ח'כ סתו שפיר: שמים סוף לגיהנום השכירות

For English press here

 

 

כחלק מהמאבק שלי על שקיפות, אני משתפת אתכם גם החודש בפעילות ובסדר היום שלי - לפרטי פרטים, כולל שעות וקילומטרים.  

 

 

 


החודש היה חודש מרגש במיוחד עבורי. הנחתי על שולחן הכנסת הצעת חוק שאני עובדת עליה מאז כניסתי לכנסת: ההצעה שתשים סוף לג'ונגל הפרוע בשוק השכירות. ההצעה, שהגשתי ביחד עם חבריי, חברי הכנסת חיליק בר ואורלי לוי-אבקסיס, מבוססת על מודלים בינלאומיים שחקרנו במשך חודשים בעזרתם של מומחים לתכנון ולבניה שמציעים דרכים לפיקוח על שוק השכירות. הצעת החוק שלנו מגדירה לראשונה מהי דירה ראויה למגורים, קובעת חוזים ארוכי טווח ומייצרת סטנדרטים לעליית מחיר השכירות, וקובעת גם מהם התנאים בהם ניתן לפנות דייר. אתם מוזמנים לקרוא את הצעת החוק כאן, ולקרוא עוד פרטים ב: גלי צה"לחדשות 2דה מרקרגלובס, ומעריב ולהאזין לראיון המשעשע אצל בן כספית וגבי גזיתצפו בראיון של חיליק בר על ההצעה ובעימות שלי בערוץ 2 עם נחמיה שטרסלר על ההצעה:ברביעי הקרוב (ה-5.3) נשיק את שדולת השוכרים הראשונה בכנסת לקידום הצעת החוק. כל מי שרוצה להגיע ועוד לא נרשם, מוזמן לעשות זאת כאן:http://bit.ly/1ke5ZdH מהרו, נותרו מקומות ספורים.

 

 

 

 


מכירים את הרגע הזה, מול הנציג של משרד ממשלתי/הוט/בזק/הבנק/ביטוח לאומי/חברת האשראי, שבו אחרי שהסברתם שמונה פעמים מה אתם צריכים, הפקיד אומר לכם: "אין בעיה, רק תעבירו לנו בפקס את הבקשה והמסמכים הרלוונטיים ונחזור אליכם"? אחרי התאוששות קצרה מההלם, אתם שואלים: "אבל למה?" ואז מתחיל המסע. חיפושים אחר חנות לצילום מסמכים שגובה 4 שקלים לעמוד, ניסיון להבין את שעות הפתיחה של סניף הדואר הקרוב לביתכם, או במקרים קיצוניים - חידוש הקשרים עם הדוד ההוא שיש לו פקס במשרד ויכול לעשות ג'סטה. "אבל למה אין לכם מייל? למה?", אתם זועקים לשווא בזמן שספק השירות כבר שם אתכם על ממתינה, ואף אחד לא שומע אתכם. 


אז אני שמעתי, ולכן הגשתי בתחילת החודש הצעת חוק שתשים סוף לסיוט הבירוקרטי הזה, שהיה צריך לעבור מהעולם ביחד עם שנות ה-80. מרגע שתעבור, כל ספק שירות יצטרך לאפשר לכם לתקשר איתו במייל, אם רק תבקשו. קראו על ההצעה אצל עידו קינן שמציע גם רעיון יצירתי עד שהצעת החוק תעבור, וגם ב:ynetהארץגלי צה"לדה מרקר.

*לא אהבתם את ההצעה? שלחו לי פקס (:

 

 

 

 


בימים אלו מסיימת ועדת שקד את עבודה על חוק השוויון בנטל. חודשים של עבודה וויכוחים שהולכים להיגמר (שוב) בקומבינות פוליטיות על חשבוננו. הסיפור הזה יוצא קצת מבולבל בתקשורת, ולא סתם: יש לשתי מפלגות האחים בקואליציה, יש עתיד והבית היהודי, סיבה טובה לבלבל אתכם. בעוד שיש עתיד חייבים לסמן לעצמם "וי" על סוגיית השוויון בנטל כדי להראות לבוחרים שלהם שהם עושים משהו, הבית היהודי צריכים את יש עתיד כדי להנציח מסלולים נפרדים, מקוצרים ומתגמלים לציבור שלהם. אז איך זה הולך לעבוד? כל בוגר של החינוך הממלכתי דתי יוכל לבחור, במקום ללכת לצבא, לקבל פטור עד גיל 23 במסגרת הישיבות הגבוהות הציוניות. בכל שנה יוכלו גם 1,500 חובשי כיפה לבחור במסלול של ישיבות ההסדר, במסגרתו הם ישרתו 17 חודשים בצבא, וביתר הזמן ילמדו בישיבה. רק מה, הם לא באמת נדרשים ללמוד בישיבה. בזמן המסלול רבים מהם הולכים לעשות פסיכומטרי או לצבור נקודות לתואר ראשון, וזאת בזמן שהם מקבלים סיוע כספי מהמדינה, נסיעות מסובסדות בתחבורה ציבורית, ועוד. חשוב להבין למה מתעקשים כל כך בבית היהודי על ההסדר הזה: המסלול מארגן גייסות פוליטיות לבית היהודי ולמפעל ההתנחלויות. הרבנים הופכים למפקדים האמיתיים של חיילי ההסדר. ב-2005 למשל קראו 14 ממנהיגי ישיבות ההסדר לחייליהם לסרב פקודה ולא לפנות יישובים. 

סוגיה נוספת שמטרידה אותי בסיפור הזה ועליה אף אחד לא מדבר הוא הפטור הגורף לבנות דתיות. כיום רק כ-25% מהנשים הדתיות מתגייסות לצה"ל, והרוב הולכות לשירות לאומי של שנה. מבין אלה שהלכו לשירות הלאומי רק כ-20% ממשיכות לשנת שירות שנייה. כמי שעשתה גם שירות לאומי וגם שירות צבאי, אני הראשונה לדעת מה חשיבותו של השירות הלאומי. ואמנם, אני לא חושבת שהגיוני שציבור אחד יקבל את זכות הבחירה בעוד שהיא תישלל לחלוטין מציבור אחר. לא יכול להיות שאורך החצאית יכריע לאן מועדות פנינו וכמה שנים נשרת את המדינה. זה לא שוויון - זה שימור השסע וההפרדה בין הקהילות השונות. 

צפו בנאום שלי במליאת הכנסת בנושא:

 

 

 

החודש המשכתי גם במאבק על עתידו של הביטוח הלאומי בדיון מיוחד בוועדת הכספים (האזינו לראיון בנושא אצל קרן נויבך), זימנתי דיון מיוחד על המסגרת התקציבית של הוועדה למלחמה בעוני כדי להבטיח שלא תהפוך לוועדת טרכטנברג 2, השתתפתי בכנסים על שקיפות התקציב ועל שוק הדיור הפרוע והיד עוד נטויה. קראו גם את הראיון אתי בטיים אאוט לסיכום שנה לפעילות בכנסת

 

 

חודש מוצלח לכולם ונתראה בשדולת השוכרים!

סתיו

 

 

 

 

 

 

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו - sshaffir@knesset.gov.il

שיהיה חודש גדוש בעשייה לכולנו


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית