עדכון מח"כ מיקי רוזנטל - ינואר 2014

חברות וחברים,

 

אנחנו מתחילים את 2014 עם בשורה.

בשנים האחרונות חלה שחיקה באמון הציבורי בכנסת ובחבריה. אני מבקש לדלג על הסיבות שגרמו לכך. ברור שלהתנהלותם של נבחרי הציבור "תרומה" משמעותית לתהליך ההרסני הזה. לא משנה מה אתם חושבים על הפוליטיקאים כקבוצה - או על חבר כנסת זה או אחר; ברור שהזילות של הפוליטיקה היא מגמה מסוכנת. השאלה היא מה עושים? לקטר זה נחמד ואפילו משחרר תסכולים, אבל קיטורים לא משנים מציאות. בחודשים האחרונים טרחתי – בצוותא עם ח"כ צחי הנגבי, המשמש כיו"ר ועדת הכנסת - על תקנון אתיקה חדש לחברי הכנסת.

 

 

http://www.themarker.com/news/1.2221605

 

(כתבה מעיתון דה מרקר - לקריאה: http://www.themarker.com/news/1.2221605)

 

למה זה חשוב? הנה ציטוט מהקוד האתי עצמו:

 

"מטרתם של כללים אלה היא לטפח התנהגות ראויה של כל אחד מחברי הכנסת, בהתאם לשליחותו כחבר הכנסת, כדי לשפר את תפקוד הכנסת ואת מעמדה המיוחד כמוסד עליון במשטר הדמוקרטי, לשמור על כבודה, להבטיח טוהר מידות ולקדם את אמון הציבור בכנסת". 
ובמילים פשוטות: אם הכנסת תאשר את כללי האתיקה החדשים יהיה בכך מעין "הסכם" מחודש בין חברי הכנסת לבין הציבור הישראלי. אני מאמין שיש סיכוי לשפר את היחסים המורכבים. כמובן שכינון קוד אתי לבדו לא יועיל ויש צורך בצעדים נוספים. אבל אין ספק שכללי התנהגות מחייבים לנבחרי הציבור, בכל תחומי פעילותם, מהווים התחלה מצוינת.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4479351,00.html

 

(ראיון באתר YNET - לצפייה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4479351,00.html)

 

מתבקשת כמובן השאלה איך זה יכול להיות שעד היום לא היה תקנון כזה? ובכן היה.... אבל כללי האתיקה הקיימים של חברי הכנסת הותקנו בשנת 1983 (לפני למעלה מ-30 שנה). מאז נוספו עליהם הוראות שונות, אבל אין מסמך מעודכן וברור שמפרט איך צריך חבר כנסת להתנהג. מסמך שהציבור ילמד את תוכנו והנבחרים יפעלו לאורו. בתקנון החדש יש גם עשרות כללים חדשים וגם כאלה שכבר נכתבו אבל היה צורך להתאימם לרוח הזמן.

 

התקנון שגיבשנו מבוסס על המלצותיה של ועדה ציבורית, בראשות שופט ביהמ"ש העליון (בדימוס) יצחק זמיר, שהציעה לכנסת ה-16 קובץ חדש של כללי אתיקה. בכנסת ה-18 הקימה ועדת הכנסת ועדת משנה לגיבוש כללי אתיקה לחברי הכנסת, בראשות ח"כ אורון, שהוציאה אף היא תחת ידה המלצות שטרם מומשו.

 

להאזנה לראיון אצל רזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל לחצו על הקישור הבא:  http://youtu.be/MAiPBb3GOxg.

 

הדיונים על התקנון האתי יחלו בשבועות הקרובים בוועדת הכנסת, בראשות ח"כ צחי הנגבי, ואני מאמין שהפעם התהליך יושלם והכללים יאושרו. כי הציבור רוצה בזה, כי זה מתבקש. בכל מקרה אני אהיה שם וצפוי מאבק לא פשוט.

 

אני קורא לכם, חברי וחברות מפלגת העבודה, להיות שותפים פעילים בהליך חשוב לדמוקרטיה הישראלית. קראו את הקוד האתי, העירו, האירו ושתפו אותי על מנת שנוכל להגיע לכללי אתיקה טובים יותר, מדויקים יותר.

 

לקריאת כללי האתיקה לחברי הכנסת לחצו כאן.

 

מועדי הדיונים על התקנון יפורסמו באתר הכנסת ואני אדאג כמובן לפרסמם בעמוד הפייסבוק שלי.

 

מיקי

 

נ.ב.

הניוזלטר הזה נועד אמנם לדווח לכם על נושא התקנון האתי, אבל בימים אלו ממש מתכנסת ועדת משנה של ועדת העבודה הרווחה והבריאות בנושא תכנית ויסקונסין / מעגלי תעסוקה / אורות לתעסוקה או כל שם יצירתי אחר שעולה בדעתו של האוצר. אני עומד בראש הוועדה ואעדכן בהמשך לגבי התקדמות הדיונים.  שוב אני פונה אליכם מפני ששיתוף הפעולה חשוב לי. אני מאמין בחכמת ההמון. אם למישהו מכם/ן יש פתרונות ורעיונות יצירתיים כיצד להיאבק באבטלה הכרונית מצד אחד ולא להפריט סמכויות ממשלתיות מאידך - מוזמן לשלוח אליי למייל: mrosenthal@knesset.gov.il

 

להצטרפות לעמוד הפייסבוק של ח"כ מיקי רוזנטל לחצו כאן


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית