ח'כ שלי יחימוביץ': על השר"פ; יש הקפאת בניה. בקיבוצים; על תאוריית החילחול שקרסה ופרידה משני פורצי דרך: שולמית אלוני ועזריה אלון

24.1.2014

בחזרה לימי הביניים: אצילים ורוזנים טופלו בקפידה, וחייו של ההמון הופקרו והיו זולים - על השר"פ. יש הקפאת בניה. בקיבוצים. על תאוריית החילחול שקרסה, ופרידה משני פורצי דרך: שולמית אלוני ועזריה אלון

שלום לכם חברות וחברים,
  
נכון, טוב להיות עשיר ובריא מעני וחולה, אבל אם השר"פ (שרות רפואי פרטי בתשלום בתוך בתי החולים הציבוריים) יצא לדרך - זאת תהיה קריסה מהירה של מערכת הרפואה הציבורית, ופשוט חזרה לימי הביניים, שאז אצילים ורוזנים טופלו בקפידה, וחייו של ההמון הופקרו והיו זולים. 
הצלת חיים בכסף. את הבריאות הציבורית חובה לחזק ולא להפריט. כבר עכשיו אנחנו משלמים על בריאות טובה, שהיינו אמורים לקבל בחינם כמשלמי מס בריאות ועל פי חוק. השר"פ יגדיל עוד את התשלומים הפרטיים שלנו לביטוחים המשלימים, יפגע קשות בעניים, יאריך תורים לאנשים רגילים. לא צריך ניסוי, הוא כבר קורה: בהדסה ובשערי צדק בירושלים יש שר"פ. אדם רגיל מחכה פי 5 בשערי צדק מאשר מי שמטופל בשר"פ, ופי 13.5 בהדסה. זה נראה לכם מוסרי? כלכלי? הגיוני? נסבל? ומה שכבר קיים שם ובעיני הכי נורא הוא השר"פ בפגייה. בפגייה מצילים חיים. וזה תמרור אזהרה בפני הזוועה שבה הצלת חיים נקנית בכסף. רוצים להיות שותפים למאבק, לגבש יחד תוכנית חלופית, ללמוד עוד על הנושא או לבוא לכנס שלי על השר"פ? כתבו לנו.
 
 
מתברר שאני הח"כית היחידה שביקשה להופיע ולהעיד לפני ועדת גרמן, ה"בוחנת" כעת הכנסת רפואה פרטית לבתי החולים. זה היה שבוע לפני הפריימריס, נמנעתי מלפרסם את זה כי לא רציתי שחברי הועדה יחשבו ולו לרגע שאני באה אליהם כדי לתקשר את המפגש. ד"ר אמתי ערמון שהקים את החוג לתיקון מערכת הבריאות בתוך מפלגת העבודה, בקש ממני להציג בחוג את העדות שלי וכך עשיתי השבוע. חשבתי שאני באה למפגש מצומצם, שמחתי למצוא חדר מפוצץ באנשים טובים שאכפת להם:
 
 
אחוז אחד, 1% מבני האדם בעולם, מחזיק ב-110 טריליון דולר, שהם 46% מסך ההון על כדור הארץ. "Working for the Few" (עובדים בשביל קומץ) הוא כותרת המחקר שהוגש למסיבת הקוקטייל של אליטת הכסף והשלטון המכונסת כעת בדאבוס. מתברר שתאוריית החלחול שעל פיה ככל שניתן עוד לעשירים ביותר, כך מתישהו, ביום מן הימים, יחלחלו טיפות מעושרם אל העניים ואל מעמד הביניים - קרסה סופית. לחצו כאן לפוסט המלא שלי. הקריקטורה באדיבות כלכליסט:
 
 
ובכל זאת, תודה לביבי. למעוניינים לצפות בראיון שלי בתוכנית "שניים על שתיים" בערוץ שתיים הנה הראיון המלא (קצת יותר משעה) והנה גרסא מקוצרת של 40 דקות. אחד הדברים שאני הכי גאה בהם הוא הטור הקבוע שעשיתי בערוץ 2, "גילוי דעת" שהביא אל לב לבו של הפריים טיים הטלוויזיוני את הרעיון הסוציאל דמוקרטי - כשהוא פשוט לא היה קיים בתודעה. אז לקטע ממש קצר מהתוכנית, על טור אחד שעסק בשר האוצר אז, בניימין נתניהו, ובו אני מודה לו אישית על כך שהעלה את השכר שלי ושואלת למה הוא נותן לי מתנות, הקליקו כאן:
 
 
לעצור את מונופול הגז של תשובה. מזמינה אתכם אישית לדיון מאוד חשוב בועדת כלכלה, שמכנס יו"ר הועדה, פרופ' אבישי ברוורמן, שנענה לבקשת ארגוני הסביבה ולבקשתי. הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופסור דייויד גילה, יכול וצריך על-פי חוק להפקיע מידיו של תשובה את אחד משני מאגרי הגז הגדולים, תמר או לוויתן, ולהוציא אותו לחברה אחרת במכרז תחרותי. מסתמן שהוא לא הולך לעשות את זה, ולאפשר מונופול פרטי לעשרות שנים. גילה יהיה בועדה שמכנס אבישי, וזו הזדמנות נדירה להשמיע לו עמדות של הציבור, לא רק של תשובה. מי שמעוניין לבוא לועדה, לשמוע ולהפגין נוכחות - מוזמן להיעזר בנו לאישורי כניסה לכנסת, ולהירשם בארוע בפייסבוק או בטופס הזה.
 
 
פרשת הרב פינטו. עוד רגע נפרוץ בקריאות הוא זכאי-הוא זכאי. ראיון בערוץ 2 אצל אברי גלעד והילה קורח: "מה עם ערך השוויון בפני החוק? לא יכול להיות שיהיה מן נוהל מקוצר שכזה, לאנשים מאוד חזקים עם עורכי דין יקרים, שיוכלו פשוט לנקוש בדלתו של היועץ המשפטי, והוא מצדו יקבל אותם לפגישה אישית...." על זה, על התהליך המדיני, על מקלט המס של נתניהו, ועל הצעת החוק שלי לשקיפות וגילוי עניינים של נבחרי ציבור, הקליקו כאן: 
 
 
מה אתם מסתירים? "חוק לא רע, אבל אני מחויב להחלטת הממשלה להתנגד" אמר שר הכלכלה נפתלי בנט כשעלה לנמק את התנגדות הממשלה להצעת החוק שלי לגילוי עניינים ולחשיפת הונם של נבחרי ציבור, שנכתבה יחד עם התנועה לאיכות השלטון. כבר שש שנים אני מעלה את ההצעה הזאת שוב ושוב, והיא נתקלת בהתנגדות ונופלת. הנה סיקור בדה מרקר ובגלובס. הקליקו כאן לצפייה בנאום המלא שלי במליאה השבוע:
 
 
בלוג מומלץ השבוע: של עמנואל שלמון. הנה הלינק לבלוג, שהוא לפעמים מצחיק ולפעמים רציני כמו השבוע, הפעם על השר"פ. וזה עמנואל, בעיצומה של התנדבות במשרד שלנו. אני צילמתי!
 
 
אוהבים התיישבות, אבל רק בשטחים. במקום אחד יש הקפאת בניה מוחלטת: בקיבוצים. זה צורם במיוחד נוכח הכרזות ומכרזי הבניה ביהודה ושומרון, אלה שמכבים כל תקווה להסדר מדיני, שמעמיקים את העימות שלנו עם הקהיליה הבינלאומית. כבר שנתיים שלא הונחה אבן אחת בקיבוצים. רשות מקרקעי ישראל הקפיאה כל בניה. מדובר באלף יחידות מאושרות ומתוכננות שאלף משפחות תקועות מולן. ובנוסף, פוטנציאל של עשרות אלפי יחידות דיור, פתרון זמין למצוקת הדיור, רובו בפריפריה. עם תשתיות מוכנות, בישובים קיימים, ובלי לריב עם העולם. הקיבוצניקים הם ציבור שבע חבטות, שלא שורף צמיגים, לא מאיים ולא מדליק מדורות. מפנה אתכם לכנס שהתנועה הקיבוצית מקיימת השבוע. הם מבקשים: "תנו לנו להמשיך להתפתח ולחיות. אל תהפכו אותנו לאינדיאנים שאפשר לבוא להסתכל עליהם בשמורה מידי פעם בשבתות וחגים".
 
 
"חכם השביל מן ההולכים בו. אם עלית בו אל תעזבנו. היזהר לך מקיצורים". זה הציטוט שאקח אתי מעזריה אלון, שהלך השבוע לעולמו. הוא אהב וידע את הארץ, נופיה, צמחיה חיותיה ושביליה של הארץ יותר מכל אדם. בזכותו אני יודעת איך קוראים לעצי הארץ ולפרחיה, שכלניות ורקפות אסור לקטוף, ואפילו מה זאת ארכובית שבטבטית. בלעתי את ספריו כשהייתי ילדה, ואת הארץ ונופיה אני רואה דרך העיניים שלו. אחר כך זכיתי להכיר ולאהוב אותו, נפגשנו בקיבוצו, בית השיטה. חריף, מלא חיים, ידען כתמיד, בסנדלים ובמכנסיים קצרים. אנציקלופדיה מהלכת של כל מה שטוב ויפה כאן. לפוסט המלא על עזריה, והנה צילום מלווייתו העצובה והמרגשת מעל נופי העמק.
 
 
שולמית אלוני, גדולת הלוחמות על זכויות האזרח נפטרה. היא הניחה את הבסיס לפמיניזם הישראלי שאינו מתבייש ואינו מגמגם בתובעו שוויון לנשים. חלק מספריה, ובראשם "נשים כבני אדם" נמצאים אצלי עשרות שנים, וכשהייתי צעירה שאבתי ממנה ומאישיותה תעצומות נפש, גם כשלא תמיד הסכמתי איתה. שולה היא דוגמה ומופת למאבק פוליטי עיקש לצדק, שוויון ושלום. היא לא עשתה חשבון לאף אחד, נלחמה על עמדותיה, ולא פעם שילמה על כך מחיר. 
דברי הבלע הגסים שנאמרו עליה היו לפעמים מזעזעים, ונבעו משוביניזם טהור ולפעמים מחוסר היכולת להכיל אשה, מנהיגה, עם כאלה עוצמות וכזה גילוי לב. ולא, לא רק מפי החרדים, גם מחילונים כמו הנשיא עזר וייצמן ז"ל שאמר עליה דברים שאני מתביישת לצטט. גם חלק מ"חבריה" במרצ, המפלגה שיסדה והקימה, מיררו את חייה, והראו לה את הדרך החוצה. כל זה לא הפחיד ולא הרתיע אותה. התרומה העצומה שלה לשיח האזרחי הנאור ופורץ הדרך אצלנו לא תישכח. עוד בפוסט המלא.
 
 
פורצי דרך. מגילות של מלים אפשר לשפוך דווקא על השוני שבין עזריה אלון ושולמית אלוני. אבל גדולתם, הדומה, של השניים - היא שהם חרשו תלמים בשדות בור והתעקשו גם כשזה היה חסר סכוי. הם השאירו בנו חותם גם אם לא תמיד אנחנו יודעים שהיו אלה הם. הגנת הסביבה שנישאת כעת בפי כל לא היתה קיימת לפני עזריה אלון, ושיח זכויות האזרח שהוא כה פופולארי היום לא היה קיים לפני שאלוני טלטלה אותו. תודה והצדעה לשניהם, יהי זכרם ברוך.
 
שבוע טוב שיהיה לכם,
שלכם,
שלי

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית