ח'כ אראל מרגלית: האנשים והמקומות שמדינת ישראל אוהבת לקרוא להם פריפריה

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

24.2.2014

 

 

שלום,

 

ככה בונים "פריפריה"

 
מדינת ישראל זנחה אזורים שלמים. זה לא קרה ביום אחד, זה תהליך של שנים. יש בישראל ישובים שנדמה, לפעמים, שהמדינה רואה בהם נטל. המקומות הללו שהממשלה אוהבת לכנות "פריפריה" כי השימוש בביטוי הזה מאחד את כולם, לא נותן מקום לייחוד או מיתוג, זה ביטוי של ניירות ומספרים שלא רואה בני אדם. כדי להקל על ה"פריפריה" ניתנו לתושבים הקלות במס. לא, לא מדובר על השקעה בתשתית או בחינוך או ביצירת מקומות עבודה, אלא הקלה אישית, מינורית. זאת הייתה הדרך לתקן עוול היסטורי, לסמן וי על המצפון.

יש הרבה מקרים שההקלות הללו היו ההבדל בין ילד שהולך לביה"ס עם כריך בתיק ובין ילד שהולך בלי ארוחת עשר.

יום אחד באה ממשלת ישראל והחליטה שהיא מוציאה מרשימת הישובים הזכאים להקלות את ערד, חצור הגלילית, בית שאן ויישובי המועצות האזוריות איילות וערבה תיכונה. זה לא שהמצב בערד השתפר, גם בית שאן לא הפכה, לפתע, לתל אביב. את המינימום שנתנו לקחו, גזלו את כבש הרש מהאנשים השקופים ממילא.


צפו בתמונות נוספות מהסיור שלי באילת והערבה

בג"צ מתערב

 
ישבתי עם תושבי היישובים הללו ועם מנהיגים מקומיים. עם אורון קליימן מערד, עם פיני קבלו מבית שאן, אודי גת ראש מועצה אזורית איילות ואייל בלום ראש מועצה אזורית ערבה תיכונה. אנשים שנלחמים כדי להישאר ולחזק ולא לנטוש כמו שעשו אחרים. הם החליטו להילחם והבטחתי להם שאעזור להם כמחוקק.

והם נאבקו. אבל הממשלה התלבטה, לא החליטה, לקחה את הזמן. בסופו של דבר בג"צ נדרש לנושא. הוא הודיע שאם המדינה לא תסדיר את נושא ההטבות לפריפריה עד סוף פברואר כל ההטבות תבוטלנה. משמעות ההחלטה הייתה שבאחד במרץ אנשים קמים בבוקר לשכר אחר, לתשלומי מיסוי אחרים, לחוסר אונים.

 

יוצאים לקרב מאסף

 
כאן נכנס לתמונה תפקידי כמחוקק וכחבר וועדת הכספים. הגשתי שאילתה דחופה לוועדה וביקשתי שיכונס דיון דחוף. חברי לוועדת הכספים ח"כ יצחק כהן הצטרף אלי, לפתע כל סיעות הבית התעוררו. לפני מס' ימים התקיים הדיון שממנו יצאה הקריאה לבג"צ לדחות את ההחלטה. "תסמכו עלינו" ביקשנו מבג"צ, "אנחנו המחוקקים ואנחנו נדאג לחקיקה מסודרת בנושא".

ביום חמישי האחרון
קיבלנו הודעה שבית המשפט נעתר לבקשתנו. בית המשפט אמר שהוא סומך עלינו. ולכן הוא נתן לנו זמן לחוקק חוק עד נובמבר. תושבי הפריפריה ימשיכו ליהנות מהטבות המס שמגיעות להן מפני שחובתה של המדינה היא לדאוג ולסייע להם ולא להפקיר אותם לנפשם.

 

מה הלאה?

 
מדינת ישראל חייבת לראות את ההזדמנות שקיימת ביישובים האלה. ההנהגה חייבת להפסיק להתייחס למקומות שהם לא המרכז כמו אל האוויר. אנחנו בונים פה מדינה מגדרה עד חדרה ושוכחים את הקצוות. הגיע הזמן לבנות את ישראל מחדש, לצאת לא רק לקרבות מאסף אלא למאבק אמיתי על פניהם של הערבה והגליל והבקעה ונצרת ושפרעם. לראות במגזרים החרדי והערבי פוטנציאל ולא בעיה. להסתכל על הצעירים והמבוגרים בנגב ובגליל כעל אנשים יצירתיים ובעלי יכולות שמגיע להם סיכוי אמיתי.

הגיע הזמן שעוד חלקים במדינת ישראל ישתתפו ויהיו חלק מהכלכלה החדשה.

 

שבוע טוב,
אראל

 

 


 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית