ח'כ נחמן שי: "השבוע שהיה כך היה: ומה חדש ב"ביצה"?

השבוע שהיה כך היה: ומה חדש ב"ביצה"?

 

חברות וחברים,

 

ברחבה שמול בנין מועצת אירופה בשטרסבורג, צרפת, עומדת אנדרטה צנועה לזכר השואה; עמוד ועליו כתובת המעלה את זכר הקורבנות. אתמול, סמוך אליה, היה טכס קצר ליום השואה הבינלאומי. לצד מזכ"ל הארגון ויו"ר האסיפה הפרלמנטארית התייצב גם קנצלר אוסטריה. את הקרבנות ייצגו נציגה של קהילת הצוענים ואני. היה קר מאד ואפור ורק כמאה מעובדי הבניין ומן הקהילה היהודית המקומית הגיעו.

 

דיברתי על קרובי משפחתי שנספו יחד עם רבים מאד, דיברתי על ישראל שהגשימה החלום שלהם ובעיקר תבעתי מן האירופאים להילחם באנטישמיות. אתם מוזמנים לקרוא את נאומי בטקס בקישור זה. 

 

העובדות הקשות הן כי משנה לשנה נרשמת עליה במספר אירועי האנטישמיות באירופה, דווקא באירופה. חשוב שהארגון הזה, שקם לאחר מלחמת העולם השנייה ואמור להגן בין היתר על זכויות האדם, יכריז מלחמה על האנטישמיות.

 

 

47 מדינות חברות, 800 בני אדם שותפים למועצה ולאסיפה הפרלמנטרית שלה, שם אנו משתתפים כמשקיפים. ואכן, כרגיל, במפגש של האסיפה הפרלמנטרית, לא נעדר מקומנו. חטפנו מכה קטנה בכנף, עוד מכה. בארץ כבר רגילים, אך לשבת שם, בודד יחד עם נציגי ישראל אחרים, הפעם השגרירים ברקן ובן חור, היה עצוב. אי אפשר בלי ישראל ולכן כאשר דנים בהתקדמות הפלשתינית האיטית והמוגבלת לקראת דמוקרטיזציה בחיים הפנימיים של הרשות הפלשתינאית, מיד נמצאת דרך להאשים בכך את ישראל. שלא להזכיר את העובדה שענייני איראן או סוריה או החיזבאללה או החמאס אינם על סדר יומו של הגוף הזה.

 

במוקד המפגשים הפעם, עמד נושא ברית המילה. מתוך מדיניות של שמירה על שלמות הילד, קיבלה האסיפה הפרלמנטרית לפני כשלושה חודשים החלטה האוסרת על ברית המילה. מובן שהחלטה זו עוררה כעס עצום בקרב קהילות יהודיות ובעולם המוסלמי. מצאנו את עצמנו יחד עם טורקיה, מגינים על המסורת ארוכת הימים, המהווה חלק בלתי ניפרד מההיסטוריה ומן הדת שלנו. מוזר כי במועצה לא הבינו שחופש הדת היא זכות שאינה נופלת מזכויות אחרות, אולם במקרה הנדון היא נדחקה. צפיתי יחד עם רבים בסרט מכוער של מפיק בריטי (יהודי כמובן) על ברית המילה, סרט שגבל בפורנוגרפיה והיווה פגיעה של ממש דווקא בזכותם של הפעוטות שהופיעו בו. אנחנו הפקנו סרט בתגובה, שעסק בעיקר בהיבטים הרפואיים של ברית המילה, מפני שהטענות היו כולן בשדה הזה. דיברתי בנושא ביומן החוץ (דקה 00:43:42) וביומן הערב של קול ישראל (דקה 00:17:19).

 

לאחר תום השימוע שנערך, אמר יו"ר הוועדה לעניינים חברתיים כי באמת התרשם מהדברים שהוצגו לפניו, אבל ההחלטה כבר התקבלה... נכנסנו עתה למהלך גדול בכל אירופה שתפקידו להביא להחלטה חדשה והפוכה. כה מצער על מה מתבזבזת עכשיו האנרגיה שלנו.

 

על רקע הסנקציות ההולכות ומחריפות נגד ישראל, ביקשתי מחברי הפרלמנטים לנקוט בטקטיקה של שכנוע לשני הצדדים ולא בענישה, כי ענישה בסופו של דבר תגרום לתוצאות הפוכות. "ישראל תגיע לבדה להחלטות הנכונות לביטחונה ולקיומה" אמרתי להם. עד כאן משטרסבורג.

 

ברקע התחוללה כמובן הפרשייה הכי חשובה השבוע, הוויכוח בין בנימין נתניהו לנפתלי בנט. בראיון לקול ישראל (דקה 01:16:00) הצעתי לזמן לצורך פשרה את נעמי, הגננת שלי מגן "אשכולי" בירושלים. נעמי הייתה מצליחה לעשות "שולם שולם לעולם" אם כי במקרה שלפנינו ה"שולם" הזה יהיה מאד זמני, עד לאירוע המיותר הבא. העיקר שאין מדברים על הדבר החשוב באמת והוא - איך להשתחרר סוף סוף מן המלכודת הפלסטינית ולשמור את ישראל במשפחת העמים.

 

שבת שלום,

נחמן

 

 

 

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית