עגל הזהב - ניוזלטר מיצחק הרצוג

 

פרשת "כי תשא" שנקרא השבת בבית הכנסת מספרת את אחד הסיפורים הידועים בתנ"ך. סיפור עגל הזהב. המנהיג עולה להר סיני והעם ממלא את הריק המנהיגותי בסגידה לעגל הזהב. סגידה לחומרנות ולכסף. בשבת ידברו הרבה על עגל הזהב של ימינו על הריאליטי,תאוות הבצע ואובדן הערכים. אני רואה דווקא את אובדן המנהיגות כמרכז הסיפור. משה עולה על הר סיני ונעלם ל- 40 ימים. בהיעדר הנהגה מתחילה התפרקות ערכית שסופה בניית עגל הזהב. הנהגה אינה תחליף למצפון מוסרי אבל תפקידה לתת ביטחון לעם ולחזק את הסולידריות. משהו שלא נראה במקומותינו.

 

חשבתי על אובדן המנהיגות לנוכח שתיקתו הרועמת של ראש הממשלה בכל הסוגיות על סדר היום. נתניהו שבר שיא של שתיקה שלא התראיין למעלה משנה. הממשלה בראשותו מתקרבת לסוף השנה הראשונה לכהונתה ועד כה היא לא יכולה לסמן שום הישג. הרבה מאד סכסוכים פנימיים והרבה מאוד ועדות אבל בפועל היא נכשלה בכל תחום ותחום. שני הנושאים הכלכליים שמטרידים יותר מכל את הישראלים, לא רק שלא השתפרו, אלא להיפך. ישראל נמצאת במקום הראשון והמפוקפק במספר המשכורות החודשיות שנדרשות על מנת לרכוש דירה. 148 חודשים. יותר משתים עשרה שנים לוקח לאדם לחסוך לדירה (בהנחה שהוא משקיע את כל שכרו בחיסכון לדירה). בספרד הקורסת לוקח פחות מחצי זמן. במדינות אחרות אף פחות.

 

ראש הממשלה התגאה השבוע בחוזקה של הכלכלה הישראלית, בצמיחה ובאחוז האבטלה הנמוך. אני מתקשה להבין על מה הגאווה, כשהנתונים מראים שאחד משלושה ישראלים אינו מצליח לגמור את החודש. גם אחוז האבטלה הוא מניפולציה. יותר ויותר אזרחים מועסקים בחלקי משרה או כעובדי קבלן. עובדים רבים אינם מצליחים להגיע אפילו לשכר מינימום ונשארים עניים. הנתונים מלמדים שעשרות אלפים אחרים התייאשו מלחפש עבודה ויצאו משוק העבודה ומסטטיסטיקת האבטלה.

אני מזמין אתכם לצפות בנאום שנשאתי בכנסת בו עימתתי את ראש הממשלה מול כל אחת ואחת מהטענות.

 

אני שומע את המירמור והכעס בכל מקום. ביום שישי שעבר ביקרתי בשוק בנתניה עם חברים ופעילים. היו שיחות מרתקות כאשר המצב הכלכלי הקשה והעוני חוזר בכל אחת מהן.

 

עוני הוא לא סטטיסטיקה מאחוריו עומדים מאות אלפי בני אדם. כמה מאות מהם התארחו השבוע בשדולה למען הגמלאי שאני מוביל ביחד עם חברי ח"כ נחמן שי.בין המשתתפים בלטה ילנה אלימלך. ילנה הגיעה לארץ בראשית שנות התשעים מיד עם נפילת מסך הברזל. ברוסיה היא הייתה מהנדסת ובארץ היא עבדה מיומה הראשון בכל עבודה שהסכימה לקבל אותה. ניקיון, בישול ומה לא. בתה נפגעה בפיגוע בירושלים ונותרה נכה ב-100%. היום כשאין בכוחה לעבוד היא מתקיימת מקצבה בסך 2732 שקלים. אחרי הוצאות דיור מים וחשמל (שהתייקרו מאד בשנים האחרונות) היא נותרת עם מאות שקלים בחודש. בנאומי במליאה אמרתי לראש הממשלה שבסכום הזה אי אפשר אפילו לרכוש גלידה. האתר ynet הביא את סיפורה של ילנה בהרחבה ואני ממליץ לקרוא את הראיון איתה.

 

בית חולים הדסה הוא אחד מהמוסדות המפוארים בישראל. עובדים בו 6000 אלפים עובדים. רובם הגדול אנשי משק, סיעוד ואחיות שמשתכרים מעט יותר משכר מינימום ועושים עבודת קודש במסירות אין קץ. המקום הזה גידל דורות של רופאים נפלאים, שתרמו לרפואה בישראל ובעולם. קריסת המוסד הזה שבאה בהפתעה לציבור הישראלי, הייתה ידועה כבר חודשים ויותר לראש הממשלה, שר האוצר ושרת הבריאות. אלה ידעו ולא עשו כלום. עכשיו הגענו למשבר אמיתי שמאיים על תושבי ירושלים ועל מערכת הבריאות כולה. קריסת הדסה היא הלימן-ברדרס של הרפואה הציבורית בישראל. הצעתי לאוצר להשתמש ברזרבה על מנת להציל את הדסה. האוצר כרגיל לא עושה דבר עד שלא תהייה ברירה.

 

פרשת מרטין שולץ. נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ הוא ידיד אישי שלי וידיד ישראל. הוא בעל סיכויים גבוהים להיות הנציב הבא של האיחוד האירופי. הוא פועל נגד חרם על ישראל. גם אם לעיתים דבריו אינם נעימים אלה הם פצעי אוהב ובוודאי אין סיבה להתנהגות המבישה שראינו במליאת הכנסת השבוע. ההצגה העלובה של השר בנט וחברי מפלגתו מול דברי שולץ בכנסת פוגעת בישראל. שר הכלכלה מתעלם מתפקידו ומוכן להחריף את העימות מול אירופה בשביל שורה בעיתון. אני ממליץ לבנט להשתתף בתוכנית ראליטי או במחוברים, כך אולי יוכל לקבל מספיק חשיפה ולא יצטרך למשוך תשומת לב בדרכים המזיקות למדינת ישראל.

 

אני עוקב בגאווה אחרי פעילות חברי סיעתנו בכנסת. יש לנו סיעה נמרצת ומלוכדת. אני ממליץ להיכנס לדפי הפייסבוק שלהם ולאתר המפלגה. השבוע חגגנו יחד יום הולדת לפואד איחלנו לו הצלחה במירוץ לנשיאות. גם השטח המפלגתי הומה פעילות. אמש בכינוס בסניף אשקלון פגשתי את יפה לזר ואחיה מאיר. שניהם אנשי חינוך ורווחה אנשים ערכיים, מלח הארץ. יפה ומאיר גדלו בבית מפא"יניקי והיו כל חייהם אנשי מפלגת העבודה. לפני מספר שנים עזבו את המפלגה ואמש הודיעו לי על שובם. אנו מקבלים פניות רבות כאלה מידי יום וזו מבחינתי ההוכחה הטובה ביותר שאנו במסלול הנכון.

 

התחזית מדברת על שבת גשומה וכולנו מייחלים לגשם בחורף הנוכחי. שתהיה שבת טובה לכולנו.

 

שבת שלום,

בוז'י

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית