ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: אין לישראל ידידה טובה כמו ארה"ב

השבוע שהיה כך היה: אין לישראל ידידה טובה כמו ארה"ב

 

3.3.2014

  

חברות וחברים,

 

בסוף השבוע נתקלתי בעיתון בסיפורה של איזיס אליאס שחאדה, שעברה חוויה משפילה בדרכה חזרה מאילת לתל אביב כאשר ליוותה את הכיתה שלה. היא היחידה שנדרשה להתפשט ועברה בדיקה דקדקנית ביותר. אני מבין היטב את הצורך לערוך בדיקות ביטחוניות במדינת ישראל, אך אני חושב שכבר מזמן הבדיקות האלה יצאו מכלל שליטה והן עברו לידיהם של בודקים ובודקות שמפעילים את כל כוח דמיונם בניסיון למצוא מפגעים ומפגעות. כל מי שמגיע לשדה התעופה לוד, רואה בעיניים כלות כיצד מפרידים בין יהודים וערבים ורק יכול לתאר לעצמו איזה מסלול ייסורים עוברים הנוסעים הערביים. ובנושא זה אתם מוזמנים לקרוא גם את הרשימות הכואבות עד כדי דמעות של סייד קשוע.

 

הגיע הזמן שבשנת 2014 שהבדיקות תיבדקנה מחדש, אם אין דרכים פחות משפילות ופוגעניות. הגשתי בעניין זה שאילתא ופניתי במכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

בסוף שבוע זה נסגרו התחנות האחרונות לחלוקת ערכות מגן. כבר לא צריך, לדעת הממשלה. אולם לידיעת הקורא משה יעלון, מתברר כי הסורים מסרו למשקיפים הבינלאומיים עד עכשיו רק חלק מזערי מהיכולות הכימיות שלהם ופעילות הפירוק וההשמדה רחוקה מלהסתיים. האמת היא מאד פשוטה- רק שישה מתוך עשרה ישראלים קיבלו עד כה ערכות מגן. הממשלה אינה רוצה לחלק יותר כי אין לה כסף ואז החליטו שהאיום הכימי - ביולוגי הוסר. הלוואי. הנושא כולו נמצא כרגע לפני הבג"צ על פי פנייה שלי ושל "החזית להגנת הציבור". אני מקווה כי בג"צ יהפוך את החלטת הממשלה וימנע את אי הצדק הבסיסי שבו חלק מהאוכלוסייה ממוגן וחלק, לא. התקשורת גם סיקרה הנושא: חדשות 2 הארץ גלובס

 

בתחילת השבוע נערכה הפגנה גדולה מול שגרירות ארה"ב בתל אביב למען שחרורו של יונתן פולארד. יחד עם איילת שקד, אני מוביל את השדולה למען שחרורו. ההפגנה הייתה מרשימה, אך מאד הומוגנית, רובה ככולה הורכב מאנשי המחנה הימני – דתי. חבל. יש בציבור הישראלי הסכמה רחבה מאד בנושא הזה והיא באה לידי ביטוי בתמיכה הגורפת במכתב חברי הכנסת שהועבר לנשיא אובמה. בשבוע הבא יוצא ראש הממשלה לוושינגטון לוועידת איפא"ק, הוא ייפגש עם אובמה. יש הרבה נושאים על סדר היום, אולם אני פניתי אליו השבוע וביקשתי כי לא ישכח את עניינו של פולארד. נקווה. כתבה בנושא תוכלו לקרוא באתר nrg

 

בהקשר להפגנה הייתה גם תצוגה מעליבה של חברי כנסת מהימין, החברים בשדולת ארץ ישראל שפגשו את שגריר ארה"ב, דן שפירו, הקליטו אותו שלא בידיעתו והטיחו בו דברים קשים, בין היתר גם על פולארד. מצאתי לנכון לדבר איתו למחרת ולהתנצל על כך. כפי שאמרתי בהפגנה, כך אמרתי לו, ארה"ב איננה אויבת של ישראל, גם לא הנשיא אובמה. מחלוקות היו ותהינה, אך עדיין אין לישראל ידידה טובה כמו ארה"ב. אפילו לא הקנצלרית מרקל שאותה פגשנו, נציגי מפלגת העבודה, במהלך ביקורה הקצר בישראל. מרקל הרשימה בדאגתה ובהבנתה את המצב המדיני והביטחוני באזורנו. אנחנו רק יכולים להתברך שבראש המדינה האירופית החשובה ביותר עומדת אישה זו, ושוב למרות חילוקי הדעות עם ישראל, היא מגינה עלייה בכל זירה אפשרית.

 

לבסוף, הישג קטנטן, בוועדת הקליטה נערך לפי בקשתי דיון על בוגרי תכניות "תגלית" ו"מסע" המבקשים להאריך את שהותם בארץ לתקופה קצרה ולעבוד פה. בנקודה זו מתחיל משרד הפנים לדקדק מאד ביהדותם, ואם אינו מתרשם כהלכה, אינו מתיר להם להישאר. הסברתי לוועדה כי תכלית התכניות הללו היא בדיוק לקשור צעירים אלה לישראל. אישור העבודה הוא רק תחילת המסע הארוך שמצפה להם אם ירצו להישאר ושבו גם ייבדק אם חוק השבות חל עליהם. בדיון, משרד הפנים הסכים, בהתאם להמלצתי, להעניק להם קודם כל אישור תעסוקה לחצי שנה ואז לפתוח, אם ירצו, בהליכים האחרים. גם זה משהו. הכתבה המלאה בנושא בהארץ.

 

שבת שלום לכם,

נחמן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית