזין לדיונים הקשורים בעתיד ישראל ובעתיד העם היהודי. התכבדתי להיות ראש האופוזיציה הראשון שנואם בפני המליאה המכובדת. אני חושב שיש היום הבנה גם בחוגים השמרניים שאם ישראל לא תיפרד מהפלסטינים, סופם שיהיו חלק מאיתנו ונאבד את הרוב היהודי במדינת ישראל. טרם הועידה נפגשתי עם בכירי הממשל האמריקאי: עם ג'ון קרי מזכיר המדינה ועם סוזן רייס יועצת הנשיא לביטחון לאומי. הציבור הישראלי אינו מאמין שנתניהו מסוגל להביא אותנו להסדר ולשמור על הבית לעם היהודי. הרקורד שלו בעניין דל מאוד. השנים שבזבז ותרגילי ההתחמקות המרהיבים הזיקו מאוד לישראל. אם המהלך הזה ייכשל אנו נמצא עצמנו מול לחץ שלא ידענו כמותו.

 

כמו נתניהו, גם אני חושב שתנועת החרם על ישראל באה מבית מדרשם של הגרועים שבשונאי ישראל. תנועות וגופים שמנצלים את המצב על מנת להסית נגד ישראל. אמרתי זאת  לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בפגישתנו. אבל לעומת נתניהו, אני סבור שלצעוק "אנטישמיות" זו לא דרך פעולה. לצערי, תנועות החרם הולכות וצוברות מקום בשיח הבינלאומי והדרך שלנו להיאבק בכך היא בין היתר על ידי חתירה לתהליך מדיני כנה.

 

היום אני יכול לומר, לאחר עשרות פגישות ושיחות עם כל הגורמים: אין אלטרנטיבה להסדר, אבל יש אלטרנטיבה לנתניהו.

 

הם מבטיחים, אנחנו עושים

 

מדי יום אנחנו מקבלים יותר ויותר אינדיקציות לכישלון הממשלה בטיפול בשני הנושאים אליהם התחייבה: יוקר המחיה והנדל"ן. מדד נילסן שפורסם לאחרונה מראה כי 76% מהמוצרים ברשתות השיווק התייקרו בשנה האחרונה. כל המדדים האחרים מראים על התייקרות נוספת במחירי הנדל"ן. על אף ההבטחות ומספר אינסופי של ועדות, ממשלת ישראל לא מצליחה לשרת את הציבור. לא רק שהמחירים לא יורדים, כמו שהבטיחה הממשלה, הם אפילו לא עומדים במקום, אלא מוסיפים לטפס. נוכח אוזלת היד המתמשכת של ממשלת נתניהו, בולטת הפעילות הנמרצת והאפקטיבית של חברי סיעת "העבודה" בנושאים אלה. הנה דוגמא ליבול השבועי של חברינו: ח"כ חיליק בר וח"כ סתיו שפיר השיקו שדולה למען שוכרי הדירות. השדולה תקדם את זכויותיהם של שני מיליון שוכרי הדירות בישראל. ח"כ אראל מרגלית יניח בתחילת השבוע הבא חקיקה שתוביל לשקיפות של מונופולים פרטיים. ח"כ אבישי ברוורמן כיו"ר ועדת הכלכלה מוביל עם ח" איציק שמולי את חוק המזון. ח"כ ברוורמן מקדם יחד עם ח"כ מיקי רוזנטל חוק המונע תיאום מחירים בין סיטונאי מזון. חברת הכנסת מיכל בירן יזמה דיון נוקב בגזירות הצפויות בתקציב השנה הבאה. וראוי להזכיר את מאבקה של יושבת הראש לשעבר שלי יחימוביץ למען הרפואה הציבורית. כל סיעה הייתה יכולה רק להשתבח בכזאת עשיה. אני עצמי הנחתי לפני שבועיים הצעת חוק שמחייבת את המדינה לשווק קרקעות מוזלות תוך התחייבות להפחתה ניכרת במחירי הנדל"ן והקצאת אחוז מהדירות לטובת דיור בר השגה  אני מנהל קרב על מנת שיעבור.

 

השילוש הלא קדוש

 

בשבוע הבא מתכוונת הממשלה להביא לכנסת בהליך חריג חקיקה מזורזת של שלושה חוקים שעתידים לשנות את החברה בישראל: חוק הגיוס, חוק המשילות וחוק משאל העם. לנוכח הכישלון של השנה הראשונה, כל שנותר לממשלת נתניהו הוא להפיץ חוקי שנאה שכל מטרתם היא שיסוע קבוצות אלה באלה והרחקת קבוצות מהחברה הישראלית. קחו לדוגמא את חוק הגיוס, הוא לא יביא לשוויון בנטל. תלמידי ישיבות ההסדר ימשיכו לשרת פחות משנה וחצי, חרדים לא ישרתו כלל ואילו שאר הציבור ימשיך לשרת שלוש שנים. אולם הממשלה התעקשה להכניס את הסנקציות הפליליות, שהיא בעצמה מודה שלא ייאכפו. כל מטרתם היא להתסיס את הציבור החרדי.

 

אני לא מוכן לתת יד למשחקי השנאה האלה. לא רק שהציונות לא חזרה (כפי שהכריז יאיר לפיד), אלא שהמהלך הכוחני הזה רק יחזק את הפלגים הקיצוניים שמונעים השתלבות החרדים בחברה. אם רוצים שוויון בנטל יש לגייס את כולם ואם לא אז מספיקות סנקציות כלכליות; כאלה שיהיו אפקטיביות ובדיאלוג יביאו הרבה יותר חרדים להתגייס. כך גם חוק המשילות שמטרתו לפגוע במפלגות הערביות. האינטרס הישראלי הוא דווקא לחזק את האמונה בדמוקרטיה בקרב האזרחים הערבים אבלהממשלה הנוכחית עושה בדיוק את ההיפך. אנחנו נאבק בכל כוחותינו מול חוקי השנאה ולא פחות מכך מול הדרך הבלתי דמוקרטית בה הם מובאים להצבעה: בשבוע אחד וללא מתן זמן לדיון הולם.

 

השייטת שולטת

 

כל הכבוד לצה"ל ולמפקדיו על הפעולה המוצלחת בלב ים. אני מברך גם את ממשלת ישראל. הבהרתי בעוד מועד לראש הממשלה שאני כראש אופוזיציה נותן גיבוי לפעולה. הטילים האלה מטרתם לפגוע בחפים מפשע ועל כן יש להילחם בכל אמצעי על מנת למגרם. מצפים לראות במהרה את הלוחמים בבית.

 

34 שנים מאז לכתו של יגאל אלון

 

נפגשתי אמש עם מאות מוקירי זכרו וחניכי תנועות הנוער בקיבוצו, גינוסר, דברנו על דרכו ועל דמותו המופתית. בדברי התמקדתי בארבעה ״משאות נפש״ שיגאל הגדיר למדינת ישראל:
ארץ אבות -שגבולותיה בטוחים; מדינה דמוקרטית- שאופייה יהודי; חברה משגשגת-שפניה לשוויון ושלום יציב-המתחשב בזולת. אני מקווה שתהא מורשתו נר לרגלינו.

 

מאחל לכולכם שבת שקטה בה נציין את יום האישה הבינלאומי.

 

שלכם,

יצחק בוז'י הרצוג


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית