ח'כ אראל מרגלית: שמים את הדרום במרכז - סייבר בן גוריון

  הצטרפו אלי בפייסבוק

 

4.2.2014

 

שלום,
  

השבוע קרה משהו גדול: בפעם הראשונה הדרום הפך להיות המקום הכי אטרקטיבי בשיח הציבורי בישראל. 

לפני שהגעתי לפוליטיקה הייתי יזם הרבה שנים. הייתי שותף ליצירת אלפי מקומות עבודה בירושלים וברחבי הארץ. המעשה העסקי האחרון שעשיתי היה הקמת חממת סייבר בבאר שבע. זה היה הצעד הראשון בדרך למימוש רעיון של הפיכת העיר באר שבע לבירת הסייבר הבינלאומית.

  • "סייבר בן גוריון", זה השם.
  • המטרה - יצירת אלפי מקומות עבודה.
  • איך עושים את זה? משלבים בין העירייה, האוניברסיטה, הסטודנטים והמגזר העסקי.
  • למה? כדי לתת לעיר כיוון חדש, כיד שהפיתוח של העיר ישפיע על כל הסביבה, כי בדרום יש בעיות אבל מצד שני בדרום ישנה הזדמנות גדולה!

זה אפשרי? בוודאי. בעיקר כשהשותפים לחלום הזה הם רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע ופרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון. האמונה, האנרגיות והיכולת שלהם לזהות פוטנציאל הופכת אותם לשותפים הטובים ביותר. בבאר שבע המנהיגות הפוליטית והאקדמית שילבו ידיים, זה מה שנתן לפרויקט את הדחיפה קדימה.

הדבר הראשון שעשיתי כשנכנסתי לכנסת היה להקים את השדולה למען הדרום והצפון שבראשה אני עומד. את מה שעשיתי כיזם אני רוצה כאיש ציבור. אני רוצה להביא לכנסת חשיבה אחרת, חשיבה של מחוץ לקופסא. יוזמה, חדשנות, תעוזה, היכולת לחשוב בגדול, כל הדברים הללו צריכים להיות חלק מהמגזר הפוליטי.

בשלב הראשון יצרנו בבאר שבע, בשנתיים האחרונות, 250 מקומות עבודה חדשים. פתאום לבוגרי האוניברסיטה המוכשרים, שעד אותו רגע סיימו את התואר בבאר שבע ולא נשארו בה כי הם לא מצאו עבודה, נפתחה אופציה. אפשרות להישאר בדרום, לחיות, להתפרנס, להקים משפחה.

 
עכשיו תחשבו 5000 מקומות עבודה חדשים בתוך כמה שנים. כן, קראתם נכון, 5000. ככה משנים מקום, ככה משנים אזור, ככה צריך לחשוב. לא לעשות משהו נחמד וקטן אלא משהו גדול ועוצמתי ובעל משמעות.

והשבוע התברר שזאת הדרך לחשוב, שאם חושבים בגדול וכל הגופים משתפים פעולה ויש התלהבות ואנרגיה דברים קורים. בסיום כנס הסייבר הבינלאומי שהתקיים השבוע הודיעה חברת EMC, החברה הגדולה בעולם לאכסון נתונים שהיא מגדילה את האופרציה שלה בב"ש למעל 100 עובדים. כבר בשנה הבאה היא רוצה להעביר עבודה לבאר שבע, ליצור כמה עשרות מקומות עבודה. המנכ"ל של נס טכנולוגיה הודיע שגם הם מצטרפים. גם דויטשה טלקום, גם לוקהייד מרטין, ואפילו סיסקו. סיסקו, חברת הקומוניקציה הגדולה בעולם, תגיע לנגב. בנוסף התחלנו במשא ומתן עם מיקרוסופט, גם הם יגיעו בסוף. ועוד לא דיברנו על הסטארט אפים הישראלים היותר קטנים, על החבר'ה שיעשו את זה בגדול עוד כמה שנים. גם הם מגיעים לדרום.

הדבר הגדול הבא קורם עור וגידים והוא קורה בבאר שבע. 


מה הלאה?

 


עכשיו הגיע תורה של הממשלה להשתלב בסיפור הזה. מרכז עולמי חייב פרויקט לאומי. אני אעשה הכל כדי להעביר בכנסת חקיקה דרומית שתסייע ותתמוך. אבל הממשלה חייבת להבין את הצרכים ולסייע.

במקום לדבר על בעיית הדיור - צריך לחשוב דיור בר השגה באזור הדרום. אם אנשים חושבים על דירה ראשונה בבאר שבע הממשלה צריכה לאפשר בנייה של דירות כאלה. תמיכה בתחום התרבות - כי אנשים צעירים רוצים לבלות ומשפחות צעירות רוצות לגדל ילדים בסביבה פעילה ומפתחת. האזור כולו צריך לגדול יחד עם האנשים.

 

וכן, הסדר מדיני. ישראל לא יכולה להיות מבצר, אנחנו לא עובדים בחלל ריק, אנחנו לא לבד בעולם, אנחנו מעצמת סייבר, לא מעצמה שיכולה לשכון בדד ולא להתחשב באף אחד. אסור לסגור את ישראל. אנחנו צריכים לדעת להקים חומות אינטרנט אבל לפתוח שערים מדיניים. ולא, בואו לא נאשים שר זה או אחר. יש מנהל לעסק הזה, יש ראש ממשלה. זאת, בראש ובראשונה, אחריות שלו.

בפוליטיקה יש הרבה רגעים סיזיפיים ומעט רגעים שבהם אתה מרגיש, באמת, שלעשייה שלך יש השפעה משמעותית על המקום בו אנחנו חיים.

שבוע שבו משהו גדול קרה באמת. בואו נוביל אותו ביחד!


 


צפו בפרזנטציה שלי בכנס הסייבר השבוע מול אלף אורחים ויזמים מהארץ ומהעולם

 

שבוע טוב,

אראל

 

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית