ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: חזון תעתועים

השבוע שהיה כך היה: חזון תעתועים

9.2.2014

 

חברות וחברים,

 

זה היה שבוע מרגיז, במיוחד יום רביעי, שבו שלוש הצעות חוק שלי נפלו שדודות בזו אחר זו. יש רק מיקרים בודדים בהם ניתן לזהות את רוע הלב והציניות שמאפיינים את ניהול המדינה ובעיקר את תהליך קבלת ההחלטות בוועדת השרים לענייני חקיקה והפעם בהחלט מדובר במקרה שכזה. ועדה זו, אגב, מקפידה מטעמים הידועים לחבריה לשמור על סודיות מוחלטת ביחס לדיוניה ולעמדות השונות של השרים בה.

 

הבאתי בפני הוועדה בשבוע שעבר והשבוע שתי הצעות חוק שכולן צרכניות. הראשונה מבקשת מחברות כרטיסי האשראי לדווח על רכישות בדו"ח החודשי על פי שמות עסק מסחריים וגם רשומים (לצרכי מס). כיום אנו מקבלים רק את השם הרשום ולא את השם המסחרי, שאליו התוודענו. הצעת החוק השנייה מבקשת כי חברות שונות המקליטות אותנו בעת מתן שירות יהיו חייבות להעמיד ההקלטה לרשותנו, אם נבקש. לשתי ההצעות אין עלות למדינה וגם מן החברות הן דורשות מאמץ מינימאלי. על הראשונה ביקש שר האוצר לשעבר, שטייניץ, שענה לי במליאה, לדחות את ההצבעה כדי לשקול את עמדת הממשלה מחדש, אבל נאלץ לסגת לאחר שיו"ר הקואליציה נזף בו שהדבר בלתי אפשרי. את ההצעה השנייה ניפנף השר "לענייני חברות גדולות ותאגידים", נפתלי בנט, שטען כי המדינה סובלת מעודף רגולציה. ייתכן. אולי עודף רגולציה, אך בעיקר עודף הגנה על חברות הענק שמקרקסות אותנו כל הדרך אל הבנק.

 

שתי ההצעות כמובן נפלו. אחדים מחברי הקואליציה העדיפו להעדר מהמליאה משום שהבינו היטב כי הסיבה העיקרית והיחידה לדחיית ההצעות היא פוליטית, למנוע מן האופוזיציה להעביר איזשהו חוק תחת המשבר הקואליציוני.

 

הצעה שלישית שהגישה ח"כ יחימוביץ ואליה הצטרפתי, נפלה גם היא, למרות ששוב השר שטייניץ הביע עמה הזדהות גלויה. התקשורת גם עסקה במקרה תמוה זה השבוע, אתם מוזמנים להאזין לתכנית "יהיה בסדר" בגל"צ (דקה 01:29), לקרוא את הטור של עמרי נחמיאס באתר וואלה ולצפות בנאומי במליאה שזכה לתגובות נלהבות. 

 

 

בוועדת השרים הקרובה שתתכנס ביום ראשון הקרוב, תידון עוד הצעת חוק שלי שעניינה מתן גלישה חופשית ללא תשלום במתחמים ציבוריים כמו משרדי ממשלה, עיריות, קופות חולים, אוניברסיטאות וכו'. לממשלה זה לא עולה כסף ולנו זה חוסך. הנה עוד סיבה שההצעה תנפח את נשימותיה הראשונות והאחרונות ביום ראשון בשעה 13:00.

 

בזירה המדינית מתרחש לפנינו חזון תעתועים. חבורת ה"טורקים הצעירים" וגם "טורקיות" כמו חוטובלי, רגב, דנון, אקוניס, אלקין ועוד תוקפים בפראות את שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. החל מהשבוע הוא הוכרז גם כאויב ישראל ואנטישמי על פי ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי ואילו עמיתו, ח"כ ניסן סלומיאנסקי החליט שהגיעה העת לבוא חשבון עם האמריקאים שלא הפציצו את מחנה ההשמדה אושוויץ (עניין חמור בפני עצמו) לפני 70 שנה.

  

המאמץ של מחנה הימין מקעקע כל סיכוי להסדר ומדכא ומרשים כאחד. בסופו של דבר, הם עלולים להצליח. תארו לעצמכם שבדיון על ההצעה להחיל את החוק הישראלי בשטחים לא מצאה הממשלה אפילו דובר אחד כדי להגן על עמדותיה. ייתכן כי אפילו היא מאמינה בכך... הנה הדברים שאמרתי בנדון במליאת הכנסת ובראיון לתכנית הכל דיבורים בקול ישראל (דקה 00:26:00).

לבסוף, בית החולים הדסה בירושלים, השרוי זה חודשים אחדים במשבר כלכלי כבד. השבוע הכריזו הרופאים שביתה, כל אחד מבין כי עבור רופא, לשבות זוהי החלטה קשה וכואבת כי היא נוגדת את מצפונו ואת אמונתו. בית החולים ממשיך לתפקד במתכונת שבת. אני מכיר את הדסה מקרוב, שם נולדו ילדיי ושם נפטרו הוריי. ככה זה שחיים בעיר אחת 67 שנה. ייתכן שהניהול של המקום היה לקוי, ייתכן גם שלהחזיק בית חולים כמו הדסה שאיננו ממשלתי ואינו פרטי קשה מאד. נשות הדסה כבר אינן מסוגלות ולדעתי כבר אינן צריכות לשאת בעלויות הטיפול הרפואי של כמיליון וחצי איש לפחות התלויים בשני בתי החולים של הדסה בירושלים.

 

ברור כי הממשלה החליטה לפגוע במוניטין שלו והיא עושה זאת כמו בעינוי סיני, לאט, לאט. דיברתי על כך במליאת הכנסת והפעלתי את שדולת ירושלים שאני עומד בראשה יחד עם חברי הכנסת ראובן ריבלין, אראל מרגלית ואורי מקלב ואנחנו נמשיך את המתקפה בוועדות הכנסת השונות בשבוע הבא. תוכלו לקרוא על פעילותי באתר דה מרקר ובאתר קול ישראל. אין לי ספק כי הדסה זקוקה לעירוי דם מהיר ואחריו לטיפול שורש - את כל זה צריכים לעשות עכשיו.

 

 

שבת שלום,

נחמן שי
 

השבוע בסדרה "מלחמדיה" באוניברסיטה המשודרת פרק בנושא מלחמת המפרץ הראשונה ועיצוב הדיפלומטיה הציבורית.

  

 

 

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית