ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: השבוע שהיה כך היה: לשבור את הכלים

השבוע שהיה כך היה: לשבור את הכלים

 

23.2.2014

  

חברות וחברים,

 

המשטרה הרגיזה אותי השבוע. אני מודה.

 

המלצתו של המפכ"ל לשוטרים ולקצינים להתעלם מדיווחי הרדיו או מתגובות ציבוריות אחרות היא טעות חמורה. המשטרה, קציניה ושוטריה חייבים להיות קשובים לתקשורת, היא כלי ללמוד על הלכי רוח ציבוריים. העובדה שהתקשורת מבקרת את המשטרה על 13, בין היתר, הפיגועים הפליליים שהתרחשו במחצית השנה האחרונה, היא סיבה טובה להאזין לציבור ולהבין מה מטריד אותו. לתושבים במרכז הארץ בהחלט מותר להיות מוטרדים מהעלייה בהיקף מעשי הירי, המסכנת בין היתר גם אותנו.

 

הבוקר, כתוספת, התפוצץ מטען ליד מכוניתו של סגן ראש עיריית פתח תקווה וכל מילה מיותרת. בנושא זה דיברתי בתכנית הבוקר של קשת ובתכנית הרדיו של בן כספית ואריה אלדד ב-103 FM.

 

באופן לא מנותק מעניין המשטרה, כינסנו השבוע את השדולה להגנת העורף שאני עומד בראשה. יחד עם "החזית להגנת הציבור" בניהולו הנמרץ של עו"ד דן אלון, החלטנו לפעול גם בדרך זו כדי לחזק את התמודדותה של ישראל עם האיומים על העורף. השר גלעד ארדן סקר בפנינו את מאבקו למיצוב המשרד ככתובת העיקרית לעורף.

 

הקרב על העורף כולל גם את משרד הביטחון והמשרד לביטחון פנים. ראש הממשלה שהקים את המשרד הזה לפני שלוש שנים, אמור לקבל החלטה על מי תוטל הגנת העורף. אני תמיד חושש שההחלטה תבוא יום אחרי שהתברר כי העורף אינו מוכן, כפי שראינו בסופת השלגים. למפגש הצטרפו חברי הכנסת רובי ריבלין, ניצן הורוביץ, דוד צור, מרב מיכאלי, שלי יחימוביץ, אבישי ברוורמן, איתן כבל ומשה מזרחי ועשרות נציגים של ארגונים העוסקים בעורף. אנחנו מתכוונים להשקיע רבות בסוגיית העורף, כפי שכבר עשינו בעניין הבג"צ על ערכות המגן שעדיין נמצא בהליכים משפטיים.

 

ביומן הבוקר של קול ישראל (דקה 01:22:22) נדרשתי שוב להגיב להתנהלות המוזרה של הקואליציה מול ראש הממשלה. יותר ויותר אני מוצא עצמי מגן על ראש הממשלה מפני חבריו השרים וחברי הכנסת מסיעתו שצולפים בו ללא הרף. אמש הם איימו עליו כי "ישברו את הכלים" אם יענה לדרישה להקפאת הבנייה. אני לא יודע אם יש דרישה כזו, אבל חבריו עושים את ראש הממשלה בינתיים לחוכא ואיטלולא.

 

אתמול ראינו את שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בטוח ושקול, פורש את משנתו לפני הציבור הישראלי. אין ספק שהאמריקאים מבינים שניים - שלושה דברים בדיפלומטיה ציבורית, ולכן לא הופתעתי לשמוע הבוקר את השגריר האמריקאי מדבר גם בקול ישראל וגם בגל"צ. מולם מתייצבת ממשלה שאינה יודעת לאן פניה ומה היא רוצה.

 

ביום ראשון תיפול הצעת חוק נוספת שלי בוועדת שרים לענייני חקיקה. היא נועדה להשיב על מצב משפטי ששורר כבר עשרות שנים, מאז השלטון הבריטי ואשר פוטר את הממשלה מלהכיל על עצמה את חוקיה שלה. מוזר? לא בדיוק... בדרך שבה מתנהלת וועדת השרים לחקיקה, ברור שלא יהיה שם דיון רציני לעניין כבד משקל כזה וקריאותיו של בית המשפט העליון ילכו לאיבוד. אני מצרף את הצעת החוק ואת ההסבר המפורט שלה. אמשיך לעדכן אתכם בהתפתחויות.

 

מילה אחרונה: לא שוויון בנטל לפנינו אלא אי שוויון בנטל. זה הסיכום של כל המאמץ הגדול בשנתיים האחרונות ועם זה נצטרך לחיות להבא.

 

שבת שלום,

נחמן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית